Edukimi

2008: Anëtar i Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë.
2004: Fitoj titullin e Profesorit-Drejtues Kërkimesh me vendimin Nr. 102, dt. 29.10. 2004 të Komisionit të Kualifikimit Shkencor pranë Këshillit të Ministrave.
2000: Fitoj titullin e Profesorit tė asociuar me vendimin nr. 32, dt. 29.02.2000 tė Komisionit tė Kualifikimit Shkencor pranė Kėshillit tė Ministrave.
1996: Kryej studime tė postdoktoranturės nė departamentin e muzikologjisė pranė Universitetit tė Athinės.
1994-1995: Kryej studimet pasuniversitare nė kompozicion pranė Folkwang Hochschule nė Essen-Gjermani, nėn drejtimin e Prof. Wolfgang Hufschmidt.
1994: Mbroj Doktoranturėn nė etnomuzikologji me punimin me temė “Aspekte historike nė evolucionin e muzikės popullore instrumentale tė Shqipėrisė sė Jugut”. Diploma me nr. 3227.
1983-1987: Diplomohem nė degėn e Kompozicionit nė Institutin e Lartė tė Arteve nėn drejtimin e Prof. Kozma Lara. Diploma me nr. 2038.
1982-1983: Mėsime kompozicioni nėn drejtimin e Prof. Ēesk Zadeja.
1978-1982: Studioj pėr violinė nė shkollėn e mesme artistike “Tefta Tashko Koēo”, nė Korēė.

Eksperienca në mësimdhënie dhe në drejtimin artistik

2010: Antar i Komitetit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore Shpirtërore-KKTKSH pranë MTKRS-së.
2005-deri më tani: Antar i Këshillit të Lartë të Arkivave të Republikës së Shqipërisë.
2001-2007: Drejtor i Drejtorisë së Trashëgimisë Kulturore në Ministrinë e Kulturës Rinisë dhe Sporteve.
2002-2007: Sekretar i Bordit të Parkut Kombëtar të Butrintit, “World Heritage List”, UNESCO, MTKRS.
2003-2007: Antar i këshillit shkencor të Institutit të Kulturës Popullore pranë Akademisë së Shkencave, zgjedhur me Vendim të Kryesisë së Akademisë së Shkencave.
2005: Ekspert i përgatitjes së dosjes së Iso-polifonisë popullore shqiptare, shpallur nga Unesco si “Kryevepër e trashëgimisė gojore të njerëzimit”, 25 Nëntor 2005.
2002-2004: Drejtues i kolanës zyrtare të MKRS-së, “Trashëgimia shpirtërore në CD”; hartues dhe drejtues i botimeve të MKRS: “Trashëgimia kulturore”, akte ligjore dhe nënligjore; Festivali Folklorik Kombëtar, Gjirokastër, akte ligjore dhe nënligjore.
2002-2003: Kryetar i grupit të punës për hartimin e ligjit “Për simbolet kombëtare” dhe i ligjit “Për trashëgiminë kulturore”.
1997-1999: Drejtor i Teatrit tė Operas dhe Baletit-Tiranė.
1991-deri mė tani: Profesor në Fakultetin e Muzikës, Akademia e Arteve-Tiranë, në lëndët e Kompozicionit dhe Folklorit Muzikor Shqiptar.
Udhëheqes shkencor i diplomave universitare të kompozicionit të Kristi Popës-1997, Ilirjan Mihalit-1998, Klodian Qafokut-2003, Eduard Nurkës-2003, Edi Balilit, Skënder Gjylës-2003 etj; diplomave universitare në etnomuziklogji.
Udhëheqes shkencor i mikrotezave të SHPU-së pranë Akademisë së Arteve tė Edi Nurkës, Klodian Qafokut, Kozma Mihalit, Albin Sadikut, Armand Zaēeliēit.
Udhëheqes shkencor i doktoratave pranë QSA-së të Klodian Qafokut, Armand Zaēeliēit etj
1988-1991: Drejtues artistik nė pallatin e kulturės “Naim Frashėri” tė qytetit tė Pėrmetit.

Veprimtari të tjera:

2009-2010:

Konsulent në fushën e trashëgimisë shpirtërore dhe diversitetit kulturor pranë UNDP-UNESCO, në Tiranë.

2009-deri më tani: Drejtor artistik i “Aulona international folk festival”, Vlorë, Maj.
2009:

Kryetar i Jurisë së Festivalit Foklorik Kombëtar të Gjirokastrës, 24-29 Shtator, 2009.

2005:

Kryetar i Jurisë së “Festivalit Kombëtar të Veglave Popullore” Gjirokastër, Maj, 2005.

2003:

Antar i grupit të punës për hartimin e “Strategjisë kombëtare të komunitetit rom”, në Shqipëri.

2002:

Kryetar i Jurisë së “Takimit II të iso-polifonisë”, Gjirokastër 2002.

2001-2006:

Antar i bordit të Art-Kulturës pranë fondacionit SOROS, Tiranë.

1999-deri më tani: Bashkėpunėtor i PAYE-Angli.
1999: Antar i IOF (Organizata ndėrkombėtare e artit folklorik), Austri.
1998: Antar i SEM (Shoqata e etnomuzikologėve), Universiteti i Indianės USA, nr. antarėsimi 90-1096.
1997-deri më tani: Antar i GEMA-Gjermani.
1997: Iniciator dhe bashkėthemelues i konkursit ndėrkombėtar tė muzikės sė re “Ton de Leeuw”-Tiranė.
1996: Bashkėthemelues dhe anėtar i kryesisė sė seksionit shqiptar tė C.I.O.F.F-it. (Komiteti ndėrkombėtar i organizimit tė festivaleve folklorike)
1995: Iniciator dhe themelues i seksionit shqiptar tė “The Rilm Abstract Literature of Music”, New York.
1995-deri më tani: President i Këshillit të Muzikës Shqiptare, anëtar i Këshillit Ndërkombëtar të Muzikës-UNESCO, Paris.
1995-2000: Sekretar i seksionit të muzikës në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipėrisë-LSHA.
1993: Iniciator dhe bashkėthemelues i shoqatės sė “Muzikės sė Re Shqiptare”, antare e “Konferencės Evropiane tė Promotorėve tė Muzikės sė Re”.

Aktivitet tjetër.

2010: Mirënjohje e qytetit tė Vlorës”, nga Bashkia Vlorë.
2003: Nderi i qarkut tė Gjirokastrës”, nga këshilli i qarkut, Gjirokastër.
2000-2001: Drejtor artistik i “Maratonės sė kėngės popullore” nė TV KLAN.
1999: Autor dhe formulues i muzikės sė filmit dokumentar “Lotėt e Kosovės” me regji tė Kujtim Ēashkut; autor dhe formulues i muzikės i filmit dokumentar “Lojbotash” me regji tė Pluton Vasit
1998: Recezent i librit tė Prof. Dr. Ramazan H. Bogdani “Koreografi & art i kultivuar”; konsulent shkencor i librit “Muzika nė Shqipėri” bibliografi e artikujve muzikorė nė periodikun shqip, e autoreve Katerina Goshi dhe Lili Daja; konsulent shkencor i librit “Pėr tė kujtuar njė kohė” (45 vjet TOB), e autorit Riza Hajro.
1997- deri mė tani Konsulent artistik i filmave dokumentarė tė prodhuara nga R.T.V. Shqiptar, me objekt traditat muzikore popullore.
1996- deri mė tani Bashkėpunėtor i jashtėm i R.T.V Shqiptar pėr programet muzikore.
1995-2000 Anėtar i kolegjumit tė “Revistes Letrare”, organ i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė.
1994-1995 Bashkëpunëtor i “Callaway International Resource Centre for music Education” (CIRCME), Australia.
1993-2005 Gazetar i faqes muzikore në gazetën “Drita”, organ i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë.
1991- deri më tani Autor i shumë shkrimeve dhe studimeve mbi muzikën në shtypin periodik shqiptar.

Pjesëmarrës në festivale, konferenca, sympoziume dhe workshope.

2003: Pjesmarrës në seminarin “Vlerësimi i arritjeve vjetore individuale të nëpunësve civilë”, organizuar nga Instituti i Trajnimit të Administratës Publike, Tiranë 17-19 Nëntor 2003. Vërtetuar me Nr. Certifikate HRM1-04/03/003.
2002:

Pjesmarrës ne kongresin “Diversiteti kulturor dhe lufta kunder racizmit dhe ksenofobise”, Athinë, Greqi.

2001: Pjesmarrės dhe finalist nė konkursin ndėr kombėtar tė kompozicionit “Dimitri Mitropoulos", Athinė 2001
1999: Lektor nė takimin e parė ndėrkombėtar “Mbi polifoninė popullore”, Delvinaq-Greqi, 6-9 Gusht 1999.
1999: Pjesmarrės me vepėr nė “Musica Nova”, Sofie-Bullgari 1999.
1998: Pjesmarrės nė konferencėn europiane tė “Promotorėve tė Muzikės sė Re”,Schwaz/Tirol, Austri, 29-31 Gusht 1998.
1998: Pjesmarrės nė “Reydale Festival 1998”, Korrik, Angli.
1998: Pjesmarrės nė Sympoziumin “Music analysis and cognotive research on music tradition”. Romė-Itali, 28-30 Maj 1998.
1997: Pjesmarrės nė Konferencėn e katėrt mesdhetare tė muzikės. Palermo-Itali.
1995: Lektor nė “Interbalkanian Congrees of Music”. Selanik-Greqi.
1992,1994: Pjesmarrės nė “International Composers Workshop”, Amsterdam-Sofie.Leksione kompozimi nėn udhėheqjen e Ton de Leeuw, Joji Youasa dhe Boris Christof.
1992: Lektor nė “First Balkanian Congress of Music”, Delfi-Greqi etj.