Folklori Muzikor - monodia Shqiptare

Parathënie  

 

 

Hyrje Vështrim i përgjithshëm mbi termin monodi
Kreu I Monodia popullore, shikim nė tė kaluarėn
Kreu II Monodia shqiptare dhe pėrhapja gjeografike
Kreu III Melodika monodike vokale shqiptare apo muzika popullore e fshatit.
Melodika dhe shkallėt muzikore diatonike. Melodikadhe drejtimi i lėvizjes. Melodika dhe shtrirja intervalorenė muzikėn vokale dhe atė me vegla. Melodika dheforma muzikore popullore. Melodika dhe ritmika 
Kreu IV Monodia me shoqėrim me vegla tradicionale.
Llojet e veglave tradicionale qė marrin pjesė nė shoqėrim.
Mbi epe-rapsoditė e ciklit tė kreshnikėve
Kėngėt malėsorēe dhe gjėmėn
Kreu V Dymodaliteti nė muzikėn popullore monodike, pa shoqėrim me vegla
Dymodaliteti nė muzikėn popullore monodike me shoqėrim me vegla
Kreu VI Muzika qytetare monodike me shoqėrim me vegla.
Tajfat dhe formacionet e tjera muzikore popullore nė qytetet kryesore shqiptare, nga pushtimi turk deri nė fillim tė shek. XX 
Kreu VII Mbi ahengun qytetar 

Kreu VIII

Perdet e ahengut 
Kreu IX Muzika popullore qytetare post-aheng (gjysma e dytė e shek. XIX e deri mė sot)
Kreu X Postahengu dhe roli i muzikės profesioniste shqiptare i gjysmės sė dytė tė shek. XIX,  fillimi i shek. XX

Fjalorth etnomuzikologjik

 

Bibliografia

 

 

Parathėnie

            Ky libėr ėshtė pjesė e kolanės me studime qė pėrfshin librat: “Folklori muzikor-polifonia shqiptare-I”, Tiranė, 1999; “Folklori muzikor-strukturė dhe analizė II”, Tiranė, 2000; “Folklori Muzikor-enciklopedia e muzikės popullore shqiptare-III” Tiranė, 2001; tė cilėt, sė bashku, kanė pėr objekt muzikėn popullore shqiptare. Nė kėtė vėllim objekti kryesor i pėrqendrimit tonė ėshtė monodia popullore, e cila pėrfshin gati 2/3 e popullsisė dhe tė hapėsirės gjeografike tė shqiptarėvė kudo ku jetojnė. Pėr kėtė arsye, pėr shkak tė vendit tė veēantė dhe shumė tė rėndėsishėm qė zė kjo mėnyrė e tė shprehurit tė shpirtit muzikor tė popullit, vendosėm qė, nė kėtė botim, tė pėrfshinim sė bashku teorinė e monodisė si dhe aparatin praktik tė saj.

Autori                        


Kthehu tek faqja kryesore Kthehu tek publikimet Shko ne fillim te dokumentit