Statuti i KMSH

KREU III
(Organizimi)

Neni 7.
Numri i anėtarėve tė K.M.Sh-sė nuk duhet tė jėtė mė pak se 10 (dhjetė).

Neni 8.
Anėtarėsia nė K.M.SH kositon nė:
-anėtarėsim tė personaliteteve tė shquar tė muzikės shqiptare (krijues, interpretues, studiues)
-anėtarėsim tė pėrfaqėsuesve tė shoqatave tė ndryshme artistike-muzikore.
-anėtarėsim nderi.
Kriteret pėr anėtarėsim nė K.M.SH pėrcaktohen nga Bordi drejtues me rregullore tė veēantė.

Neni 9.
Pranimi i anėtarėve tė rinj qė plotėsojnė kriteret pėr anėtarėsim lejohet nė ēdo kohė me propozim tė Bordit drejtues dhe me aprovim tė Mbledhjes sė pėrgjithėshme.

Neni 10.
E drejta e anėtarėsisė nuk mund tė tjetėrsohet dhe as tė kalohet me rrugė trashėgimie.

Neni 11.
E drejta pėr tė dhėnė dorėheqje ėshtė e garantuar, por duhet tė jetė paraqitur sė paku 6 muaj para mbarimit tė vitit kalendarik.

Neni 12.
Ē’do anėtar ka tė drejtėn tė marrė pjesė aktivisht nė punėn e K.M.SH. Anėtarėt kanė tė drejtė:
-tė japė mendim nė pranimin e anėtarėve tė rinj.
-t’u nėnėshtrohet propozimeve dhe sugjerimeve.
-tė marrė pjesė nė mbledhjet dhe aktivitetet e shoqatės (brenda dhe jashtė vendit).
-t’u nėnėshtrohet kandidaturės pėr organet drejtuese tė saj.
-tė asistojė nė botimet dhe publikimin e botimeve.
-tė kėrkojė asistencė dhe mbėshtetje nga K.M.SH

Ēdo anėtar ka pėr detyrė:
-Tė respektojė dhe tė zbatojė qėllimet dhe vendimet e K.M.SH-sė nė bazė tė dokumentave pėrkatėse.
-tė paguajė kuotėn e anėtarėsisė tė fiksuara nga mbledhja e pėrgjithshme e K.M.SH nė datėn e caktuar nė Rregulloren e brendshme pėr gjithė kohėn e anėtarėsimit nė K.M.SH. Nė rastin e mospagesės, anėtarėt humbasin tė drejtėn e votės.
-Ēdo anėtar ka detyrėn morale tė ushtrojė tė drejtėn e tij tė votės dhe tė pasurojė punėn e K.M.SH nėpėrmjet aktivitetit tė tij personal.

Neni 13.
Anėtarė nderi mund tė jenė themeluesit e K.M.SH-sė si dhe personaliteteve qė kanė bėrė shėrbime tė mėdha pėr K.M.SH-nė, pėr muzikėn kombėtare dhe afirmimin e saj. Titulli anėtar nderi mund t’i jepet edhe personaliteteve tė huaj nė fushėn e muzikės tė cilėt kanė dhėnė kontribut tė shquar pėr zhvillimin e muzikės shqiptare dhe njohjen e saj jashtė Shqipėrisė. Titulli “anėtar nderi” mund tė jepet nga Mbledhja e pėrgjithshme me propozim tė Bordit drejtues dhe e vėrtetohet me Diplomė tė veēantė. Titulli “President i Nderit” mund t’i jepet presidentit tė K.M.SH-sė qė ka pėrfunduar mandatin e tij. “Presidenti i nderit” ėshtė “Anėtar nderi”. Anėtarėt e nderit kanė tė drejtė tė marrin pjesė nė mbledhjet dhe aktivitetet e shoqatės pa tė drejtė vote.


Kthehu tek faqja kryesore
Kthehu tek KMSH