BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1986, 1987, 1988, 1989, 1990

 1986

1456.

 Alibali, Isa.  Njėra ndėr vatrat e pėrgatitjes se talenteve tė reja (Shkolla e muzikės "Prenkė Jakova" nė Shkodėr nė 25 - vjetorin e saj) - Mėsuesi, 1986, 12 mars.

1457.

 Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore pėrfundoi me sukses turneun nė Turqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1986, 15 maj.

1458.

 Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe Valleve Popullore jep me sukses shfaqjet e para nė Turqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1986 , 7 maj.

1459.

 Ansambli shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve Popullore jep shfaqje nė Ankara .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1986, 10 maj.

1460.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore dha me sukses shfaqje nė Kavallo tė Greqisė -Zėri i popullit , Bashkimi, Zėri i rinisė, 1986 , 16 maj.

1461.

Antoniu, Gjergj.  Tė pėrcjellėsh notat nga partiturat tek zemrat (Intervistė me Artistin e merituar Gjergj Antoniu ) - Skena dhe ekrani, 1986, nr.4 , f.34-35.

1462.

Ata janė shumė (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) / Bisedė me violinistin e shquar francez Zherar Pule / - Drita, 1986, 2 mars, f.16.

1463.

 Balliu, Fahri. Ē'pėlqyen me shumė spektatorėt - Zėri i popullit, 1986, 10 maj,

1464.

 Balliu, Fahri.  Tinguj tė ėmbėl nga Shqipėria.  (Sipas bisedės me violinistin Ibrahim Madhi /Artist i merituar/ dhe violonēelistin Gėzim Laro /Artist i merituar/ tė cilėt bėnė njė turne artistike nė Austri) - Zėri i popullit, 1986, 25 mars

1465.

 Balliu, Fahri. Zėra tė pastėr (Sipas njė bisedė me Artistėn e Popullit Vaēe Zela rreth takimit kombėtar tė kėngėtarėve tė rinj, amatorė tė klasės punėtore) - Zėri i popullit, 1986, 11 maj.

1466.

Bashkurti, Lisen.  Humori - nevojė shpirtėrore pėr masat detyrė edhe pėr kompozitorėt /Pėr venien nė skenė tė operetės dhe operės komike shqiptare/  - Zėri i popullit , 1986, 23 korrik.

1467.

Bihiku, Zana. Arritje tė mira tė arttit muzikor /Koncert i Teatrit tė Operas dhe  Baletit/ - Bashkimi, 1986, 17 maj.

1468.

Bogdani, Ramazan.  Koncert recital i kėrcimtarėve tė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore /Liliana Cingu e Rexhep Ēeliku dhe tė kėngėtares Merita Halili / - Drita, 1986, 9 mars, f.6.

1469.

 Bogdani, Ramazan. Madhėshtia dhe heroika nė njė valle(Cilėsia gjurmė ne traditė ) /Mbi vallen "Festė tė madhe ka sot Shqipėria" tė ekzekutuar nga Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore/ - Drita , 1986, 23 nėntor , f.10.

1470.

Ē'pret nga kėnga auditori i gjerė i artdashėsve? (Bisedė nė redaksi) - Drita, 1986, 26 janar, f.2-3 , 13.
Autorė: Zadeja, Ēesk; Zela Vaēe ; Krantja, Mustafa; Kuromeno , Anastas ; Druga , Dhimitėr; dhe Liēo, Lefter

1471.

Ēakuli, Filip. Pse i tėrheq kaq shumė shikuesit koncerti "Bashkė me ju" .-Zėri i popullit , 1986, 25 prill.

1472.

Ēefa, Sandėr dhe Ēiraku, Ymer.  Njėanshmėri qė pengon mbarėvajtjen e shkollave tė muzikės - Zėri i popullit, 1986, 5 mars.

1473.

Ēiraku, Ymer. Kur i kėrkon edhe i gjen rrugėt e bashkėpunimit /Forma pune pėr gjallėrimin e mėtejshėm tė jetės artistike/ - Zėri i popullit, 1986, 9 maj.

1474.

Daija, Tish. Format e organizimit dhe krijimtaria. (Gjashtė pyetje Artistit tė Popullit Tish Daija .Cili ėshtė mendimi juaj /(Pėr problemet e fushės sė muzikės / - Drita, 1986, 20 korrik, f.7.

1475.

 Daija, Tish. Muzikė qė buron nga jeta e popullit (Sipas kujtimeve tė Artistit tė Popullit Tish Daija pėr njė nga pionierėt e parė tė muzikės sė re shqiptare , Muharrem Xhediku) - Zėri i popullit, 1986, 12 gusht.

1476.

Dervishi, Artan. Frymėzim nė kengėt dhe vallet e popullit (Rreth shfaqjeve qė jep Ansambli Popullor i Kėngėve e Valleve) - Bashkimi , 1986, 14 qershor.

1477.

Dervishi , Artan.  Nota e shikuesit (Duke ndjekur pėrgatitjen dhe debutimin e artistėve tė rinj) /Nė Institutin e Larte tė Arteve/ - Drita , 1986 , 8 qershor, f.7,12.

1478.

 Dinjiteti i muzikės shqiptare (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) - Drita , 1986 , 9 nėntor, f.16.

1479.

 Dizdari, Limos.  "Koncertet e majit" nė kėrkesat e kohės .-Zėri i popullit , 1986, 1 qershor.

1480.

 Dhrami, Muntaz dhe Vorpsi, Pėllumb. Pionier i artit koreografik / Xhemil Simixhiu/ - Drita, 1986, 6 korik, f.11.

1481.

Harapi, Tonin. Nė themel tė muzikės sonė skenike. (Nga historiku i traditės sė re)/ Shkrimi bėn fjalė edhe pėr operėn "Mrika" tė kompozitorit Prenkė Jakova/ - Drita , 1986 , 16 shkurt, f.12.

1482.

Hysi, Fatmir.  Njė nismė me vlerė e studentėve instrumentistė / Mbi programet muzikore tė grupit orkestral tė studentėve tė ILA Tiranė / -Drita, 1986, 27 korrik, f.5.

1483.

 Ibrahimi, Feim.  Nxitje e re pėr krijimtarinė e interpretimin vokal - solistik (Festivali i romancės shqiptare) - Drita, 1986, 11 maj, f.6.

1484.

 Ibrahimi, Feim.  Premierė e operas "Liceistėt " / e kompozitorit Josif Minga me libret tė shkrimtarit Fatmir Gjata. Venė nė skenė nga trupa amatore e shtėpisė sė kulturės " A.Z. Ēajupi " Korēė / - Zėri i popullit, 1986 , 23 tetor.

1485.

Isaku, Agim.  Ē'i mungon kontratės pėr rininė -/Bisedė me Artistin e merituar Limos Dizdari , autor i "Kantatės pėr rininė " shoqėrohet me tekstin e plotė dhe me nota muzikore/ - Zėri i rinisė, 1986, 5 prill.

1486.

 Kalemi, Spiro. Interpretimi i kėngės popullore nga Maria Kraja .-Kultura popullore, 1986, nr.2, f.107-117.

1487.

 Kalemi, Spiro. Rreth muzikės sė baletit "Plaga e dhjetė e Gjergj Elezė Alisė" / Muzika Feim Ibrahimi/ - Skena dhe ekrani, 1986, nr.4 , f.27-28.

1488.

Kallamata, Arben.  "Fituesit 1985" / Shėnime pėr koncertin "Fituesit 1985" shfaqur nė pallatin e sportit "Partizani" / - Drita, 1986 , 9 mars, f.6.

1489.

 Kallamata, Arben. Koncertet e majit 1986 - Drita , 1986 , 18 maj, f.1,4.

1490.

 Kallamata, Arben. Veprimtari qė rrisin efektivitetin dhe cilėsinė nė programin e shfaqjeve tė Teatrit tė Operės e Baletit/ - Drita, 1986 , 13 prill, f.5.

1491.

 Kanaēi, Panajot. Veteran i koreografisė sonė.(Kujtimit tė Artistit tė merituar, Xhemil Simixhiut) -Skena dhe ekrani , 1986 , nr.3, f.46-47.

1492.

Kėlliēi, Zamir. Dirigjentja jonė e parė (Rozmari Jorganzhi / - Shqiptarja e re, 1986, nr.1, f.19.

1493.

Kėlliēi, Zamir. Kristaq Antoniu nė kinematografi .-Skena dhe ekrani, 1986 , nr.3 , f.33-35.

1494.

 Kėlliēi, Zamir. Njė parashutė pėr skenė, njė kitar pėr orkestėr... (Kujtime pėr Artistin e Popullit Gaqo Avrazi) - Skena dhe ekrani, 1986, nr.1 , f.45-46.

1495.

 Kėlliēi, Zamir. Portreti muzikor i pianistes Lola Gjoka - Nėntori, 1986 , nr.1 , f.37-48.

1496.

Kodalli, Nevid. Bukuria shqiptare. /Kompozitori turk pėr muzikėn dhe interpretuesit tanė / - Drita, 1986, 9 shkurt, f.16.

1497.

Koha kėrkon qė ēdo artist ta kapėrcejė mesataren e krijimtarisė sė tij (Kryeartikull) - Skena dhe ekrani, 1986, nr.4, f.1-3.

1498.

Koncert i violinistit tonė Arben Spahiu nė Vjenė - Drita, 1986, 28 dhjetor, f.16.

1499.

Koncert tė instumentistėve tanė nė Austri - Drita, 1986, 23 mars, f.16.

1500.

Kovaēi, Ramiz. Janė mundėsitė pėr njė punė mė shkencore nė pėrgatitjen e kėngėtarėve .-Drita, 1986, 17 gusht, f.7.

1501.

Kovaēi, Ramiz. Njė sukses qė na bėn tė mendohemi pėr mė shumė (Skena dhe ekrani) /Festivali i romancės shqiptare organizuar nga Teatri i Operės dhe Baletit/ - Bashkimi, 1986, 9 maj.

1502.

Kovaēi, Ramiz dhe Harapi, Tonin.  Pionier i muzikės lirike /Kushtuar Artistit tė merituar Mihal Ciko/ - Drita , 1986, 2 shkurt , f.12.

1503.

 Krantja, Mustafa. Kėngėt e para tė kohės sė re. / Nė vitet e para tė pas ēlirimit/ - Drita, 1986, 5 janar, f.11.

1504.

Krantja, Mustafa. Nė themel tė artit skenik muzikor ( Nga historiku i traditės sė re /Baleti "Halili dhe Hajrija" i Tish Daijės / - Drita , 1986 , 22 qershor, f.12.

1505.

Kroi, Agim.  Shfaqje qė u duartrokiten me zjarr. /Shenime mbi shfaqjen qė dha grupi i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Turqi dhe Greqi/ - Ylli, 1986, nr.7 , f.9.

1506.

 Kuēuku, Bashkim dhe Ēuli, Diana. Koreografia (Nga konsultat nė Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artistėve pėr probleme aktuale tė krijimtarisė) - Nėntori, 1986 , nr.2, f.43-47.

1507.

 Kuēuku, Bashkim dhe Ēuli, Diana.  Krijimtaria muzikore .(Nga konsultat nė Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artistėve pėr probleme aktuale tė krijimtarisė) - Nėntori, 1986, nr.2, f.38-42.

1508.

Kur afrojnė koncertet e majit - Drita , 1986, 4 maj, f.1-2.

1509.

Kuromeno, Anastas.  gjinitė e mėdha muzikore kėrkohen shumė, por ekzekutohen pak /Nga institucionet artistike tė vendit tonė / - Zėri i popullit , 1986 , 16 korrik.

1510.

 Kuromeno, Anastas. Jeta dhe emocione qė kėrkon kohė (Duke u nisur nga krijimtaria muzikore e koncerteve tė majit) /1986/ - Drita, 1986, 1 qershor, f.3-4.

1511.

Kuromeno, Anastas. Nuk mjafton vetėm njohja dhe pėrpunimi i materialit, folklorik  /Probleme tė muzikės / - Drita, 1986 , 15 qershor, f.6,11.

1512.

Kuromeno, Anastas.  Ruajtja e specifikės sė gjinisė. (Probleme  tė simfonizmit nė njė vepėr) / Rapsodia pėr violinė e orkestėr e kompozitorit Ēesk Zadeja/ - Drita, 1986, 19 janar, f.7.

1513.

 Malolli, Hasan. Pėrgatitje pėr tė vėnė nė skenė operėn "Liceistėt" /e kompozitorit Josif Minga/ - Pėrpara, 1986, 18 qershor.

1514.

Minga, Josif.  Nė ēdo ēast ėshtė vepra e tij. (sipas bisedės me kompozitorin Josif Minga pėr operėn "Liceistėt") - Pėrpara, 1986, f.3

1515.

Mokra, Xhezair. Mundėsitė pėr gjallėrimin e jetės koncertale janė mė tė mėdha .-Zėri i popullit , 1986 , 23 shkurt.

1516.

 Mula, Avni dhe Krantja, Mustafa. Dirigjent dhe pedagog i palodhur /Artisti i merituar Kostandin Trako/ -Drita , 1986 , 23 mars , f.12.

1517.

 Musta, Roland.  "Motivet epiko - heroike m'i dhuron - koha jonė (Me krijuesit tanė, kompozitori Kujtim Laro , Artist i merituar , ka njė krijimtari tė re e me diapazon tė gjėrė nga kėnga e muzika  e filmit, te veprat simfonike e rapsoditė etj.) -Zeri i popullit, 1986, 18 qershor.

1518.

Musta, Roland. Talentin e rrit puna e mundimshme me pasionin e artistit. /Bisedė me violinistin, Artistin e merituar, Ibrahim Madhi / - Zėri i popullit , 1986 , 27 shkurt.

1519.

Naēi, Vladimir. Formimi ideoprofesional i talenteve tė reja arrihet me ngritje cilėsore tė punės sė pėrditshme. /Nė shkollėn e mesme artistike Gjirokastėr / -Pararoja , 1986 , 8 shkurt.

1520.

Optimistė pėr realizimin  me sukses te operės "Liceistėt" me libret tė Fatmir Gjatės dhe muzikė tė kompozitorit  Josif Mingas - Pėrpara , 1986 , 2 gusht.

1521.

Polena, Ilir. Opera "Liceistėt" - realizim i forcave artistike tė Korēes - Nentori, 1986, nr.12 , f.57-62.

1522.

Polena, Ilir. Pėrdorime tė terminologjisė muzikore. (Vėzhgim) - Drita , 1986, 13 korrik, f.10, 12.

1523.

Prendushi, Robert.  Koncert me vlera i kėngės shkodrane, / Me kengė tė kompozitorėve Pjetėr Gaci dhe Zef Ēoba / - Jeta e re, 1986 , 16 prill.

1524.

Prifti, Natali. Nxitja, inkurajimi dhe perkrahja e talenteve tė reja - detyrė e rėndėsishme (probleme tė shkollės) / Nė shkollėn e muzikės "Jakov Xoxa " Fier / - Drapėr e ēekan, 1986, 19 shkurt.

1525.

Probleme tė ecurisė dhe perspektivės sė muzikės sonė operistike ( Nga njė konsultė nė Lidhje) - Drita, 1986, 11 dhjetor , f.7.

1526.

Si  mund tė tėrheqim mė shumė artdashėsit tek opera dhe baleti. /Mendime tė Ilir Kėrnit, Smeralda Spahiut, Liman Malokut dhe Artan Dervishit/ - Drita, 1986 , 22 qershor , f.7, 12.

1527.

Simaku, Thoma. Ballafaqime qė nxisin cilėsinė (Takimi kombėtar i orkestrave simfonike ) /Fier e Durrės 2-5 tetor/ - Skena dhe ekrani, 1986 , nr.4, f.26-27.

1528.

Shkreli, Kujtim.  Opera "Mrika" /e Prenkė Jakovės dhe folklori.  Ilustrohet me nota muzikore/ - Kultura popullore, 1986, nr.1 , f.81-90.

1529.

Shprehje e arritjeve tė interpretimit vokal (Bisedė nė redaksi pėr konkursin kombėtar tė interpretuesve lirikė) - Drita , 1986, 12 tetor , f.7.

1530.

Shuteriqi, Zana. Vepėr me mesazh aktual ( Baleti "Plaga e dhjetė e Gjergj Elez Alisė") /e kompozitorit Feim Ibrahimi/- Zėri i popullit, 1986, 9 prill, f.3.

1531.

Tėrshana, Engjėll. Balet i realizuar nė tė gjithė pėrbėrėsit ("Plaga e dhjetė e Gjergj Elez Alisė") /kompozuar nga Feim Ibrahimi - Drita, 1986, 20 prill, f.6.

1532.

Vuksani, Marita dhe Bashkurti, Lisen. Vatėr e edukimit e talenteve tė reja (Me rastin e 25- vjetorit tė krijimit tė shkollės se mesme artistike "Prenkė Jakova"  / Shkodėr / - Jeta e re, 1986, 5 mars.

1533.

Xhemali, Mentor.  Universiteti i pazėvendėsueshėm pėrartistin. (Intimitete veprash dhe autorėsh. Me Artistin e Popullit Mentor Xhemali) / Mbi jetėn dhe krijimtarine e tij/ - Drita, 1986, 28 nėntor, f.12.

1534.

Zadeja, Ēesk.  Gaqo Avrazi - dirigjent e kompozitor militant .-Nėntori, 1986 , nr.2 , f.171- 175.

1535.

Zadeja, Ēesk.  Njė operė e re ("Liceistėt " /e Josif Mingės/ vėnė nė skenė nga amatorėt Korēarė) - Drita, 1986, 26 tetor , f.7.

1536.

Zadeja, Ēesk. Opera " Liceistėt"/e Josif Mingės/ vepėr e frymėzuar nga ndjenja revolucionare. /Venė nė skenė nga artistėt e talentuar Korēarė/ - Pėrpara , 1986, 18 tetor, f.3-4.

1537.

Zadeja, Ēesk. Vepėr qė e ka vlerėsuar koha. /Opera "Mrika" e kompozitorit Prenkė Jakova/ - Drita , 1986, 16 shkurt, f.12.

1538.

Zadeja, Ēesk dhe Denizi, Muharrem. Dy instrumentist nga gjenerata mė e re interpretuese (Talentet e rinj nė skenat tona) /Violinistja Klodiana Skėnderi dhe violonēelisti Renato Ripo / - Drita, 1986, 1 shtator, f.13.

1539.

Zela, Vaēe. Kur kėnga bėhet pjesė e qėnies tėnde .. (Me Artisten e Popullit Vaēe Zela ) - Drita, 1986, 19 tetor, f.12.

1540.

Zheji, Gjergj.  Talente  e reja nė skenėn e Operės .-Drita , 1986 , 16 shkurt , f.6.

 

 1987

1541.

Bello, Pandi.  Zhvillimi i kantatės .-Skena dhe ekrani, 1987 , nr.1 , f.26-27.

1542.

Bihiku, Zana. Krijime dhe ekzekutime cilėsore .-Bashkimi, 1987, 16 maj.

1543.

Bihiku, Zana. Krijimtaria e gjerė, frymė optimiste (Pėrfunduan koncertet e majit 1987) - Bashkimi, 1987, 20 maj.

1544.

 Bulad, Gjizela. Njė kuartet shqiptar i harqeve /Shfaqje nė Egjipt/ - Drita , 1987, 20 dhjetor, f.16.

1545.

 Ēefa, Sandėr. Kur kritika hesht ... /Mbi kritikėn muzikore/ - Drita, 1987, 28 qershor, f.11.

1546.

 Ēuēi, Bashkim .  Para dhe pas nje premiere (Shėnime dhe intervista nga koncerti - recital "Nė moshėn e rinisė " i kėngėtares Parashqevi Simaku) .-Adriatiku , 1987 , 12 shkurt.

1547.

Daija, Tish.  Kėrkesa qė lindi nga dashuria e popullit pėr kėngėn .-Zėri i popullit , 1987 , 20 shtator.

1548.

 Dizdari, Adriana.  Asnjė artist me pėrvojė nuk i ndoqi instrumentistėt e vegjėl ( Vėzhgime nga njė koncert) /Mbi konkursin e 13-tė tė instrumentistėve tė vegjėl nė piano violinė e violonēelė ku morėn pjesė nxėnėsit e shkollave muzikore tė Tiranės) - Drita, 1987, 26 janar, f.7. 

1549.

Dizdari, Limos. Si artist dhe si veprimtar shoqėror .-Ylli, 1987, nr.10, f.20-21.

1550.

Dhimiteri, Petro. Pėr vepra tė mėdha kritika muzikore hesht .-Bashkimi, 1987, 29 gusht.

1551.

Gurakuqi, Luigj. Njė emėr qė lidhet me fillimet e Operas (Pėr kėngėtarin lirik Koēo Timko ) - Skena dhe ekrani, 1987, nr.4 , f.37.

1552.

Gurakuqi, Luigj.  Regjia nė skenėn operistike .- Skena dhe ekrani , 1987, nr.1, f.24- 25.

1553.

Harapi, Tonin.  Mjeshtri i korit ( Kujtime pėr Artistin e merituar Konstandin Trako) - Nėntori, 1987, nr.2 , f.150- 159.

1554.

Ibrahimi, Feim. Pėrpjekje pėr cilėsi tė reja.(Rreth koncerteve tė majit) - Zėri i popullit , 1987, 21 maj.

1555.

Ibrahimi, Feim. Probleme tė cilėsisė nė krijimtarinė muzikore e koreografike .-Nėntori, 1987, nr.5, f.106 -111.

1556.

Jasi, Marieta. Me kėngėn e zėrin e saj ndizte flakėn e patriotizmit .(Me rastin e 40 vjetorit tė vdekjes) /Artistja e Popullit Tefta Tashko Koēo/ -Pėrpara, 1987, 19 dhjetor.

1557.

Jorgji, Kristo. Shkolla e arteve /Instituti i Lartė i Arteve/ - Shqipėria e re, 1987, nr.2 , f.30-31.

1558.

Kalemi, Spiro. Disa ēėshtje tė operės nė ditėt tona - Skena dhe ekrani, 1987 , nr.1 , f.27-28

1559.

Kalemi, Spiro.  Kur dėgjuesi ka siguri pėr cilėsinė (Mendime pėr njė koncert) /tė dhėnė nga orkestra e Teatrit tė Operės e Baletit mė 12 shkurt/ - Drita, 1987, 22 shkurt, f.12.

1560.

Kallamata, Arben.  Ka mė larmi kur ka mė shumė autorė / Pėr zhvillimin e krijimtarisė sonė muzikore/ - Drita, 1987, 22 mars , f.3.

1561.

 Kallamata, Arben. Nivelizimi dhe mbivlerėsimi nuk janė vlerėsim /Kritika nė fushėn e muzikės/ - Drita , 1987 , 14 qershor , f.5-6.

1562.

Kallamata, Arben.  Pse e "harruam" operetėn? - Drita, 1987, 30 gusht , f.5.

1563.

Kallamata, Vlash. Mė shumė vėmendje  interpretimit koreografik - Drita , 1987 , 12 prill, f.11.    

1564.

Kėlliēi, Zamir.  Pasion e punė - ja burimi i sukseseve tė saj. /Edit Mihali , Artiste e merituar - Shqiptarja e re, 1987, nr.6, f.17.

1565.

Kėrni, Ilir.  Spektatori e do baletin dhe nuk e ndjek sa duhet nė sallė . -Drita , 1987 , 18 tetor, f.5.

1566.

Koco, Eno.  Vlera tė reja cilėsore / Pėr sopranon Inva Mula dhe violinistin Arben Spahiu / - Drita, 1987, 11 tetor, f.7.

1567.

Koēo, Eno dhe Quku, Agim.  Sopranoja e re nė rol tė vėshtirė operistik /Inva Mula / - Drita, 1987, 5 korrik, f.11.

1568.

Kompozitor i shquar, autor i operės sė parė shqiptare (Nė 70 vjetorin e lindjes sė Artistit tė Popullit Prenkė Jakova) - Drita, 1987, 5 korrik, f.12-13.

1569.

Kraja, Fadil. Prenkė Jakova dhe muzika shqiptare  (Me rastin e 70 - vjetorit tė lindjes) - Jeta e re, 1987 , 4 korrik.

1570.

 Krantja, Mustafa.  Zėri i sė ardhmes nė koncertet e majit -1987 (Shėnime rreth pjesėmarrjes sė grupeve tė shkollave artistike tė kryeqytetit nė koncertet e majit 1987) - Mėsuesi, 1987, 19 maj.

1571.

Kuka, Kadri. Pedagog dhe krijues tė talentuar /Nė shkollėn e mesme tė muzikės nė Berat / - Bashkimi, 1987, 5 gusht.

1572.

Kuromeno, Anastas.  Emocione tė reja - figura tė realizuara artistikisht / Muzika nė koncertet e majit 1987/ - Drita , 1987 , 21 qershor , f.4,7.

1573.

Leotcakos, Georgeos. Lartėsi tė muzikės dhe interpretuesve (Tė huajt pėr artin tonė) - Drita , 1987, 22 nėntor, f.16.

1574.

Musta, Roland. Tradita qė rinohen dhe forma qė vjetėrohen /Probleme tė gjallėrimit tė veprimtarive kulturore - artistike/ - Zėri i popullit , 1987, 10 qershor.

1575.

Mustafaj, Duro. Pse erdhi nė redaksi Artistja e Popullit / Maria Kraja / Puna e saj me talentet e reja tė fushės sė muzikės / - Zėri i popullit , 1987, 12 qershor.

1576.

 Mustafaj, Duro. Sektorė, jo prodhues qė "hanė" nga prodhimi /Organizimi i shfaqjeve me nivel tė lartė nga Teatri i Operas e i Baletit dhe Ansambli i Kengėve dhe i valleve Popullore siguron tė ardhurat e shpenzimeve / - Zėri i popullit , 1987 , 16 maj.

1577.

Pėrshtypje nga koncertet e para /Mendime tė Ēesk Zadesė e tė Ramazan Bogdanit pėr koncertet e majit 1987) - Drita, 1987, 17 maj , f.4.

1578.

Quku, Agim.  Cilėsi pėrmes zgjerimit tė jetės koncertale /Nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit/ - Bashkimi, 1987 , 18 prill, f.3.

1579.

Quku, Agim. Kur kėrkojmė cilėsi nė interpretimin vokal - Zėri i popullit , 1987, 5 qershor.

1580.

Quku, Agim. Pėrtėritje e njė pėrvoje artistike /Pėr koncertin recital dhėnė nga Teatri i Operas dhe  Baletit / - Bashkimi, 1987, 15 maj.

1581.

Quku, Agim dhe Sata, Loro. Njė koncert qė la shumė mbresa (Nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit) - Bashkimi, 1987 , 30 tetor.

1582.

Quku, Agim dhe Kallamata, Arben. Tradita ėshtė kėrkohet tė pasurohet. (Koret. Si shkon ecuria e tyre) - Drita, 1987, 8 nėntor, f.6.

1583.

Sata, Loro. Opera "Trimat" - vepėr me vlera ideoemocionale /Vėnė nė skenė nga Teatri i Operas e i Baletit me muzikė tė kompozitorit A. Mula/ - Bashkimi, 1987, 14 nentor, f.3.

1584.

Simaku, Thoma. Interpretimi vokal kėrkon kulturė tė lartė /Nga seminari pėr probleme tė interpretimit vokal / - Drita, 1987, 6 dhjetor , f.5, 12.

1585.

Skėndaj, Bujar dhe Hysi, Fatmir. Mjeshtri Kono, veteran i muzikės shqiptare .-Drita , 1987, 27 dhjetor , f.12.

1586.

 Stringa , Mithat.  Kur dėgjojmė kengėt e Isuf Myzyrit .-Shkumbini , 1987, 21 mars.

1587.

Shkreli, Kujtim. Marrėdhėniet semantike muzikė fjalė (Mendimi i studiuesit) - Drita , 1987, 12 korrik, f.12.

1588.

Shkreli, Kujtim.  Mesazhi muzikor i Ēesk Zadejės .-Skena dhe ekrani , 1987 , nr.4, f.14-16.

1589.

 Shkreli, Kujtim. Njė jetė pėr muzikėn T., 1987.
Rec. / Zadeja, Ēesk. Portret i plotė i kompozitorit tė shquar. (Monografia "Njė jetė pėr muzikėn e Kujtim Shkrelit) / Kushtuar Artistit tė Popullit Prenkė Jakova/ - Drita , 1987 , 4 tetor, f.6.

1590.

Shkreli, Kujtim. Opera "Zgjimi" /Vepėr e kompozitorit Tonin Harapi/ - Skena dhe ekrani , 1987, nr.2, f.38-40.

1591.

Shuteriqi, Zana. Qė talentet tė mos veniten pas mbarimit tė shkollės. /Probleme tė trajtimit tė kuadrit nė fushėn e arteve/ - Zėri i popullit, 1987, 14 korrik.

1592.

Troci, Garip. Muharrem Xhediku, njė ndėr pionierėt e parė tė muzikės sė re shqiptare /Me rastin e 70 vjetorit tė lindjes/ - Ushtima e maleve , 1987, 16 maj.

1593.

Turhani, Novruz. Melodi tė jetės shqiptare. /Mbi kompozitorin Ēesk Zadeja, "Artisti i Popullit"/ - Shqipėria e re, 1987 , nr.5, f.14-15.

1594.

Urbal, Roberto.  Me ngrohtėsinė e dėgjuesve tė kulturuar shqiptarė.(Intervistė me pianistin e njohur Roberto Urbali) - Drita, 1987, 5 nėntor, f.16.

1595.

Vėshtrim  mbi jetėn muzikore shqiptare ( Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) /Intervistė me violinistin turk Ylvi Juxhelen/ . - Drita , 1987 , 10 maj, f.16.

1596.

 Xhoxhi, Roland.  Zbulimi i vlerave ideoartistike nė programin e njė interpretuesi. /Koncert i Muharrem Denizit me pianisten Nora Ēashku/ - Drita, 1987, 1 nėntor,f.4.

1597.

Xhunga, Agron dhe Zaharian, Hajk. Ē' doli nga njė analizė pėr nxėnėsit e talentuar /Nė shkollėn e mesme artistike "Mujo Ulqinaku" - Durrės/ - Mėsuesi, 1987 , 2 qershor.

1598.

Zadeja, Ēesk. Kur fiton miratimin e dėgjuesit./ Pėr trion e Institutit tė Lartė tė Arteve me pjesėmarrjen e violonistit Ibrahim Madhi, violonēelistit Gėzim Laro e pianistes Anita Tartari/ - Drita, 1987, 6 dhjetor , f.13.

1599.

Zadeja, Ēesk. Opera "Nėna e trimave" /Me muzikė tė kompozitorit A. Mula/  (Si dhe disa theksime pėr dramaturgjinė operistike. Premiera) - Drita, 1987, 25 nėntor, f.12-13.

 

 1988

1600.

Alibali, Isa. Miku i tė gjithėve. (Tri skica pėr Artistin e Popullit Prenkė Jakova)- Puna, 1988, 23 shtator.

1601.

Artistėt tanė pėrballojnė me sukses "Zhizelin" / e kompozitorit Ludwig Minkus/(Nė Teatrin e Operas e tė Baletit)/Mendime tė Artistit  tė merituar Petrit Vorpsi dhe instrumentistit Renato Ripo/- Drita, 1988, 25 dhjetor, f.6.

1602.

Avrazi, Arian. Kėrkesa mė tė larta pėr njė interpretim cilėsor.(Nga pjesėmarrja e nxėnėsve dhe e studentėve tė shkollave  artistike nė shfaqjet pėrzgjedhėse tė Koncerteve tė majit- 1988)- Mėsuesi, 1988, 17 maj.

1603.

Avrazi, Arian. Pėr veprimtari artistike konkrete e cilėsore./Aktivizimi i kuadrove nė veprimtarinė artistike instrumentale e vokale/ - Bashkimi, 1988, 6 maj.

1604.

Balliu, Fahri. Protokoll emrash qė mund tė pasurohet./Aktivizimi i artistėve tė rinj nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit dhe tė Radio Televizionit/ - Zėri i popullit, 1988, 8 maj.

1605.

 Bashkurti, Lisen. Mbi gjuhėn dhe format vokale nė operat tona.- Nėntori, 1988, nr. 3, f. 65- 75.

1606.

Bashkurti, Lisen "Mrika" tek operat e tjera.(30 vjet pasvėnies nė skenė tė operės sė parė shqiptare, vepėr e kompozitorit Prenkė Jakova, Artist i Popullit)- Drita, 1988, 11 dhjetor, f. 6-7.

1607.

Bashkurti, Lisen. Vėzhgime pėr muzikėn vokale.- Drita, 1988, 8 maj, f. 2-3.

1608.

Bello, Pandi. Koncertet e majit dhe disa probleme tė muzikės sonė.- Nėntori, 1988, nr.7, f. 22-25.

1609.

Bogdani, Ramazan. Kėrkesa pėr njė nivel cilėsor mė tė lartė./Krijimet koreografike parė nė koncertet e majit 1988./- Bashkimi, 1988, 17 qershor.

1610.

Botka, Johan. Njė recital pianistik/Dhėnė nga pianistja Rudina Ciko/- Drita, 1988, 10 prill, f. 13.

1611.

Bushati, Zef. Vlerėsim pėr vokalin, nėnvlerėsim pėr interpretimin.-/Mjeshtėria e aktorit kėngėtar nė interpretimin skenik/- Drita, 1988, 15 maj, f.6.

1612.

Ciko, Zhani. Mes artistėve tanė tė rinj.( Sopranoja turke M. Gynbaj nė operėn "Berberi i Seviljes")- Drita, 1988, 5 qershor, f. 16.

1613.

Ēashku, Nora. Talent qė u rrit nė skenė./Violinistja Klodiana Skėnderi/- Skena dhe ekrani, 1988, nr.4, f. 60-61.

1614.

Ēefa, Sandėr. Interpretim premiere e njė vepre muzikore.(Koncert recital)/Dueti Gj.Antoniu dhe A. Gashi/- Drita, 1988, 17 korrik, f.13.

1615.

Ēefa, Sandėr. Nė rrugėn e rritjes. (Shėnime nga koncerti recital i pianistes Rudina Ciko)- Shkumbini, 1988, 23 prill.

1616.

Ēefa, Sandėr. Njė shfaqje premtuese me nivel./Akti i III i operės "Toska" i Xh. Puēinit dhe Akti II i baletit "Arrėthyesi" i P.I. Ēaikovskit vėnė nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit/ - Nėntori, 1988, nr.3, f. 75- 77.

1617.

Daija, Tish. Frymėzim qė buron nga populli dhe i kthehet atij.(Nė 30-vjetorin e Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore.- Drita, 1988, 3 prill, f. 12.

1618.

Daija, Tish. Kėnga: moto e jetės sė tij.(Shėnime pėr solistin Ramiz Kovaēi. Artist i Popullit)- Skena dhe ekrani, 1988, nr.4, f. 24-25.

1619.

Dervishi, Artan. Na duhet njė konvencion mė i zgjedhur artistik(Opera e baleti)- Skena dhe ekrani, 1988, nr.9, f. 14- 15.

1620.

Dizdari, Limos. Ndarje qė nivelon dhe ul vlerat e pėrgjithshme artistike/Mbi zhvillimin e muzikės sonė/- Drita, 1988, 29 maj, f.7.

1621.

Dizdari, Limos. Puna me pėrgjegjėsi krijuese sjell vepra tė realizuara. /Koncertet e majit nė kryeqytet/- Zėri i popullit, 1988, 29 maj.

1622.

Greva, Flutura. Bio-bibliografi./Pėr Artisten e Popullit Vaēe Zela/- Drita, 1988, 7 shkurt, f. 13.

1623.

Greva, Flutura. Jorgjia Truja /Artiste e Popullit/(Bio-bibliografi)- Drita, 1988, 12 qershor, f. 13.

1624.

Greva, Flutura. Maria Kraja-Paluca.(Bio-bibliografi)- Drita, 1988, 17 prill, f.13.

1625.

Greva, Flutura. Mentor Xhemali(Bio-bibliografi)- Drita, 1988, 31 korrik, f.13.

1626.

Greva, Flutura. Xhemil Simixhiu(Bio-bibliografi)- Drita, 1988, 7 gusht, f.13.

1627.

Greva, Flutura. Zoica Haxho /Heroinė e Punės Socilaiste/(Bio-bibliografi)- Drita, 1988, 24 prill, f. 12.

1628.

Gurakuqi, Luigj. Me kėngėn e popullit (Portrete artistėsh)/Artistja e Popullit Maria Kraja/- Bashkimi, 1988, 21 gusht.

1629.

Gurakuqi, Luigj. Rruga e njė artisti./Artisti i Popullit Prenkė Jakova/- Ylli, 1988, nr.9, f.13.

1630.

Gurakuqi, Luigj. Opera kėrkon regjisorin e vet, jo tė huaj.- Zėri i popullit, 1988, 21 gusht.

1631.

Harapi, Tonin. Interpretim me dinjitet i artistėve miq.(Mbresa nga salla)/Jėlldis Tumba dhe Gaqo Ēako nė operėn "Kavaleria Rustikana" e kompozitorit Pjetėr Maskanji/- Bashkimi, 1988, 20 prill.

1632.

Harapi, Tonin. Nė themel tė muzikės sonė skenike.(30-vjetori i shfaqjes sė operas sė parė shqiptare "Mrika".- Jeta e re, 1988, 30 nėntor.

1633.

Harapi, Tonin. Sukses i pėrbashkėt me artistėt nga Turqia.(Shėnime nga salla e shfaqjes)- Bashkimi, 1988, 12 qershor.

1634.

Ibrahimi, Feim. Zėra tė rinj nė skenat tona./Soprano Inva Mula dhe violinistja Klodiana Skėnderi/- Drita, 1988, 31 janar, f.5.

1635.

Interpretim pėr t'u pėrshėndetur. Janė mundėsitė pėr veprėn e plotė. /Mendime tė Artistit tė merituar Tonin Harapi dhe Petrit Vorpsi pėr aktin e tretė tė operės "Toska" tė Puēinit dhe aktin e dytė tė baletit "Arrėthyesi" tė Ēaikovskit/- Drita, 1988, 3 janar, f. 11, 12.

1636.

Jorgaqi, Nasho. Fillimet muzikologjike tė Fan Nolit.- Nėntori, 1988, nr.9, f. 142-146.

1637.

Kalemi, Spiro. Romancat e Tonin Harapit (Lidhja e kompozitorit me poezinė shqipe)- Skena dhe ekrani, 1988, nr.4, f. 20-21.

1638.

Kallamata, Arben. Rigjallėrimi i koreve nxit krijimtarinė korale.- Drita, 1988, 17 prill, f.3.

1639.

Kallamata, Arben. Vėzhgime nga njė diskutim krijues./Pėr koncertet e majit 1988/- Drita, 1988, 2 tetor, f.5.

1640.

Kanaēi, Panajot. "Zhizel" /e kompozitorit Ludwig Minkus/ nė skenėn e Teatrit tė Operas e tė Baletit.-Zėri i popullit, 1988, 18 dhjetor, f.3.

1641.

Karadaku, Astrit. Para se tė ngrihet sipari i premierave./Mbi veprimtaritė e Teatrit tė Operas e Baletit/- Tirana, 1988, 8 shtator.

1642.

Keko, Teodor. Recital me kėngė popullore/Recital i kėngėtares Parashqevi Simaku/ - Drita, 1988, 5 qershor, f. 11.

1643.

Kėlliēi, Skifter. Kujtime, emocione, pėrvojė.(Me Artistin e Popullit Mustafa Krantja)- Drita, 1988, 14 gusht, f.12.

1644.

Kėlliēi, Zamir. "Mrika"/e Prenkė Jakovės/- opera e parė shqiptare./Me rastin e 30-vjetorit tė vėnies nė skenė/- Bashkimi, 1988, 4 dhjetor.

1645.

Kėlliēi, Zamir. "Nėna e trimave"- njė shfaqje e re nė skenėn e Operas./Kompozuar nga kompozitori Avni Mula/- Shqiptarja e re, 1988, nr.2, f.21.

1646.

Kėlliēi, Zamir. Pianoja - shok jete./Pėr pianisten Lili Tafaj/- Shqiptarja e re, 1988, nr.4, f.26.

1647.

Koēo, Eno. Intuita merr vlerė brenda logjikės.(Me dirigjentin Eno Koēo, Artist i Merituar)- Skena dhe ekrani, 1988, nr.2, f.28-29.

1648.

Koēo, Eno. Muzika dhe dokumentacioni i saj./Krijimi i arkivave muzikore, pėrqėndrimi i materialeve dhe botimi i revistės pėr muzikėn/ - Zėri i popullit, 1988, 3 maj.

1649.

Koēo, Eno. Pėrpunim instrumental i njė vepre skenike./Shėnime nga recitali i dhėnė nė Teatrin e Operės e Baletit nga istrumentistėt Florian Vlashi dhe Aksinja Xhaja/- Drita, 1988, 8 maj, f.4.

1650.

Koēo, Eno. Poetika dhe temperamenti nė mjeshtėrinė e interpretimit tė njė dirigjenti (Koncert i orkestrės sė harqeve dhe simfonive tė Teatrit tė Operas e Baletit nėn drejtimin e dirigjentit meksikan Visente Sakikoral Avila)- Zėri i popullit, 1988, f.14.

1651.

Koēo, Eno. Vlerat e shumėfishta tė ansambleve tė harqeve.- Zėri i popullit, 1988, 4 qershor.

1652.

Kovaēi, Ramiz. Popullit tim i kėndoj me gjithė zemėr.(Bisedė me Artistin e Popullit Ramiz Kovaēi)- Kastrioti, 1988, 9 dhjetor, f.7.

1653.

Krantja, Mustafa. Krijimi i figurės artistike nuk pranon mefshtėsi./Nė operat tona/- Drita, 1988, 28 gusht, f.10.

1654.

Krantja, Ermir. Me dashurinė pėr muzikėn kombėtare(Koncert i dirigjentit meksikan Visente Sakikorat Avila me orkestrėn simfonike tė Teatrit tė Operas e Baletit)- Drita, 1988, 2 tetor, f.14.

1655.

Mehmeti, Shuaip. Malli i vendlindjes tė ndez zemrėn e shton forcat nė punė./Nga biseda me Artistin e merituar Agron Alija/- Fitorja, 1988, 17 shtator, f.14.

1656.

Mėrtiri, Timoleo. Kompozitori nga Rusani.(Copėza nga jeta e Artistit tė merituar Limos Dizdari)- Fitorja, 1988, 2 korrik, f. 4.

1657.

Mio, Sokrat. Duke kujtuar Teftėn.- Ylli, 1988, nr.1, f. 20-21.

1658.

Muēa, Nexhmije. Arti si dialog shoqėror./Nė Teatrin e Operės dhe Baletit/- Tirana, 1988, 1 shkurt.

1659.

Muēa, Nexhmije. Nė Lice, mes tingujsh e ngjyrash./Nė shkollėn e mesme artistike "Jordan Misja"/- Tirana, 1988, 25 shkurt.

1660.

Muēa, Nexhmije. Rruga pėr nė zemrėn e artdashėsit.(Me Artisten e Merituar Lili Tafaj) - Tirana, 1988, 31 tetor.

1661.

Musta, Roland. Shkolla tė jep dipllomėn, po mė tej?!/Zbulimi dhe afirmimi i elementit tė ri nė fushėn e muzikės/- Zėri i popullit, 1988, 4 nėntor.

1662.

Mustafaj, Besnik. Pianistja Lili Tafaj dhe miqtė e saj tė vegjėl.- Zėri i popullit, 1988, 24 maj.

1663.

Nako, Llaqi. Koreografinė e ēojnė pėrpara koreografėt e talentuar.- Zėri i popullit, 1988, 22 shtator.

1664.

Njė realizim me vlerė nė muzikėn programatike./Diskutim krijues pėr simfoninė "Katėr kėngė pėr Shqipėrinė" e Sokol Shupos/- Drita, 1988, 20 mars, f.11.

1665.

Njė vepėr skenike nė gjykimin e artistėve profesionistė.(Diskutim krijues pėr baletin "Plaga e dhjetė e Gjergj Elez Alisė" organizuar nga Teatri i Operas dhe i Baletit)- Drita, 1988, 28 shkurt, f.6-7.

1666.

Pajo, Ludmilla. Kėrceni vajza!(Me balerinėn veterane/Artisten e merituar/ Mediha Lubonja)- Shqiptarja e re, 1988, nr.3, f. 22-23.

1667.

Paparisto, Albert. Kur nė vepėr derdhen intonacionet e kohės.(30 vjet nga premiera e operės "Mrika")- Drita, 1988, 27 nėntor, f.12.

1668.

Paparisto, Albert. Veēoritė e veprave , kėndvėshtrime tė kombėtares. (Muzika instrumentale-simfonike nė koncertet e majit, 1988)- Drita, 1988,  19 qershor, f.5.

1669.

Parashqevi Simaku.- Skena dhe ekrani, 1988, nr.2, f.29.

1670.

Peza, Tomor. Kam shumė punė pėrpara /Ruzhdi Karaj/- tenor nė Teatrin e Operas e Baletit/- Bashkimi, 1988, 27 janar.

1671.

Polena, Ilir. Probleme tė kritikės dhe tė estetikės sė interpretimit./Muzikė/- Zėri i popullit, 1988, 11 gusht.

1672.

Quku, Agim. Bashkėpunim qė po ēan me vėshtirėsi./Rritja e cilėsisė nė veprimtaritė muzikore qė organizon Teatri i Operas dhe Baletit. Bashkėpunim me institucione tė tjera edhe nė rrethe/- Bashkimi, 1988, 1 korrik.

1673.

Quku, Agim. Cilėsia dhe shikuesi./Pėr koncertet nė Teatrin e Operės dhe tė Baletit/- Bashkimi, 1988, 5 nėntor.

1674.

Quku, Agim. Interesim i madh i artdashėsve.(Klodiana Skėnderi- mjeshtėre e violinės)- Bashkimi, 1988, 17 janar.

1675.

Quku, Agim. Pėr freskimin e trupave artistike./Problemi i kuadrit nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit/- Zėri i popullit, 1988, 7 shtator.

1676.

Sata, Loro. Hap cilėsor nė skenat tona./Arti muzikor/- Bashkimi, 1988, 7 qershor.

1677.

Sata, Loro. Veprimtari artistike me disa tregues cilėsorė.(Disa mendime pėr koncertet e majit 1988)- Tirana, 1988, 26 maj.

1678.

Selimi, Skėnder. 29 vjet nė repertor.(Portreti i baletmaestrit Miltiadh Papa- Artist i merituar)- Skena dhe ekrani, 1988, nr.1, f.26-27.

1679.

Siati(de) Xhuzepe. Vlerėsim pėr njė pianiste(Irma Picari)- Drita, 1988, 11 shtator, f.7.

1680.

Sokoli, Ramadan. Shfaqje me frymėmarrje tė gjėrė.(Opera "Kavaleria Rustikana"/e kompozitorit Pjetro Maskanji/ nė skenėn tonė)- Skena dhe ekrani, 1988, nr.2, f.36-37.

1681.

Spahiu, Burhan. Koleg i palodhur./Flautisti Agim Roi/- Drita, 1988, 25 shtator, f.13.

1682.

Spektakli operistik.(Mjeshtrat pėr mjeshtėrinė)- Drita, 1988, 18 dhjetor, f. 15.

1683.

Sula, Luan. Kėngėtarja Parashqevi Simaku dhe grupi "Na bashkoi kėnga popullore".- Tirana, 1988, 6 qershor.

1684.

Shkreli, Kujtim. Ekzekutimi i muzikės tė sė kaluarės ėshtė edhe aktualizim i saj.- Tirana, 1988, 26 maj.

1685.

Shkreli, Kujtim. Toute una vie pour la musique./Njė jetė pėr muzikėn.Prenkė Jakova/ T., 1987.
Rec: Zadeja Ēesk. La monographie "Toute une vie paur la muzique" -Les Lettres albanaises, 1988, nr.3, f.184-186.

1686.

Shkreli, Kujtim. Zhvillime dhe prirje tė muzikės shqiptare.- Skena dhe ekrani, 1988, nr.2, f.28, 33.

1687.

Shuteriqi, Zana. Origjinaliteti tingėllor dhe kėrkesa dramaturgjike tė llojit.(Rreth krijimtarisė instrumentale e simfonike tė kėtij viti)- Drita, 1988, 4 dhjetor, f.5.

1688.

Tėrshana, Engjėll. Sukses i arritur me kėrcimtarė tė rinj.(Baleti "Arrėthyesi"/Vėnė nė skenėn tonė nga koreografi Agron Aliaj me muzikė tė kompozitorit P.I. Ēaikovski/ - Skena dhe ekrani, 1988, nr.1, f. 24-25.

1689.

Tunbul, Jėlldėz. Art me nivel tė lartė.- Shqipėria e re, 1988, nr.3, f.1.

1690.

Thomo, Iskra. Me pėrgjegjėsi pėr talentet e reja.(Koncert i orkestrės sė harqeve tė shkollės sė mesme "Jordan Misja" me drejtuese dhe soliste Didi Tartarin) - Zėri i popullit, 1988, 12 korrik.

1691.

Vani, Shaban. Sukses i trupės sė baletit.(Mirėpritet premiera "Zhizel"/e kompozitorit Ludwig Minkus vėnė nė skenė e Teatrit tė Operas dhe Baletit nga Agron Aliaj/- Drita, 1988, 18 dhjetor, f.1,3.

1692.

Vlerėsoj sidomos punėn....(Me pianisten Anita Tartari)- Drita, 1988, 24 prill, f.11.

1693.

Zadeja, Ēesk; Madhi, Ibrahim dhe Bello, Pandi. Vetėm brenda origjinalitetit kombėtar mund tė krijohet./Mishėrimi i origjinalitetit kombėtar nė muzikė/- Skena dhe ekrani, 1988, nr.4, f.8-9.

1694.

Zela, Vaēe. Festivali i kėngės rinore.(Intervistė me kėngėtaren Vaēe Zela dhėnė redaktorit tonė)- Bashkimi, 1988, 4 janar.

 

1989 

1695.

Agolli, Nexhat. Ndihmesa e njė studiusi nė fushėn e koreografisė/Ramadan Sokoli/- Skena dhe ekrani, 1989, nr. 3, f.24.

1696.

Alibali, Isa. Flet vepra, flet artisti.(Skica nga jeta dhe veprimtaria e Prenkė Jakovės)- Drita, 24 shtator, 1989, f.10-11.

1697.

Balliu, Fahri. Ē'farė po pėrgatitet pėr sezonin e ardhshėm.(Biseda me drejtues e artistė tė trupave artistike)/Tiranė/- Zėri i popullit, 1989, 19 gusht.

1698.

Bashkurti, Lisen. Muzikė skenike kėrkohet, po libreti pėr tė harrohet.- Drita, 1989, 25 qershor, f.10.

1699.

Bihiku, Zana. Njė shkėndijėzė qė ndezi njė flakė.(Nė 80-vjetorin e lindjes sė Jorgjia Trujės)- Nėntori, 1989, nr.12, f.93-97.

1700.

Bogdani, Ramazan. Suksesi i spektaklit- puna krijuese shumėvjeēare. /Premiera e Ansamblit tė Kėngėve e Valleve Popullore me krijimtari koreografike tė Panajot Kanaēit/- Zėri i popullit, 1989, 14 tetor.

1701.

Ēaēi, Thanas. Pėrmes viteve tė njė kompozitori./Artisti i merituar Kujtim Laro/ - 10 Korriku, 1989, nr.2, f.29.

1702.

Ēefa, Sandėr. Kur nivelit tė veprės i pėrgjigjet niveli i interpretimit./Opera "Paliaēo" e kompozitorit Xhuzepe Verdi nė skenėn e Teatrit tė Operės dhe Baletit/- Drita, 1989, 19 nėntor, f.7.

1703.

Ēefa, Sandėr. Realizim i ri nė skenėn e Teatrit tė Operas (Opera komike "Paja" e Nikolla Zoraqit)- Drita, 1989, 23 prill, f.7.

1704.

Daija, Gust. Analizė pėr veprat dhe individualitetin e njė kompozitori. /Diskutim krijues rreth krijimtarisė sė kompozitorit Feim Ibrahimi organizuar nga dega e Lidhjes nė Gjirokastėr/- Drita, 1989, 2 korrik, f.7.

1705.

Daija, Gust. Koncerte qė u mirėpritėn.(Orkestra simfonike e Teatrit tė Operės e Baletit nė drejtimin e dirigjentit austriak Volfgang Podushka)- Drita, 1989, 9 prill, f.16.

1706.

Daija, Gust. Krijimtari e pasur, e lidhur ngushtė me kohėn. (Njė pasdite tematike)/Kushtuar Artistit tė Merituar kompozitorit Kostandin Trako nė kuadrin e 70-vjetorit tė lindjes)- Drita, 1989, 19 shkurt, f.11.

1707.

Daija, Gust. Partitura qė mungojnė tė tjera qė mbyllen nė dosje./Nė fushėn e muzikės/- Drita, 1989, 29 janar, f.12.

1708.

Daija, Tish. "Krijimtarinė po e le njė ditė, tė le njė muaj"- Skena dhe ekrani, 1989, nr.2, f.25-27.

1709.

Daija, Tish. Talente ka, ato duan ndihmė konkrete./Nė fushėn e muzikės/ (Intervistė me artistin e Popullit kompozitorin Tish Daija, dhėnė redaktores Jerina Zaloshnja)- Zėri i popullit, 1989, 20 maj.

1710.

Dedja, Taulant. Debutim i sukseshėm i artistėve tė rinj./Opera "Traviata" e Xhuzepe Verdit, vėnė nė skenė nga Teatri i Operas dhe i Baletit/- Bashkimi, 1989, 24 qershor.

1711.

Dedja, Taulant. Traditė qė mund tė pasurohet./Tradita e krijimit tė formacioneve orkestrale/ - Drita, 1989, 20 gusht, f.5.

1712.

Dervishi, Artan. Kur investon tek spektatori./Nivel i shfaqjeve muzikore nė TOB/- Zėri i rinisė, 1989, 30 gusht, f.3.

1713.

Dervishi, Artan. "Paliaēo" (Premierė)/Opera e R. Leonkavalos, vėnė nė skenė nga Teatri i Operas dhe i Baletit/- Bashkimi, 1989, 9 shtator, f.3.

1714.

Dervishi, Artan. Veēoj, sidomos shfaqjen e "Zhizelit" (Artistėt tanė pėrgatiten pėr nė "La skala")/Me produktorin italian Karlo Pista dhe koreografen franceze Zhaklinė dė Min, pėr trupėn shqiptare/- Drita, 1989, 24 dhjetor, f.16.

1715.

Dine, Liliana. Koreografia nė rrjedhėn e saj studimore./Veprimtaria studimore e Ramazan Bogdanit, Skėnder Selimit dhe Nexhat Agollit/- Skena dhe ekrani, 1989, nr.3, f.25.

1716.

Diskutim krijues pėr koncertet e majit 1989.- Nėntori, 1989, nr.7, f.161- 163.

1717.

Dhimo, Guri. "Na keni shlodhur besa" /Nga shfaqjet e trupės sė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Shkodėr/- Bashkimi, 1989, 24 dhjetor.

1718.

Fantazi krijuese edhe pėr propagandimin e vlerave tė vėrteta tė artit./Kryeartikull/- Drita, 1989, 20 gusht, f.1,4.

1719.

Gashi, Aleksandėr. Pjesėmarja e mėsuesve nė koncerte- shembull nxitės pėr nxėnėsit./Nė shkollat artistike/ - Mėsuesi, 1989, 25 prill.

1720.

Greva, Flutura. Avni Mula (Bio-bibliografi)- Drita, 1989, 25 qershor, f.13.

1721.

Greva, Flutura. Luēie Miloti (Bio-bibliografi) - Drita, 1989, 26 mars, f.13.

1722.

Greva, Flutura. Pjetėr Gaci.(Bio-bibliografi) -Drita, 1989, 5 mars, f.13.

1723.

Greva, Flutura. Tonin Harapi. (Bio-bibliografi)- Drita, 1989, 7 maj, f.13.

1724.

Gurakuqi, Luigj. Njė ndėr tė parėt kėngėtarė lirikė. /Zihni Berati/- Bashkimi, 1989, 29 tetor.

1725.

Gurakuqi, Luigj. Njė zė i bukur nė kujtesė. /Kėngėtarja lirike Dhimitra Keta/- Shqiptarja e re, 1989, nr.1, f.10

1726.

Gjymshana, Viron.  "Muzika ėshtė pjesė e pandarė e jetės sime" (Nga intervista e Artistit tė Popullit Rifat Teqja dhėnė gazetės algjeriane "El Muxhakid")- Zėri i rinisė, 1989, 18 janar.

1727.

Harapi, Tonin. Kur vepra ruan vlera tė vėrteta.(Rivėnia  nė skenė e operės "Mrika" tė Prenkė Jakovės/- Drita, 1989, 24 dhjetor, f.13.

1728.

Hatipi, Belul. Shkėndijat e para tė baletit.- Skena dhe ekrani, 1989, nr.4, f.36- 37.

1729.

Hysi, Fatmir. Muzika instrumentale dhe simfonike.(Koncertet e majit 1989)- Drita, 1989, 4 qershor, f.5.

1730.

Hysi, Fatmir. Pėrherė frymėzuese dhe aktuale./Tema e Luftės antifashiste nacionalēlirimtare pėr muzikėn/- Drita, 1989, 6 gusht, f.5.

1731.

Kallamata, Arben dhe Daija, Gust. Cilėsia arrihet pėrmes pasurimit tė mjeteve shprehėse.(Nga diskutimi krijues pėr koncertet e majit 1989)/Diskutim krijues i sektorit tė muzikės nė Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artististėve/ - Drita, 1989, 18 qershor,f.5.

1732.

Kanaēi, Panajot. Baleti "Zhizel" /e kompozitorit Ludwig Minkus/ nė skenėn e Teatrit tė Operės dhe Baletit. - Ylli, 1989, nr.2, f.22-23.

1733.

Kanaēi, Panajot. Duke bashkėbiseduar pėr koreografinė (Me Artistin e Popullit Panajot Kanaēi)/Pėrg. Nexhat Agolli/- Drita, 1989, 27 gusht, f.12-13.

1734.

Kanaēi, Panajot dhe Daija, Tish. "Festė tė madhe ka sot Shqipėnia" /Mendime e mbresa prej dy krijuesve tė valles "Festė tė madhe ka sot Shqipėnia", Panajot Kanaēi dhe Tish Daija/- Drita, 1989, 22 tetor, f. 5,7.

1735.

Kėlliēi, Zamir. Lartėsoi kėngėn e popullit./Artistja e Popullit Maria Kraja/- Shqiptarja e re, 1989, nr.3, f.16-17.

1736.

Koēo, Eno. Ndjeshmėri dhe disiplinė artistike.(Koncert i dirigjentit italian Vitorio Parizi me orkestrėn tonė tė Teatrit tė Operės e Baletit)- Drita, 1989, 17 shtator, f.13.

1737.

Kora, Tatjana. Zgjerim njohurish, krenari pėr shkollėn tonė.(Me Tatjana Korėn soprano lirike e Teatrit tė Operės dhe Baletit) /Pėr specializimin pasuniversitar/-Drita, 1989, 18 qershor.

1738.

Krantja, Ermir. Dirigjim aq i kombinuar./Nė Teatrin e Operės e tė Baletit nga dirigjenti italian Vitorio Parizi/- Zėri i popullit, 1989, 15 shtator.

1739.

Krantja, Mustafa. Artistja mė e re nė role operistike./Inva Mula/- Skena dhe ekrani, 1989, nr.2, f.60-61.

1740.

Krantja, Mustafa. Bashkudhėtar nė zhvillimet mė tė para artistike./Artisti i merituar Mithat Stringa/- Drita, 1989, 10 dhjetor, f.13.

1741.

Krantja, Mustafa. Me respektin e mirėnjohjen e gjithė artdashėsve. (Nė 80-vjetorin e lindjes sė Artistėve sė Popullit Jorgjia Truja)- Drita, 1989, 21 tetor, f.12.

1742.

Krantja, Mustafa. Shkollat artistike tė kryeqytetit nė koncertet e majit 1989.- Mėsuesi, 1989, 30 maj.

1743.

Kuromeno, Anastas. Opereta "Paja" /me muzikė tė kompozitarit N. Zoraqi dhe libretit S. Mato/ - Skena dhe ekrani, 1989, nr.3, f.22-23.

1744.

Kushta, Shpėtim. Njė shfaqje dhe disa probleme tė operės./Shėnime pėr operėn "Traviata" tė Xh. Verdit interpretuar nga artistė tė rinj/- Drita, 1989, 16 korrik, f.11.

1745.

Mato, Sulejman. Kur vlerat burimore ngrihen mė lart. /Nga puna e Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore/- Drita, 1989, 16 prill, f.5.

1746.

Mbrėmje jubilare me rastin e 80-vjetorit tė lindjes sė Artistes sė Popullit, Jorgjia Truja.- Zėri i popullit, Bashkimi, 1989, 13 tetor; Drita, 1989, 15 tetor, f.13.

1747.

Mula, Inva dhe Xhepa, Ndriēim. Dy intervista me artistėt I. Mula dhe N. Xhepa.- Drita, 1989, 29 janar, f.3.

1748.

Nako, Llaqi. Rreth dramarturgjisė sė baletit.- Skena dhe ekrani, 1989, nr.4, f.14-15.

1749.

Njė pėrvojė e paharrueshme.(Pėrshtypje tė kritikut tė artit Umberto Padroni)/Pėr muzikėn shqiptare/- Drita, 1989, 22 tetor, f.16.

1750.

Paparisto, Albert. Kėrkesat e larta pėr cilėsi e zhvillojnė mė tej lėvizjen artistike.(Koncertet e majit 1989)- Zėri i popullit, 1989, 1 qershor.

1751.

Paparisto, Albert. Orkestėr me fizionomi dhe emėr tė mirė.(Dhjetė vjet veprimtari tė orkestrės sė kėngėve, nėn drejtimin e Artistit tė merituar Ibrahim Madhi)- Drita, 1989, 29 janar, f.7.

1752.

Pėrshtypjet e para,  propozime tė reja.(Koncertet e majit 1989)/Bisedė me Artistin e Popullit Ēesk Zadeja dhe Kandidatėt e Shkencave Ramazan Bogdani dhe Zana Shuteriqi/- Drita, 1989, 28 maj, f.13.

1753.

Quku, Agim. Dirigjim me vlera krijuese.(Nė Teatrin e Operas dhe Baletit)/Pėr koncertin e dirigjentit italian Vitorio Parizi/- Bashkimi, 1989, 15 shtator.

1754.

Quku, Agim. Drejtim dhe kompetencė profesionale. Dirigjenti austriak Volfgang Padushka nė Teatrin e Operės dhe Baletit)- Bashkimi, 1989, 6 prill.

1755.

Quku, Agim. Gjini qė kėrkon mė shumė kompozitorė./Romanca/- Bashkimi, 1989, 12 maj.

1756.

Quku, Agim. "Vajzat e qytetit tė gurtė" (Premierė baleti")/Vlerat e premierės me autorė Petrit Vorpsin dhe Ēesk Zadeja/- Drita, 1989, 24 dhjetor, f.13.

1757.

Quku, Agim. Zėra tė rinj nė operėn tonė.- Zėri i popullit, 1989, 11 mars, f.3.

1758.

Sata, Loro. "Dallėndyshja" e artit tonė koreografik. /Baleti "Halili dhe Hajrija e kompozitorit Tish Daija/- Tirana, 1989, 23 shkurt.

1759.

Sata, Loro. Vepėr me dinjitet dhe pėrherė e kohės./Rivėnia nė skenė e operės "Mrika" e Prenkė Jakovės/ - Bashkimi, 1989, 13 dhjetor, f.3.

1760.

Siliqi, Llazar. Edhe sot me kitarėn partizane nė dorė.(Shėnime pėr Artistin e merituar Hysen Pelinku)- Skena dhe ekrani, 1989, nr.3, f.34- 35.

1761.

Shehu, Isak. Diēka pėr rritjen e nivelit tė orkestrave simfonike.- Zėri i popullit, 1989, 16 nėntor.

1762.

Shehu, Isak. Njė koncert dhe disa nga rrugėt pėr tė ngritur nivelin e orkestrave simfonike.- Drita, 1989, 29 tetor, f.13.

1763.

Shehu, Isak. Presion i talenteve tė veēanta, por edhe i talenteve tė fryra. /Detyrat e shkollės pėr talentet nė fushėn e muzikės/- Drita, 1989, 14 maj, f.6, 12.

1764.

Sholla, Pavllo. Artisti qė u rrit sė bashku me Ansamblin./Artisti i Popullit Gaqo Avrazi/(Kujtime)- Pėrpara, 1989, 26 korrik.

1765.

Shuteriqi, Zana. Mė tepėr programatikė nė muzikėn simfonike.-Drita, 1989, 12 mars, f.3-13.

1766.

Shuteriqi, Zana. Vlerat e vėrteta artistike u japin fizionomi koncerteve. (Pėrfunduan koncertet e majit)- Tirana, 1989, 29 maj, f.3.

1767.

Tabaku, Zana. "Vėshtrim virtuoziteti nga Shqipėria" /Intervistė rreth turneut qė bėri orkestra e harqeve tė shkollės sė mesme artistike "Jordan Misja" nė disa qytete tė Austrisė/- Mėsuesi, 1989, 25 korrik.

1768.

Tabaku, Zana dhe Xhoxhi, Roland. Mesazh i muzikantėve tanė tė rinj nė Austri.(Mbresa nga turneu i orkestrės sė harqeve tė shkollės sė mesme artistike "Jordan Misja")- Zėri i popullit, 1989, 4 gusht.

1769.

Tipare tė krijimtarisė sė njė kompozitori tė ri.(Diskutim krijues nė klubin e Lidhjes) /Pėr koncertin pėr violinė dhe koncertin nr.2 pėr piano e orkestėr tė kompozitorit David Tukiqi)- Drita, 1989, 5 nėntor, f.6,7.

1770.

Vani, Shaban. Cila ėshtė opera e parė./Nė shkrim flitet pėr operėn e parė shqiptare "Mrika" tė Prenkė Jakovės/- Puna, 1989, 17 shkurt.

1771.

Xoxa, Agron. Njė nga pionierėt e muzikės shqiptare./Artisti i Merituar Pjetėr Dungu/- Adriatiku, 1989, 23 nėntor.

1772.

Xoxa, Valbona. Mė se njėzet vjet nė skenė /Veprimtaria  koncertale e Anita Tartarit/- Shqiptarja e re, 1989, nr.9, f. 24.

1773.

Xhixha, Pėrparim. "Simfoni tė Atdheut" (Pėrshtypje udhėtimi nga Greqia) - Zėri i popullit, 1989, 4 maj.

1774.

Xhokaxhi, Leonard. "Zhizel"/e kompozitorit Ludwig Minkus/- nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit. - Zėri i rinisė, 1989, 4 janar.

1775.

Zadeja, Ēesk. Koncert me frymėzim e pasion nė interpretim. /Koncerti i orkestrės simfonike tė Teatrit tė Operas dhe Baletit nėn drejtimin e dirigjentit Muharrem Denizi/ - Zėri i popullit, 1989, 17 shkurt.

1776.

Zadeja, Ēesk. Kur mendohet edhe pėr zgjerimin e repertorit. /Koncertet e orkestrės simfonike tė Teatrit tė Operės dhe tė Baletit/- Drita, 1989, 10 shtator, f.13.

1777.

Zadeja, Ēesk. Njė fillesė pėr t'u vazhduar e korit tė Operės /Shėnime pėr koncertin e korit tė Operės me pjesėmarrjen e formacionit orkestral tė R.TV-sė nė drejtimin e dirigjentes Suzana Turku/ -Drita, 1989, 5 shkurt, f.5.

1778.

Zadeja, Ēesk. Renato Ripa. (Instrumentist me jetė tė pasur koncertale) -Skena dhe ekrani, 1989, nr,3, f.61.

1779.

Zela, Vaēe. Zė nga zėri i nėnave. (Intervistė me Artisten e Popullit Vaēe Zela) -Shkėndija, 1989, 17 maj, f.2.

 

1990 

1780.

Abado, Marcelo. Publik me pėrgatitje kulturore tė admirueshme./Intervistė me pianistin italian Marcelo Abado/- Bashkimi, 1990, 17 dhjetor.

1781.

Agolli, Nexhat. "Kam synuar tė mėshiroj figurėn e shqiptarit" (Bisedė me  valltarin dhe koreografin Besim Zekthi- Artist i merituar) -Skena dhe ekrani, 1990, nr.3, f.24-26.

1782.

Aliaj, Agron. Njė bashkėpunim i vlefshėm pėr ne /Realizim i baletit "Zhizel" me muzikė nga Ludwig Minkus vėnė nė skenė nga Agron Aliaj/- Skena dhe ekrani, 1990, nr.1, f.29.

1783.

Aliaj, Tasim. Ajo i u kushtua belkantos /Tefta Tashko Koēo/ -Shqipėria e re, 1990, nr.6, f.24-25.

1784.

Alibali, Isa. Tefta dhe Jorgjia. (Episode pėr artistet) - Puna, 1990, 6 nėntor.

1785.

Alibali, Isa. Tefta Tashko(Koēo) nė Shkodėr.- Jeta e re, 1990, 21 prill.

1786.

Avrami, Vladimir. Studiot krijuese mund tė kthehen nė shkolla tė vėrteta artistike. (Fakte dhe mendime) /Nė Teatrin e Operas dhe Baletit/- Zėri i popullit, 1990, 14 prill.

1787.

Avrami, Vladimir. "Zhizel" /e kompozitorit Ludwig Minkus/ qė vjen nga Shqipėria. (Jehonė e artit dhe e kulturės sonė) /Nga baleti "Zhizel" shfaqur nė Itali/ -Zėri i popullit, 1990, 28 janar.

1788.

Avrazi, Arian. Jeta koncertale e vendit kėrkon punė mė tė madhe.(Takim kombėtar i orkestrės simfonike) - Zėri i popullit, 1990, 4 janar.

1789.

Bogdani, Ramazan. Njė kryevepėr baleti nė skenėn tonė./Baleti "Don Kishoti" /me muzikė tė kompozitorit Ludwig Minkus/ - Ylli, 1990, nr.7, f.14, 34.

1790.

Ciko, Zhani. "Misioni" i 18 violinave....(Bisedė e redaktores sonė Amilda Dymi, me dirigjentin e orkestrės sė harqeve tė shkollės sė mesme artistike "Jordan Misja" Zhani Ciko) /Pėrshtypje pėr turneun e grupit nė Itali/ - Tirana, 1990, 4 qershor.

1791.

Daija, Gust. Nuk mjafton vetėm zgjedhja e repertorit.(Simfonia e 9-tė e Bethovenit me korin , solistėt dhe orkestrėn e Teatrit tė Operės dhe Baletit) - Drita, 1990, 18 nėntor, f.4-5.

1792.

Daija, Gust. Perspektivė e qartė e artit muzikor shqiptar.(Koncert i pianistit italian Marēelo Abado me orkestrėn e Teatrit tė Operės dhe njė intervistė e tij) -Drita, 1990, 9 dhjetor, f.12.

1793.

Daija, Tish dhe Kanaēi, Panajot. Baleti "Halili dhe Hajrija"/kompozitor Tish Daija/ nė Teatrin e Operas Clermond-Feriard (Francė) -Tirana, 1990, 28 maj.

1794.

Daija, Tish dhe Kanaēi, Panajot. "Halili dhe Hajrija" /e kompozitorit Tish Daija/ nė Teatrin  e Operės nė Francė. (Jehona e artit dhe e kulturės sonė nė botė) -Zėri i popullit, 1990, 27 maj.

1795.

Denizi, Muharrem. Nora Ēashku. (Pianiste me intuit tė pasur e logjikė konstruktive)- Skena dhe ekrani, 1990, nr.2, f.60-61.

1796.

Dervishi, Artan. Nė rrugėn e afirminit  /Tė talenteve tė reja nė TOB/- Nėntori, 1990, nr.7, f.48-52.

1797.

Emerson, Xhuni. Nivel i lartė pėr mėsimdhėnien e muzikės./Nė Shqipėri/ /Tė huajt pėr vendin tonė/ -Drita, 1990, 20 maj, f.14, 16.

1798.

Erebara, Mimoza. Njė zė qė duhet vlerėsuar. /Studenti i ILA Agim Hushi/ -Zėri i rinisė, 1990, 22 gusht.

1799.

Faja, Agim. Kompozitor i shquar dhe njeri me zemėr tė madhe. (Kujtime pėr Artistin e Popullit, Prenkė Jakova) -Jeta e re, 1990, 13 shkurt.

1800.

Fjala e shokut Dritėro Agolli. (Nė mbyllje tė Plenumit)/Plenumi i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve pėr muzikėn/ -Nėntori, 1990, nr.11, f.24-26.

1801.

Gaqi, Thoma. Pse kompozitorėt e rinj nuk u afrohen veprave tė mėdha skenike? -Zėri i popullit, 1990, 3 gusht.

1802.

Greva, Flutura. Aleksandėr Peēi (Bio-bibliografi) -Drita, 1990, 27 maj, f.1,3.

1803.

Greva, Flutura. Panajot Kanaēi.(Bio-bibliografi) -Drita, 1990, 7 janar, f.13.

1804.

Guli, Gaspėr. Ēdo ēast tė jetės e ka jetuar bashkė me kėngėn /Artisti i merituar Xhevdet Hafizi/ -Tirana, 1990, 27 gusht.

1805.

Guli, Gaspėr. Njė jetė me kėngė /Artistja e Popullit Maria Kraja/ -Tirana, 1990, 22 shkurt.

1806.

Guli, Gaspėr. Pėrherė bashkė artistja e luftėtarja e sė resė /Me rastin e 80 vjetorit tė lindjes sė Artistes sė Popullit Jorgjia Truja/- Tirana, 1990, 19 korrik.

1807.

Gurakuqi, Luigj. Arti muzikor nė shekujt 17-18 (Fillimet e operės dhe zhvillimi i saj) - Skena dhe ekrani, 1990, nr.1, f.58-59.

1808.

Gjymshana, Viron. Koncertet e majit-1990. - Zėri i popullit, 1990, 13 maj.

1809.

Halili, Merita. Me Merita Halilin./Bisedė. Pėrg.: Etleva Cukalla/ - Puna, 1990, 14 dhjetor.

1810.

Harapi, Tonin. Nė kėngė vinte zėrin dhe zemrėn. (Artistja e merituar Luēie Miloti) - Jeta e re, 1990, 18 maj.

1811.

Harapi, Tonin. "Peshkatarėt e perlave" /e kompozitorit Zhorzh Bize/ sukses i ri i operės sonė. -Bashkimi, 1990, 6 maj.

1812.

Harapi, Tonin. Vepra tė reja nė repertorėt tanė. (Vėshtrim nė sezonin simfonik) - Drita, 1990, 2 dhjetor, f.3.

1813.

Hysi, Fatmir. Kėnga-gjini masive. Po si realizohet? - Drita, 1990, 16 shtator, f.5, 12.

1814.

Hysi, Fatmir. Mesazhe miqėsie pėrmes artit popullor.(Ansambli Kombėtar i Valleve Popullore Meksikane nė Teatrin e Operės dhe Baletit) -Zėri i popullit, 1990, 8 shtator.

1815.

Hysi, Fatmir. Nė pritje tė vlerave muzikore.(Koncertet e majit-1990)- Zėri i popullit, 1990, 3 qershor.

1816.

Ibrahimi, Feim. Aspekte tė shfrytėzimit tė muzikės popullore polifonike nė veprat e kompozitorėve bashkėkohorė shqiptarė.-Kultura popullore, 1990, nr.1, f.55-58.

1817.

Ibrahimi, Feim. Kėnga dhe kėrkesat e kohės nė procesin e demokratizimit tė shoqėrisė sonė (Referat i Kryesisė sė Lidhjes mbajtur nga shoku Feim Ibrahimi) -Nėntori, 1990, nr.11, f.4-17.

1818.

Ibrahimi, Feim. Kėnga dhe kėrkesat nė procesin e demokratizimit tė shoqėrisė sonė(Referat i Kryesisė sė Lidhjes )/Nė Plenumin e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve/- Drita, 1990, 14 tetor, f.2-4, 13.

1819.

Iljazogullari, Shakir. "Kėngėt popullore shqiptare do t'i kėndoja gjithė jetėn. (Intervistė me tenorin turk Shakir Iljazogullari, i cili bėri njė turne shfaqjesh nė vendin tonė)/Pėrg. Amilda Dymi/ -Tirana, 1990, 12 shkurt.

1820.

Instrumentistė shqiptarė nė orkestrėn e Myniut.(Intervistė e Astrit Selitės, violonēelist dhe Alfred Shtunit, violinist asistent pedagog nė Institutin e Lartė tė Arteve, dhėnė redaktorit tonė Petro Dhimitri)- Bashkimi, 1990, 16 qershor.

1821.

Jupe, Hamdi. Duhen kėrkuar forma tė reja organizimi.(Koncertet e majit-1990)- Zėri i popullit, 1990, 2 qershor.

1822.

Jupe, Hamdi. Muzikantėt pėr krijimtarinė muzikore.(Duke marrė shkak nga krijimtaria e koncerteve tė majit 1990) -Zėri i popullit, 1990, 15 qershor.

1823.

Jupe, Hamdi. Pėrse kjo qetėsi nė institucionet artistike?/Nė rrethin e Tiranės/ (Vėzhgim) -Zėri i popullit,1990, 31 korrik.

1824.

Jupe, Hamdi. Ruajtja e frymės popullore e kombėtare-kėrkesė e vetėdijshme pėr ēdo muzikant.(Rreth tryezės nė redaksi) - Zėri i popullit, 1990, 15 korrik.

1825.

Kam shumė besim te artistėt tuaj./Intervistė e drejtorit tė operave tė Turqisė doc. Evoll Gymyr Gen dhe dirigjentit prof. Hikmet Simsek dhėnė gazetarit Artan Dervishi/ -Drita, 1990, 4 shkurt, f.15-16.

1826.

Kanaēi,Panajot. Pėrvoja e deritanishme-mbėshtetje pėr arritje tė baletit shqiptar.- Zėri i popullit, 1990, 19 korrik.

1827.

Karadaku, Astrit. "Provėn do ta kalojmė me sukses (Nė prag tė nisjes sė trupės sonė tė baletit pėr disa shfaqje tė baletit "Zhizel"/me muzikė tė kompozitorit tė Ludwig Minkus/ nė Milano) - Bashkimi, 1990, 10 janar.

1828.

Keko, Teodor. Njė talent i mbetur nė rrugė /Konkursi pėr shkollėn e mesme artistike "Jordan Misja" Tiranė/ - Zėri i popullit, 1990, 22 shtator.

1829.

Kėrni, Ilir e Razzi, Anna. Grande successo della compagnia di balletto dell' Opera di Tirana a Milano.- Realta Albanese, 1990, giugno, f.18.

1830.

Kėlliēi, Zamir. Koncerti i parė instrumental.- Drita, 1990, 15 prill, f.13.

1831.

Kompozitor, folklorist dhe muzikolog /Ramadan Sokoli. Mbrėmje jubilare me rastin e 70 vjetorit tė lindjes/- Drita, 1990, 1 korrik, f.10.

1832.

Koreshi, Vath. Me "Zhizelin"/e kompozitorit Ludwig Minkus/ nė Milano.(Shėnime udhėtimi)  -Drita, 1990, 4 shkurt, f.15-16.

1833.

Koreshi, Vath. Pėlqehet "Zhizeli" /i kompozitorit L. Minkus/ i shqiptarėve (Jehonė e shtypit italian) -Zėri i popullit, 1990, 1 shkurt.

1834.

Krantja, Mustafa. Edukatori dhe muzikanti Luigj Filaj.(Profil artisti) -Nėntori, 1990, nr.8, f.131-136.

1835.

Krantja, Mustafa. Koncert i orkestrės simfonike tė ILA.- Drita, 1990, 29 prill, f.12.

1836.

Kurti, Irma. Nė udhėn e rritjes./Shkolla e mesme artistike "Jordan Misja" nė Tiranė/ - Mėsuesi, 1990, 8 maj.

1837.

Kushta, Shpėtim. Orkestra: nė nivelin e shfaqjes ("Don Kishoti"- nė skenėn e baletit tonė)/Kompozitor Ludwig Minkus/- Drita, 1990, 10 qershor, f.6-7.

1838.

Lazri, Dhimitėr. Aspetti principali del percorso storico della odierna realta della musica lirica sinfonica e strumentale in Albania.- Realta Albanese, 1990, giugno, f.19.

1839.

Lazri, Dhimitėr. Me gjuhėn e shekullit ku po hyjmė.(Pėr muzikėn e kultivuar dhe veprimtaritė e saj)- Drita, 1990, 28 tetor, f.2-3.

1840.

Lazri, Dhimitėr. Muzikantėt tanė tė rinj fitojnė duartrokitje nė Itali./Mbi shfaqjet e orkestrės sė harqeve tė Liceut artistik "Jordan Misja"/- Zėri i popullit, 1990, 22 maj.

1841.

Lazri, Ndue. Djepi i dashur i kėngės shkodrane./Me Artistin e Popullit Ibrahim Tukiqi dhe Artisten e merituar Naile Hoxha/- jeta e re, 1990, 2 qershor.

1842.

Luēiani, Serena. Pėrsėri muzika, pėrsėri duartrokitje /Shėnime pėr shfaqjet e orkestrės sė harqeve tė Liceut artistik "Jordan Misja" nė Milano/- Drita, 1990, 3 qershor, f.14.

1843.

Madhi, Ibrahim. Interpretuesi instrumentist nė skenėn bashkėkohore (Intervistė e Artistit tė Popullit Ibrahim Madhi dhėnė redaktores Jerina Zaloshnja) - Zėri i popullit, 1990, 16 janar.

1844.

Mato, Sulejman. Tė njohėsh thesarin muzikor popullor, paraardhėsit dhe tė jesh origjinal (Me kompozitorin Agim Krajka, Artist i merituar) - Ylli, 1990, nr.8, f.26-27.

1845.

Mes kėngėsh u linda, me to u rrita (Bisedė e gazetarit Apostol Duka me Artistin e Popullit Mentor Xhemali) - 10 korriku, 1990, nr.4, f.28-29.

1846.

Miso, Pirro. Format e polifonisė instrumentale nė Shqipėri dhe marrėdhėniet e saj me polifoninė vokale - Kultura popullore, 1990, nr.1, f.35-41.

1847.

Mula, Inva. Me kėngėtaren lirike Inva Mula /Bisedė/ Pėrg.: Leo Manastirli.- Puna, 1990, 6 nėntor.

1848.

Munjoz, Roberto. "Falenderoj nxehtėsisht publikun e mrekullueshėm shqiptar" (Intervistė e udhėheqėsit artistik tė ansamblit meksikan Roberto Munjoz dhėnė bashkėpunėtorit tonė Astrit Karadakut) -Tirana, 1990, 10 shtator.

1849.

Musta, Roland. Kultura e artistit ėshtė rendiment dhe cilėsi.(Me krijuesit tanė) /Kompozitori Aleksandėr Peēi/- Zėri i popullit, 1990, 9 janar.

1850.

Musta, Roland. Vend me kulturė e traditė muzikore.(Veprimtari pėr muzikėn shqiptare nė RFGj.) /Java e muzikės shqiptare nė Essen/ - Zėri i popullit, 1990, 4 mars.

1851.

Nako, Llaqi. Baleti s'pajtohet me kornizat e ideologjizmit./Arritje dhe perspektiva tė baletit shqiptar/- Skena dhe ekrani, 1990, nr.3, f.11-13.

1852.

se kėrkon suksesin....(Bisedė me solisten e Teatrit tė Operės e tė Baletit, Tatjana Kora)/Pėrg. Aravella Marika/- Shqiptarja e re, 1990, nr.2, f.16-17.

1853.

Nga diskutimet nė plenum. /Mbi krijimtarinė dhe interpretimin e kėngės. Pjesė nga diskutimet e Tonin Harapit, Thoma Simaku, Ēesk Zadeja, Limos Dizdari, Tish Daija, Shpėtim Kushta, Zhani Ciko e Kosta Loli/- Drita, 1990, 14 tetor, f.6-7.

1854.

Nika, Nevila. Tefta Tashko Koēo nė dokumente tė reja. (Me rastin e 80-vjetorit tė lindjes) - Ylli, 1990, nr.11, f.18-19.

1855.

Nuk e ndjej vetminė, me mua ėshtė kėnga. (Nga biseda me Artisten e Popullit Maria Kraja) /Mblodhi e pėrg. Sadie Agolli/- Skena dhe ekrani, 1990, nr.4, f.18-21.

1856.

Organizimi mendohet tė ndryshohet. Po si? (Bisedė nė redaksi pėr koncertet e majit) -Drita, 1990, 10 qershor, f.1, 3.

1857.

Pajo, Ludmilla. Sa herė dėgjojnė Gaqo Ēakon. (Njė jetė nė pentagram) - Ylli, 1990, nr.2, f.12-13.

1858.

"Peshkatarėt e perlave" nė skenėn e Operės /me muzikė tė kompozitorit Zh. Bize. Mendime tė Hamide Stringės, Rozmari Jorganxhi, Xhevahir Kolgjino, Rikard Ljarja dhe Pandi Bello/- Drita, 1990, 6 maj.

1859.

Pėr gjallėrimin e mėtejshėm tė kritikės muzikore.- Drita, 1990, 28 janar, f. 13.

1860.

Polena, Anesti. Ajo ishte dhe do tė mbetet njė artiste e madhe /Tefta Tashko-Koēo/ - Pėrpara, 1990, 3 nėntor.

1861.

Prenushi,Mikel. Tė parat kompozime tė muzikės sonė /Martin Gjoka/- Bashkimi, 1990, 24 qershor.

1862.

Quku, Agim. Dirigjim me vlera emocionale (Koncert i dirigjentit turk Hikmet Simsek me orkestrėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit) - Bashkimi, 1990, 31 janar.

1863.

Quku, Agim. Koncert (Autorė tė shekullit 20-tė) /Nga orkestra simfonike e Teatrit tė Operas dhe Baletit/ -Bashkimi, 1990, 18 tetor.

1864.

Quku, Agim. Koncert i tre artistėve nga Austria. /Karin Tripp,  Verner Tripp dhe Adrian Coks/ -Bashkimi, 1990, 9 qershor.

1865.

Quku, Agim. Violinisti virtuoz /Renato Ripo/ (Vlerėsim i shtypit francez) -Bashkimi, 1990, 26 janar.

1866.

Rama, Luan M. Meditim pas njė shfaqje /Nė Teatrin e Operas dhe Baletit/ -Zėri i popullit, 1990, 19 dhjetor.

1867.

Rama, Luan M. Talenti i takon popullit. (Me rastin e 80 vjetorit tė lindjes) /Tefta Tashko Koēo/ -Zėri i popullit, 1990, 2 nėntor.

1868.

Rivo, Gabor. "Sytė i drejtova nga heroina shqiptare"(Intervistė me Gabor Rivo, dirigjent dhe kompozitor nga Austria) -Tirana, 1990, 22 shkurt.

1869.

Ruci, Llambro. Individualiteti i Vaēe Zelės dhe disa fjalė pėr zhvillimin e kėngės (Njė jetė nė pentagram) -Ylli(shtojca), 1990, nr.5, f.IV-VIII.

1870.

Selimi, Skėnder. Ansambėl ku spikatėn individualitete tė koreografisė sonė /"Don Kishoti" i kompozitorit Ludwig Minkus nė skenėn e baletit tonė/- Drita, 1990, 10 qershor, f.6-7.

1871.

Siliqi, Llazar. Kompozitori, folkloristi dhe muzikologu ynė i respektuar.(Nė 70-vjetorin e lindjes sė Ramadan Sokolit) -Nėntori, 1990, nr.8, f.125-130

1872.

Simaku, Thoma. "Peshkatarėt e perlave" /e kompozitorit Zhorzh Bize/ (Nė skenėn e Teatrit tė Operės) -Zėri i popullit, 1990, 12 maj, f.3.

1873.

Smith, Dejv. Kompozitorėt shqiptarė- unik nė Evropė./Pėrg. Arben Kallamata/- Drita, 1990, 2 dhjetor, f.14, 16.

1874.

Suksesi i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė vendet Skandinave (Dje nė telefon nga Kopenhageni) /Me Dr. Samet Rasimin, drejtor i firmės "Albadan"/-Zėri i popullit, 1990, 6 dhjetor.

1875.

Sukse i trupės sonė tė baletit nė Milano.- Zėri i popullit, 1990, 18 janar.

1876.

Sula, Luan. Kuartet harqesh me pretendime./I pėrbėrė nga instrumentistėt Klodiana Skėnderi, Xhovana Guli, Besnik Palushi dhe Kujtim Vorpsi/- Bashkimi, 1990, 18 janar.

1877.

Shehu, Isak. Me orkestrėn simfonike tė studentėve.(Nėn drejtimin e dirigjentit italian Lorenco Kastrioto Skėnderbego) -Drita, 1990, 1 prill, f. 16.

1878.

Shiroka, Viktor. Vlera tė artistėve tė rinj /Koncerti i dhėnė nė Teatrin e Operas dhe Baletit nėn drejtimin e Artistit tė merituar Ermir Krantja/- Drita, 1990, 11 shkurt, f.13.

1879.

Shituni, Spiro. E sotmja dhe e ardhmja e kėngės popullore qytetare. -Drita, 1990, 23 shtator, f.5.

1880.

Shkreli, Kujtim. Njė mjeshtėr i muzikės kombėtare./Prenkė Jakova/ -Nėntori, 1990, nr.9, f.124-128.

1881.

Shuteriqi, Zana. Vėshtrim historik /nė muzikėn shqiptare/- Drita, 1990, 29 korrik, f.2-3.

1882.

Talenti nuk ėshtė njė rastėsi./Pianistja Margarita Kristidhi, Artiste e merituar/ -Shqiptarja e re, 1990, nr.5, f.16-17.

1883.

Tartari, Didi. Talentet tona nė festivalin e Prevezės (Intervistė e violinistes Didi Tartari, drejtuese e orkestrės sė harqeve tė Liceut Artistik "Jordan Misja" dhėnė redaktorit tonė Petro Dhimitri)-Bashkimi, 1990, 12 gusht.

1884.

Teqja, Rifat. "Ēdo gjė mbahet te dashuria" (Me kėngėtaren lirike Nina Mula)/Ka disa mendime tė kėngėtares pėr artin/-Skena dhe ekrani, 1990, nr.2, f.18-19.

1885.

Traditė e pasur muzikore (Veprimtari pėr muzikėn shqiptare dhe RFGj. Sipas bisedės sė redaktorit tonė me pjesėmarrės) -Drita, 1990, 25 shkurt, f.16.

1886.

Truja, Jorgjia. Drejt mjeshtėrisė (Bisedė me Artisten e Popullit Jorgjia Truja) /Pėrg. Nadire Caka/- Shqiptarja e re, 1990, nr.1, f.16-17

1887.

Truja, Jorgjia. "Sa shumė sakrifica por sa mbresa" -Skena dhe ekrani, 1990, nr.1, f.20-21.

1888.

Turku, Suzana. "Spektatori tė shpėrblen me duartrokitje.(Me dirigjenten e Teatrit tė Operas dhe Baletit, Suzana Turku) -Shqiptarja e re, 1990, nr.11, f.12-13.

1889.

Turne i suksesshėm nė Itali i grupit "Na bashkoi kėnga popullore" -Bashkimi, 1990, 25 gusht.

1890.

Vani, Shaban. Nė rrugėn e pėrsosjes./Koreografi balerin Ludmill Ēakalli/ -Shqiptarja e re, 1990, nr.5, f.24-25.

1891.

Vorpsi, Petrit. Mė tepėr origjinalitet nė koreografi.(Koncertet e majit-1990) -Zėri i popullit, 1990, 5 qershor.

1892.

Zadeja, Ēesk. Asnjėherė nuk ka kohė, kur flitet pėr koncerte dinjitoze. /Pėrgatitjet pėr koncertet e majit/- Tirana, 1990, 5 mars.

1893.

Zadeja, Ēesk. Dy vepra muzikore tė Fan Nolit./Poema pėr tenor e orkestėr "Gaspri i varfėr" dhe poema simfonike "Skėnderbeu" shfaqur nė Teatrin e Operas, dirigjent Eno Koēo/-Drita, 1990, 6 maj, f.13.

1894.

Zadeja, Ēesk. Jeta e kėngės.- Drita, 1990, 26 gusht.

1895.

Zadeja, Ēesk. Kujdes mė i madh nė temperimin e instrumentave./Veglat e temperuara tė muzikės popullore/- Ylli, 1990, nr.3, f.8-9.

1896.

Zaloshnja, Jerina. Mė dashamirės me talentet./Muzikantėt e rinj nė ILA dhe nė TOB/ -Zėri i popullit, 1990, 16 gusht.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit