BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1996, 1997
1996

2171.

A. H. Asnjėherė nuk kam qėnė kaq krenare. /Maria Kraja dekorohet me urdhrin "Mjeshtre e Madhe e Punės".- Rilindja demokratike, 1996, nr.221, 26 shtator, f.5.

2172.

Abilekaj, Enton. Recitali i parė pėr dy pianoforte. /Nė shkrim edhe intervista e tė dy protagonistėve A. Tartari dhe K. Qosja/- Koha jonė, 1996, nr.252, 24 tetor, f.20.

2173.

Anxhaku, Zenel. Zėrat e jetės: Mbresa nga njė bisedė me Artisten e merituar 84 vjeēarin Tole Adhami.- Poli i Qendrės, 1996, nr.134, 8 shtator, f.8.

2174.

Baēe, Shpresa. Faleminderit Tish pėr mbrėmjen magjepse. (Nė Teatrin e Operas dhe Baletit festohet 70 vjetori i Artistit tė Popullit)/Tish Daija/- Dita informacion, 1996, nr.458, 11 dhjetor.

2175.

Baēe, Shpresa. Homazh pėr ty. /Panajot Kanaēi/- Dita informacion, 1996, nr.341, 18 korrik, f.14.

2176.

Balla, Miliana. Dy premiera dhe shumė kontakte me artin botėror. (Intervistė e Drejtorit tė TOB-it, Agron Xoxa).- Drita, 1996, 6 tetor, f.3.

2177.

Bare, Denada. Balerinėt janė tė lodhur....(Vėshtrim kritik: "Mbrėmjes sė baletit").- Koha jonė, 1996, nr.41, 20 shkurt, f. 19.

2178.

Cara, Qemal. Takim nė qytetin e lindjes. -(Me rastin e 75 vjetorit tė Mustafa Krantjes) - Albania, 1996, nr.91, 19 prill, f.5.

2179.

Ciko, Zhani. Ēmimi  u duhej tė gjithėve: Intervistė me Zhani Cikon; (Pėrg. L. Danaj) /Orkestra shqiptare fiton me vlerėsim maksimal nė Hungari/- Albania, 1996, nr.84, 11 prill, f.6.

2180.

Ēela, Lindita. Ēmimi i parė pėr sopranon shqiptare. /Mariana Leka/ Zhvillohet nė Gjermani konkursi i operas italiane.- Republika, 1996, nr.153, 15 gusht, f.6.

2181.

Dajēi, Shpėtim. Njė jetė me koreografinė shqiptare. /Homazh baletmaestrit tė parė shqiptar themeluesit tė koreografisė Prof. Panajot Kanaēit/- Drita, 1996, 21 korrik, f.2.

2182.

Dervishi, Mimoza. Dhora Leka themelon Fondacionin me letrat e saj me vlerė :(Dita e inagurimit festohet me ndarje ēmimesh. Ēmimi i parė pėr Artisten e Popullit Maria Kraja) - Koha jonė, 1996, nr.94, 23 prill, f.18.

2183.

Dhora Leka themelon Fondacionin e parė muzikor shqiptar.- Demokracia, 1996, nr.68, 18 prill, f.7.

2184.

E marta, dita e Gjergj Antoniut.-(Portreti i violonēelistit tė njohur sot nė odeonin koncertal)- Gazeta shqiptare, 1996, nr.538, 5 nėntor, f.4.

2185.

Erebara, Mukadez. Dua tė kėrcej pėrkrah djalit tim. Me balerinėn Mukadez Erebara. (Bised. Suzana Zyrakja)- Albania, 1996, nr.77, 3 prill, f.6.

2186.

G.D. Profile nga Liceu Artistik "Jordan Misja".- Zėri i rinisė, 1996, nr.48, 21 shkurt, f.2.

2187.

Gaci, Tamara. Dua ta fotografoi nė shpirt, Pjetėr Gacin, pjesėtari i familjes sė madhe tė njė brezi artistėsh  shqiptarė. (Nė kujtim tė njė artisti tė madh)- Rilindja demokratike, 1996, nr.231, 8 shtator, f.5.

2188.

Guli, Gaspėr. Artisti qė u fali njerėzve shpirtin. /Nė 70 vjetorin e lindjes sė Artistit tė Popullit kompozitorit Tish Daija./- Zėri i popullit, 1996, nr.292, 12 dhjetor, f.8.

2189.

Guli, Gaspėr. Ish mbretėresha e skenės operistike...(Artistja e Popullit Maria Kraja nė 85 vjetorin e lindjes)- Koha jonė, 1996, nr.170, 20 korrik, f.19.

2190.

Gurakuqi, Luigj. Interpretuesi i shkėlqyer i roleve operistike. /Skicė pėr portretin e Ramiz Kovaēit/- Rilindja, 1996, nr.838, 27 shkurt, f.9.

2191.

Gurakuqi, Luigj. Lindja dhe zhvillimi i operas nė Shqipėri. (Nga historia e TOB) -Rilindja demokratike, 1996, nr.1155, 12 janar, f.5.

2192.

Gurakuqi, Nikolin. Shpresa Spaho, kėngėtare e nivelit tė klasit tė parė.- Rilindja demokratike, 1996, nr.262, 13 nėntor, f.5.

2193.

Haliti, Kujtim. Njė jetė nė vallen popullore. Me kėrcimtarin e shquar Besim Jazexhiu.- Poli i qendrės, 1996, nr.106, 6 gusht, f.6.

2194.

Halili, Kujtim. Zėri magjik i Edit Mihalit. Nė 30 vjet nga roli i parė i Mrikės tek opera "Mrika"/e Prenkė Jakovės/- Leka (Shtojcė e Rilindjes javore), 1996, nr.72, 17 dhjetor, f.8.

2195.

Hasimja, E. Dy premiera nė sallėn e TOB-it.(Fillon puna pėr realizimin e "Don Zhuanit"/me muzikė tė Moxartit dhe baletit "Romeo e Zhuljeta tė P. J. Ēaikovskit/)- Drita, 1996, 3 mars, f.2.

2196.

Hufschmidt, Wolfgang. "Muzika shqiptare drejt njė orientimi tė ri" :Intervistė me rektorin e Folkwang Hochschule nė Essen tė Gjermanisė, kompozitorin Wolfgang Hufschmult dhėnė posaēėrisht pėr gazetėn "Drita" presidentit tė shoqatės sė Muzikės sė Re Shqiptare, Aleksandėr Peēi.(Pėrkth. Ilia Peēi)- Drita, 1996, 7 prill, f. 5.

2197.

Jehona e vdekjes sė baletmaestrit Panajot Kanaēi nė Kosovė.- Rilindja, 1996, nr.959, 19 korrik, f.8.

2198.

Kapaj, Fiqirete. Flet shpirti pėr kėngėn , jo mosha. (Interv. Mirela Ndini).- Zėri i popullit, 1996, nr.85, 12 prill, f.10.

2199.

Karajani shqiptar dirigjon nė ditėlindjen e vet. (Festohet nė Tiranė 75-vjetori i Artistit tė Popullit Prof. Mustafa Krantja)/Intervistė e Prof. Mustafa Krantjes dhe njė shkrim i Zana Shuteriqit/ Pėrg. Iliriana Stringa.- Republika, 1996, nr.66, 19 prill, f.6.

2200.

Kasapi, Albana. Opera nė TOB. Midis arritjeve dhe spontanitetit artistik. - AKS, 1996, nr.3, 20-21 janar, f.5.

2201.

Kėngėtari qė jetoi tė gjitha dekadat e artit vokal shqiptar- /Mihal Ciko nė 10 vjetorin e vdekjes./- AKS, 1996, nr.3, 20-26 janar, f.8.

2202.

Kola, Gjovalin. Refleks i kėrkimeve tė reja nė fushėn e krijimtarisė muzikore.(Sot nė Tiranė ēelen ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re tė dhomės)- Rilindja, 1996, nr.1045, 30 tetor, f.8.

2203.

Koni, Blerina. Fiton diplomėn e argjendė nė Gjermani. Kori Pax Dei /Korit mė tė ri i pėrket e ardhmja/- Dita informacion, 1996, 24 korrik, f.14.

2204.

Kontakti  i parė i kohės me muzikėn korale shqiptare./ Intervistė me dirigjenten Suzana Turku./ - Rilindja, 1996, nr.959, 19 korrik, f.8.

2205.

Kraja(Paluca), Maria. Shtojcė pėr njė monografi tė mundshme.-/Bisedė me artisten  nga Kliton Verli/- Albania, 1996, nr.13, 15 janar, f.6.

2206.

Kraja, Nestor. Muzika, art elitari. Bisedė me kompozitorin Nestor Kraja.- (Ditėt e muzikės sė re shqiptare)- Albania, 1996, nr.153, 29 qershor, f.5.

2207.

Krantja, Mustafa. Ymer Skėnderi, njė artist e pedagog i shquar.- Nė 70 vjetorin e lindjes.- Rilindja demokratike, 1996, nr.158, 13 korrik, f.5.

2208.

Kurti, Hysen. Shkatėrrimi i artit ėshtė shkatėrrim i kombit./Me Hysen Kurtin, solist nė Teatrin e Operas e Baletit/- Zėri i popullit, 1996, 7 shkurt, f.10.

2209.

Kushta, Shpėtim Tetralogjia e vlerave. /Pasdite shkencore-artistike kushtuar violonēelistit Ymer Skėnderi 1926-1975./- Drita, 1996, 7 korrik, f.4.

2210.

Lapi, Bajram. Harmonizim i klasikes me modernen.- Ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re tė dhomės.- Rilindja, 1996, nr.1056, 12 nėntor, f.8.

2211.

Lapi, Bajram. Pėrfaqėsues dinjitoz tė muzikės sė re shqiptare.- (Ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re shqiptare)- Rilindja, 1996, nr.1052, 7 nėntor, f.8.

2212.

Lapi, Bajram. Pėrfaqėsues i shquar i muzikės sė re shqiptare.(Koncert me rastin e 70-vjetorit tė kompozitorit Tish Daija)- Rilindja, 1996, nr.1078, 10 dhjetor, f.5.

2213.

Lara, Kozma. Aspirata humane qė kemi ėndėrruar. (Interv. Fatos Kongoli).- Rilindja demokratike, 1996, nr.1163, 21 janar, f.4.

2214.

Leka, Dhora. Njė grua nė muzikė. Intervistė me Z. Dhora Leka./Pas kthimit nga Festivali i Chardit nė Angli/(Pėrg. Elsa Ballauri).- Drita, 1996, 28 korrik, f.7.

2215.

Leka, Mariana. Ishte njė provė e madhe pėr mua. /Sopranoja Mariana Leka fitoi ēmimin nderkombėtar tė Shtutgardit "Kėngėtarja  mė e mirė e operas italiane"./- Rilindja demokratike, 1996, nr.146, 29 qershor, f.5.

2216.

Liriku i shquar i muzikės shqiptare. /Nė 70 vjetorin e lindjes sė kompozitorit Prof. Tish Daija./- Drita, 1996, 15 dhjetor, f.4,7.

2217.

Llazani, Artes. Edit Mihali, sopranoja qė i fitoi tė gjitha skenat.(Zėri i madh i lirikės shqiptare "premtonte se nuk do tė bėhej kurrė kėngėtare")- AKS, 1996, nr.7, 17-18 shkurt, f.5.

2218.

Lleshanaku, Luljeta. Skema muzikore shqiptare- skemė alternative. (Intervistė me Vasil S. Tole)- Leka (Shtojcė e "Rilindja javore"), 1996, nr.36, 11-17 shkurt, f.10.
/Ll. L.(inic.)/

2219.

Malltezi, Alba. Danubi vėrshon edhe nė Tiranė (Shoqata e baletit tė vendeve danubiane "Danub-balet" hap dyert pėr balerinėt shqiptarė)- Gazeta shqiptare, 1996, 21 mars, f.7.

2220.

Mukaj, Baxhul. Njė jetė mes tingujsh.- (Pėrkujtohet 70 vjetori i lindjes sė violonēelistit Ymer Skėnderi)- Tribuna, 1996, nr.261, 2 korrik, f.13.

2221.

Myrtaj, Edlira. Ēmimi i parė pėr sopranon shqiptare /Mariana Leka/- (Zhvillohet nė Gjermani konkursi i operas italiane)- Tribuna, 1996, nr.311, 30 gusht, f.7.

2222.

Ndini, Mirela. Kėnga popullore nuk duhet ngacmuar. /Me kėngėtarin e Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore Hysni Zela./- Zėri i popullit, 1996, nr.82, 9 prill, f.11.

2223.

Ndroqi, Altin. Nga bota epike nė lirizmin njerėzor (Me rastin e 40 vjetorit tė simfonisė sė parė shqiptare) /tė kompozitorit Ēesk Zadeja/- Rilindja demokratike, 1996, nr.65, 19 mars, f.7.

2224.

Ndroqi, Altin. Nisin ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re tė dhomės.- Rilindja demokratike, 1996, nr.250, 30 tetor, f.5.

2225.

Peēi, Aleksandėr. E nesėrmja, qė sot duhet tė konsiderohet monument qė mbrohet nga shteti e shoqėria. (Rreth treyezės sė rrumbullakėt  "Muzika si muzikė")- Drita, 1996, 31 mars, f.7.

2226.

Petrela, Besim. Folklori shqiptar nė ambicjet e trupave tė reja. /Me Besim Petrelėn drejtues artistik i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve dhe i Shoqėrisė Artistike "Tirana 2000"/- (ShBA, Francė, Italia, Turqia, Gjermania)- Tribuna demokratike, 1996, nr.153, 28 shkurt.

2227.

"Pėr tej tingujve tė njė Kombi /Mbi turneun e Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve tė Shqipėrisė nė Kosovė/ (Dokumentar i TVSH- realizim pėr shqetėsimin e quajtur Kosovė)- Koha jonė, 1996, nr.293, 12 dhjetor, f. 17.

2228.

Psari, Timo. Njė jetė nė skenė (Me kėrcimtarin Skėnder Jazexhiu) - Tribuna, 1996, nr.315, 17 shtator, f.7.

2229.

Psari, Timo. Njė jetė nė skenė. (Portret i kėrcimtarit Besim Jazexhiu nė 50 vjetorin e tij)-Tribuna, 1996, nr.299, 16 gusht, f.7.

2230.

Rama, Irfan. Muzikantėt tanė shkruajnė nė shqip. ("Artisti i Popullit" Avni Mula rrėfen historikun e tij)- Gazeta shqiptare, 1996, nr.535, 1 nėntor, f.4.

2231.

Rama, Luan. E rėndėsishme , tė interpretosh botėn e nuancave dhe ngjyrave (Njė natė para ditėlindjes divja Inva Mula nė "Opera Comique")- Koha jonė, 1996, nr. 157, 3 korrik, f.21.

2232.

Rama Luan. Hiret e Operas Tragjike. (Inva Mula nė Teatrin Imperial tė Kompienjės.- Koha jonė, 1996, nr.252, 24 tetor, f.19.

2233.

Rama, Luan. Inva Mula, njė jetė mes dy dashurish. /Sopranoja shqiptare flet pas supersuksesit amerikan./- Koha jonė, 1996, nr.14, 19 janar, f.21.

2234.

Rama, Luan. "Mbretėresha e mbrėmjes ishte Inva Mula".-(Shqiptarėt nė festėn e artit parizian)- Koha jonė, 1996, nr.80, 6 prill, f.21.

2235.

Rama, Luan. Njė jetė mbi telat e violinės.( Tedi Papavrami)- AKS, 1996, nr.8, 24-25 shkurt, f.7.

2236.

Rama, Luan. Soprano Mula drejt hapėsirash e enigmash tė reja.(Debut i sopranos shqiptare nė botėn e disqeve)- Koha jonė, 1996, nr.298, 18 dhjetor, f.20.

2237.

Reinke, Gerd. Muzika moderne , ka tė drejtė tė ekzistojė nė Shqipėri dhe nė botė. (Intervistė me basistin gjerman Gerd Reinke)- Dita informacion, 1996, nr.436, 15 nėntor, f.14.

2238.

Selimi, Skėnder. Kam krijuar gjithmonė vepra shqiptare. Intervistė me baletmaestrin Skėnder Selimi. (Interv. Baxhul Merkaj).- Drita, 1996, 24 Nėntor, f.6.

2239.

Sinani, Hysen. Irini Qiriako, njė zė qė shkon larg.- Rilindja demokratike, 1996, nr.200, 1 shtator, f.5.

2240.

Stringa, Hamide. Realizim dinjitoz i artistėve tanė. Bashkėbisedim me kritiken Hamide Stringa historiane dhe pedagoge e artit muzikor. /Bised. Ndue Gjika/- (Opera "Trovatore" e Verdit pėr artdashėsit kryeqytetas)- Albania, 1996, nr.95, 24 prill.

2241.

Stringa, Hamide. U mbyll fest'96 i muzikės sė re shqiptare.- Drita, 1996, 2 qershor, f.4.

2242.

Sukses  i merituar pėr Antoniu-Reschu. (Koncert recital i violonēelistit Gjergj Antoniu "Artist i merituar dhe pianistes amerikane Pamela Resch)- Drita, 1996, 7 korrik, f.5.

2243.

Sharra, Shaqir. Shqiptarja qė magjepsi artdashėsit gjermanė. Solo- kėngėtarja Mariana Leka nė konkursin ndėrkombėtar nė Shtutgart tė Gjermanisė.- Rilindja, 1996, nr.945, 3 korrik, f.8.

2244.

Shtėmbari, Dhimitėr. Zėrin dhe zemrėn ia fali vetėm popullit.(Me rastin e  85-vjetorit tė lindjes sė Artistes sė Popullit Maria Kraja)- Kombi, 1996, nr.32, 23 korrik, f.5.

2245.

Shtjefni, Paulin. Pjetėr Gaci muzikanti me shpirt tė madh.- Zėri i popullit, 1996, nr.73, 29 mars, f.12.

2246.

Shupo, Sokol. Integrim nė rrjedhat e zhvillimeve europiane tė jetės muzikore. Me kompozitorin Sokol Shupo. (Interv. Altin Ndroqi)- Rilindja demokratike, 1996, nr.126, 6 qershor.

2247.

Tartari, Anita. Ja historia e jetės sime.- (Bisedė me pianisten e shquar Anita Tartari)- Koha jonė, 1996, nr.21, 27 janar, f. 21.

2248.

Teatri i Operas dhe Baletit sheh pėrtej veprave tė repertorit. (Pranverė premtuese pėr muzikėn)- Drita, 1996, 18 shkurt, f.3,7.

2249.

 nderohet me emrin e Panajot Kanaēit, Ansambli i Kėngėve dhe Valleve.- Zėri i popullit, 1996, nr.166, 17 korrik, f.11.

2250.

Tėrshana, Engjėll. Panajot Kanaēi, artist i madh.- Rilindja demokratike, 1996, nr.161, 17 korrik,f.5.

2251.

Tradita dhe evolucioni i saj. Prononcohen pėr kėtė rubrikė Hamide Stringa, Zana Shuteriqi, Fatos Qerimi.(Rreth tryezės sė rrumbullakėt- "Muzika si muzikė")- Drita, 1996, 15 maj, f.6-7.

2252.

Truja, Takuina. Shpirt artistik qė rrinte gjithnjė zgjuar. /Bisedė me Takuina Trujėn. (Jorgjia Truja pas kuintave tė skenės)- Albania, 1996, nr.31, 8 shkurt, f.6.

2253.

Turku, Suzana. Diplomė argjendi pėr "Pax Dei" /Nė konkursin ndėrkombėtar tė koreve "Mendelson" nė Gjermani. Interv. K. Verli/- Albania, 1996, nr.176, 26 korrik, f.6.

2254.

Turku, Suzana. Ishte e bukur e paharrueshme.(Intervistė me Suzana Turkun drejtuese e kėtij kori.)/Kori shqiptar vlerėsohet me Diplomėn e Argjentė nė Gjermani/- Republika, 1996, nr.134, 24 korrik, f.6.

2255.

Verli, Kliton. Yll i Shqipėrisė i Operės italiane dhe i Shtutgardit.- (Ylli i javės kulturore e artistike)/Mariana Leka/- Albania, 1996, nr.153, 29 qershor, f.5.

2256.

Xoxa, Agron. Genocidistet e artit. TOB nė pėrgjigje tė intervistės tė Hysen Kurtit botuar nė gazetėn "Zėri i popullit".- Rilindja demokratike, 1996, nr.39, 17 shkurt, f.7.

2257.

Xoxa, Agron. Shikim drejt sė ardhmes. /Intervistė me pianistin Agron Xoxa, drejtor i Teatrit tė Operas dhe Baletit/- Rilindja demokratike, 1996, nr.100, 5 maj, f.6.

2258.

Xoxa, Agron. Zgjidhja e mosmarrėveshjeve do t'i sjellė "Don Zhuanit (Giovanit)/tė Moxartit/ suksesin. (Interv. Irma Kurti)- Poli i qendrės, 1996, nr.11, 16 prill, f.6.

2259.

Ylli i pianistikės botėrore nė njė tur euro-atlantik. /13 vjeēari Andrea Leka/- Dita informacion, 1996, nr.340, 17 korrik, f.14.

2260.

Ymeraj, Genc. Shqiptari "Dirigjon" Britaninė.-(Eno Koēo nė njė koncert special nė Akademinė e Leeds)- Gazeta shqiptare, 1996, nr.335, 6 mars, f.7.

2261.

Ymeraj, Genc. Shqiptari Kurti balerini i parė i ēmimit tė madh. /Sokol Kurti/- Gazeta shqiptare, 1996, nr.517, 11 tetor, f.4.

2262.

Ymeraj, Genc. Shuhet Kanaēi, babai i koreografisė.- Gazeta shqiptare, 1996, nr.444, 16 korrik, f.4.

2263.

Zadeja, Ēesk. Maria Kraja "Mjeshtre e Madhe e Punės".-/ Nė 85 vjetorin e lindjes sė artistes Maria Kraja./- Drita, 1996, 24 shtator, f.2.

2264.

Zadeja, Ēesk. Simfonia - vepra mė pėrfaqėsuese e traditės muzikore.(Interv. Vasil S. Tole).- Drita, 1996, 21 janar, f.8.

2265.

Zadeja, Ēesk. Tė kaluarėn e tradicionalen monument qė mbrohet nga shteti.(Rreth tryezės sė rrumbullakėt "Muzika si muzikė")- Drita, 1996, 31 mars, f.6.

 

1997

2266.

A. B. Muzikantėt dhe balerinėt tė barabartė kudo.(Nė Sofje nėnshkruhet marrėveshje pėr unifikimin e diplomave)- Republika, 1997, nr.2, 6 shkurt, f.6.

2267.

A. N. Artistėt tanė tė denjė pėr ēdo skenė. /Me regjisorin e Teatrit tė Operas dhe Baletit Nikolin Gurakuqi/- Rilindja demokratike, 1997, nr.313, 10 janar, f.5.

2268.

Ai ka qenė ėshtė dhe do tė jetė. /Artisti i Popullit kompozitori Ēesk Zadeja. Mbėrriti nė atdhe trupi i artistit tė madh./- Rilindja demokratike, 1997, nr.191, 22 gusht, f.7.

2269.

Artistėt shqiptarė pėrtej detit.(Kori i TOB-it dhe orkestra e RTVSH nė Itali)- Albania, 1997, nr.50, 2 mars, f.9.

2270.

Balla, Sokol. Leonardi, balerini ambasador i shqiptarėve.- Klan, 1997, nr.33, 16 nėntor, f.38-41.

2271.

Balliu, Haxhi. "Halili dhe Hajria" /Kompozitori Tish Daija/ - Takim brezash nė Pragė.- Koha jonė, 1997, nr.103, 13 shtator, f.18.

2272.

Bida, Alda. Artistė tė arratisur, Albana Sulejmani dhe Ludmill Ēakalli, pėrgjithmonė larg publikut shqiptar.-(I mungojnė skenės dhe ekranit)- Koha jonė, 1997, nr.121, 30 shtator, f.19.

2273.

Bida, Alda. Ilir Kėrni, dhjetė vjet mė pas.- Klan, 1997, nr.22, 31 gusht, f.38-55.

2274.

Bida, Alda. Nė skenėn e TOB "Endėr dashurie"./Rivihet nė skenė etyd baleti nga baletmaestri Agron Alija me muzikė tė Bahut/- Koha jonė, 1997, nr.391, 21 maj, f.19.

2275.

Bida, Alda. Opera nė prag tė vitit dy mijė-(Institucion elita) -Koha jonė, 1997, nr.140, 22 tetor, f.18.

2276.

Bida, Alda. Vdiq Hysen Pelingu.- Koha jonė, 1997, nr.137, 18 tetor, f.19.

2277.

Bregu, A. Vaēe Zela pėrgjithmonė nė Lushnje.( Pėrjetohen nė institucione emrat e shquar myzeqare)- Republika, 1997, nr.103, 11 qershor, f.13.

2278.

Bushi, Ilir. Vaēe Zela, mbretėresha e harruar e kėngės shqiptare.- Bulevard, 1997, nr.16, 20 gusht, f.19.

2279.

Ēela, Lindita. Artistėt e TOB i kalojnė pushimet nė Itali.(Roma dhe Sicilia vendqėndrimet pėr zhvillimin e dy turneve)- Republika, 1997, nr.118, 28 qershor, f.13.

2280.

Ēela, Lindita. Kėnga polifonike nė Institutin Botėror. (Sukses i plotė i grupit "Tirana" nė Francė)- Republika, 1997, nr.80, 15 maj, f.6.

2281.

Ēesk Zadeja- vdekja e tingujve .Zadeja- babai i muzikės profesioniste shqiptare. (Nė "Gemeli" tė Romės pushoi sė rrahuri zemra e legjendės shqiptare)- Dita informacion, 1997, nr.629, 22 gusht, f.10.

2282.

Dervishi, Mimoza. Intervistė me drejtorin e Teatrit tė Operas dhe Baletit Agron Xoxa.- Koha jonė, 1997, nr.362, 16 prill.

2283.

Dizdari, Limos. Ai ishte origjinal jo se nuk kopjonte por se ai nuk kopjohej.- (Nga fjalimi mortor i kompozitorit Limos Dizdari nė ceremoninė e pėrcjelljes sė Artistit tė Popullit, Ēesk Zadeja)- Drita, 1997, 24 gusht, f.1,5.

2284.

Dizdari, Limos. Ambasador tė shpirtit krijues.- E ardhmja, 1997,nr.1, 29 dhjetor, f.7.

2285.

Dizdari, Limos. Vepra e tij do tė na kujtojė gjithmonė, e ai do tė na thotė "Unė jam kėtu" /Memorial pėr Feim Ibrahimin/- Zėri i popullit 1997, nr.467, 6 gusht, f.11.

2286.

Elita e Shqipėrisė homazh pėr Ēesk Zadenė.(Curiculum Vitae)- Republika, 1997, nr.166, 23 gusht, f.15.

2287.

Es. Xhe. "Kthehet" mjeshtri Kanaēi me libėr e koncert nė TOB.(Engjėll Tėrshana ėshtė autori i monografisė "Panajot Kanaēi, Monografi")- Gazeta shqiptare, 1997, nr.777, 27 shtator, f.6.

2288.

Feim Ibrahimi- nė dhimbjen e kolegeve dhe shtypit./Nga ceremonia e varrimit/- Drita, 1997, 17 gusht, 1997, f.4.

2289.

G. Ē. Muzika dhe Itaka e Zadesė (Kompozitori i shquar mbushi 70 vjet)- Dita informacion, 1997, , nr.580, 26 qershor, f.10.

2290.

g. ym. Hamleti do tė kėrcejė nė Tiranė /Nė TOB, bazuar nė muzikėn simfonike tė Mahlerit, A. Aliaj vė nė skenė baletin "Hamleti"/- Gazeta shqiptare, 1997, nr.654, f.4.

2291.

Gjata, Trim. Gjeneza e orkestrės simfonike shqiptare: Njė natė e paharruar.- Drita, 1997, 16 shkurt, f.3.

2292.

Gjikondi, Vangjel. Sėrish pėr Feim Ibrahimin.- Drita, 1997, 24 gusht, f.3,5.

2293.

Gjini, Ramiz. Shqiptarėt nderojnė Bethovenin e tyre.(Homazhe nderimi artistit tė madh, Ēesk Zadesė)- Rilindja demokratike, 1997, nr.192, 23 gusht, f.7.

2294.

Gjini, Ramiz. Vallet e painterpretuara tė artistėve shqiptare.(Pėrfundoi nė Strugė Fastivali i valleve tė pėrpunuara)- Rilindja demokratike, nr. 183, 13 gusht, f.7.

2295.

Halili, Kujtim. "Hamleti"  shqiptar/me muzikė tė Mahlerit/ sė shpejti nė TOB. Pritet premiera e baletit "Hamleti" e mjeshtrit tė koreografisė shqiptare Agron Aliaj.- Rilindja demokratike, 1997, nr.1183, 9 maj, f.8.

2296.

Inva Mula nė Hollywood. Soprano shqiptare qė ka "tundur" operat e botės me zėrin e saj.- Republika, 1997, nr.249, 5 dhjetor, f.13.

2297.

Jorgo, Edlira. Artisti qė vdiq duke kėrcyer.(Sot 8 vjetori i vdekjes sė artistit tė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve pėropullore, Enver Birko)- Koha jonė, 1997, nr.110, 17 shtator, f.18.

2298.

Kasapi, A. Dy koreografė zviceranė do tė vlersojnė baletin shqiptar./Pas bashkėpunimit me austriakėt, njė mundėsi me zviceranėt/- Rilindja demokratike, 1997, nr.311, 8 janar, f.5.

2299.

Kasapi, A. Krantja dirigjon pėr ditėlindjen. /Pėr kompozitorin Ermir Krantja nė pesedhjetėvjetorin e tij. Koncert simfonik i orkestrės dhe koktej kolegėsh/ - Rilindja demokratike, 1997, nr.48, 1 mars, f.5.

2300.

Kėlliēi, Zamir. Fituesi i Medaljes sė Argjentė tė Festivalit Botėror tė Rinisė. Artisti i Popullit Ramiz Kovaēi (1931-1994)- Mesazh, 1997, nr.124, 28 janar, f.4.

2301.

Kola, Gjovalin. Klasiku i muzikės shqiptare.- (Nesėr ceremonia e varrimit tė kompozitorit Ēesk Zadeja)- Rilindja, 1997, nr.1270, 21 gusht, f.9.

2302.

Kola, Gjovalin. Kompozitori qė emancipoi muzikėn shqiptare.(Tirana i dha lamtumirėn artistit tė shquar Feim Ibrahimi)- Rilindja, 1997, nr.1262, 1 gusht, f.11.

2303.

Kola, Gjovalin. Lamtumirė babait tė muzikės kombėtare.(Ēesk Zadeja pėrcillet nė banesėn e fundme)- Rilindja, 1997, nr.1272, 23 gusht, f.7.

2304.

Kola, Gjovalin. Personalitet i spikatur i shkollės muzikore shqiptare.(U kremtua 70 vjetori i kompozitorit Ēesk Zadeja)- Rilindja, 1997, nr.1222, 24 qershor, f.11.

2305.

Kola, Gjovalin. Shfaqet premiera e operas "Sinjor Brushino" e Rosinit.- Rilindja, 1997, nr.1217, 18 qershor, f.8.

2306.

Kola, Gjovalin. Shkollė Kombėtare pėr kultivimin profesional tė traditės.- (U pėrkujtua 40 vjetori i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve)-Rilindja, 1997, nr.1376, 27 dhjetor, f.7.

2307.

Koncert recital me pjesė klasike. /Stefani dhe Kostraci studentė tė Akademisė sė Arteve, interpretojnė me nivel tė lartė kompozitor tė huaj./- (Nė Teatrin e Operas dhe Baletit)- Sindikalisti, 1997, nr. 377, 28 shkurt, f.6.

2308.

Kraja, Nestor. Tė mėdhenjtė janė tė pavdekshėm. /Kompozitori "Artisti i Popullit" Ēesk Zadeja/- Rilindja demokratike, 1997, nr.192, 23 gusht, f.7.

2309.

Krantja, Mustafa. Mirėnjohje dhe respekt./Ēesk Zadeja/- Drita, 1997, 24 gusht, f.9.

2310.

Kremtohet 70 vjetori i Ēesk Zadesė.- Republika, 1997, nr.111, 20 qershor, f.13.

2311.

Kristaq Antoniu (Homazh nė 90 vjetorin e lindjes)- Pesėdhjet e pesė, 1997, nr.53, 25 dhjetor, f.8.

2312.

Kume, Englantina. Miltiadh Papa, Nurejevi i munguar (Emigrantėt shqiptarė nė Greqi kujtojnė figurėn e madhe tė baletit shqiptar)- Koha jonė, 1997, nr.330, 29 janar, f.19.

2313.

Kushta, Shpėtim. Ngadhnjimet dhe plagėt e mėdha./Homazh Feim Ibrahimit/- Drita, 1997, 10 gusht, f.3.

2314.

Kushta, Shpėtim.....Pastaj ai zbriti poshtė (tek njerėzit) dhe mendueshėm tha: isha atje, tek malet e lartė(dhe vigane)....mblodha dhe solla pėr ju epikėn e tyre./Kujtime dhe impresione me epikun e shquar tė muzikės shqiptare Prof. Ēesk Zadeja, Artist i Popullit/- Drita, 1997, 24 gusht, f.8.

2315.

Lamtumira e fundit pėr Artistin e Popullit, kompozitorin Ēesk Zadeja.- Zėri i popullit, 1997, nr.482, 23 gusht, f.1.

2316.

Lamtumira , me kėngėt e tij.(Homazhe kompozitorit/Ēesk Zadeja/)- Rilindja demokratike, 1997, nr.190, 21 gusht, f.7.

2317.

Lamtumirė mjeshtėr Ēesk Zadeja.(Dje varrimi)- Gazeta shqiptare, 1997, nr.747, 23 gusht, f.8.

2318.

Largohet nga jeta kompozitori dhe Artisti i Popullit Ēesk Zadeja. (Nekrologji)- Drita, 1997, 24 gusht, f.5.

2319.

Luarasi, Mihal. Agim Hushi- zėri magjik. (Artistėt shqiptarė nė skenat e botės)- Albania, 1997, nr.47, 27 shkurt, f.9.

2320.

Lleshanaku, Mimoza. Iku "numri njė i muzikės shqiptare" /Ēesk Zadeja/- Albania, 1997, nr.165, 23 gusht, f.7.
/M. Ll.(inic.)/

2321.

Lleshanaku, Mimoza. Muzika e Zadesė dhe e Ibrahimit nuk vdes kurrė. (Koncert homazh pėr dy figura tė muzikės shqiptare) - Albania, 1997, nr.252, 9 dhjetor, f.7.
/M. Ll.(inic.)/

2322.

Lleshanaku, Mimoza. Njė projekt i ri pėr TOB.- Albania, 1997, nr.170, 29 gusht, f.7.
/M. Ll. (inic.)/

2323.

Marku, Arta. Iku Zadeja. /Kompozitori Ēesk Zadeja/- Koha jonė, 1997, nr.84, 17 gusht, f.18.

2324.

Meēi, Teuta. Pėrkujtohet Kristaq Antoniu.- Republika, 1997, nr.264, 24 dhjetor, f.13.

2325.

N. R. Kori i Akademisė pėrsėri nė shtegtim. Priten arritje tė reja.- (Nė '97. Zvicra shteti i parė qė pret artistėt tanė)- Republika, 1997, nr.3, 7 janar, f.8.

2326.

Ndėrroi jetė Artisti i Popullit Feim Ibrahimi. - Rilindja demokratike, 1997, nr.176, 5 gusht, f.7.

2327.

Ndroqi, A. Teatri i Operas dhe Baletit gjenė "parajsėn" (Denizi: Njė ndihmė tė tillė as nuk e kishim ėndėrruar.)/Nga fondacioni zviceran "Pro Helvetia"/- Rilindja demokratike, 1997, 13 shkurt, f.5.

2328.

Nestori, Kliton. Nostalgji pėr baletin shqiptar.(Eksodi i artistėve shqiptarė)- Rilindja , 1997, nr.1236, 10 korrik, f.8.

2329.

se nuk je artist nė shpirt nuk mund tė jesh nė skenė./Bisedė Buxhel Markoja/ (Me kėngėtaren e mirėnjohur tė Ansamblit Kombėtar tė Kėngėve dhe Valleve Popullore, Irini Qirjako)- Drita, 1997, 18 maj, f.2,36.

2330.

Pa. M. Vaēe Zela "Nderi i Kombit" Titull i veēantė pėr Artisten e Popullit, tani jashtė vendit- (Propozimi ka mbėrritur nga Lushnja, vendlindja e kėngėtares)- Gazeta shqiptare, 1997, nr.829, 4 dhjetor, f.8.

2331.

Papavrami nė kompaktdisk me Bramsin. Interpreton tri sonatat /Tedi Papavrami/- Gazeta shqiptare, 1997, nr.551, 9 janar, f.4.

2332.

Peēi, Aleksandėr. Mjeshtėr i madh i muzikės shqiptare./Homazh pėr Ēesk Zadenė/- Bibliogr.- Zėri i popullit, 1997, nr.478, 19 gusht, f.11.

2333.

Peēi, Aleksandėr. Nė simfonizmin e muzikės shqiptare merr frymė drama muzikore e Zadesė.- Drita, 1997, 29 qershor, f.3,5.

2334.

Prenkė Jakova.- (Homazh)- pesėdhjetė e pesė, 1997, nr.57, 30 dhjetor, f.8.

2335.

Qirjako, Irini. "Folklori ynė njė minierė ari" Interv. B. Merko.-(Pas kthimit tė artistes tė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Irini Qirjako, nga Festivali Botėror i Polifonisė)- Rilindja demokratike, 1997, nr.248, 28 tetor, f.7.

2336.

Rama, Luan. Hiret e njė zėri "Stradivari". (Vlerėsime dhe arritje tė sopranos shqiptare Inva Mula).- Koha jonė, 1997, nr.376, 6 maj, f.13.

2337.

Rama, Luan. "Rendez - Vous a Moscou" me Inva Mulėn./ Koncerti i Moskės ishte koncerti mė i bukur i jetės sime./ (Sopranoja shqiptare njeh suksesin nė "Balshoi Zall" sallėn e konservatorit Ēaikovski)- Koha jonė, 1997, nr.312, 8 janar, f.19.

2338.

Rama, Luan. "Shqiptarja, njė personalitet i planit tė parė" "Rigoleto" /e Xhuzepe Verdit/ (Inva Mula nė rolin e Xhildės) - Koha jonė, 1997, nr 38, 25 qershor, f.13.

2339.

Rashidi, Nazim. Kastriot Tusha, tenor me histori tė re (CD-ja e parė shqiptare me muzikė klasike)- Republika, 1997, nr.190, 20 shtator, f.13.

2340.

"Rezonancat i kam nė mollėza... Njė pasdite me Artisten e Popullit Maria Kraja.-(Pėrg. Edlira Goreni)- Drita, 1997, nr.549, 9 maj, f. 10.

2341.

Rudi, Rafet. Prijės nė ndėrrimet progresive drejt artit bashkėkohor.- /Nė vend tė pėrkujtimit, Feim Ibrahimi/(1935-1997)- Rilindja, 1997, nr.1265, 15 gusht, f.9.

2342.

S. Sh. Tedi Papavrami, Paganini shqiptar.- Rilindja demokratike, 1997, nr.312, 9 janar, f.5.

2343.

Sallaku, Hamdi. Nderim pėr Hysen Pelingun.- Zėri i popullit, 1997, nr.543, 4 nėntor, f.8.

2344.

Siliqi, Llazar. Kėngėtari dhe kompozitori antifashist Hysen Pelingu.- Drita, 1997, 2 nėntor, f.4.

2345.

Slatina, Flori. Tefta Tashko(Koēo), Artiste e Popullit.- (Me rastin e 50 vjetorit tė vdekjes)- Pesedhjetė e pesė, 1997, nr.50, 21 dhjetor, f.8.

2346.

Slatina, Flori. Violinist i dimensioneve botėrore. Ibrahim Madhi, Artist i Popullit.- Pesedhjetė e pesė, 1997, nr.37, 6 dhjetor, f.7.

2347.

T. M. Scoop. Gjon Simoni "Rekuiem" nė 4 kohė./ Kushtuar kujtimit tė Nėnė Terezės.- (Tė shtunėn Shqipėria do tė shoqėrojė Kalkutėn me Pėrshpirtje)- Dita informacion, 1997, nr.643, 9 shtator, f.4.

2348.

T. M. Tenori shqiptar Tusha sjell albumin e parė.- Shekulli, 1997, nr.17, 23 tetor, f.10.

2349.

Titani, Gjergj P. Koloneli dirigjent e kompozitor virtuoz "Artist i Popullit" Gaqo Avrazi.( Personalitete ushtarake nė vite) - Ushtria dhe koha, 1997, nr.74, 24 shtator, f.7.

2350.

Titani, Gjergj P. Kompozitorja e parė e kėngėve tė pavdekshme tė LANĒl "Artistja e Popullit" Dhora Leka. - Ushtria dhe koha, 1997, nr.72, 17 shtator, f.7.

2351.

Tole, Vasil S. Vepra e Zadesė si njė domosdoshmėri edhe pasqyrė e epokės. /Me rastin e 70 vjetorit tė lindjes sė Artistit tė Popullit Prof. Ēesk Zadeja/- Drita, 1997, 29 qershor, f.3.

2352.

Vani, Shaban. Njė jetė nė botėn e tingujve./ Feim Ibrahimi/-Drita, 1997, 10 gusht, f.4.

2353.

Vdes nė Torino Artisti i Popullit Feim Ibrahimi (Nekrologji)- Drita, 1997, 6 gusht, f.1.

2354.

/Vlerėsimi pėr personalitetin dhe veprėn e kompozitorit Ēesk Zadeja/- Drita, 1997, 24 gusht, f.9.

2355.

Ymeraj, Genc. Fundjave rikthimi koncertesh nė TOB.- Vepra nga Bize,  Moxart etj. ndėrkohė qė soliste janė Edit Mihali e Manjola Konjari.- ( E shtuna e dytė pas shfaqjes sė kaluar tė bamirėsisė)- Gazeta shqiptare, 1997, nr.636, 12 prill, f.6.

2356.

 Ymeraj, Genc. Shuhet Ēesk Zadeja, ati i simfonisė. (Nė klinikėn "Gemeli") - Gazeta shqiptare, 1997, nr.742, 17 gusht, f.4.

2357.

 Zadeja, Ēesk. Krijuesi e do shumė jetėn dhe artin e tij. Sado modestė i dedikohet asaj.- Drita, 1997, 22 qershor, f.15, 16.

2358.

 Zadeja - Gjeniu i muzikės shqiptare. Flasin disa nga personalitetet e muzikės shqiptare. (Zhani Ciko, Ferdinand Deda, Gazmend Mullahi, Limos Dizdari, Ēelik Petriti)- Rilindja demokratike, 1997, nr.188, 19 gusht, f.7.

2359.

Zekthi, Besim. Njė rrugė plot mbresa. /Nė 40 vjetorin e Ansamblit Popullor/- Drita, 1997, 21 dhjetor, f.2.

2360.

Zekthi, Besim. Prishtina- kujtim i pashlyeshėm pėr artistin. Me rastin e 40-vjetorit tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve.- Rilindja, 1997, nr.1364, 11 dhjetor, f.9.

2361.

Zekthi, Besim. Vallja shprehje e gjallė e shpirtit shqiptar.- (Me rastin e 40 vjetorit tė themelimit tė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore) - Zėri i popullit, 1997, nr.274, 17 dhjetor, f.8.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit