BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1991, 1992, 1993, 1994, 1995

1991

1897.

Alibali, Isa. Tė dhėna tė reja pėr turnetė e Tefta Tashko (Koēos) nė Shkodėr /Nė vitet 1935 dhe 1938/ - Jeta e re, 1991, 13 maj.

1898.

Bihiku, Zana. Dritė- hijet e njė karriere /Llukė Kaēa/- Republika, 1991, 25 prill.

1899.

Daija, Tish; Kanaēi, Panajot dhe Sulejmani Valbona. Me baletin "Halili dhe Hajrija"/muzika  Tish Daija/ nė skenat e Italisė.- Bashkimi, 1991, 14 prill.

1900.

Dizdari, Besnik. Njė melodi e kėputur (Nė kujtim tė kompozitorit Ndok Pistulli, pianistit tė operės sė parė shqiptare)- Drita, 1991, 24 shkurt, f.11.

1901.

Dhima, Thoma. Me gjuhėn e gjithė pushtetshme tė muzikės.(Shfaqje e "Berberi i Seviljes" /me muzikė tė kompozitorit Xhakomo-Rosini /- nė njė edicion tė pėrbashkėt  me artistė italianė)-Tirana, 1991, 7 mars, f.1,3.

1902.

Edicioni i ri "Berberi i Seviljes" /i kompozitorit Xhakomo Rosinit/ (Pėrgatitur nė bashkėpunim me artistė italianė) -Drita, 1991, 17 mars, f.1.

1903.

Gjikondi, Spiro. A do tė jenė koncertet e majit koncerte tip? -Tirana, 1991, 14 shkurt.

1904.

Halili, Merita. Recital me kėngė tė reja (Sipas bisedės me kėngėtaren Merita Halili) /Pėrg. M. Luzi/ - Bashkimi, 1991, 7 mars.

1905.

Harapi, Tonin. Kompozitor i kėngėve tė bukura./Simon Gjoni/- Drita, 1991, 1 dhjetor, f.11.

1906.

Ibrahimi, Feim. "Do tė fitojmė shpirtra njerėzish, qė kanė nevojė tė qetėsohen e fisnikėrohen" (Intervistė e drejtorit tė Teatrit tė Operase Baletit zotit Feim Ibrahimi) - Tirana, 1991, 29 shtator.

1907.

Ibrahimi, Feim. Memoriam pėr mikun e kolegun./Artisti i Popullit Nikolla Zoraqi/- Drita, 1991, 8 dhjetor, f.11.

1908.

Jupe, Hamdi. Eshtė kohė pune edhe pėr institucionet artistike.- Zėri i popullit, 1991, 6 shkurt.

1909.

Kalemi, Luljeta. Interpretimit mė shumė vėmendje, kritikės mė shumė tė drejta./Teatri i Operas dhe Baletit/-Skena dhe ekrani, 1991, nr.1, f.18-19.

1910.

Kallamata, Arben. A kanė nevojė tė specializohen njėrėzit e artit dhe tė kulturės?- Drita, 1991, 10 shkurt, f.1,4.

1911.

Kanaēi, Panajot. Me artistėt italianė shfaqim operėn "Karmen" /tė Zhorzh Bizes/- Drita, 1991, 6 tetor, f.4.

1912.

Koēo, Eno. Muzikant qė tė imponohet./Islam Petrela/- Drita, 1991, 13 janar, f.7.

1913.

Kolevica, Petraq. Harmoniumi i Kristo Konos.- Drita, 1991, 3 shkurt, f.12.

1914.

Krantja, Ermir. "Berberi i Seviljes" /e Xhokomo Rosinit/ me dirigjentin italian Vitorio Parizi (Nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit)-Zėri i popullit, 1991, 6 mars.

1915.

Krantja, Mustafa. Pėr Kristo Konon do tė bisedojmė pėrherė.- Drita, 1991, 3 shkurt, f.12, 16.

1916.

Leka, Dhora. Artiste pėr tė cilėn u kėrkua dėnimi me vdekje.(Intervistė me kėngėtaren e kėngėve tė luftės Dhora Leka)/Interv. Arben Kallamata/- Drita, 1991, 28 korrik, f.6-7.

1917.

Mali, Syzheta. Pak histori pėr simfoninė.- Ylli, 1991, nr.1, f. 16.

1918.

Myftiu, Besa. Edit Mihali (Portret artisti) - Skena dhe ekrani, 1991, nr.1, f.29-31.

1919.

Shkreli, Kujtim. Un maestro de la musique nationale./Artisti i Popullit Prenkė Jakova/- Les lettres albanaises, 1991, nr.1, f.142-147.

1920.

Sholla, Pavllo. Me dashurinė pėr artin e madh popullor.(Mbresa pėr mjeshtrin Kristo Kono) -Pėrpara, 1991, 30 janar.

1921.

Terca, Mellani. Pas 30 vjetėve nė Shqipėri.(Intervistė me balerinėn shqiptare Mellani Terca) -Gruaja dhe koha, 1991, shtator, f.28-29.

1922.

Vdiq Artisti i Popullit Kristo Kono.- Pėrpara, 1991, 26 janar; Zėri i popullit, 1991, 25 janar.

1923.

Violiniste e talentuar nė tė ardhmen /16 vjeēarja Suela Mullaj fitoi ēmimin e tretė nė konkursin ndėrkombėtar vionilistike "Mikelanxhelo Abado" nė Itali/- Drita, 1991, 20 tetor, f.3.

1924.

Xhara, Angjelina. Arti nuk pėrfaqėson njė dėshirė tė ēastit. (Pėr Artisten e Popullit Vaēe Zela)- Skena dhe ekrani, 1991, nr,1, f.21-24.

1925.

Zadeja, Ēesk. Simon Gjoni, dirigjent, kompozitor e pedagog i shquar.- Drita, 1991, 1 dhjetor, f.11.

1926.

Zaloshnja, Jerina. "Karmen" /e Zh. Bizes/ nė skenėn tonė./Intervistė me artistėt italianė e shqiptarė/- Alternativa SD, 1991, 27 shtator.

 

1992

1927.

Afrimaj, Shpend. Kėngėtarja rebele (Dhora Leka) /Shoqėrohet me tekstin e falenderimit tė saj pėr mbrėmjen e organizuar/- Alternativa SD, 1992, nr.30, 22 maj.

1928.

Balza, Sulejman. Pėr muzikėn dha gjithēka. (Nė 30 vjetorin e vdekjes sė A. Bumēit) -Fjala e lirė, 1992, nr.46, 17 qershor.

1929.

Ciko, Zhani. Katia Ricciarelli- mike e skenės shqiptare.- Rilindja demokratike, 1992, nr.210, 9 tetor, f.3.

1930.

Daija, Tish. Bisedė me Toninin.(In memoriam) /Tonin Harapi/- Drita, 1992, nr.26, 16 gusht, f.6.

1931.

Dollani, Pirro. Krenari e dhimbje /Mbi aktivitetin krijues tė violinistit shqiptar Florian Vlashi/- Zėri i rinisė, 1992, nr.51, 19 shtator.

1932.

Harapi, Tonin. Njė vepėr e Prenkė Jakovės mbuluar nė heshtjen 47 vjeēare.("Juda Makabre" melodramė e bazuar nė vargjet e Fishtės dhe e varrosur pėr 47 vjet.)- Drita, 1992, nr.17, 7 qershor, f.4.

1933.

Imaj, Afrim. Flet njė nėnė. (Sipas bisedės me veteranen /Dhora Leka/ - Ushtria dhe koha, 1992, nr.5, maj, f.14-15.

1934.

Krantja, Mustafa. Njė zė i kėndshėm tenori. /Zihni Berati/- Drita, 1992, nr.16, 24 maj, f.13.

1935.

Lara, Kozma. Koha dhe muzika shqiptare.- Drita, 1992, nr.22, 12 korrik, f.5.

1936.

Lara, Kozma. Pėr njė vėshtrim tė ri tė krijimtarisė.- Drita, 1992, nr.31, 15 nėntor, f.2.

1937.

Mentor Xhemali- Njė zė dhe njė zemėr bubullimė. /Mendime tė Mustafa Krantes, Aleksandėr Peēit, Ēesk Zadesė dhe Avni Mulės/- Drita, 1992, nr.11, 19 prill, f.10-11.

1938.

Mėrtiri, Kristo. Hyri prilli, shkriu bora majave!... (Mentor Xhemali dhe majat e puntorisė nė Pėrmet)- Pasqyra, 1992, nr.13, 17 prill, f.6.

1939.

Mihali, Niko. Emėr qė i mbetet vendlindjes (Mentor Xhemali)- Java, 1992, nr.15, prill.

1940.

Nekrologji. /Pėr kėngėtarin , Artistin e Popullit Mentor Xhemali/- Zėri i popullit, 1992, nr.62, 11 prill.

1941.

Nėpėr labirintet e njerėzve tė artit.(Bisedė e gazetarit Luigj Ēekaj me zotin Filip Gjergji) /Flet edhe pėr Artistin e Popullit Prenkė Jakova/- Besa, 1992, nr.18, 27 maj.

1942.

Novaku, Edlira. Suksesin ja dedikoj vendit tim. Pėrshtypje udhėtimi./ Mbi koncertet qė dha grupi i Zhani Cikos nė Austri/- Bulqiza, 1992, nr,12, tetor.

1943.

Pajo, Ludmilla. Njerėz, si ti janė ata qė pėrbėjnė atdhe! ("Ēmimi i Madh" pėr Inva Mulėn) - Rilindja demokratike, 1992, nr,128, 31 maj.

1944.

Papalilo, Angjelina. I kemi tė gjitha tė mirat kėtu nė Australi por na mungoni ju...(Mbresa nga turneu i njė grupi artistik tė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve) -Tirana, 1992, nr.100, 6 shkurt.

1945.

Peēi, Aleksandėr. Paraja dhe arti dy miq apo armiq.- Drita, 1992, nr.1, 5 janar, f.5.

1946.

Rama, Luan M. Ai do tė kėndojė pėrsėri kėngėn "Pėr ty Atdhe".(Pėr jetė nderim "Artistit tė Popullit" Mentor Xhemali) -Zėri i popullit, 1992, nr,62, 11 prill.

1947.

Shehu, Isak. Nė Kongresin e Parė tė muzikės Ballkanike /Greqi 22-25 maj/- Drita, 1992, nr.21, 5 korrik, f.3.

1948.

Shupo, Sokol. Dyer tė reja pėr muzikėn shqiptare /Shoqata "Bashkimi Ndėrkombėtar i Profesionistėve tė Muzikės" pranohet anėtare e Ansamblesė sė Pėrgjithshme tė Shoqatės Ndėrkombėtare pėr Muzikėn Bashkėkohore.(ISCM) - Drita, 1992, nr.21, 5 korrik, f.7.

1949.

Vdiq kompozitori Tonin Harapi.- Drita, 1992, nr.25, 2 gusht, f.1.

1950.

Vdiq Mentor Xhemali. - Drita, 1992, nr.10, 12 prill, f.4.

1951.

Zadeja, Ēesk. Shqipėria duhet tė jetė krenare./Inva Mula(Ēako) vlerėsohet me ēmim tė lartė nė konkursin e tetė botėror "Madame Butterfly" /e Xh. Puēinit/ nė Barcelonė/ - Drita, 1992, nr.24, 26 korrik, f.1-2, 16.

1952.

Zadeja, Ēesk. Tonin Harapi- pedagog me frymėzim tė thellė njerėzor.- Drita, 1992, nr.26, 16 gusht, f.6.

 

1993

1953.

A. Ll. Baleti shqiptar nė shterpėzim (Koreografia kombėtare huazon... balet maestėr tė huaj) - Drita, 1993, nr.587, 3 korrik, f.10.

1954.

Avrami, Erion. Dhimbje pėr Edit Piofin Shqiptari.(Pėrse tė krijohet imazhi jo real se nė shoqėrinė e re "njeriu pėr njeriun ėshtė ujk")/Qėndrim ndaj Artistėve tė Popullit Vaēe Zela, Naim Frashėri/- Kombi,1993, nr.78, 5 tetor, f.2.

1955.

Ballauri, Elsa. Pėrsėri pėr Dhora Lekėn - Drita, 1993, 9 maj, f.12.

1956.

Bilbili qė sfidoi akoma fund shekullin e XX-tė /Tefta Tashko Koēo/ Pėrg. Dallėndyshe Quka.- Ora e fjalės, 1993, nr.36, 7 dhjetor, f.3.

1957.

Boriēi, Nuredin. Nderim pėr artistin Stavri Rafael./Veprimtaria e tij nė Shqipėri dhe nė disa vende tė botės/ - Drira, 1993, nr.16, 7 shkurt, f.9

1958.

Buēpapaj, Mujė. Ramadan Sokoli: etnomuzikolog i shquar.- Rilindja demokratike,1993, nr.309, 4 mars.

1959.

Dreshani, Avida. Njė jetė e lėnė nė harresė. /Pianisti Tonin Guraziu/- Dje, Nesėr, Sot, 1993, nr.1, shkurt, f.6.

1960.

Gaci, Pjetėr. Pėrse nuk shkon Pjetėr Gaci nė Spanjė?!!.../Bisedė me Artistin e Popullit Pjetėr Gaci/ Bised. Tonin Frroku.- Korēa demokratike, 1993, 7 korrik.

1961.

Gurakuqi, Luigj. Dritė dhe hije nė jetėn e njė Teatri.(Teatri i Operas nė vitet 1953-1966) - Rilindja demokratike, 1993, 24 qershor.

1962.

Gjika, Vasil. "Mbretėria" e artistit ėshtė nė luftė me kundėrshtarėt e kohės./Pėrvjetori i vdekjes sė Artistit tė Popullit Mentor Xhemali/- Koha jonė, 1 maj, f.6.

1963.

Hushi, Agim. Endra ime /Tė interpretoj sė shpejti nėn regjinė e Pavarotit tė madh/ (Intervistė me kėngėtarin e talentuar Agim Hushi)- Rilindja demokratike, 1993,  nr.313, 10 mars.

1964.

Keko, Teodor. Njė flakė digjet kot./Pozicioni i intelektualit artistik nė Shqipėri/- Aleanca, 1993, nr.2, 10 mars, f.7.

1965.

Komnino, Entela. Ata qė vuajnė janė mė tė mirėt e radhėve tona./Intervistė me dirigjentin Milto Vako, Artist i merituar/- Rilindja, 1993, nr.130, 19 shtator, f.8.

1966.

Komnino, Entela. Nga ishulli i artistėve shqiptarė nė Francė./Intervistė me kėngėtaren Inva Mula/- Rilindja, 1993, nr.124, 12 shtator, f.8.

1967.

Komnino, Entela. Sukses i pėrsėritur e kėngėtares Inva Mula nė skenėn e Tiranės.- Rilindja, 1993, nr.120, 8 shtator, f.8.

1968.

Komnino, Entela. Vij t'i sjell diēka tė mirė publikut shqiptar./Tedi Papavrami nė Shqipėri pas tetė vjetėsh/- Rilindja, 1993, 20 qershor, f.7.

1969.

Krantja, Mustafa. Orkestra e demokracisė shqiptare: nė pod Karajani disa vegla stonojnė. Bised. Melisa Shameti.- Bashkimi, 1993, nr.44, 18 shtator, f.5.

1970.

Lati, Kleo. Vaēja e madhe-ēensurėt e vegjėl. (Vaēe Zela nuk ka njė kasetė me kėngėt e saj...)- Pasqyra, 1993, nr.50, 24 dhjetor, f.3.

1971.

Luka, Zenepe. "Sytė e Rominės rrezatojnė bujari" /Bisedė e z. Luka me kėngėtarėt Albano Karizi e Romina Pauer/- Intervista, 1993, nr.26, f.7.

1972.

Llazani, Artes. Mes operas, baletit e policisė private./Agron Xoxa nuk mund tė pres politikanėt, pėr tė bėrė shfaqje/- Drita, 1993, nr.571, 13 qershor, f.10.

1973.

Makri, Eduard. Shteti ka dhe do tė ketė detyrimet e veta./Marrėdhėniet e artistit me shtetin/- Drita, 1993, 19 shtator, f.4.

1974.

Papavrami, Tedi. E ardhmja duhet zbuluar./Intervistė me Tedi Papavramin. Interv. Entela Komnino/ Rilindja, 1993, 23 qershor, f.8-9.

1975.

Papavrami, Tedi. Shqipėria e largėt dhe e afėrt./Me Tedi Papavramin, njė nga artistėt mė nė zė tė botės shqiptare//Intervistė/- Drita, 1993, 11 korrik, f.10.

1976.

Papavrami, Tedi. Ted Papavrami- pėrsėri nė Tiranė /Bised. Artan Kristo/- Intervista, 1993, nr.19, f.6.

1977.

Skiroi, L. Shteti dhunon banesėn e artistit: /Artistėt mė nė emėr tė kryeqytetit mbrojnė kompozitorin e shquar Limos Dizdarin/- Koha jonė, 1993, 12 qershor, f.4.

1978.

Shehu, Mentor. Koncert i bukur i sopranos Inva Mula(Ēako) nė Tiranė .- Rilindja demokratike, 1993, nr.454, 7 shtator, f.6.

1979.

Shehu, Mentor. Koncert i suksesshėm i dirigjentit italian Giorgio Federico Rocchinit nė Tiranė. - Rilindja demokrartike, 1993, nr.461, 15 shtator, f.3.

1980.

Shtjefni, Angjelin. Evropa u ka hapur dyert artistėve shqiptarė./Nė njė koncert ėshtė i pranishėm edhe Papa Gjon Pali i II-tė/ Zhvillohen pesė koncerte nė Romė.- Rilindja demokratike, 1993, nr.304, 26 shkurt; Sindikalisti BSF, 1993, nr.118, 15 shkurt.

1981.

Shuteriqi, Zana. Kristo Kono./Njė zė i traditės muzikore shqiptare/- Dita informacion, 1993, nr.38, 19 dhjetor, f.6.

1982.

Titani, Gjergj P. Artistėt qė i ndau diktatura i bashkoi demokracia./Artistja e Popullit Dhora Leka dhe violinisti rus Mark Lubotskij me bashkėshorten Grazyma Filpajtis-Lubotskij/- Ushtria dhe koha, nr.92, 13 nėntor, f.3.

1983.

Titani, Gjergj P. Dhora Leka artistja e burgosur./Nė kuadrin e 70 vjetorit tė lindjes/- Luftėtari, 1993, 4 prill.

1984.

Titani, Gjergj P. Dhora Leka 70-vjetori i rilindur.(Rekuiem pėr diktaturėn) - Zėri i rinisė, 1993, 30 mars.

1985.

35 vjet persekutim pėr autoren e kėngėve partizane./Dhora Leka/- Rilindja demokratike, 1993, 21 mars.

1986.

Xoxa, Agron. Dritare e madhe kulturore/Bisedė me Agron Xoxen, drejtori i Teatrit tė Operės dhe tė Baletit nė Tiranė/- Rilindja, 1993, 7 maj.

1987.

Xoxa, Agron. Nė kėrkim tė suksesit: /Pėrshtypje nga turneu i orkestrės sė TOB nė Itali/- Rilindja demokratike, 1993, nr.516, 21 nėntor, f.5.

1988.

Xoxa, Agron. Njė utopi pėr tė cilėn ia vlen tė punosh./Aktiviteti nė TOB -Tiranė/- Drita, 1993, nr.35, 31 janar, f.2,4.

1989.

Xoxa, Agron. Tė gjithė tė TOB kundėr Fliederit.(Revoltė e artistėve shqiptarė ndaj regjisorit gjerman tė "Don Xhovanit")- Drita, 1993, nr.591, 8 korrik, f.10.

1990.

Zela, Vaēe. Vaēja e harruar./Interv. Greta Vaso/- Intervista, 1993, nr.9, janar.

1991.

Zorba, Zef. Duke pėrjetuar Prenkė Jakovėn.(Nė ndihmė tė kulturės e artit)-Pishtari, 1993, nr.8, 1 tetor.

 

1994

1992.

Ballata, Zeqirja. Rreth hapėsirės unike muzikore kombėtare.( U botua me disa shkurtime marrė nga Gazeta "Veprimi")- Urtia, 1994, nr.1(9), maj, f.9.

1993.

Ballata, Zeqirja. Vitaliteti i jetės muzikore./Bised. P. Piraj/- Rilindja, 1994, nr.381, 24 gusht, f.8.

1994.

Brahaj, Jaho. Artisti jeton njė ėndėrr tė madhe dashurie (Intervistė me artisten Maria Kraja)- Rilindja, 1994, nr.198. 16 janar, f.8-9.

1995.

Brahaj, Jaho. Njė jetė nė kėngė.(Intervistė me Vaēe Zelėn) - Rilindja, 1994, nr.252, 20 mars, f.8.

1996.

Daija, Tish. Ē'bėjnė organet kompetente pėrpara eksodit tė paligjshėm tė kulturės sonė (Interv. Zana Bihiku)- Dita informacion, 1994, nr.46, 23 janar, f.5.

1997.

Engel, Till. Pėr mua bashkėpunimi me talentet shqiptare ėshtė kėnaqėsi.(Interv. Zana Bihiku)- Dita informacion, 1994, nr.65, 31 mars, f.6.

1998.

Gurakuqi, Luigj. Dritė dhe hija nė jetėn e njė Teatri./ Teatri i Operės nė vitet 1975-76./-Rilindja demokratike, 1994, nr.559, 20 janar, f.3.

1999.

Gurakuqi, Nikolin. Inva Mula drejt karierės /Inva Mula krenaria e artit shqiptar. Mė shumė se kurrė tani TOB ka nevojė pėr zėrin e saj/- Rilindja demokratike, 1994, nr.607, 22 mars, f.3.

2000.

Gurakuqi, Nikolin. Regjia dhe roli i saj nė Teatrin e Operas.-Drita, 1994, 4 shtator, f.3.

2001.

Gurakuqi, Nikolin. Teatri i Operas dhe i Baletit, tempull i kulturės muzikore shqiptare.- Rilindja demokratike, 1994, nr.549, 6 janar, f.3.

2002.

Halilaj, Isa. Njė muzikant i pėrkushtuar i shkollės shqiptare.(Me rastin e dhėnies sė titullit "Artist i Popullit" pas vdekjes kompozitorit dhe dirigjentit Zef Gruda) -Rilindja, 1994, nr.346, 13 korrik, f.11.

2003.

Hushi, Agim. Nė vend tė lamtumirės pėr tė pavdekshmin Ramiz Kovaēi.- Republika, 1994, nr.35, 5 maj, f.3.

2004.

Inva Mula. (Gra tė shquara) - Era, 1994, nr.1, shtator, f.1.

2005.

Kaēaj, Llukė. "Nuk dua t'ja bėj vedit me sy":(Interv. Kiēo Blushi) -Koha jonė, 1994, nr.160, 17 korrik, f.11.

2006.

Kėllezi, Ramadan. Shkolla koreografike nė 36 vjetorin e saj.(Pėrg. Nexhat Agolli) -Rilindja demokratike, 1994, nr.648, 12 maj, f.3.

2007.

Kola, Gjovalin. Nuk ka shoqėri tė zhvilluar pa identitetin e vet kulturor: /Intervistė me kompozitorin Vladimir Kotani/- Rilindja, 1994, nr.312, 22 maj, f.8.

2008.

Komnino, Entela. Prezantim i folklorit autokton.-(Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore tė Tiranės shkon nė njė turne nė SHBA)- Rilindja, 1994, nr.277, 22 prill, f.8.

2009.

Komnino, Entela. Shėnohen praktika tė reja bashkėpunimi. /Nė Teatrin e Operas dhe Baletit nė Tiranė./- Rilindja, 1994, nr.2004, 23 janar, f.7.

2010.

Kraja, Nestor. Ide e bukur e nisur me sukses:/Orkestra e dhomės sė Tiranės jep koncerte nė Itali./- Drita, 1994, 11 shtator, f.3.

2011.

Krantja, Mustafa. Brigje qė na bashkojė: /Njė grup artistėsh shqiptarė nė Pulia tė Italisė prezantojnė denjėsisht veten dhe vendin./- Rilindja demokratike, 1994, nr.643, 6 maj, f.3.

2012.

Krantja, Mustafa. Gjithmonė e nderuar dhe e pranishme. /Homazh pėr Jorgjia Trujėn./- Rilindja demokratike, 1994, nr.691, 1 korrik, f.3.

2013.

Krantja, Mustafa. Muzika dhe Kavaja janė dobėsia ime./Intervistė/- Koha e re, 1994, nr.22, 19 gusht, f.2-3.

2014.

Krantja, Mustafa. Muzikė pėrmes dallgėsh dhe dhimbjesh..../Kompozitori Prenkė Jakova./- Koha e re, 1994, nr.31, 21 tetor, f.6.

2015.

Krantja, Mustafa. Pėrgjithmonė midis nesh: /Jorgjia Truja/- Drita, 1994, 3 korrik, f.4.

2016.

Krantja, Mustafa. Shpirti human i Gjysepina Kosturit.(Personalitete tė muzikės shqiptare)- Koha e re, 1994, nr, 26, 16 shtator, f. 7; nr 28, 16 shtator.

2017.

Krantja, Mustafa. Zėri i venitur i njė violine. Nė kujtim tė muzikantit tė paharruar Baki Kongoli.- Koha e re, 1994, nr.34, 11 nėntor, f.5.

2018.

Kuka, Zerina. Artistja Inva Mula.(Bised. Linda Ahmeti) -Alternativa SD, 1994, nr.190, 18 janar, f.3.

2019.

Kushta, Shpėtim. Si erdhi tek ne shekulli i XX-tė. Cikli "Muzika e re dhe krijuesit e saj" -Drita, 1994, 4 korrik, f.4.

2020.

Mamaqi, Kozeta. Koncert homazh artistes sonė lirike Jorgjia Truja.- Rilindja, 1994, nr.361, 30 korrik, f.7.

2021.

Mula, Inva. Inva Mula- "Ambasadore e kulturės shqiptare: (Bised. Flora Nikolla) -Lajmi i ditės, 1994, nr.24, 12 prill, f.2.

2022.

Mula, Inva. Nuk dua qė nė ėndrrat e mia tė jetė ėndrra e njė stari. (Interv. Altin Hazizaj)- Koha jonė, 1994, nr,77, 7 prill.

2023.

Mula, Inva. Sopranoja flet pėr gazetėn nga Parisi. (Bised. Flora Nikolla) - Lajmi i ditės, 1994, nr.3, 19 shkurt, f.1-2.

2024.

Mula, Inva. Sopranoja Inva Mula interpreton nė Bon (Interv. Flora Nikolla) -Lajmi i ditės, 1994, nr.94, 22 shtator, f.1-2.

2025.

Peēi, Aleksandėr. Kėmbanat e muzikės shqiptare./Aktivitet me rėndėsi pėr tė sotmen dhe tė ardhmen e muzikės sonė./ - Drita, 1994, 12 qershor, f.3.

2026.

Rakipi, Ylli. Zėri ishte i saj. Fjalėt ia dhanė tė tjerėt.(Kushtuar Vaēe Zelės)- Republika, 1994, 9 janar, f.1.

2027.

Rudi, Rafet. Hyrja nė rrjedhat e muzikės evropiane./Vepra "Dialog liturgjik" e Aleksandėr Peēit/ -Drita, 1994, 24 prill, f.5.

2028.

Siliqi, Llazar. Homazh pėr Prenkė Jakovėn.-(Nė 25 vjetorin e vdekjes. -Drita, 1994, 25 shtator, f.8.

2029.

Simaku, Thoma. Gjithmonė kam punuar me seriozitet pėr ēdo vepėr dhe jam pėrpjekur pėr kėrkime tė reja.(Interv. Vaso Tole) - Drita, 1994, 24 prill, f.9.

2030.

Spahiu, Burhan. I heshti zemra, por nuk do t'i shuhet zėri:/ Vdiq i mirėnjohuri i belkantos shqiptare Artisti i Popullit Ramiz Kovaēi/- Rilindja demokratike, 1994, nr.640, 1 maj, f.3.

2031.

Sukses i sopranos shqiptare Inva Mula nė Oslo tė Norvegjisė.- Rilindja demokratike, 1994, nr.580, 17 shkurt, f.1.

2032.

Shehu, Agim. Dhimbja e njė artisti: kompozitor Vangjo Nova.- Alternativa SD, 1994, nr.211, 1 prill, f.3.

2033.

Shehu, Isak. Teatri i Operės shqiptare nė Festivalin e Lirikės: Nė Benevento me "Rigoleton"/e Xhuzepe Verdit/ - Rilindja demokratike, 1994, nr.740, 27 gusht, f.3.

2034.

Shehu, Mentor. Kėngėt, vallet dhe kostumet popullore shqiptare kanė ruajtur pastėrtinė e indentitetit tė Shqiptarėve nė shekuj.(Bisedė me udhėheqėsin e grupit pjesėmarrės nė dy festivalet Kanada dhe ShBA, zotin Besim Petrela) - (Sukses i merituar i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve tė Republikės  sė Shqipėrisė)- Rilindja demokratike, 1994, nr.736, 23 gusht, f.3.

2035.

Shehu, Mentor. Mė befason niveli i lartė artistik.(Rreth pjesėmarrjes sė trupės sė Teatrit tė Operas dhe Baletit nė dy festivale tė muzikės nė Itali) -Rilindja demokratike, 1994, nr.743, 31 gusht, f.3.

2036.

Shtjefni, Ana. Njė shpirt qė rezatoi mirėsi.- (Pėr Artisten e Popullit Jorgjia Truja)- Kombi, 1994, nr.49, 1 korrik, f.8.

2037.

Shupo, Sokol. Pėr herė tė parė nė Shqipėri "Ditėt Ndėrkombėtare tė Muzikės sė Re tė Dhomės" - Drita, 1994, 11 shtator, f.5,7.

2038.

Shuteriqi, Zana. Klasiku i muzikės operistike shqiptare: 25 vjet pas vdekjes sė Prenkė Jakovės.- Koha e jonė, 1994, nr.210, 18 shtator, f.10.

2039.

Tafaj, Lili. Artisti e ka tė domosdoshėm kontaktin dhe konfrontimin me botėn:/Interv. Perikli Jorgoni/- Rilindja, 1994, nr.367, 7 gusht, f.8.

2040.

Tarnaku, Tonin dhe Prendi, Arben. Njė figurė komplekse e muzikės shqiptare: Me rastin e 25 vjetorit tė vdekjes sė kompozitorit tė shquar shqiptar Prenkė Jakova.- Rilindja, 1994, nr.409, 28 shtator, f.9.

2041.

Titani, Gjergj P. Dhora Leka, kompozitorja e parė e kėngėve tė LANĒL na paraqitet sė fundi edhe si shkrimtare.- (Nė kuadrin e 50-vjetorit tė ēlirimit)- Korēa demokratike, 1994, nr.85, 13 nėntor, f.3.

2042.

Xoxa, Agron. Njeriu qė jetoi dhjetėra jetė: (Ramiz Kovaēi)- Drita, 1994, 1 maj, f.4.

2043.

Zadeja, Ēesk. Dirigjenti Gilbert Serembe ka sezonin koncertal.- Drita, 1994, 6 shkurt, f.4.

2044.

Zadeja, Ēesk. Ndėrkombėtarja nė muzikė. (Debat: Kombėtarja dhe universalja- njė debat i hapur) - Drita, 1994, 6 mars, f.2.

2045.

Zhulati, Skėnder. Njeri dhe artist: /Nė nderim tė muzikantit dhe dirigjentit Abdurrahman Dervishi./- Dielli, 1994, 13 korrik, f.7.

 

1995

2046.

 Alibali, Isa. Pėr ty Pjetėr /Pjetėr Gaci/ - Humor shkodrani, 1995, nr.11, maj, f.6.

2047.

 Antoniu, Gjergj. Njeriu i dashuruar me violonēelin. (Intervistė me violonēelistin Gjergj Antoniu)- AKS, 1995, nr.10, 11-12 mars, f.9.

2048.

 Artisti qė na prekte telat e zemrės./Pjetėr Gaci/ - Demokracia, 1995, nr.13, 1 prill, f.4.

2049.

 Bogdani, Ramazan. Ritme emocione popullore e kurbate: /Me krijimtarinė koreografike tė Artistit tė Popullit Panajot Kanaēi/ -Rilindja demokratike, 1995, nr.886, 21 shkurt, f.6.

2050.

 Brahollari, Petrit. Artisti i madh i muzikės shqiptare.- Rilindja demokratike, 1995, nr.1096, 27 tetor, f.6.

2051.

 Bushati, Xhahid. Njė qiri i ndezur kujtimesh: Si e njoha muzikantin e shquar Pjetėr Gaci.- Rilindja demokratike, 1995, nr.943, 5 prill, f.6.

2052.

 Cama, Aida. "Kėndo diēa ta dėgjoj pak zėrin" -Etyd pėr Maria Krajėn.- AKS, 1995, nr.21, 27-28 maj, f.5.

2053.

Ciko, Zhani. Ecuria e muzikės kombėtare aktualisht ėshtė preokupimi ynė kryesor /Intervistė me drejtorin e departamentit tė muzikės nė Radio-Televizion/ (Interv. Ismet Margjeka) -Rilindja demokrarike, 1995, nr.868, 1 shkurt, f.6.

2054.

Ciko, Zhani. S'duhet tė bėhen qėllim nė vetvete./Eksperimentimi nė muzikė/- Drita, 1995, 26 mars, f.3.

2055.

Cupi, Alma. Mbetet e mbyllur dega e koreografisė /Flet edhe z. Luan Shtino/(Nė Akademinė e Arteve tė Bukura)- Albania, 1995, nr.24, 5 tetor, f.2.

2056.

Ēipa, Lefter. Unė jetoj mė tepėr me polifoninė shqiptare.- Java, 1995, nr.47, 11 gusht, f.13.

2057.

Daija, Tish. Pjetėr Gaci - njė mik njė shok, njė vėlla, u nda nga ne.- Drita, 1995, 1 prill, f.8.

2058.

Dajēi, Shpėtim. Ritme, emocione popullore e kurbate nga Panajot Kanaēi, Artist i Popullit.(Muzikė) - Zėri i rinisė, 1995, nr.2. 15 shkurt, f.11.

2059.

Dajēi, Shpėtim. Supriza e Operas Rigoleto/e Xhuzepe Verdit/ /Ka mendime nė formė interviste tė regjisorit tė TOB z. Nikolin Gurakuqi/ - Zėri i rinisė, 1995, nr.4, 1 mars, f.11.

2060.

Dervishi, Mimoza. Dy opera tė mėdha, nė skenė pėr herė tė parė/Opera "Toska" Xh. Puēinit dhe "Rigoleto" e kompozitorit Xh. Verdi/- Koha jonė, 1995, nr.202, 3 shtator, f.19.

2061.

Dervishi, Mimoza. Eno Birko. Baleti klasik ėshtė pjesė e trupi tim. (Tė rinjtė dhe suksesi)- AKS, 1995, nr.33, 19-20 gusht, f.5.

2062.

Dervishi, Mimoza. Festivali i kėngės pėr shkollat e mesme. (Sė shpejti nė Tiranė)- Koha e jonė, 1995, nr.60, 19 mars, f.19.

2063.

Dėshmi e vazhdimėsisė sė traditės muzikore shqiptare.- AKS, 1995, nr.41, 14-15 tetor, f.18.

2064.

Ditėt  e muzikės sė re shqiptare - 95./Bisedė me Zana Shuteriqin, Bujar Kapexhiun dhe Sandėr Ēefėn pėr festivalin e muzikės/(Pėrg. Vasil S. Tole) - Drita, 1995, 14 maj, f.8.

2065.

"Ditėt e muzikės sė re shqiptare 1995" /Flasin: Fatmir Hysi, Kozma Lara, Zhani Ciko, ka njė parathėnie tė Vasil S. Toles/ (Muzikė)- Drita, 1995, 23 prill, f.8, 11.

2066.

Ditėt e muzikės sė re shqiptare '95 /Flasin Fatos Qerimi, Nestor Kraja, Ermir Dergjini/- (Pėrg. Vasil S. Tole)- Drita, 1995, 7 maj, f.3.

2067.

Dizdari, Adriana. Homazh Artistit tė Popullit Tonin Harapi.- Zėri i popullit, 1995, nr.15, nėntor, f.10.

2068.

Dhrami, Ardian. Mbretėresha e kėngės shqipe me probleme shėndetėsore /Vaēe Zela nėn kujdesin mjekėsor nė Zvicėr./- Java, 1995, nr.34, 4 qershor, f.5.

2069.

F. C. Artisti i vėrtetė nuk ka vdekje. /Kushtuar Pjetėr Gacit./ - Zėri i popullit, 1995, nr.53, 30 mars, f.3.

2070.

2070. Feilcke-Tiemann Adelheide. Tradita muzikore popullore shqiptare nė veprėn e studiuesve tė huaj.("Kam ngulmuar gjithnjė pėr muzikėn autentike")/Me etnomuzikologen gjermane Adeleid Feilcke- Tiemann/- Drita, 1995, 12 nėntor, f.3,11.

2071.

Gurakuqi, Luigj. Dritė dhe hije nė jetėn e njė Teatri.(Teatri i Operas nė vitet 1977-78) -Rilindja demokratike, 1995, nr.935, 19 prill, f.6.

2072.

Gurakuqi, Luigj. Dritė dhe hije nga jeta e njė Teatri.(Teatri i Operas nė vitet 1981-82)- Rilindja demokratike, nr.934, 18 prill, f.5.

2073.

Gurakuqi, Luigj. Dritė dhe hije nga jeta e njė Teatri (Teatri i Operas nė vitet 1983-84)- Rilindja demokratike, 1995, nr.957, 17 maj, f.6.

2074.

Gurakuqi, Luigj. Dritė dhe hije nė jetėn e njė Teatri. (Teatri i Operas nė vitin 1989- pjesa e parė) - Rilindja demokratike, 1995, 6 qershor; 27 qershor; 30 qershor, f.6.

2075.

Gurakuqi, Luigj. Dy flirtet e Teatrit tė Operės dhe Baletit. /Flirti me artin kinez e pasojat e tij/- Rilindja demokratike, nr.924, 6 prill, 1995, f.6.

2076.

Gurakuqi, Luigj. Dy flirtet e Teatrit tė Operas dhe tė Baletit./Flirti me operėn e baletin ruso-sovjetik/- Rilindja demokratike, 1995, nr.923, 5 prill, f.6.

2077.

Gurakuqi, Luigj. Dy shfaqje, dy nivele "Trovatore" /e kompozitorit Xh. Verdit/ rikthehet nė 23 dhe 30 mars.(Kritikė muzikore)- Koha jonė, 1995, nr.73, 4 prill, f.12.

2078.

Gurakuqi, Luigj. Gjyzepina Kosturi, njė "Baterflai" e papėrsėritshme.- Tribuna demokratike, 1995, nr.81, 30 nėntor, f.7.

2079.

Gurakuqi, Luigj. Koncert me vlera tė larta artistike. Sukses i merituar i korit "Pax Dei".- Alternativa  SD, 1995, nr.28, 11 prill, f.6.

2080.

Gurakuqi, Luigj. Krijues qė mbėshtetet fuqimisht mbi tabanin kombėtar /Kujtimit tė Prenkė Jakovės me rastin e 26 vjetorit tė vdekjes/- Rilindja, 1995, nr.711, 27 shtator, f.9.

2081.

Gurakuqi, Luigj. Llukė Kaēaj - njė Don Bazilio i kalibrit botėror.- Tribuna demokratike, 1995, nr.74, 21 nėntor, f.4.

2082.

Gurakuqi, Luigj. Maria Kraja- artiste e madhe e skenės muzikore shqiptare.- Rilindja, 1995, nr.732, 21 tetor, f.9.

2083.

Gurakuqi,Luigj. Pėr njė histori tė Teatrit tė Operas dhe Baletit.- Rilindja demokratike, 1995, nr.1030, 11 gusht, f.6.; nr 1071, 28 shtator, f.6.

2084.

Gurakuqi, Luigj. Pionierja e artit operistik shqiptar Maria Kraja.- Rilindja demokratike, 1995, nr.1076, 4 tetor, f.6.

2085.

Gurakuqi, Luigj. Tre interpretė tė denjė tė operas "Toska" tė Puēinit. /Edit Mihali(Toska), Gjergj Sulioti(Kavaradossi), Ymer Kaca (Skarpia)/- Tribuna demokratike, 1995, nr.96, 17 dhjetor, f.5.

2086.

Gjinaj, Aleks. Muzika dhe artistėt e shquar tė familjes Krantja /Mustafa Krantja, Ermir Krantja/- Koha e re, 1995, nr.1, 6 janar, f.6-7.

2087.

Harshova, Kreshnik. Muzika e kardinalit Koliqi pėr herė tė parė para publikut kryeqytetas. -Rilindja demokratike, 1995, nr.1086, 15 tetor, f.6.

2088.

Homazh pėr Pjetėr Gacin. - Aleanca nacionale, 1995, nr.38, 30 mars, f.6.

2089.

Ibrahimi, Feim. Mungon ndėrgjegjėsimi pėr njė gjykim realist tė proceseve /Intervistė me kompozitorin z. Feim Ibrahimi, Artist i Popullit/- Bota socialdemokrate, 1995, nr.9, 26 prill, f.5-6.

2090.

Kanaēi, Panajot. Panajot Kanaēi. mjeshtėr i madh i artit pa fjalė./50 vjet tė koreografisė shqiptare .50 vjet krijimtari tė Panajot Kanaēit/(Interv. Mimoza Dervishi).- AKS, 1995, nr.7, 18-19 shkurt, f.9.

2091.

Kawe. Bunte fokloristische Mischung (National Ensemble Albanien zu Gast im Aalto)- Theaterzeining, 1995, 14 maj.

2092.

Kėlliēi, Zamir. Engjėll Tėrshana dhe vallja shqiptare./ Jeta dhe veprimtaria e tij/- Tribuna demokratike, 1995, nr.19, 30 maj, f.4,7.

2093.

Kėlliēi, Zamir. Fituesi i Medaljes sė Argjentė i Festivalit Botėror tė Rinisė "Artisti i Popullit", Ramiz Kovaēi(1931-1994)-(Nė pėrvjetorin e njė artisti)- Tribuna demokratike, 1995, 25 prill, f.7.

2094.

Kanga shqiptare pluralizmi i stileve dhe pasaporta diplomatike.  /Diskutojnė:Zhani Ciko, Sandėr Ēefa, Zana Shuteriqi, Ēesk Zadeja, Shpėtim Kushta Kozma Lara/ (Pėrg. Shpėtim Kushta) (Tryeza e rrumbullakėt)- Drita, 1995, 26 shkurt, f.2-3.

2095.

Kola, Gjovalin. Ekzekutohen pėr herė tė parė veprat muzikore tė  Mikel Koliqit.- Rilindja, 1995, nr.722, 10 tetor, f.8.

2096.

Kola, Gjovalin. Kėnga jonė po e fiton fizionominė e mirėfilltė kombėtare.- Rilindja, 1995, 20 dhjetor, f.9.

2097.

Kola,  Gjovalin. Koncert recital i kėngėtarit Kastriot Tusha.(Premierė e Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore)- Rilindja, 1995, nr.559, 11 prill, f.11.

2098.

Kompozitori Feim Ibrahimi nė 50-vjetorin  e lindjes.- AKS, 1995, nr.41, 14-15 tetor, f.17.

2099.

Kongo, Violeta. Partiturat- jeta e saj, poezia nė shpirt tė saj./Me pedagogen e pianos, Lali Hakiu/- Alternativa SD, 1995, nr.15, 21 shkurt, f.4-5.

2100.

Kraja, Nestor. Feim Ibrahimi nė koncertin "Vogėlusheve tė martirizuara tė Sarajevės"- AKS, 1995, nr.47, 25-26 nėntor, f.18.

2101.

Krantja, Mustafa. Drejt njė interpretimi mė me nivel tė kėngės. Drita, 1995, 8 janar, f.2.

2102.

Krantja, Mustafa. Njė arritje e bukur e artistėve tanė. Opera "Toska" /e kompozitorit Xhakomo Puēinit/ (Premierė)- Rilindja demokratike, 1995, nr.1022, 2 gusht, f.6.

2103.

Kuqi, Etleva. Njė hap pėrpara nė muzikėn e re tė dhomės. (Festivali i dytė ndėrkombėtar i muzikės sė dhomės nė Shqipėri)- Koha jonė, 1995, nr.254, 4 nėntor, f.14.

2104.

 Kushta, Shpėtim. Me sekretarin e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve pėr muzikėn, kompozitorin Shpėtim Kushta./Muzika shqiptare dhe "autopsia" e vetvetes./- AKS, 1995, nr.25, 24-25 qershor, f.18.

2105.

Kushta, Shpėtim. Njė ekuilibėr midis dy shijeve krijuese- Fest'94.- Drita, 1995, 8 janar, f.3.

2106.

Laēo, Teodor. Pa krijuesit, zemra e kombit mund tė pushojė./ Me shkrimtarin Teodor Laēo, Ministėr i Kulturės Rinisė dhe Sporteve/- Drita, 1995, 15 janar, f.1,4.

2107.

Lara, Kozma. Krijimtari muzikore me vlera estetike- bashkėkohore.- Rilindja, 1995, nr.782, 19 dhjetor, f.9.

2108.

Lara, Kozma. Mbrėmja e romancės shqiptare: /Me kompozitorin Kozma Lara/- AKS, 1995, nr.44, 4-5 nėntor, f.18.

2109.

Lara, Kozma. Meditime pėr koncertet e muzikės sė dhomės '95.- Rilindja demokratike, 1995, nr.1105, 5 nėntor, f.6.

2110.

Lara, Kozma. Romanca shqiptare nė njė festival -Rilindja demokratike, 1995, nr.1137, 13 dhjetor, f.5.

2111.

Lara, Kozma. Tonin Harapi kompozitor qė sublimoi frymėn kombėtare nė krijimtarinė muzikore.- Rilindja, 1995, nr.668, 9 gusht, f.9.

2112.

Lara, Kozma. Tonin Harapi nė traditėn muzikore shqiptare.- AKS, 1995, nr.44, 4-5 nėntor, f.18.

2113.

Luēiani, Serena. Arti dhe muzika shqiptare nė Itali /Veprimtari nė Firenze pėr paraqitjen e muzikės sė Nikolla Zoraqit.- AKS, 1995, nr.11-12 shkurt, f.9.

2114.

M. H. Krijoi perlat e muzikės kombėtare.(Vdiq kompozitori Pjetėr Gaci)- Koha jonė, 1995, nr.69, 30 mars, f.12.

2115.

Makri, M. Kori i TOB hap sezonin e Requiem-Moxart e para nė program.- Koha jonė, 1995, nr.265, 18 nėntor, f.14.

2116.

Makri, M. Pėr herė tė parė "Toska"/e kompozitorit Xh. Puēini/ nė Shqipėri (Nė Teatrin e Operės dhe Baletit)- Koha jonė, 1995, nr.141, 25 qershor, f.19.

2117.

Marku, Arta. Magjia e kėngės ruse nė skenėn shqiptare.- (Nesėr- koncert i grupit "Pax dei") AKS, 1995, nr.14, 8-9 prill, f.3.

2118.

Mbretėresha e muzikės popullore shqipe.(Intervistė me artisten e merituar Fitnete Rexha)/Ka shėnim tė Ēesk Zadesė pėr artisten/- Rilindja demokratike, 1995, 22 korrik, nr.1013, f.6.

2119.

Mihali, Edit. Do tė kemi sukses edhe kėtė herė /Bisedė me Edit Mihalin, "Toska" shqiptare dhe Nikolin Gurakuqi regjisor i shfaqjes/ (Pėrg. Altin Harizi)- AKS, 1995, nr.29, 3-4 qershor, f.5.

2120.

Mihali, Edit. Janė shumė gjėra kėtu nė Shqipėri qė nuk do tė mund t'i kėmbeja me asgjė tjetėr.- AKS, 1995, nr.11, 18-19 mars, f.9.

2121.

Mula, Inva. Inva Mula zbarkon nė Amerikė.(Debati i sopranos nė Musik Center Opera tė Los Angelos)- Koha jonė, 1995, nr.85, 18 prill, f.12.

2122.

Munishi, Rexhep. Valles popullore t'i ruhet identiteti. - Zėri i rinisė, 1995, nr.34, 25 tetor, f.4.

2123.

Muzika shqiptare nė strukturat muzikore botėrore./Komiteti Nacional i Muzikės Shqiptare nė varėsinė e UNESCO-s/(Pėrg. Zana Shuteriqi)- AKS, 1995, nr.22, 3-4 qershor, f.15.

2124.

Ndini, Mirela. Kultura e braktisur.(Durrės)- Zėri i popullit, 1995, nr.99, 29 prill, f.3.

2125.

60 vjetorin e kompozitorit Feim Ibrahimi "Artist i Popullit" - Drita, 1995, 29 tetor, f.3.

2126.

Nikolla, Flora. "Kam 18 vjet qė nuk kėndoj. Me Artisten e merituar Nina Mula-(Portret).- AKS, 1995, nr.5, 11-12 shkurt, f.10.

2127.

Pėrfundojnė ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re tė dhomės: /Dita e muzikės shqiptare ngjalli interes tė veēantė pėr njohjen e krijimeve tė reja tė kompozitorėve tanė/- AKS, 1995, nr,45, 11-12 nėntor, f.4.

2128.

Piraj, S. Investimi nė profesionalizėm- domosdoshmėri.(Ēėshtje tė organizimit tė jetės sonė muzikore.)- Leka (Shtojcė e Rilindjes), 1995,  nr.571, 23 prill, f.5.

2129.

Plaku, Enver. Muzikantėt e vegjėl tė shkollės sė muzikės "Jan Kukuzeli" drejt njė tė ardhmeje premtuese. (Tinguj harqesh)- Rilindja demokratike, 1995, nr.963, 25 maj, f.6.

2130.

Qirjako, Irini. Polifonia shqiptare mė rriti: Me kėngėtaren e muzikės popullore Irini Qirjako.(Interv. Mirela Ndini) - Zėri i popullit, nr.295, 23 dhjetor, f.10.

2131.

Rama, Luan. Njė perlė e rrallė /Soprano Inva Mula interpreton nė njė opera rosiniane mes kėngėtarėsh me famė botėrore/ -Koha jonė, 1995,nr.138, 21 qershor, f.14.

2132.

Rama, Luan. Poetika e zėrit tė Mulės nė botėn e arieve lirike./Inva Mula/- AKS, 1995, nr.30, 29-30 korrik, f.4.

2133.

Rexha, Fitnete. "Mbretėresha e kėngės sė Shqipėrisė sė Mesme" (Interv. Kastriot Kotoni)- Intervista, 1995, nr.89, 26 qershor- 9 korrik, f.5.

2134.

Rudi, Rafet. Etapė e re nė krijimtarinė muzikore tė F. Ibrahimit./Vepra elektroakustike "De profundis" e kompozitorit Feim Ibrahimi,  premiera e sė cilės ishte nė kuadėr tė festivalit tė vjetėm "Ditėt e Muzikės sė Re Shqiptare" i kushtohej viktimave tė regjimit komunist.- Drita, 1995, 8 janar, f.8.

2135.

Simoni, Gjon. Kohė tė reja tė muzikės shqiptare- (Pėrfunduan ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re tė dhomės)- Rilindja, 1995, nr.744, 4 nėntor, f.8.

2136.

Simoni, Gjon. Profile tė larmishme tė muzikės bashkėkohore. (Ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re tė dhomės)- Rilindja, 1995, nr.744, 8 nėntor, f.8.

2137.

Simoni, Gjon. Spektėr i gjėrė interpretimesh lidhur me koncertin "Mbrėmje e romancės shqiptare".- Rilindja, 1995, nr.770, 5 dhjetor, f.9.

2138.

Sokoli, Ramadan. Kur zemrėn e ke plym dhe brengė./Muzikologu dhe atdhetari Lorenc Antoni/- Shqipėria RTV, 1995, nr.1, 12 mars, f.12.

2139.

Sokoli, Ramadan. Njė sonatė e Fan Nolit (Muzikologji).- Leka (Shtojcė e Rilindjes), 1995, nr.542, 19 mars, f.8.

2140.

Sykja, Bujar. Ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė dhomės./Bujar Sykja dekan i muzikės nė Akademinė e Arteve- Tiranė/ - Drita, 1995, 3 dhjetor, f.3-5.

2141.

Shpuza, Jetmir. Himne nė shi./ Pėr Artistin e Popullit, kompozitorin Pjetėr Gaci/- AKS, 1995,nr.13, 1-2 prill, f.5.

2142.

Shupo, Sokol. Ditėt ndėrkombėtare tė muzikės sė re tė dhomės '95.- Drita, 1995, 24 shtator, f.5,8.

2143.

Shupo, Sokol. Modifikime esenciale tė muzikės shqiptare.- Rilindja demokratike, 1995, nr.1123, 26 nėntor, f.4.

2144.

Shupo, Sokol. Shkolla e muzikės /100 vjet mbrapa/- Intervista, 1995, nr.112, 4, 10 dhjetor, f.5.

2145.

Shuteriqi, Zana. Aktiviteti mė i rėndėsishėm i muzikės sonė serioze. (Nė prag tė Festivalit "Ditėt e muzikės sė re shqiptare"- (Interv. Vasil S. Tole)- Koha jonė, 1995, nr.78, 9 prill, f.18.

2146.

Shuteriqi, Zana. Dy fanfana tė Dhora Lekės nė pėrkujtim tė tragjedisė sė Hiroshimės. - AKS, 1995, nr.33, 19-20 gusht, f.7.

2147.

Shuteriqi, Zana. Faza eskperimentale apo thjesht pėrpjekje pėr eksperimentim.- Drita, 1995, 26 mars, f.2.

2148.

Shuteriqi, Zana. Koncepti i pronėsisė intelektuale sė fundi i pranuar edhe nė Shqipėri./Kryesisht nė fushėn e muzikės/- AKS, 1995, nr.31, 5-6 gusht, f.19.

2149.

Shuteriqi, Zana. Nė pritje tė stinės koncertale.- Cila do tė jetė e ardhmja e muzikės profesionale nė Shqipėri.- AKS, 1995, nr.32, 12-13 gusht, f.18.

2150.

Shuteriqi, Zana. Njeriu qė i fali shpirtin atdheut tė tij./Pjetėr Gaci/- AKS, 1995, nr.13, 1-2 prill, f.5.

2151.

Shuteriqi, Zana. Padėr Martin Gjoka, iniciues i traditės muzikore profesioniste shqiptare.- AKS, 1995, nr.15, 15-16 prill, f.9.

2152.

Tedi Papavrami, Inva Mula pėrkrah artistėve tė mėdhenj nga e gjithė bota.( Njė jetė kulturore qė pėrmbledh gjithēka)- AKS, 1995, nr.27, 8-9 korrik, f.6.

2153.

Tefta Tashko Koēo: Vdes dhe nuk tėrhiqet: Kujtime tė bashkėkohėsve pėr Tefta Tashko (Koēon) /Dhimitėr Shuteriqi, Mustafa Krantja/- AKS, 1995, nr.52, 30-31 dhjetor, f.10.

2154.

Tole, Vasil S. Ditėt e muzikės sė re shqiptare- 95. - Drita, 1995, 28 maj, f.3.

2155.

Tole, Vasil. S. Eksperimenti synon limitet e muzikės.- Drita, 1995, 26 mars, f.2-3.

2156.

Tole, Vasil S. Himni shqiptar dhe ligeti.- Drita, 1995, 18 qershor, f.5.

2157.

Tole, Vasil S. Konica.... dhe muzika. Tinguj dhe fjalė.- Drita, 1995, 30 prill, f.9.

2158.

Tole, Vasil S. Mbi socrealizmin nė muzikėn shqiptare.- AKS, 1995, nr.49, 9-10 dhjetor, f.18.

2159.

Tukiqi, David. "Nė ēdo koncert timin unė pohoj se jam shqiptar" /Intervistė me kompozitorin David Tukiqi/- Alternativa SD, 1995, nr.50, 1 gusht, f.7.

2160.

Turku, Suzana. Njė nisėm pėr krijimin e njė tradite tė muzikės korale. (Intervistė me drejtuesen e korit, Suzana Turku) -AKS, 1995, nr.12, 25-26 mars, f.9.

2161.

Vdiq Pjetėr Gaci.(Artist i Popullit)- Humbje e madhe nė botėn e muzikės.- Humor shkodran, 1995, nr.9, prill, f.6.

2162.

Vlashi, Florian. Mė mungojnė shumė...(Artistėt tanė nė skenat e botės) /Intervistė me violinistin Florian Vlashi/- AKS, 1995, nr.32, 12-13 gusht, f.5.

2163.

Vogli, Anila. Baleti ėshtė jeta ime. Gjithmonė njė lule e freskėt, qė nuk vyshket kurrė. /Portret i balerinės Mukades Erebara, Artiste e merituar/- AKS, 1995, nr.14, 8-9 prill, f.5.

2164.

Xoxa, Agron. I suksesshėm artistikisht por me njė pėrvojė tė hidhur njerėzore /Turneu i TOB nė Itali/ -AKS, 1995, nr.43, 28-29 tetor, f.18.

2165.

Xoxa, Agron. Kryeveprat botėrore pėrsėri zėnė vend nė skenėn shqiptare. /Intervistė me drejtorin e TOB/- Rilindja demokratike, 1995, nr.491, 19 janar, f.8.

2166.

Xoxa, Agron. Romanca shqiptare duhet tė ringjallet. /Intervistė me drejtorin e TOB-it , Agron Xoxa/ -Albania, 1995, nr.88, 20 dhjetor, f.6.

2167.

Xhaferri, Doreida. Krijimtaria e Nikolla Zaraqit.(Profil artisti) -Revista letrare, 1995, nr.2, f.121-135.

2168.

Xhaxhiu, Muzafer. 2500 vjet udhėtoi Elektra pėr tė ardhur nė Shqipėri. /Pas shfaqjes nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit/- AKS, 1995, nr.42, 21-22 tetor, f.8.

2169.

Xhuvani, Rudina. Njė rikonceptim bazė qė bart nė vetvete synime artistike ambicioze. (Koncert koreografik vokal i Ansamblit tė Kėngėve dhe valleve Popullore "Ritme, emocione, popullore e kurbate")- Rilindja demokratike, 1995, nr.882, 16 shkurt, f.6.

2170.

Zadeja, Ēesk. Pėr njė kėngė sa mė origjinale.- Drita, 1995, 8 janar, f.2.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit