Audio CD:

2009:

Eumenides – Opera of the Earth

 


Libra të botuar:

2011: Pse qanë kuajt e Akilit”, MediaPrint
2010: AGOJ”, album pianistik, SHB, MediaPrint
2008: Usta Laver Bariu”, + CD, Uegen
2007: Enciklopedia e iso-polifonisë popullore shqiptare”, shqip-anglisht dhe CD, Uegen
2007: Folklori muzikor, iso-polifonia dhe monodia”, Uegen
2005: Odiseja dhe Sirenat, grishje drejt viseve iso-polifonike të Epirit”, Uegen
2004: Cluster”, muzikologji & kompozicion, Uegen
2004: The Albanian intangible heritage in CD”, Unesco
2003: Himni Kombëtar”, Uegen
2002: Folklori Muzikor - monodia Shqiptare”, SH.B.L.U
2001: Enciklopedia e muzikës popullore shqiptare”, ILAR
2000: Folklori muzikor-strukturë dhe analizë”, -Vol. II, SH.B.L.U
1999: Folklori Muzikor-Polifonia shqiptare”, -Vol. I., SH.B.L.U
1998: Sazet, muzika me saze e Shqipërisë së Jugut”, + C.D, Teknotrade
1997: Muzika dhe Letërsia”, ONUFRI
1994: Aspekte historike në evolucionin e muzikës popullore instrumentale të Shqipërisë së Jugut”. Disertacion. (i pabotuar)

Tekste shkollore:

2011: Edukimi Muzikor 9”, Për klasën e nentë të arsimit 9-vjeēar, Mediaprint
2011: Edukimi Muzikor 8”, Për klasën e tetë të arsimit 9-vjeēar, Mediaprint
2011: Edukimi Muzikor 7”, Për klasën e shatë të arsimit 9-vjeēar, Mediaprint
2010: Historia e Artit-XI”, libri i nxėnėsit, me bashkautorė, pėr gjimnazin, "SHB " Mediaprint
2010: Trashëgimia kulturore europiane-XI”, libri i nxënësit, me bashkautor, për gjimnazin, "SHB " Mediaprint
2009: Trashëgimia jonë kulturore-10”,pėr nxënësit e gjimnazit, Mediaprint
2009: Trashëgimia jonë kulturore”, në ndihmë të mësuesit të gjimnazit, me bashkautor, IKT
2009: Edukimi Muzikor 6”, për shkollën 9-vjeēare, Mediaprint
2009: Edukimi Muzikor 5”, pėr shkollėn 9-vjeēare, Mediaprint

 


Artikuj shkencorë:

Origjina e Himnit tė Flamurit

(nė shtypin Shqiptar)

“Edhe njė herė pėr origjinėn e polifonisė shqiptare”, tek “Ēėshtje tė folklorit”, nr. 7, Tiranė 2001

“Mbi tė kėnduarin monodik shqiptar”, gazeta “Shekulli”, 14 Gusht 2001

“Mbi krijimtarinė muzikore shqiptare dhe politikat e ndjekura mbi tė”, tek “Politika kulturore nė Shqipėri”, fq. 185-191, botim i M.K.R.S, Tiranė 2001

“Tradita e shqiptarėve tė Maqedonisė”, gazeta “Shekulli”, 25 Korrik 2001

“3-B-tė fetare dhe muziko-letėrsia e vjetėr”, gazeta “Shekulli”, 17 Qershor 2001

“Veglat e temperuara nė muzikėn tonė popullore”, gazeta “Shekulli”, 10 Qershor 2001

“Iso-polifonia….”, gazeta “Shekulli”, 3 Qershor 2001

“Kėnga popullore e pėrpunuar …”, gazeta “Shekulli”, 12 Maj 2001

“Mbi krijimtarin muzikore shqiptare…”, gazeta “Shekulli”, 6 Maj 2001

“Lulushi, mjeshtri i gėrnetės popullore”, gazeta “Shekulli”, 22 Prill 2001

“Pasthėnie” pėr librin e Kaim Murtishit, “Ladorishti, histori dhe tradita”, Strugė 2001

“Isuf Myzyri”, odeoni i traditės”, gazeta “Shekulli”, 15 Prill 2001

“Edhe njė herė rreth avazit tonė kombėtar”, gazeta “Shekulli”, 1 Prill 2001

“A duhet ndryshuar himni kombėtar”, gazeta “Koha”-Prishtinė, 10 Mars 2001

“Tė ndėrrohet himni? Avaz i vjetėr”, revista “Klan”, 25 shkurt, 2001.

“Nga vjen dhe ku shkon etnokultura jonė muzikore”, gaz. “Koha Jonė”, 11 Janar 2001.

“Vėshtrim mbi sonatat e Kozma Larės”, tek Kozma Lara “Sonata pėr piano e violinė”, OMSCA 2000, fq. 3-10.

“Rreth njė kohėtoreje tė muzikės shqiptare”, revista “AKS”, nr. 21, datė 10 Qershor 1999, fq. 44-47.

“Etnostrukturė dhe etnosemantikė nė muzikėn popullore me vegla tė Shqipėrisė sė jugut”, “Ēėshtje tė Folklorit Shqiptar-6”.

“Bilbili si zog kėngėtar”, gazeta “Drita”, fq.5-12-13, datė 21.03.1999

“Pėrsiatje mbi marrėdhėniet e muzikės me letėrsinė”, rev. “Mehr Licht !” Nr.4, 1997

“Migjeni dhe Muzika” - Ese, “Revista Letrare Nr 5”-1996

“Mbi stilin e lirisė” (stilin dodekafonik), gazeta “Drita”, datė 21.04.1996

“Nė prag tė festivalit tė kėngės popullore”, gazeta “Drita”, datė 10.03.1996

“Mbi socrealizmin nė muzikėn shqiptare”, gazeta “AKS”, datė 09.12.1995

“Vazhdimi i njė tradite dhe fillimi i njė tjetre” (me bashkėautor), gaz.“Drita”,dt. 22.10.1995

“ Festivali i njerėzve tė lirė”, gazeta “Drita”, datė 01.10.1995

“Himni shqiptar dhe Ligeti”, gazeta “Drita”, datė18.06.1995

“Konica dhe Muzika”, gazeta”Drita”,datė 30.04.1995

“Eksperimenti synon limitet e muzikės”, gazeta “Drita”, datė 26.03.1995

“Muzika e Re dhe tradita”, gazeta “Koha Jonė”,datė 07.10.1994

“Folklori dhe bashkėkohėsia”, gazeta “Drita”, datė 26.06.1994

(nė gjuhė tė huaj)

“Isoja, tek revista “Albanohellenica”, a yearly journal of Philological studies, Nr 1, Athinė 1999, fq. 107-113.

“Trias”,  MEMUS 2/1997 “MediteraneoMusica”, faqe 87-99 + C.D, Disco 2, nr. 4.

“The Iso”, ECONA, Universiteti LA Sapienza, fq. 162-167 (nė anglisht), Maj 1998.

 

Shko ne fillim te dokumentit


Artikuj kritikė:

“Greku Xenaqis nė olimpin e muzikės”, gazeta “Shekulli”, 1 Korrik 2001

“Laver Bariu, mjeshtri i gėrnetės sonė popullore”, gaz. “Shekulli”, 27 Maj, 2001

“M. Xhemali dhe L. Miloti nė pėrvjetorėt e ditėlindjes”, gaz. “Shekulli”, 20 Maj, 2001

“Maratona e kėngės popullore”, intervistė, gazeta “Zėri i popullit”, 25 Mars, 2001

“Historia qė formohet prej vetė artit”, gazeta “Albania”, 1 shkurt, 2001

“Folklori, pasuria kryesore e shqiptarėve”, gazeta “Albania”, 20 Janar, 2001

“Njė nga traditat mė origjinale…”, gazeta “Zagoria”, nr. 43, Nėntor 2000

“Korridori i kulturave”, gazeta “Shekulli”, 23 Tetor 2000

“Gjirokastra e festivalit”, gazeta “Fest-folk 2000”, 23 Shtator 2000

“Rilindasi i shek XX”, revista “UNIVERSI I LIBRIT”, 4/ 1998

“Marrėdhėnie tė ngushta mes M&L”, gazeta “FLAKA” nė Maqedoni, 19-20 .12.1998

“Shumė monografi nė njė”. revista “UNIVERSI I LIBRIT”, 3/ 1998

“Nėpėr auditoriumin sonor tė kompozitorit A. Peēi”, gazeta “DRITA”, dt.24. 05. 1998

“Ngadhnjim mbi vdekjen”, gazeta “DRITA”, datė 10.08.1997

“Vepra e Zadejės si njė  domosdoshmėri”, gazeta “DRITA”, datė 29.06.1997

“Zadeja, miti larg dhe afėr”, gazeta “INDIPENDENT”, datė 26.06.1997

“Si degjeneroi njė lėvizje progresive(me b.autor )”,“INDIPENDENT”, dt. 20.06.1997

“Shėnime pėr njė grup”, gazeta “Drita”, datė 27.10.1996

“Homazh pėr njė humbje”, gazeta “RD”,  datė 11.08.1996

“Pėrshėndetje ditėn e muzikės”, gazeta “Koha Jonė”, datė 20.06.1996

“Nė prag tė Fest Kėngės Popullore”, gazeta “Drita”,  datė 10.03.1996

“ Skenė e alternativave”, gazeta “Rilindja”, datė 17.02.1996

“Arti ėshtė sinonim me lirinė”, gazeta “RD”, datė 09.12.1995

“Mbi muzikėn konkrete”, gazeta “Drita”, datė 03.12.1995

“Kanė thėnė pėr muzikėn”, gazeta “Drita”, datė 08.10.1995

“12-tė nė Hollivud”, gazeta “Drita”,  datė 02.06.1995

“Muzika Shqiptare nė Strukturat Europiane”, gazeta “AKS”, datė 03.06.1995

“ Ridimensionimi i lirisė”, gazeta “Shqipėria RTV”, datė 21.05.1995

“ Ferri i njė Stine”, gazeta “Shqipėria RTV”, datė 23.04.1995

“Mėsymja me iso”, gazeta “Koha Jonė”, datė 09.10.1994

“Urim'' pėr Prometeun”,  gazeta “Prometeu”, datė 30.09.1994

“Tri vizatime muzikore”, gazeta “Koha Jonė”, datė 04.09.94

“Mes kėngės”, gazeta “24 Maji”, datė 09.08.1989

“Nė Francė me kėngėn popullore”, gazeta “24 Maji”, datė 14.06.1989

“Portret artisti”, gazeta “24 Maji”, datė 25.01.1989

 “Dasma nuk ėshtė thjesht vetiake”, gazeta “24 Maji”, datė 03.08.1988

 

Shko ne fillim te dokumentit


Kumtesa:

“Pėr njė Atelie kompozicionale”, fq. 5. Mbajtur nė “Ditėt e Muzikės sė Re”, 1 Qershor 2001, Akademia e Arteve.

“Sazet dhe tajfat”, faqe 21. Mbajtur nė “Ditėt e Naimit”, universiteti i Tetovės-1998.

“Kabaja dhe zhvillimi i saj”, faqe 5. Mbajtur nė qėndrėn “Tsakalof”-Janinė-1998

“Bela Bartoku dhe kompozicioni i parametrave”, faqe 8. Mbajtur gjatė ditėve tė festivalit “Ditėt e Muzikės sė Re Shqiptare”-1996.

“Muzika e Re dhe tradita”, faqe 10. Mbajtur nė “Interbalkanian Congrees of Music”. Selanik-Greqi-1995

“Klang-folk instrumenti dhe metoda e klangfarbes”, faqe. 4. Mbajtur gjatė ditėve tė festivalit “Ditėt e Muzikės sė Re Shqiptare”-1995.

“Teknikat muzikore nė muzikėn polifonike shqiptare dhe aplikimi i tyre nė fushėn e kompozicionit bashkėkohor”, faqe 10 (me shembuj). Mbajtur nė “International Composers Workshop”, Sofie-Bullgari 1994.

“Xhazi dhe origjina e tij”, faqe 12. Mbajtur mė Janar 1993 nė ditėt e kulturės amerikane nė Qėndrėn Kulturore dhe Zhvillimit Tregėtar tė Tiranės.

“Kompozicioni bashkėkohor dhe tradita muzikore popullore shqiptare”, faqe 7. Mbajtur nė “International Composers Workshop”, Amsterdam, Nėntor 1992.

“Mbi zhvillimin e mjeteve shprehėse nė muzikėn popullore pėrmetare”, faqe 8. Mbajtur nė sesionin shkencor “Probleme tė folklorit pėrmetar”-31 tetor 1989 nė bashkėpunim me I.K.P. Shiko “Kultura Popullore” 1/1990, faqe 238.

 

Shko ne fillim te dokumentit


Lektor dhe pjesmarrės me poster nė konferenca, sympoziume:

2001:

Drejtues i tryezės sė rrumbullakėt nė aktivitetin “Art, nėn tri harqe”, organizuar nga Akademia e Arteve-Tiranė me shkollat e artit tė Tiranės, Prishtinės dhe Tetovės. Tiranė Maj 2001.

2001:

Lektor nė  “Debatin pėr politikat kulturore”, organizuar nga MKRS, Tiranė 29-30 Prill 2001

1999:

Lektor nė “Takimin e parė ndėrkombėtar mbi polifoninė”, Delvinaq-Greqi 6-9 Gusht 1999.

1999:

Pjesmarrės me vepėr nė “Musica Nova”, Sofie-Bullgari 1999.

1998:

Lektor nė konferencėn europiane tė “Promotorėve tė Muzikės sė Re”, Schwaz/Tirol, Austri, 29-31 Gusht 1998.

1998:

Pjesmarrės me vepėr nė “Reydale Festival 1998”, Korrik, Angli.

1998:

Pjesmarrės me poster nė simpoziumin “Music analysis and cognotive research on music tradition”. Romė-Itali, 28-30 Maj 1998.

1997:

Pjesmarrės me poster nė Konferencėn e katėrt mesdhetare tė muzikės. Palermo-Itali.

1992:

Lektor nė “First Balkanian Congress of Music”, Delfi-Greqi etj.

 

Shko ne fillim te dokumentit


Bibliografi e pėrmbledhur e shkrimeve qė kanė pėr objekt autorin dhe punėn e tij studimore, krijuese dhe artistike pėr vitet 1988-2004

(nė shtypin Shqiptar)

“Erė racizmi apo racizėm me erė”, tek “Gazeta e Athinės”, nga Ramadan Bigza,  dt. 21. 12. 2001, fq. 12.

“Eumenidet e kompozitorit tė njohur Vasil Tole fiton mes katėr projekteve…”, gaz. “Dita Jug”, nga Niko Mihali, Gjirokastėr, Dhjetor 2001

“Mos emigranti klandestin jam unė?, tek  “Gazeta e Athinės”, dt. 30 11. 2001, fq. 21.

“Dorė  shqiptare pėr himnin Athinė 2004”, tek “Ballkan”, dt. 30. 11. 2001, fq. 20.

“Premiera “Eumenides e Vaso Toles…”, gaz. “Shekulli”, 28.11.2001.

“Athina 2004 me refren shqiptar”, gaz. “Albania”, dt. 28.11. 2001.

“Shqipėria, himn pėr Athinė 2004”, gaz. “Sporti shqiptar”, dt. 28.11.2001

“Pjesa operistike “Eumenidet2 e Vaso Toles pėrzgjidhet nė Olimpiadėn 2004…”, ”Gazeta shqiptare”,  dt. 27.11.2001.

“Krenari shqiptare”, tek “Gazeta e Athinės”, nga Eglantina Kume, dt. 23. 11. 2001, fq. 17.

“Eumenidet” shqiptare ne Delfi”, nga Elsa Demo, tek “Korrieri”, dt. 23.11.2001, fq. 22.

”Eumenidet, flasin shqip nė Orakullin e Delfit”, gaz. “Shekulli”, dt. 08. 11. 2001

“Eumenidet, njė opera shqip nė athinė”, nga Elsa Demo, tek “Korrieri”, dt. 07.11.2001, fq. 22.

“Muzika e Toles nė Olimpiadėn e Athinės 2004”, nga B.An,  tek “Gazeta shqiptare”, dt. 04. 11. 2001, fq. 21

“Eskili nė shqip nė Athinė”, nga Zana Shuteriqi, tek revista “ESKLUZIVE”, muaji Tetor 2001, KOSOSVE

“Me relevancė shkencore”, nga Dr. Rexhep Munishi, revista “Universi shqiptar i librit”, nr. 1/2001, fq. 33-34

“Opera dhe …”, nga Eno Koēo, gazeta “Albania”, 25 Korrik 2001

“Nė kėrkim tė njė “bote tė tretė”, nga V.Murati, gazeta “Shekulli”, 2 Qershor 2001.

“Maratona e kėngės shumė afėr finishit”, nga M.Hoxhalli, gazeta “Shekulli”, 23 Mars 2001.

 “Njė vepėr e rėndėsishme etnomuzikologjike”, nga Albin Sadiku, gazeta “Koha”-Prishtinė, 17 shkurt 2001.

“Muzika kombėtare pasaportė identiteti”, nga Loro Sata, gazeta “Shekulli”, 27 shkurt, 2000.

“Romanca Shqiptare” nga Prof. Kozma Lara. Botim muzikor i romancave. Toena 1999.

“Festivali VII tė “Ditėt e muzikės sė Re” dhe tiparet e reja nė muzikėn profesioniste shqiptare” nga Klement Kole. “Studime pėr Artin”, 5/1995, fq. 199-200.

“Libėr me relevancė shkencore”, nga Dr. Rexhep Munishi, gazeta “Kosova Sot”, me dy pjesė, pėrkatėsisht nė dt. 21 Gusht 1999 dhe 23 Gusht 1999 nė fq. 11 dhe 12. Gazeta botohet nė Kosovė.

“45 vjet TOB”, monografi nga Luigj Gurakuqi. Historiku i TOB-it, fq. 5, 265. Orana ’99.

“Muzika nė Shqipėri”. Bibliografi e artikujve te muzikės nė periodikun e botuar nė Republikėn e Shqipėrisė me autorė K.Goshi, L.Daja.

“Vaso Tole fitues i World Music-Itali”, gazeta “Rilindja”, datė. 24.09.1998

“Kompozitor dhe etnomuzikolog i suksesshėm”, nga Dr. Rexhep Munishi. Gazeta “Bujku”-Prishtinė,  fq. 10, dt. 31 Mars 1998.

“Mbrojtje disertacionesh”, nga H. Kilica. Tek “Kultura Popullore”, fq. 229, 1-2/1995

“Kontribut me rėndėsi nė studimet muzikologjike”. Gazeta “Rilindja”, faqe 7, datė 31.1.1998,

“Flamuri dhe I.Qemali”, monografi nga Bardhosh Gaēe,  fq. 12, 14.Tiranė-1997.

“Mesazhe tė reja sonore tė Laurent Cuniot” nga Aleksandė Peēi. Gazeta “drita”,  fq. 7, dt. 8 Qershor 1997.

“Pėrfundoi Konferenca Mesdhetare e Muzikės” nga Zana Shuteriqi. Tek “Koha Jonė”, fq 13. dt 8 Qershor 1997.

“Muzika shqiptare nė rrjedhat e teknikave bashkėkohore Europiane" nga Nestor Kraja. Revista “Studime mbi Artin” Botim i Qėndrės sė Studimit tė Artit pranė Akademisė sė Shkencave, Tiranė 1995.

"Muzika e Re Shqiptare", gazeta “AKS”, datė.15 Prill 1995.Editorial

"Muzika e re shqiptare provon forcat e saj" nga Zana Shuteriqi, gazeta “Koha Jonė”, dt. 12 qershor1994.

"Rrjedhat popullore tė muzikės shqiptare", nga Fatmir Hysi, monografi, Tiranė 1991

“ Punė tė mbarė Konferencės sė krijuesve tė rinj", gazeta “Zėri i Popullit”, dt. 30 tetor 1990.Editorial

“Sesion shkencor”, “Kultura Popullore”, faqe. 236, 1/1990

 “Muzikė e lidhur ngushtė me jetėn", nga Feim Ibrahimi, tek revista “Nėntori” nr 9, Tiranė 1989

“Ēėshtje tė krijimtarisė sė kompozitorėve tė rinj”, gazeta “Drita”, datė 25 Dhjetor 1988, fq. 3,16. Editorial.

(nė shtypin e huaj)

“The New Grove Dictionary of Music and Musicians”, Second Edition, by George Leotsakos, 2001-London Macmillan-2001.

“Musica Nova”, Sofia 1999. The 7th International Festival of Contemporary Music, fq. 22, Sofia 1999. Bulgarian section of ISCM

“International Directory of Music and Music Education Institutions”, by Graham A.R.Bartle, fq. 3, 4, Australia 1996.

“L’Albania cambia musica”, “AVIDI LUMI”, fq. 29-33. Anno 1, numero 1-ottobre 1997(si dhe nė anglisht dhe arabisht) Artikull i Dario Lo Cicero. Revistė e Teatro Massimo-Palermo, Itali.

 “Conferenza Musicale Mediterranea”. Palermo 30 maggio-2  giugno 1997. Compositori del Nostro Tempo.

"The Albanian Music in a Mediterranean scope"-Fatmir Hysi,. Tek “MEMUS”, Palermo Italy-1995.

"Albanische Impressionen"-S.Schleirmacher. “Gewandhaus zu Leipzig”, Nachrichten 12, 1995, Germany.

"The music of Albania" by June Emersonl. Published by K.A.F. Brewin Books 13 Gunners Lane,Studley, Warwickshire,B807lx, England.

"Even the bad Has some good in it" by Zana Shuteriqi. Tek “World New Music Magazine 3”. KOLN. POBox 102461,Germany.

“The Albanian music”, nga L.L.Hoeschler. Tek “Minnesota composers forum”, February 1994-Vol 21 Nr. 2, U.S.A. 1994.


Kthehu tek faqja kryesore

Shko ne fillim te dokumentit