BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1981, 1982, 1983, 1984, 1985

1981

1037.

Agolli, Dritėro. Mbi disa probleme tė pasqyrimit tė realiteti socialist nė letėrsi dhe arte (Nga fjala e shokut Dritėro Agolli) /Nė plenum tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė / - Drita, 1981, 29 mars, f.3-4.

1038.

Agolli, Nexhat.  Kerkues , pėrpunues dhe krijues i spikatur i vallėzimit popullor /Mbi baletmaestrin Panajot Kanaēi/ -Skena dhe ekrani, 1981, nr.3 , f.10-13.

1039.

Agolli, Nexhat.  Pėr njė mbėshtetje krijuese nė burimin popullor (Vallja e pėrpunuar dhe ajo tematike) - Drita , 1981 , 13 dhjetor, f.11.

1040.

 Agolli, Sadie. "Bukur, kėndo, kėndo me duar" (Mbresa nga dega e koreografisė e shkollės sė mesme artistike "Jordan Misja") - Skena dhe ekrani, 1981 , nr.2 , f.28-30.

1041.

Anastasi, Demokrat. Tema e mbrojtjes sė atdheut nė koncertet e majit 1981 -Luftėtari, 1981, 31 maj

1042.

Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore filloi me sukses turneun e shfaqjeve nė Greqi -Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1981, 29 gusht -Drita, 1981, 30 gusht, f.16.

1043.

Ansambli i Kėngėve dhe  Valleve Popullore vazhdon me sukses turneun nė Greqi -Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, 1981, 4 shtator.

1044.

Ansambli ynė i Kėngėve  dhe  Valleve Popullore vazhdon me sukses turneun e vet nėpėr Greqi -Zėri i popullit, Puna, 1981, 8 shtator.

1045.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe Valleve Popullore u kthye nga Greqia nė Atdhe -Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1981, 10 shtator.

1046.

Avrazi, Gaqo.  Mundėsi qė nuk u realizuan (Vėrejtje pėr njė koncert- /Mbi koncertin  me muzikė tė Kristo Konos dhėnė nga Teatri i Operas dhe i Baletit/ - Drita , 1981, 15 mars, f.7.

1047.

Ēefa, Sandėr.  Mbi karakterin kombėtar popullor nė fushėn e ekzekutimit dhe interpretimit -Drita, 1981, 11 Janar, f.7.

1048.

Ēmimet  e koncerteve tė majit 1981. -Drita , 1981, 14 qershor,

1049.

Dizdari, Ermir. Arritje dhe probleme tė krijuesve dhe ekzekutuesve tė muzikės -Adriatiku, 1981, 8 tetor, f.3.

1050.

Dhima, Dodona. Lufta, puna e skena ishin frymėzimi i jetės sė saj. /Kėngėtarja Melpomeni Nelaj (Mano)/- Shqiptarja e re , 1981, nr.8, f.13.

1051.

Dhimitri, Petro.  Kėngė e valle pėr "Lulėkuqen e lirisė" (Koncertet e majit 1981) /Mbi koncertin qė dha Ansambli i Kengėve dhe Valleve Popullore/ -Bashkimi, 1981, 21 maj, f.1,3.

1052.

 Feter, Joanes.  Koncertet e majit nė Tiranė (Te huajt pėr letėrsine dhe artin tonė) /Muzikant gjerman/ - Drita, 1981, 30 gusht, f.15.

1053.

 Gjata, Artan.  Shfaqje tė bukura dhe optimiste (Vazhdojnė koncertet e majit 1981) - Zėri i popullit, 1981, 19 maj, f.4.

1054.

Gjokutaj, Ēapajev.  Qė interpretimi dhe ekzekutimi tė ngrihen nė njė shkallė me tė lartė -Zėri i popullit , 1981, 13 shtator.

1055.

Gjonaj, Zef. Njė shfaqje me vlera edukuese, muzikore e pedagogjike. (Shėnime pėr operetėn "Tregim pėr shokun e luftės... /Me muzikė tė Kujtim Mullalli dhėnė nė Pallatin e Kulturės nė Laē/ - Kastrioti, 1981, 19 qershor.

1056.

 Gjoni, Simon.  L'art de lexucution et de l'interpretation en Albanie /Arti i ekzukutimit dhe i interpretimit nė Shqipėri/ - Les lettres albanaise , 1981, nr.2, f.218-222.

1057.

Gjoni, Simon.  Manifestim i gjėrė i artit tonė muzikorė e koreografik (Mbi koncertet e majit -1981) - Nėntori, 1981, nr.8, f.123-138.

1058.

Gjoni, Simon. Mbi rrugėn e zhvillimit tė kėngės sonė. (Konsultė kushtuar problemeve tė kėngės shqiptare) - Nėntori, 1981, nr.4, f.35-42.

1059.

Gjoni, Simon. Nė rrugėn e arritjeve tė gjinive tė mėdha muzikore -Drita , 1981 , 2 gusht , f.7.

1060.

Gjoni, Simon. Ngjarje e jetės artistike. (Disa mendime rreth takimit kombėtar tė e pėrgjithshme instrumentistėve dhe kėngėtarėve ) - Drita, 1981, 1 shkurt, f.5.

1061.

Gjoni, Simon. Rreth gjinive tė vogla muzikore nė konkursin kombėtar -Drita , 1981, 6 dhjetor, f.5.

1062.

Gjoni, Simon. Tė ngremė mė lartė nivelin e ekzekutimit dhe interpretimit tė muzikės  e korografisė sonė. Raport i Kryesisė sė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve mbajtur nga shoku Simon Gjoni. -Nentori, 1981, nr.5, f.15-37.

1063.

Harapi, Tonin. Artisti i Popullit Prenkė Jakova dhe opera e tij /Opera "Mrika"/ -Skena dhe ekrani, 1981, nr.1, f.46-47.

1064.

Harapi, Tonin. Kėngė tė bukura me tematikė tė larmishme (Shėnime nga Festivali i kėngės popullore tė pėrpunuar tė vitit 1981) /Organizuar nė Tiranė nga Ansambli Shtetror i Kėngėve dhe Valleve/ - Zėri i rinisė, 1981, 11 shkurt.

1065.

Harapi, Tonin. Koncertet e majit 1981 - festė e madhe e artit tonė - Skena dhe ekrani, 1981, nr.3, f.4-5.

1066.

Harapi, Tonin. Njė sukses i denjė i artit tonė socialist. /Koncertet e majit/ -Zėri i rinisė, 1981 , 3 qershor.

1067.

Harapi, Tonin.  Toka jonė - nė gjuhėn muzikore (Pėrshtypje nga njė premierė opere /Mbi operėn "Toka jonė" e Pjetėr Gacit/ - Zėri i rinisė, 1981 , 17 qershor.

1068.

Ibrahimi, Feim.  Artiste e shquar me njė veprimtari tė shumanėshme artistike pedagogjike dhe shoqėrore /Artistja e Popullit Maria Kraja/ -Skena dhe ekrani, 1981, nr.4 , f.47-49.

1069.

Ibrahimi, Feim. Arritje tė reja tė artistėve amatorė e profesionistė tė kryeqytetit. /Koncertet e majit 1981/ -Zėri i popullit, 1981, 5 qershor.

1070.

Ibrahimi, Feim. Janė tė gjitha mundėsitė pėr njė punė mė tė mirė nė fushėn e interpretimit dhe tė ekzekutimit -Nėntori, 1981, nr.5 , f.60-64.

1071.

Ibrahimi, Feim. Rritja e cilėsisė kėrkon njė aktivizim mė tė dėndur tė interpretuesve / Tė veprave muzikore koreografike/ - Drita , 1981 , 12 prill, f. 1,15.

1072.

Ibrahimi, Fehim. "Toka jonė"  nė skenėn e Teatrit tė Operės e tė Baletit /Kompozitori Pjetėr Gaci/ - Drita, 1981, 5 korrik, f.5.

1073.

Kalemi, Spiro. "Agimi" /Kristo Kono/. Vepra pioniere e muzikės sonė skenike .-Skena dhe ekrani, 1981, nr.4, f.36.

1074.

Kalemi, Spiro. Figura muzikore ne veprat skenike -Skena dhe ekrani, 1981, nr.1, f.32-33.

1075.

Kalemi, Spiro. Interpretuese e shquar e kengės popullore dhe e veprave operistike .(Nė 70 - vjetorin e Maria Krajės) - Nėntori, 1981, nr.9, f.55-65.

1076.

 Kalemi, Spiro. Kėnga nė skenė si krijim dhe interpretim / Nė koncertet e majit tė vitit 1981/ - Drita, 1981, 21 qershor, f.5.

1077.

Kalemi, Spiro. Pėrfaqėsuese e traditės sonė tė artit tė interpretimit /Artistja e Popullit Maria kraja / - Drita , 1981, 4 tetor, f.7.

1078.

Kalemi, Spiro. Unė digne representante de notre tradition artistique d'interpretation. /Njė paraqitje e denjė e traditės tonė artistike tė interpretimit Maria Kraja nė 70 - vjetorin e lindjes / -Les lettres albanaises, 1981 , nr.4 , f.214- 216.

1079.

Kanaēi, Panajot. Cilėsi me e lartė interpretimi nė balet .-Nėntori, 1981, nr.5 ,f.40-42.

1080.

Kėngėt dhe vallet shqiptare nė Algjeri e Tunizi - Shqipėria e re, 1981 , nr.3, f.23.

1081.

Koncert me numra tė zgjedhura nga grupet pjesėmarrėse nė koncertet e majit 1981- Bashkimi, 1981, 25 maj , Zėri i popullit , Puna, Sporti popullor, 1981, 20 maj Mėsuesi , 1981, 27 maj.

1082.

Krantja, Mustafa. Kur pėrpunojmė kėngėn popullore /Festivali i kengės popullore tė pėrpunuar qė u organizua nė Tiranė/ -Zėri i popullit , 1981, 20 shkurt.

1083.

Krantja, Mustafa.  Qė skena e Teatrit tė Operas dhe Baletit tė ngjallė mė tepėr interes -Nėntori, 1981, nr.5 , f.38-40.

1084.

Krantja, Mustafa. Timbrika e pianos sė saj ka tingėlluar gjithmon e freskėt /Artistja e Popullit Lola Gjoka/ - Skena dhe ekrani, 1981, nr.3, f.32-33.

1085.

Krantja, Mustafa. Traditat tona interpretuese tė gjinive vokale -solistike -Nėntori, 1981, nr.5, f.54-56.

1086.

Kristidhi, Margarita. Orkestra, dirigjenti dhe solisti -Nėntori, 1981, nr.5 , f.52-53.

1087.

Kuromeno, Anastas.  Me dramaturgji tė pasur muzikore (Mbi disa vepra tė koncerteve tė majit) - Drita, 1981, 31 maj, f.1,14.

1088.

Kuromeno, Anastas. Pas takimit tė instrumentistėve dhe kėngėtarėve organizuar nga Ministria e Arsimit dhe e Kulturės si dhe nga Lidhja e Shkrimtarėve dhe Artistėve - Zėri i popullit, 1981, 6 shkurt.

1089.

Kuromeno, Anastas. Risim i kėngės sė popullit (Festivali i kengės popullore tė pėrpunuar) -Drita , 1981, 22 shkurt, f.7, 11.   

1090.

Leocakos, Jorgos. Njohja e parė me Shqipėrinė dhe me muzikėn e saj tė kultivuar (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artet tona) -Drita, 1981, 18 tetor, f.16.

1091.

Liēo, Lefter. Koncert i pėrbashkėt /Me flautisten kosovare Venera Mehmedaga, flautistin Gjovalin Shestani dhe violinistin Piro Gjezi/ -Drita , 1981, 1 mars, f.7,12.

1092.

Likaj, Ana. "Toka jonė" njė vepėr e re operistike (Premierė) - Skena dhe ekrani , 1981, nr.3, f.42-43.

1093.

Madhi, Ibrahim. Bashkėpunimi i krijuesit me solistin instrumentist .-Nentori, 1981, nr.5, f.45-47.

1094.

Manifestim i talentit tė artistėve profesionistė e amatorė /Koncertet e majit 1981/ -Puna, 1981, 26 maj.

1095.

Mėhilli, Irena. Mbi gjininė e sonatės instrumentale -Skena dhe ekrani , 1981 , nr.3, f.16-17.

1096.

Morava, Nizami. Flautisti i "Vatrės "(Portret) /Petro Ilia Tėrpini nga Hoēishti/ -Pėrpara, 1981, 18 korrik.

1097.

Nga diskutimet nė Plenumin e Lidhjes /tė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė pėr ngritjen e nivelit tė interpretimit dhe ekzekutimit tė veprave muzikore e koreografike/ -Drita , 1981, 29 mars, f.14.

1098.

Nuri, Astrit.  Duke medituar nė koncertet e majit 1981 -Drita, 1981, 24 maj, f.3.

1099.

Paparisto, Albert. Pėrvoja e organizimit tė aktivitetit artistik muzikor, faktor i rėndėsishėm pėr tė ēuar pėrpara interpretimin .-Nėntori, 1981, nr.5, f.56-58.

1100.

Pėr ngritjen e  nivelit tė interpretimit dhe ekzekutimit tė veprave muzikore e koreografike (Nga raporti i mbajur nė emėr tė Kryesisė nga Simon Gjoni) / Nė Plenumin tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė/ - Drita, 1981, 29 mars, f.4, 13, 15.

1101.

Reka, Hatixhe. Arti i bukur i popullit (Koncertet e majit 1981) - Puna, 1981 , 15 maj.

1102.

Reka, Hatixhe. Gurra e pashtershme e popullit. (Pėrfunduan koncertet e majit 1981) - Puna, 1981, 22 maj.

1103.

Rruga e kėngės shqiptare - Drita, 1981, 15 shkurt, f.7.

1104.

Sata, Loro. Figura e gruas nė baletin tonė -Zėri i rinisė, 1981, 26 dhjetor.

1105.

Si u kompozua njė koncert instrumental (Nga biseda me Artistin e merituar Tonin Harapi) - Zėri i rinisė, 1981, 22 gusht.

1106.

Siliqi, Llazar. Kompozitori i parė i Rilindjes Kombėtare Shqiptare /Palokė Kurti/ - Shqipėria e re, 1981, nr.1, f.28.

1107.

Sukses i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Athinė .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, Drita, 1981, 6 shtator.

1108.

 Sheqeri, Muhamet. Shfaqje e bukur optimiste(Koncertet e majit 1981) - Bashkimi, 1981, 11maj,

1109.

Shfaqje tė sukseshme tė Ansamblit tonė tė kėngėve dhe Valleve Popullore nė Selanik -Zėri i popullit, Puna, Mėsuesi, 1981, 1 shtator.

1110.

Shituni, Spiro. Duke u mbėshtetur nė muzikėn popullore /Mbi "Rapsodinė shqiptare numėr 2" tė Feim Ibrahimit, mbi "Simfoninė nė si minor" tė Limos Dizdarit dhe mbi poemėn simfonike "Borova" tė Thoma Gaqit/ -Zėri i rinisė, 1981, 14 janar.

1111.

Shituni, Spiro.  Njė vepėr muzikore me vlera ideoartistike. (Simfonia nė si minor e Limos Dizdarit) - Zėri i rinisė, 1981, 18 korrik.

1112.

Shituni, Spiro. Tipar origjinal i polifonisė labe .-Drita, 1981, 26 korrik, f.11.

1113.

Shkreli, Kujtim. Recitativi dhe origjinaliteti i tij kombėtar nė operat tona .-Drita, 1981, 17 maj, f.7.

1114.

Teqja, Rifat dhe Reka, Hatixhe. Kėngėt e bukura tė popullit /Nga Festivali i kėngės popullore tė pėrpunuar tė vitit 1981) - Puna, 1981, 13 shkurt.

1115.

Trako, Koēo. Puna krijuese e dirigjentit me trupėn -Nėntori, 1981, nr.5, f.58-60.

1116.

Trako, Koēo. Roli i kėngės partizane nė zhvillimin e kėngės sonė tė re( tradita jonė e re) - Drita, 1981, 1 mars, f.11.

1117.

Turku, Suzana. Ansamblet korale - Nėntori, 1981, nr.5, f.42-44.

1118.

Varfi, Andrea.  Freski e repertorit tė kėngėve tė Luftės Nacionalēlirimtare.- Nėntori, 1981, nr.4 , f.148-149.

1119.

Xhokaxhiu, Kristofor. Aritje dhe kėrkesa pėr kėngėn popullore tė pėrpunuar. /Nė Festivalin e kėngės popullore tė pėrpunuar/ -Bashkimi, 1981, 14 shkurt.

1120.

 Zadeja, Ēesk.  Me frymėzim nga kėnga e popullit /Krijimtaria e kompozitorit /Muharrem Xhediku/ -Drita, 1981, 23 gusht, f.13.

 

1982

1121.

Bala, Ferid. Kėrkesa tė jetės sė gjallė koncertale - Drita, 1982, 4 prill, f.7.

1122.

Bashkurti, Lisen. Koncert i bukur qė tregon pėr mundėsi tė mėdha. /Koncertin qė dha shkolla e mesme artistike "Prenkė Jakova" - Jeta e re, 1982, 22 dhjetor.

1123.

Bebeti, Mehmet dhe Shėngjergji Rrapush. Luftėtar dhe kėngėtar i lirisė /Artisti i Popullit usta Jusuf Myzyri/ - Shkumbini, 1982, 12 shtator.

1124.

Boro, Vasil.  Tė lėvrojmė mė mirė kėngėn popullore myzeqare /Bėnė fjalė edhe pėr Artisten e Popullit Vaēe Zela me tė vėllan e saj Hysni Zela/ - Shkėndija, 1982, 3 qershor.

1125.

Ēefa, Sandėr. Dramaturgjia skenike muzikore dhe temat e mėdha tė kohės -Drita , 1982, 11 prill, f.5.

1126.

Ēefa, Sandėr. La dramaturgie scenique musicale et les grands themes do l'epoque. /Dramaturgjia skenike muzikore dhe temat e rėndėsishme tė epokės/ - Les lettres albanaises, 1982, nr.2, f.216-221.

1127.

Ēerpja, Xhelal. Muharrem Xhediku - njė ndėr pionierėt e parė tė muzikės sė re shqiptare -Ushtima e maleve, 1982, 23 qershor.

1128.

 Dema, Ilirjana.  Duke dėgjuar njė koncert /Dhėnė nga orkestra simfonike e Radiotelevizionit me dirigjent Eno Koēon dhe pjesėmarrjen e sopranos Edit Mihali, tė violinistes Rajmonda Koēo dhe flautistit Gjovalin Shestani/ - Drita, 1982, 4 prill, f.13.

1129.

 Demetja, Rexhep. Koreografia nė koncertet e majit 1982 -Drita, 1982, 4 korrik, f.7.

1130.

 Dhimitri, Petro. Krijimtari e mbėshtetur fort nė tabanin kombėtar (Koncertet e majit 1982) - Bashkimi, 1982, 19 maj.

1131.

 Frashėri, Thoma. Interpretuese e shquar e kėngės popullore (Me rastin e 35-vjetorit tė vdekjes) /Artistja e Popullit Tefta Tashko Koēo/ -Drita , 1982 , 26 dhjetor, f.12.

1132.

 Gurakuqi, Luigj.  Pranverė e artit tonė (Koncertet e majit 1982) - Zėri i rinisė, 1982 , 12 qershor.

1133.

 Gjata, Artan. Ku pėrgatiten artistėt  e ardhshėm /Nė shkollėn e mesme artistike , "Jordan Misja" nė Tiranė / - Zėri i rinisė, 1982 , 3 prill.

1134.

 Gjergji, Taulant. Tradita tė kryehershme nė muzikė /Tradita Ilire/ -Bashkimi, 1982 , 19 dhjetor.

1135.

 Gjoni, Simon. Baleti "Para stuhisė"/ e kompozitorit Ēesk Zadeja/ - sukses i ri pėr skenėn - Drita, 1982, 13 qershor, f.5-6.

1136.

 Gjoni, Simon. Lidhje me jetėn, por edhe gjuhė tė goditur artistike /Mbi krijimtarinė koreografike/ - Zėri i popullit, 1982 , 11 maj.

1137.

 Gjoni, Simon dhe Tėrshana, Engjėll.  Rritja cilėsore e artit muzikor e koreografik (Koncertet e majit -1982) - Nėntori, 1982, nr.8, f.53-67.

1138.

 Harapi, Tonin.  Arritje tė muzikės skenike -Skena dhe ekrani, 1982, nr.1, f.14-16.

1139.

 Hysi, Fatmir. Pėr njė rritje cilėsore tė muzikės sė kultivuar - Ylli, 1982 , nr.5, f.16-17.

1140.

  Ibrahimi, Feim. Ngritja e nivelit artistik tė krijimtarisė muzikore e koreografike (Kėrkesė e kohės) - Drita, 1982, 17 janar, f.5,12.

1141.

 Ibrahimi, Feim. Raporte sa mė tė drejta midis muzikės sė kultivuar dhe asaj popullore. -Zėri i popullit, 1982, 4 prill.

1142.

 Joni, Petrit.  Forca e artit tė vėrtetė (Pėrfunduan koncertet e majit 1982) - Puna , 1982, 21 maj.

1143.

 Kaceli, Gėzim dhe Dhimitri, Petro.  Premiera e baletit "Para stuhisė" / e kompozitorit Ēesk Zadeja/ (Koncertet e majit) -Bashkimi, 1982, 21 maj, f.1,3.

1144.

 Kalemi, Spiro. Kristo Kono nė zhvillimin e muzikės sonė (Me rastin e 75-vjetorit tė lindjes) - Skena dhe ekrani, 1982, nr.1, f.42-44.

1145.

 Kalemi, Spiro. Pėr njė harmonizim mė tė mirė tė gjinive dhe llojeve muzikore -Drita , 1982, 28 mars, f.7.

1146.

 Kola, Andon. Pėr njė kėngė tė kėndueshme /Mendime pėr muzikėn nė pėrgjithėsi dhe kėngėn nė veēanti - Nėntori, 1982, nr.7, f.69-70.

1147.

 Koncertet e Majit 1982- Drita, 1982, 16 maj, f.1,4,13.

1148.

 Krantja, Mustafa. Interpretim me vlera emocionale dhe mendim tė thellė /Mbi koncertin qė dha orkestra simfonike e RadioTelevizionit e drejtuar nga dirigjenti i mirėnjohur suedes Hans Johem Rips nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit/ -Zėri i popullit, 1982, 25 prill.

1149.

Krantja, Mustafa. Nota tė bukura qė mund tė dėgjohen mė shpesh /Nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit/ -Drita, 1982, 14 mars, f.7,12.

1150.

Leocakos, Georges. Nivel cilėsor i admirueshėm (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) /Pėrshtypje tė muzikologut grek Georges Leocakos mbi koncertet e majit 1982/ -Drita, 1982, 27 qershor, f.15-16.

1151.

Leocakos, Georges. Shqipėria nėpėrmjet muzikės sė saj tė mrekullueshme (Te huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) /Artikull i botuar nė gazetėn "Ethnos" nė datėn 7 e 8 korrik nga Georges Leocakos muzikolog grek, qė asistoi nė koncertet e majit 1982/ -Drita, 1982, 4 gusht, f.16.

1152.

Loli, Kosta. Krijimtaria muzikore dhe kėrkesat e kohės -Pararoja, 1982, 10 nėntor.

1153.

Madhi, Ibrahim.  Me Artistin e merituar Ibrahim Madhi - Ylli, 1982 , nr.12 , f.16-17.

1154.

Me Artistin e Popullit Gaqo Ēako (Biseda jonė) - Ylli, 1982, nr.11, f.22.

1155.

Mula, Avni. Njė vepėr tjetėr me vlera tė muzikės tonė (Baleti "Para stuhisė" i kompozitorit Ēesk Zadeja) - Skena dhe ekrani 1982 , nr.3, f.26-27.

1156.

Orkestra simfonike e Teatrit tė Operas dhe Baletit dha me sukses koncertin e saj tė parė nė Greqi -Zėri i popullit, Bashkimi, Zeri i rinisė, 1982, 17 korrik.

1157.

Orkestra simfonike e Teatrit tė Operas dhe tė Baletit u kthye nė Atdhe -Zėri i popullit, Bashkimi, Zeri i rinisė, Mėsuesi , 1982, 28 korrik.

1158.

Pėr njė pėrgatitje mė tė mirė tė artistėve tė rinj /Nė Institutin e Lartė tė Arteve/ -Drita, 1982, 7 shkurt, f.1,4.

1159.

Pėrfaqėsim me sukses i muzikės dhe i valleve tona tė kultivuara (Me trupėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit nė Greqi) - Drita, 1982, 22 gusht.

1160.

Ruka, Arben.  Me dashurinė pėr kėngėn e popullit (Figura tė shquara tė artit tonė) / Mbi Artisten e Popullit Tefta Tashko Koco/ - Bashkimi, 1982, 19 dhjetor.

1161.

Rrota, Tonin. Trashėgues i denjė i kėngės dhe valles sė popullit /25- vjetori i krijimit tė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore / - Skena dhe ekrani , 1982, nr.4, f.48-50.

1162.

Sakajeva, Qemal. Nėpėr skenat e Greqisė. (Shėnime udhėtimi) /Mbi turneun qė bėri nė Greqi orkestra simfonike e Teatrit tė Operas dhe Baletit/ -Bashkimi, 1982, 5 gusht.

1163.

Simoni, Gjon. Krijime tė reja tė artit profesionist e amator ( Koncertet e majit 1982) - Drita, 1982, 6 qershor, f.5.

1164.

Simoni, Gjon. Tema e ditės nė format e mėdha muzikore - Drita, 1982, 31 janar, f.5.

1165.

 Simoni, Gjon. Vepėr me vlera e muzikės sonė skenike /Premiera e baletit "Para stuhisė "/ e kompozitorit Ēesk Zadeja/ - Zėri i popullit, 1982, 19 qershor, f.3.

1166.

 Sinani, Shaban.  Artistja jonė e shquar atdhetarja e vendosur (Sipas njė bisede me Artistet e Popullit Maria Kraja e Lola Gjoka. Me rastin e 35- vjetorit tė vdekjes) /tė Artistes sė Popullit Tefta Tashko Koēo/ - Zėri i popullit, 1982 , 22 dhjetor.

1167.

Sokoli, Ramadan. La creation musicale de Fan Noli /Krijimtaria muzikore e Fan Nolit/ -Les lettres albanaises, 1982, nr.1, f.178-185.

1168.

Sukses i madh i orekstrės simfonike tė Teatrit tė Operas dhe tė Baletit nė Selanik. -Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė,  Mėsuesi, 1982 , 21 korrik.

1169.

Sulkuqi, Zeqin. Opereta "Festa e ēelikut " /kompozuar nga Alfons Balliēi/ nė skenėn tonė / -Elbasani (Almanak), 1982 , nr.2, f.59-61.

1170.

Sharra, Viktor. Mesazhe artistike tė popullit tonė. (Jehona e artit tonė nė botė ) -Skena dhe ekrani, 1982, nr.4 , f.51-52.

1171.

Shituni, Spiro. Ata qė na bashkojnė me kėngėn popullore /Grupi vokal instrumental "Na bashkoi kėnga popullore"/ -Drita , 1982 , 12 shtator, f.6.

1172.

Shtebler, Gerhard. Kujdesi pėr muzikėn nė Shqipėrinė e re - Kultura popullore, 1982, nr.1, f.161-164.

1173.

Shtebler, Gerhard. Kumbon plot gjallėri muzika. (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) - Drita, 1982, 7 mars, f.14.

1174.

 Shuteriqi, Zana. Fan S. Noli muzikolog dhe kompozitor ( Kur dhe pse u shkrue vepra "Bethoveni dhe revolucioni frėng) - Shqipėria e re, 1982 , nr.2 , f.28.

1175.

vemė mė shumė theksin te muzika programatike. -Drita , 1982 , 28 shkurt, f.1,4.

1176.

 Zadeja, Ēesk.  Mbi njė kuptim mė tė drejtė tė marrėdhėnieve tė krijimit me folklorin -Nėntori, 1982, nr.1, f.14-18.

1177.

 Zadeja, Ēesk. Me Artistin e Popullit Ēesk Zadeja -Ylli, 1982 , nr.7, f.22.

1178.

 Zheji, Gjergj. Njė vepėr e re dhe e bukur e baletit tonė (Baleti "Para stuhisė /e kompozitorit Ēesk Zadeja/ - Nėntori, 1982, nr.9, f.60-68.

 

1983

1179.

Alibali, Isa.  Fidanishte e pėrgatitjes sė talenteve tė reja. /Shkolla e mesme artistike "Prenkė Jakova" nė Shkodėr / -Jeta e re, 1983, 23 nėntor.

1180.

Ansambli i Kėngėve dhe i Valleve Popullore i RPS tė Shqipėrisė dha me sukses shfaqjen e parė nė RFGjermane /Mė 11 prill nė Teatrin Kombėtar tė Mynihut/ -Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, Mėsuesi, 1983, 13 prill.

1181.

Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe Valleve Popullore i RPS tė Shqipėrisė nisi me sukses turneun e tij nė Egjipt -Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1983, 5 nėntor

1182.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore dha me sukses shfaqjen e fundit nė RF Gjermane nė qytetin e Hanoverit /Mė 25 prill /-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1983, 26 prill.

1183.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore dha me sukses turneun nė RFGjermane /Mė 16 dhe 17 prill dha tri shfaqje nė Sindelfingen tė Shtutgardit/ - Zėri i popullit, Puna, 1983, 19 prill.

1184.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore jep me sukses shfaqjen nė Dysendorf /Mė 21 prill / - Zėri i popullit, Bashkimi, Drita, Luftėtari, 1983, 24 prill.

1185.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore jep me sukses shfaqje nė Manhaim tė R.F.Gjermane /Me 14 prill / -Zeri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, Drita , 1983, 17 prill.

1186.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore pėrfundoi me sukses turneun nė RA tė Egjiptit -Zeri i popullit, Puna, 1983, 15 nėntor.

1187.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore vazhdon me sukses turneun e tij nė R.F.Gj. /Nė qytetin Hamburg, Vishaden dhe Bremen/ -Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, 1983, 26 prill.

1188.

Avrazi, Gaqo. Kėngė qė dolėn nga lufta partizane (Me Artistin e Popullit Gaqo Avrazi, nė proēesin krijues) - Drita, 1983, 10 korrik, f.11.

1189.

Bashkurti, Lisen. Artistė tė rinj nė role operistike. (Nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme artistike "Prenkė Jakova") / Shkodėr/ -Drita , 1983, 25 dhjetor, f.11.

1190.

Bashkurti, Lisen. Ēerekshekulli nė skenė, pėrherė e bukur (Me rastin e 25 vjetorit tė operas se parė shqiptare) /Opera "Mrika" e Prenkė Jakovės/ -Jeta e re, 1983, 3 dhjetor, f.3.

1191.

Bashkurti, Lisen. Kėngė qė marrin udhėn e jetės.(Nėpėr kėngėt e Artistit tė merituar Pjetėr Gaci) - Jeta e re, 1983, 27 korrik.

1192.

Bashkurti, Lisen. Opera pioniere nė muzikėn shqiptare.(Me rastin e 25- vjetorit tė vėnies nė skenė tė operės "Mrika" tė Prenkė Jakovės) - Zėri i popullit , 1983, 26 nėntor, f.3.

1193.

Bello, Pandi dhe Polena, Ilir.  Mė shumė pėrpjekje individuale, por edhe organizim (Duke ndjekur takimet kombėtare tė kengėtarėve lirikė) - Zėri i popullit , 1983, 20 nėntor, f.3.

1194.

Bisedė pėr koncertet e majit 1983 /Bisedė e redaktorit me Gjon Simonin , kryetar i juris sė koncerteve , Nikolla Zoraqin kompozitor dhe Spiro Gjikondin, kryetar i komitetit pėrgatitor/ -Zėri i popullit, 1983, 29 maj.

1195.

Bodgani, Ramazan. Fjalė pėr 48 valle (Koreografia nė koncertet e majit 1983) - Zeri i popullit, 1983 , 19 qershor, f.3.

1196.

Buzali, Ilir.  Mes artistėve tė ardhshėm.(Reportazh. Nė shkollen e mesme artistike "Tefta Tashko") /Tė qytetit tė Korēės/ -Skena dhe ekrani, 1983, nr.1 , f.56-57.

1197.

Ē'do  tė shohim nė koncertet e majit /Bisedė me drejtues artistik tė disa grupeve pjesėmarrės / -Zėri i popullit, 1983, 22 prill.

1198.

 Daija, Tish. "Po pse i prishėn?! (Bisedė me kompozitorin Tish Daija pėr pėrpunimin e kėngės popullore) /Nė proēesin krijues /-Drita , 1983 , 6 shkurt, f.7.

1199.

 Daija, Tish dhe Dhima, Ilir.  Gurra qė ushqen artin tonė (Koncert i Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore/ - Bashkimi, 1983 , 19 maj.

1200.

 Dervishi, Artan.  Kori si personazh artistik - Drita, 1983, 25 dhjetor, f.12.

1201.

 Dy shfaqje tė tjera tė suksesshme tė Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Mynih /Mė 12 dhe 13 prill 1983/ -Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, 1983, 15 prill.

1202.

Gurakuqi, Luigj. Opera, specifika dhe roli i saj edukues -Skena dhe ekrani, 1983, nr.4 , f.32-34.

1203.

 Gurakuqi, Luigj. "Traviata" e Verdit nė skenėn tonė - Nėntori, 1983, nr.5, f.236-239.

1204.

 Gjokutaj, Ēapajev.  Histori e mbyllur nė dosje .(Lexuesi kėrkon tė dijė mė shumė pėr Ansamblin e Kėngėve dhe Valleve Popullore,  jo vetėm nga skena, por edhe nga botimet ) /Pėr historinė e lindjes dhe konsolidimit tė trupės sė Ansamblit tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore/ -Zėri i popullit, 1983, 8 maj.

1205.

Gjokutaj, Ēapajev. Njė hall nė Teatrin e Operas /Repertori i pasur siguron ndjekje me tė mirė nga spektatorėt /Probleme tė organizimit tė punės / -Zėri i popullit, 1983, 23 janar.

1206.

Gjikondi, Spiro. Sot :koncertet e majit 1983 /Bisedė me Kryetarin e Komitetit Drejtues tė koncerteve tė majit, Spiro Gjikondi/ -Bashkimi, 1983, 7 maj.

1207.

Gjoni, Simon. Vepra muzikore dhe interpretėt e saj.( Nga takimi kombėtar i kėngėtarėve lirikė) - Skena dhe ekrani, 1983, nr.4, f.36-37

1208.

Gjoni, Simon dhe Gjokutaj, Ēapajev. Mė nikoqirė nė shfrytėzimin e forcave interpretuese dhe ekzekutuese /Nė muzikė /- Zėri i popullit , 1983 , 31 korrik.

1209.

Gjoni, Simon dhe Gjokutaj, Ēapajev. Skenės t'ia bėjmė hyzmetin, por tė mos nėnvleftėsojnė edhe punėn popullarizuese ./Mbi popullarizimin e muzikės skenike. Kooncertet e organizuara nga Teatri i Operas dhe Radio Televizionit - Zėri i popullit , 1983 , 14 gusht.

1210.

Gjoni, Simon dhe Gjokutaj, Ēapajev.  Zhvillim mė harmonik i gjinive dhe zhanreve .-Zėri i popullit, 1983 , 24 korrik,.

1211.

Harapi, Tonin. Disa probleme tė pėrpunimit tė kėngės popullore .-Nėntori, 1983, nr.10 , f.51-58.

1212.

Harapi, Tonin. Kompozitor dhe drejtues i grupeve artistike /Kompozitori Tonin Rrota. Jeta dhe vepra e tij/ .-Drita, 1983, 10 prill,f.11.

1213.

Harapi, Tonin. Koncertet e majit - pasurojnė jetėn artistike tė vendit .-Nėntori, 1983 , nr.7, f.16-27.

1214.

Harapi, Tonin. Muzika bėhet e afėrt kur ka mendim pėr jetėn .(Me astistin e merituar Tonin Harapi, nė procesin krijues) -Drita, 1983, 7 gusht, f.7.

1215.

Harapi, Tonin. Si ta kuptojme muzikėn? (Skenė nga opera "Skėnderbeu") -Horizonti, 1983 , nr.10, f.16-17.

1216.

 Hasani, Murat.  Dritare plot dritė e realitetit shqiptar. (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) /Letėr dėrguar redaksisė sė gazetės "Drita" nga miku algjerian Hasan Murat/ -Drita, 1983, 27 nėntor, f.16.

1217.

Ibrahimi, Fehim.  Artistėt tanė para publikut grek. /Mbi turneun qė trupa e baletit dhe orkestra simfonike e Teatrit tė Operės e Baletit bėnė nė Greqi/ -Drita, 1983 , 2 tetor, f.15-16.

1218.

Ibrahimi, Feim. Mendimi kritik pėr muzikėn e koreografinė t'i pėrgjigjet kėrkesave tė kohės .-Drita , 1983, 10 prill, f.3.

1219.

 Jeta jonė na frymėzon. (Bisedė rreth tryezės se redaksisė)/Bisedė me njė grup artistėsh rreth Koncerteve tė majit 1983/ -Bashkimi, 1983, 27 maj, f.3.

1220.

 Jorgji, Kristo.  Tė pėrgatitur e tė gatshėm pėr jetėn /Nė Institutin e Lartė tė Arteve/ .-Mėsuesi, 1983, 1 shtator.

1221.

Kalemi, Spiro.  Arritje tė artit tonė muzikor T., 1982 Rec. :Madhi, Ibrahim. Pėr vepra dhe kompozitorė /Diskutim krijues mbi librin "Arritje tė artit tonė muzikor" tė muzikologut Spiro Kalemi/ -Drita , 1983 , 26 qershor, f.7.

Rec.: Vani, Shaban. Vepra dhe krijues tė muzikės sonė /Mbi librin e Spiro Kalemit "Arritjet e artit tonė muzikor krijues dhe vepra tė muzikės shqiptare/ -Bashkimi, 1983 , 16 qershor.

1222.

Kalemi, Spiro.  Arritje tė artit tonė muzikor.T., 1982.

Rec. Shituni, Spiro. Krijues dhe vepra tė muzikės shqiptare(Shėnime kritike pėr librin "Arritje tė artit tonė muzikor" tė Spiro Kalemit) -Skena dhe ekrani, 1983 , nr.2, f.22-23.

1223.

Kalemi, Spiro. Ē'po sjell orkestra e harqeve tė Institutit tė Lartė tė Arteve drejtuar nga violinisti, Ibrahim Madhi, Artist i merituar/ - Drita , 1983 , 24 korrik, f.6.

1224.

Kalemi, Spiro.  Mbi gjėndjen dhe detyrat e kritikės muzikore e koreografike .-Nėntori , 1983 , nr.9, f.80-90.

1225.

Kalemi, Spiro.  Me tepėr punė studimore /Pėr krijimtarinė tonė muzikore/ -Drita , 1983, 30 tetor, f.2-3.

1226.

Kalemi, Spiro.  Na la kujtim kėngėn /Kompozitori Tonin Rrota/ -Skena dhe ekrani 1983 , nr.2, f.56.

1227.

Kalemi, Spiro. Vepėr e denjė e operės kombėtare.(Nė 25- vjetorin e "Mrikės") -   /Tė kompozitorit Prenkė Jakova/ -Drita , 1983 , 18 dhjetor, f.6.

1228.

Kanaēi, Panajot. Njėzet vjet jetė skenike .(Tė baletit tė parė shqiptar "Halili dhe Hajrija") /Muzika Tish Daija. Bisedė me Artistin e merituar Panajot Kanaēi /- Drita , 1983 , 18 shtator, f.5.

1229.

Koēo, Eno. Realizim me kulturė dhe nivel artistik.("Traviata /e Xhuzepe Verdit/ nė skenėn tonė) - Drita, 1983, 3 prill, f.6.

1230.

Krantja, Mustafa. Burojnė parreshtur talente tė reja. /Koncert i shkollės sė mesme artistike "Jordan Misja" dhe i Institutit tė Lartė tė Arteve/ - Bashkimi, 1983, 13 maj.

1231.

Kuromeno, Anastas.  Frymėzime nga arti i popullit (Nė skenė Ansambli i Kengėve dhe Valleve Popullore. Pėrfunduan koncertet e majit 1983) -Zėri i popullit , 1983, 19 maj.

1232.

Kuromeno, Anastas. Mė shume krijimtari nė veprat koreografike .-Zėri i popullit, 1983 , 4 shtator.

1233.

Kuremeno, Anastas.  Trajtim dramaturgjik brėnda veēanėsisė sė gjinive .-(Veprat e mira dallohen pėr njė dramaturgji tė qartė dhe tė fuqishme muzikore...) /Mbi krijimtarinė muzikore/ -Drita , 1983 , 28 gusht, f.5.

1234.

Lajmėtar i njė populli (Shtypi Gjermano-perėndimor pėr turneun e Ansamblit tonė tė Kengėve e Valleve Popullor) - Drita , 1983 , 15 maj, f.16.

1235.

Leocakas, Jorgos. Panoramė e muzikės shqipėtare (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) -Drita, 1983, 30 tetor, f.15.

1236.

Londo, Bardhyl. Nga ditari i njė turneu.(Me artistė tė trupave tė Teatrit tė Operas dhe Baletit) /Nė Greqi/ -Zėri i popullit , 1983 , 2 tetor.

1237.

Mali, Syzheta. Simfonia jonė e parė. /Kompozitori Ēesk Zadeja/ (Shkruar nė vitin 1956) - Ylli , 1983 , nr.5 , f.32.

1238.

Mula, Avni.  Muzika e bukur e gjen rrugėn pėr te njerėzit .-(Me Artistin e Popullit Avni Mula, nė proēesin krijues) .-Drita, 1983 , 21 gusht, f.7.

1239.

Mustafaj, Besnik.  Interpretim i mirė i artistėve tė rinj. Koncert i shkollės sė mesme artistike "Jordan Misja" dhe Institutit tė Lartė tė Arteve/ - Zėri i popullit, 1983, 13 maj.

1240.

Naēe, Piro.  Nga albumi muzikor i Tish Daijės (Koncert recital i Ansamblit tė Kengėve dhe Valleve Popullore) /Dhėnė nė sallėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit/ -Zėri i popullit, 1983, 21 dhjetor.

1241.

Nuri, Astrit.  Kur pianoja hesht... /Pėr kompozitorin Ēesk Zadeja, Artist i Popullit / .-Drita, 1983, 3 prill, f.4.

1242.

Nuri, Astrit. Zėri i bukur. (Skicė) / Pėr kėngėtaren Vaēe Zela/ - Drita, 1983 , 19 qershor, f.13.

1243.

"Orteku shqiptar" (Shtypi gjermano-perendimor mbi turneun e Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve nė R.F. Gjermane) - Zėri i popullit, 1983, 19 maj.

1244.

Paparisto, Albert. Gjinitė e mėdha muzikore (Koncertet e majit 1983) .-Skena dhe ekrani,1983 , nr.3, f.4-5.

1245.

Piro, Ilind. Epika dhe lirika bashkė. /Koncert i trupės sė Teatrit tė Operas dhe Baletit/ .-Bashkimi, 1983 , 9 maj,

1246.

Prendushi, Robert.  Shfaqje me nivel e nxėnėsve artistė / Tė shkollės sė mesme "Prenkė Jakova" Shkodėr me ratin e 25- vjetorit tė operės sė parė shqiptare "Mrika" / - Jeta e re, 1983 , 25 dhjetor.

1247.

Rips, Johem.  Shqipėria - vend i muzikės .(Duke biseduar me dirigjentin e njohur suedez Johem Rips) -Drita , 1983 , 3 prill.

1248.

Sa kėngė ruhen nga Tefta Tashko Koēo?(Muzikė) - Ylli , 1983, nr.9, f.32.

1249.

Stringa, Hamide.  Kėnga dhe interpretimi i saj. (Koncertet e majit 1983) -Skena dhe ekrani, 1983, nr.3 , f.6-7.

1250.

Shehu, Flamur. Kur kėndon e vallėzon rinia /Koncertet e shkollės sė mesme artistike "Jordan Misja" tė Institutit tė Lartė tė Arteve Tiranė/ -Mėsuesi, 1983, 18 maj, f.1,4.

1251.

Shfaqja e Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė qytetin Nyrenberg tė RFGj-sė /Mė 18 prill / - Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, 1983 , 22 prill.

1252.

Shuteriqi, Zana.  Kur lindte opera jonė kombėtare (Nga historia e kulturės sonė) /Opera "Mrika" e P. Jakovės qė u shfaqė pėr herė tė parė mė 3 dhjetor 1958 nga trupa e shtėpisė sė kulturės Shkodėr, opera e pare shqiptare/ - Zėri i popullit, 1983, 7 prill.

1253.

Thellimi, Nedal. Dashurinė pėr vendin e tij e ruajti tėrė jetėn. (Shėnim pėr njė kompozitor e kėngėtar me origjinė shqiptare) /Dhimitėr Mihal Toskani/ - Pėrpara , 1983 , 8 janar.

1254.

Vani, Shaban. Kėngėtar i jetė sonė /Kompozitori Tish Daija Artist i Popullit / -Shqipėria e re, 1983, nr.4, f.20-31.

1255.

Xoxa, Agron. Traviata e /Xh. Verdit/ (Premierė e Teatrit tė Operas e Baletit - Tiranė) - Skena dhe ekrani, 1983 , nr.2 , f.34, 35.

1256.

Xhokaxhi, Kristofor. Trajtimi i qėndresės nė artin koreografik. (Baleti "Shota dhe Azem Galica" i kompozitorit Nikolla Zoraqi, me libret tė Dritėro Agollit , koreografi tė Panajot Kanaēit dhe skenografi tė Ksenofon Dilos) - Skena dhe ekrani, 1983, nr.1 , f.36-37.

1257.

Xhunga, Agron. Sa mė shumė muzikantė tė mirė -Ja rezultati  /Nė shkollėn e mesme artistike "Mujo Ulqinaku, Durrės / -Adriatiku , 1983 , 1 shtator.

1258.

Zadeja, Ēesk.  Romanin e bukur por edhe operėn e baletin... (Bisedė me Artistin e Popullit Ēesk Zadeja .-(Diskutimi ynė :Koha e lirė ėshtė kohė e vyer) - Zėri i rinisė , 1983 , 16 shkurt.

1259.

Zadeja, Tonin.  Martin Gjoka 1890-1940 /Veprimtaria dhe krijimtaria muzikore e Martin Gjokės dhe vepra mė e njohur e tij "Rapsodi shqiptare" / -Nėntori, 1983 , nr.3, f.191 - 198.

1260.

Zadeja, Tonin. Veprimtaria muzikore e Frano Ndojės /1872-1923/ - Jeta e re, 1983, 6 gusht.

1261.

Zaharian, Hajk.  Rondo pėr violinė e orkestėr. T. , 1983.

Rec: Shituni, Spiro - Vepėr realiste e njė kompozitori tė ri. -("Rondo pėr Violinė e orkestėr" e Hajk Zaharianit ) -Zėri i rinisė, 1983 , 30 korrik.

1262.

Zheji, Gjergj.  Ēėshtje tė interpretimit tė kėngėtarit - Drita, 1983, 13 mars , f.5,7.

 

1984

1263.

Artistėt tanė nė interpretimin e Traviates /Tė Xhuzepe Verdit/ (Bisedė me pjesemarrėsit nė njė Festival Ndėrkombėtar tė Operas) /Gaqo Ēako, Edit Mihali, Ermir Krantja, Burhan Spahiu/ -Drita, 1984, 22 korrik, f.16.

1264.

Bashkurti, Lisen.  Kabinete mėsimore pėr lėndėt artistike. /Nė shkollėn e mesme artistike "Prenkė Jakova" Shkodėr/ - Jeta e re, 1984 , 7 janar.

1265.

Bashkurti, Lisen. Koncert instrumental (Me pjesėmarrjen e violonēelistit Gjergj Antoniu dhe pianistit Aleksandėr Gashi) -Zėri i popullit, 1984 , 14 dhjetor.

1266.

Bashkurti, Lisen dhe Ēiraku, Ymer. Gjallėria koncertale u jep jetėn veprave muzikore - Zėri i popullit , 1984, 14 tetor.

1267.

Bello, Pandi. Grupet korale kanė rol tė pazevendėsushėm nė jetėn koncertale -Zėri i popullit , 1984 , 12 shkurt.

1268.

Bello, Pandi. Muzika programatike tė pėrligjė veēoritė e saj :/Mbi muzikėn instrumentale - simfonike/ - Drita, 1984, 20 maj , f.5,7.

1269.

Borana /Vepėr e kompozitorit Avni Mula, Artist i Popullit , me libret tė shkrimtarit Gjergj Zheji. Mendime nga Aleksandėr Peēi , Gaqo Ēako dhe Osman Mula / - Bashkimi , 1984 , 15 prill.

1270.

 Borgeze, Alfonso dhe Frazoli, Roberto. Muzikė plot jetė, dėgjues me kulturė tė lartė muzikore. ( Tė huajt pėr letėrsin dhe artin tonė ) /Pėrshtypje tė kitaristėve italianė/ - Drita, 1984 , 21 tetor, f.16.

1271.

Caka, Nadire. Si rrėkeza tė njė burimi / Mbi shfaqjen e studentėve tė Institutit tė Lartė tė Arteve/ - Zėri i rinisė , 1984, 12 maj.

1272.

Cakrani, Piro. Talentet e reja mes naftėtarėve. /Tė shkollės sė mesme artistike "Naim Frashėri" , Vlorė/ -Zėri i Vlorės, 1984 , 8 mars.

1273.

Cekani, Sejdin.  Freski motivesh, kulturė interpretimi (Koncert i Institutit tė Lartė tė Arteve) - Zėri i popullit, 1984, 12 maj.

1274.

Ciko, Zhani. Pėrvetėsimi i pėrvojės sė pėrparuar ndikon nė nivelin e nxėnėsve tė shkollave artistike -Mėsuesi, 1984 , 1 shkurt.

1275.

Ēako, Gaqo. Diksioni nuk ėshtė problem teknikė /Nė muzikė/ - Drita , 1984 , 10 qershor, f.5.

1276.

Ēako, Gaqo.  Tė rrisim nivelin e interpretimit tė veprave tona muzikore - Nėntori, 1984 , nr.6, f.184- 187.

1277.

Ēako, Gaqo.  Zė qė s'njeh moshė. (Me rastin e 60- vjetorit tė lindjes sė Artistit tė Popullit Mentor Xhemali) - Skena dhe ekrani, 1984 , nr.3, f.33.

1278.

Ēefa, Sandėr.  Koncert i orkestrės simfonike. (Me pjesėmarrjen e sopranos Tatiana Kora dhe violinistit Tedi Papavrami) -Drita , 1984 , 16 shtator , f.4.

1279.

Ēefa, Sandėr. Tė ruajmė pėrherė marrėdhėnie tė drejta me muziken popullore .-Nėntori, 1984 , nr.6 , f.314-316.

1280.

Dervishi, Artan. Nga skena nė ekran /Mbi shfaqjet skenike tė Teatrit, tė Operės dhe Baletit qė filmohen dhe i paraqiten teleshikuesit tonė nėpėrmjet ekranit/ - Bashkimi, 1984 , 12 shkurt.

1281.

Dervishi, Artan. Opera jonė /Krijimi dhe zhvillimi i saj/ - Zėri i rinisė, 1984 , 9 gusht.

1282.

Dervishi , Artan.  ".... Pa gjak malet mos me i lshue" /Mbi poemėn vokale - simfonike tė Feim Ibrahimit/ -Drita , 1984 , 8 prill, f.5,7.

1283.

Dervishi, Artan. Tema e aksionit nė njė balet. (Rreth baletit "Joniada") /Kompozitor Nikolla Zoraqi/ -Zėri i rinisė, 1984, 13 qershor.

1284.

Dervishi, Artan. Tematikė e pasur dhe interpretim me kulturė. (Nga studentėt e Institutit tė Lartė tė Arteve / - Bashkimi, 1984 , 12 maj.

1285.

Dėgjues italian pėr operėn "Toka e jonė"/ e kompozitorit Pjetėr Gaci (Nga jehona e letėrsisė dhe artit tonė) /Alberto Spanjoll shkruan pėr vlerėsimin qė iu bė operės "Toka jonė " nė Itali dhe arritjeve tė muzikės shqiptare nė pėrgjithsi/ -Drita, 1984, 18 mars, f.16.

1286.

Dizdari, Limos. Bilbil i kėngės /Artisti i Popullit Mentor Xhemali/ - Drita , 1984 , 15 korrik, f.12.

1287.

Dizdari, Limos. Filizat e rinj tė muzikės sonė (Bisedė me kompozitorin Limos Dizdari) -Zėri i rinisė, 1984 , 18 prill.

1288.

Dhimitri, Petro.  Larmi kėngėsh, vallesh dhe kostumesh /Nga koncerti i Ansamblit tė Kėngėve e tė Valleve Popullore/ - Bashkimi , 1984 , 17 maj.

1289.

Dhimitri, Petro. Rrėnjėt thellė te populli. /Koncert i trupės sė Teatrit tė Operės dhe tė Baletit/ - Bashkimi, 1984, 10 maj.

1290.

Gaci, Pjetėr.  Kur hedh notėn e parė .(Me kompozitorin Pjetėr Gaci nė proēesin krijues) - Drita , 1984, 16 dhjetor, f.7.

1291.

Greva, Fltutura. Ēesk Zadeja (Bio- bibliografi) - Drita, 1984 , 22 korrik, f.13.

1292.

Greva, Flutura. Prenkė Jakova /Mbi jeten dhe veprimtarinė / - Drita , 1984, 12 shkurt, f.5.

1293.

Gurakuqi, Luigj. Kur e sheh pas disa vjetėsh operen "Komisari"/ tė kompozuar nga Nikolla Zoraqi me libret tė D. Agollit/  nė ekranin e televizionit (Probleme tė regjisė dhe tė interpretimit) - Nėntori, 1984, nr.2, f.42-54.

1294.

Gjoni, Simon. Autor i kėngėve tė realizuara. / Kompozitori Apostol Simoni/ - Drita , 1984, 5 shkurt, f.11.

1295.

Harapi, Tonin.  Gjithmonė pranė nesh me muzikėn e vet. (Kujtime pėr jetėn dhe veprėn e kompozitorit Prenkė Jakova) -Nėntori, 1984, nr.4, f.172-195.

1296.

Hazbiu, Ali.  Nga miniaturat tek veprat simfonike (Nga historia e muzikės sonė) /Orkestrale/ - Ylli , 1984, nr.5, f.10-17, 22.

1297.

Hysi, Fatmir.  Karakteri popullor nė muzikėn tonė tė re .-Drita , 1984, 6 maj, f.3.

1298.

Ibrahimi, Feim. Nėpėr faqet e veprave tė konkursit kombėtar -Drita, 1984, 2 dhjetor, f.5-6.

1299.

Ibrahimi, Feim. Tė shfrytėzojmė nė mėnyrė krijuese artin e popullit -Drita , 1984, 26 prill, f.7.

1300.

Ihsani, Iris. Programi nė muzikėn simfonike /Nė vendin tonė/-Drita , 1984, 17 qershor , f.17.

1301.

 Kaceli, Gėzim dhe Dhimitri, Petro. Njė vepėr tjetėr e baletit tonė tė ri. / Baleti "Joniada"/e kompozitorit Nikolla Zoraqi/ e shfaqur nga trupa e baletit tė Teatrit tė Operas dhe Baletit nė koncertet e majit -1984/ - Bashkimi, 1984, 20 maj, f.1-2.

1302.

Kalemi, Spiro.  "Kėngėt e tokės" /Mbi trion orkestrale "Kėngėt e tokės" tė Limos Dizdarit /-Drita, 1984 , 8 prill, f.5.

1303.

 Kalemi, Spiro. Mbi traditėn e interpretimit solistik .-(Nė Teatrin e Operės dhe baletit) - Skena dhe ekrani , 1984, nr.1, f.16-17.

1304.

Kalemi, Spiro.  Mundėsi pėr cilėsi nė rritje (Rreth disa krijimeve tė fundit vokale.) - Drita, 1984, 22 korrik, f.5.

1305.

Kalemi, Spiro. Veēanėsi tė individualiteteve krijuese nė muzikė (Duke diskutuar pėr cilėsinė ideo-artistike) - Drita, 1984 , 4 mars, f.3.

1306.

 Kalemi, Spiro dhe Sinani, Hysen.  Larmi krijimesh dhe vlera tė reja.(Nė koncertet e majit / tė vitit 1984/ -Drita , 1984, 20 maj, f. 4,13.

1307.

Kalemi, Spiro dhe Sinani, Hysen.  Vepra dhe interpretime me nivel. (Njė javė nė koncertet e majit) - Drita, 1984, 13 maj, f.1-2,4.

1308.

 Kanaēi, Panajot. Gurra popllore dhe krijimet koreografike - Bashkimi, 1984, 7 shtator.

1309.

 Kareco, Alqi dhe Kosta, Koēo.  Njėzet vjet krijimtari nė njė koncert (Mbi koncertin recital tė kompozitorit Thoma Gjoni) - Fitorja , 1984, 29 gusht.

1310.

Koēo, Eno.  Koncert i njė trioje .-/Trioja instumentale Robert Radoja, Fatbardha Denizi dhe Muharrem Denizi/ - Drita , 1984, 2 dhjetor, f.7.

1311.

 Kovaēi, Ramiz.  Zėri s'mund tė jetė njė bukuri mė vete  /Kėngėtari duhet tė punojė mė mirė me diksionin dhe bukur shqiptimin e fjalėve / - Skena dhe ekrani, 1984, nr.3, f.20-21.

1312.

Krantja, Ermir. Violina gjeti dorėn e sigurtė (tek violinisti i talentuar Tedi Papavrami) - Skena dhe ekrani, 1984, nr.4, f.28.

1313.

 Krantja, Mustafa. Nevoja e njė organizimi mė unik tė veprimtarisė muzikore -Skena dhe ekrani , 1984 , nr.1, f.3.

1314.

Krantja, Mustafa. Opera jonė e parė /"Mrika" e kompozitorit Prenkė Jakova/ - Zėri i rinisė, 1984 , 20 shkurt.

1315.

Krantja, Mustafa. Premiera e baletit "Joniada"/ e Nikolla Zoraqit/ (Vėnė nė skenė nga Teatri i Operas dhe Baletit. Pėrfunduan koncertet e majit 1984) - Zėri i popullit , 1984, 20 maj

1316.

 Krijimtaria muzikore e koreografike t'u pėrgjigjet edhe mė mirė nivelit tė sotėm tė kėrkesave dhe shijeve tė pėrparuara. ( Bisedė nė redaksi pėr koncertet e majit 1984) - Nėntori, 1984 , nr.6, f.13-27.

1317.

Kristidhi, Margarita. Interpretim  e ekzekutim me nivel tė lartė ideoartistik - Nėntori, 1984 , nr.6, f.326-328.

1318.

 Kruti, Agron.  Njė recital i bukur (Koncert i mezosopranos Shpresa Spaho dhe pianistes Lili Tafaj) - Luftėtari, 1984, 29 korrik.

1319.

 Kurtiqi, Gjikė.  Mesazh miqėsie.( Mbresa nga turneu i trupės sonė tė Baletit nė Turqi) - Zėri i popullit , 1984, 19 gusht.

1320.

Kushta, Shpėtim. Vepra e ardhshme jetohet emocionalisht (Me kompozitorin Shpėtim Kushta) - Drita , 1984, 7 tetor, f.7.

1321.

 Lara, Kozma.  Tė shohėsh jetėn nė kompleksitetin e saj (Me kompozitorin Kozma Lara nė proēesin krijues) - Drita , 1984 , 28 tetor, f.7.

1322.

 Loli, Kosta.  Poema simfonike nė traditėn tonė tė re.(40 vjet letėrsi dhe arte tė realizmit socialist) - Drita, 1984, 18 nėntor, f.3.

1323.

 Madhi, Ibrahim. Kudo tė pranishėm / Pėr talentet e rinj nė fushėn e muzikės / - Drita , 1984, 22 prill, f.7.

1324.

Madhi, Ibrahim. Midis kompozitorit dhe dėgjuesit. (Me Artistin e merituar , violinistin Ibrahim Madhi nė procesin krijues) - Drita , 1984, 11 nėntor, f.7.

1325.

Mėhilli, Irena. Vepra muzikore dhe interpretuesi .- Skena dhe ekrani, 1984, nr.1, f.18-19.

1326.

Mustafaj, Besnik. Kėnga nė udhėt e Atdheut.(Njerėz tė ditėve tona)  /Kompozitori Limos Dizdari / - Zėri i popullit, 1984, 13 prill.

1327.

 Muzika nė Shqipėri (Tė huajt pėr Shqipėrinė socialiste) / Shkrimi i botuar nė kėtė gazetė ėshtė marrė me shkurtime nga shtypi i huaj letrar artistik/ - Drita, 1984, 2 shtator, f.16.

1328.

 "Muzikė e mirė e kėnduar bukur dhe plot hijeshi" (Dėgjues italianė pėr operėn "Toka jonė")/ kompozuar nga Pjetėr Gaci/ - Shqipėria e re , 1984, nr.2, f.25.

1329.

Shqipėri mes tingujve tė muzikės mbushesh me gėzim pėr jetėn (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) - Drita, 1984, 7 tetor, f.16.

1330.

 Pėr  Artistin e Popullit Mentor Xhemali /U festua 60 vjetori i lindjes/ - Drita , 1984, 8 korrik, f.5.

1331.

 Polo, Ilia. Tefta Tashko nėpėrmjet inēizimeve -Skena dhe ekrani, 1984, nr.1 , f.40.

1332.

Prodani, Agim.  Qė kėnga tė mbetet nė buzė  /Mbi rritjen dhe zhvillimin e kėngės shqiptare) - Drita, 1984, 27 maj, f.5,7.

1333.

Renis, Alexandro. Veglat dhe muzika nė trevėn arbėreshe .-Kultura popullore , 1984, nr.1, f.133-144.

1334.

 Sejdiaj, Fiqiri.  Kėngė qė u pėrkasin njerėzve tė thjeshtė tė punės (Me Artistin e Popullit Avni Mula) - Puna, 1984, 28 shtator.

1335.

Sejdiaj, Fiqiri. Pentagrami i madh i jetės .(Frymėzime nga klasa punėtore) /Mbi krijimtarinė e Artistit tė merituar, kompozitorit Pjetėr Gaci/ - Puna, 1984, 28 dhjetor.

1336.

 Sokoli, Ramadan. Ligjėrata muzikore e Fan S. Nolit (Tri vepra orkestrale )  -Bashkimi, 1984, 3 janar.

1337.

 Sokoli, Ramadan. Shėnime orkeomuzikologjike /Nė vendin tonė/ - Skena dhe ekrani, 1984 , nr.3, f.44-46.

1338.

Stringa, Hamide. Tematikė e larmishme mjete tė pasura shprehėse /Nė muzikėn tonė vokale / - Drita, 1984, 23 shtator, f.2-3.

1339.

 Sukses i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Zvicėr - Zėri i popullit , Bashkimi, Luftėtari, Drita, 1984, 23 shtator.

1340.

 Sukses  i Ansamblit tonė tė Kengėve dhe Valleve Popullore nė turneun e tij nė Zvicėr - Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, Mėsuesi, 1984, 3 tetor.

1341.

 Sukses i vazhdueshem i Ansamblit tė Kengėve dhe Valleve Popullore ne Bernė dhe nė Gjenevė .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, Mėsuesi, 1984, 26 shtator.

1342.

 Shituni, Spiro.  Vepėr e shquar e muzikės skenike (Baleti "Cuca e maleve" i Nikolla Zoraqit) - Drita, 1984, 18 mars, f.5.

1343.

 Shuteriqi, Zana. Heroi pozitiv nė muzikėn tonė skenike - Nėntori, 1984, nr.6, f.320-331.

1344.

 Shuteriqi, Zana. Muzikė skenike me frymė tė thellė rinore.(Shėnime pėr baletin "Joniada" tė kompozitorit Nikolla Zoraqi, me libret tė Anastas Kondos dhe koreografi tė Panajot Kanaēit) - Skena rani, 1984, nr.3, f.36-37.

1345.

 Shuteriqi, Zana. Njė opera e re shqiptare (Borana)/ Me muzikė tė Avni Mulės/ - Shqiptarja e re, 1984, nr.6, f.19.

1346.

Taga, Ali. Vivaldi pėr Skėnderbeun /Mbi libretin e operas sė kompozitorit Antonio Vivaldi qė i ėshtė dhuruar Muzeut Kombėtar "Gjergj Kastrioti" Krujė / - Zėri i popullit, 1984 , 29 shtator.

1347.

Teqja, Rifat. Njė sukses i ri i operistikės shqiptare (Opera "Borona" /e Avni Mulės / - Nėntori, 1984, nr.5, f.221-223.

1348.

 Tė rrisim me tej nivelin cilėsor nė veprimtaritė muzikore /Kryeartikull / - Drita , 1984 , 26 gusht, f.1,4.

1349.

 Vangjeli, Sotiraq dhe Elmazi, Pėllumb. Nė kėngėt e tij, /gėzimi i njerėzve tė ditėve tona. Kompozitori Apostol Simoni/ - Pėrpara, 1984, 25 janar.

1350.

 Vetė koha kėrkonte artė tė madh pasione tė mėdha.( Bisedė nė redaksi) / Me shokėt Kristo Kone, Pandi Raidhi, Marika Balashi, Pirro Suljoti , e Stavri Botka pėr operetėn e parė shqiptare "Agimi" pozitorit Kristo Kono/ - Pėrpara , 1984, 2 nėntor.

1351.

Vlera tė reja kėrkesa mė tė mėdha. (Diskutim krijues pėr veprat vokale e instrumentale ne koncertet e majit) - Drita , 1984 , 24 qershor , f.11.

1352.

 Vlerėsime tė larta pėr lartėsinė dhe artin tonė /Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė / -Drita , 1984 , 25 nėntor, f.15-16.

1353.

 Vlerėsime tė shtypit francez /Pėr violinistin e vogėl Tedi Papavrami/ - Skena dhe ekrani, 1984 , nr.4, f.29.

1354.

 Xhafka, Agim. Me sportistėt e artit. /Nė Teatrin e Operės dhe tė Baletit dhe nė Ansamblin e Kėngėve dhe  Valleve nė Tiranė / - Sporti popullor, 1984 , 19 qershor.

1355.

 Zadeja, Ēesk. Edhe muzika koncertale simfonike .-Zėri i popullit, 1984 , 15 prill.

1356.

 Zadeja, Ēesk.  Historia e popullit nė kėngėn e tij (Festivali folklorik Kombėtar -1983) - Skena dhe ekrani, 1984 , nr.4, f.12-14.

1357.

 Zadeja, Ēesk.  Shprehje e individualitetit krijues .(Nė proēesin krijues me Artistin e Popullit Ēesk Zadeja) - Drita, 1984 , 8 prill, f.7.

1358.

 /Zadeja, Ēesk., Gaqi, Thoma dhe Mula, Avni/ Qė cilėsia nė koncertet e majit tė vijė kurdohere nė rritje / Bisedė nė redaksi/ - Zėri i popullit, 1984, 27 maj.

1359.

Zeqo ,Moikom. A ekziston njė portret  autentik i Jan Kukuzelit. /Kėngėtar dhe muzikant i madh nga Durrėsi qė ka punuar e jetuar nė shekullin e 12-tė/ - Adriatiku , 1984, 8 janar.

1360.

 Zoraqi, Nikolla. Lėvrimi i tė gjitha gjiinive, kėrkesė e kohės. (Me kompozitorin Nikolla Zoraqi, nė proēesin krijues) - Drita , 1984, 5 shkurt, f.7.

1361.

Zoto, Naim dhe Cekani, Sejdin.  Frymėzim nga krijimtaria popullore . /Koncert i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore dhe atij Migjeni - Zėri i popullit, 1984, 18 maj.

 

1985

1362.

Aliaj, Agron.  Mė kujtohet habia e njė shokut tin .-(Me koreografin Agron Aliaj nė proēesin krijues) - Drita, 1985, 10 shkurt, f.7.

1363.

 Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore dha me sukses shfaqjen e  tij tė parė nė Itali .-Zėri i popullit , Bashkimi, 1985, 23 tetor.

1364.

 Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore i RPS tė Shqipėrisė pėrfundoi me sukses turneun e tij nė Itali .-Zėri i popullit , Puna, 1985 , 5 nėntor.

1365.

Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore tė RPS tė Shqipėrisė vazhdon me sukses turneun e tij nė Itali (Shfaqjen e parė nė Festivalin e 9-tė Ndėrkombėtar folklorik tė Firences e jep Ansambli ynė) - Zėri i popullit, 1985 , 25 tetor.

1366.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe Valleve Popullore vazhdon me sukses turneun nė Itali - Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1985, 30 tetor.

1367.

Bashkurti, Lisen . "Agimi" - opereta e parė shqiptare / e kompozitorit Kristo Kono/ ( Nga historia e kulturės sonė) - Zėri i popullit , 1985, 23 gusht.

1368.

Bashkurti, Lisen.  "Bohema" /e kompozitori Xh. Puēini/ e rivėnė nė skenė- Skena dhe ekrani , 1985 , nr.3, f.54-55.

1369.

Bashkurti, Lisen.  Dy vepra te reja muzikore .-(Koncert i orkestrės simfonike tė Teatrit tė Operas dhe Baletit, me pjesėmarrjen e korit dhe tė solistėve) - Drita , 1985 , 3 mars, f.6, 12.

1370.

Bashkurti, Lisen.  Krijimtari e frymėzuar nga aktualiteti nga njerėzit e punės (Rreth krijimtarisė sė Prenkė Jakovės - Artist i Popullit) - Jeta e re, 1985, 18 dhjetor.

1371.

Bashkurti, Lisen.  Me pasion pėr muzikėn (Duke ndjekur veprimtaritė muzikore tė orkestrės simfonike dhe ansambleve instrumentale tė Filarmonisė sė Durrėsit) - Zėri i popullit, 1985, 26 shtator.

1372.

Bashkurti, Lisen.  Vlera cilėsore. Qėndrim kritik ndaj mangėsive (Duke ndjekur krijimtarinė e kohėve tė fundit nė muzikėn instrumentale simfonike) - Drita , 1985 , 9 qershor, f.7,11.

1373.

Ciko, Zhani.  Arritje dhe detyra nė pėrmirėsimin e pėrmbajtjes dhe tė metodave e nė specialitetin e instrumentave me harqe e piano /Nė shkollat e mesme artistike / :Revista pedagogjike, 1985, nr.3, f.10-23.

1374.

Ēefa, Sandėr. Dėgjuesi  afėr krijimtarisė / Mbi koncertet e ansamblit tė ri tė muzikės sė dhomės tė Institutit tė Lartė tė Arteve/ - Drita , 1985, 19 maj, f.13.

1375.

Ēefa, Sandėr.  Veēori tė veprave simfonike .-Drita , 1985 , 27 janar, f.11.

1376.

Ēefa, Sandėr dhe Ēiraku, Ymer. Mė shumė individualitet krijues nė muzikė --Zėri i popullit, 1985 , 19 maj.

1377.

Ēeli, Zef.  Nė Itali me Ansamblin  e Kėngėve e Valleve - Bashkimi, 1985 , 22 nėntor.

1378.

Ēiraku, Ymer. Njėanshmėri e pajustifikuar. ( Pėr njė raport tė drejtė ndėrmjet temės historike dhe asaj tė ditės nė gjinitė e mėdha muzikore) - Zėri i popullit, 1985, 13 janar.

1379.

Daija, Tish. Ekzekutim me nivel i veprave simfonike (Koncert i orkestrės simfonike tė Teatrit tė Operas e Baletit me pjesėmarrjen e korit dhe solitėve0 - Zeri i popullit , 1985 , 26 shkurt , f.3.

1380.

Daija, Tish.  Vite qė rritėn, breza muzikantėsh tė talentuar - Nėntori, 1985 , nr.10 , f.126- 128.

1381.

Dervishi, Artan.  Rivihet " Bohema" /e Xh. Puēinit nė skenėn e teatrit i Operas dhe Baletit/ - Drita , 1985, 3 mars, f.4.

1382.

Dervishi, Artan.  Shfaqje tė pėrbashkėta me artistėt turq (Njė grup artistėsh turq.( Nje grup artistėsh tė Operas tė Ankarasė nė skenėn tonė) - Drita , 1985 , 27 tetor, f.16.

1383.

Dervishi, Artan.  Vepra tė reja simfonike. /"Uvertura e N. Zoraqit dhe simfonia nr.1 e A. Peēit, dy vepra tė reja tė ekzekutara pėr herė tė parė  si dhe "Trio koncert" e Bethovenit u shfaqėn nė sallėn e Teatrit tė Operas dhe tė Baletit/ - Bashkimi, 1985, 22 shkurt.

1384.

Dizdari, Limos.  Jam pjesėtar i gėzimeve tė rinisė (Intervistė e kompozitorit Limos Dizdari , Artist i merituar) - Zėri i rinisė, 1985, 16 shkurt.

1385.

Dizdari, Limos.  Kėnga duhet tė jetojė gjithmonė. (Duke dėgjuar kėngėn "Pėr ty Atdhe" tė kompozitorit Pjetėr Gaci / Kėnduar nga Artisti i Popullit Mentor Xhemali / - Zėri i popullit , 1985, 19 tetor.

1386.

Dhimitri, Petro. Vlerat e njė arkivi qė rritet me shpejtėsi /Arkivi i Teatrit tė Operės dhe Baletit/ - Bashkimi, 1985, 17 nėntor.

1387.

Ferdel , Andre. Njeriu dhe artisti shqiptar .-Drita, 1985, 17 nėntor , f.16.

1388.

 /Gekmen, Rengin dhe Kodall, Nerid/ Kompozitorė tė vlerėsuar, publik qė e do muzikėn .( Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) /Pėrshtypje nga qėndimi nė Shqipėri / - Drita, 1985 , 24 nėntor, f.16.

1389.

Greva, Flutura. Gaqo Ēako  (Bio- bibliografi) - Drita, 1985, 10 shkurt , f.13.

1390.

Gurakuqi, Luigj. Udhėheqėsi kryesor i spektaklit operistik /Dirigjenti/ - Skena dhe ekrani , 1985 , nr.3, f.8-9.

1391.

Harapi, Tonin. Artiste e shquar e artit tonė skenik. /Artisjta e merituar Gjyzepina Kosturi/ - Drita, 1985, 3 shkurt , f.13.

1392.

Harapi , Tonin. Njė jetė kushtuar muzikės / Artisja e Popullit Lola Gjoka/ - Drita , 1985 , 20 tetor, f.12.

1393.

Hysi, Fatmir. Duke folur pėr muzikėn. (Material pyetje - pėrgjigje pėr njohjen e muzikės) - Kultura masive, 1985 , nr.2, f.202- 230.

1394.

Hysi, Fatmir. Me pasion e vullnet nė rrugėt e artit ( Bisedė me kritikun Fatmir Hysi) / Nė fushėn e muzikės/ - Zėri i rinisė, 1985 , 21 shtator.

1395.

 Hysi, Fatmir. Vėmendje mė tė madhe ndaj muzikės me program .-Zėri i popullit, 1985, 7 shkurt.

1396.

Ibrahimi, Feim. Punė sa mė sistematike e me nivel / Probleme pėr pėrgatitjen e talenteve tė reja nė muzikė/ - Zėri i popullit, 1985, 17 mars.

1397.

Ibrahimi , Feim.  Tė pėrfitosh nga cilėsia e traditės (Intervistė me sekretarin e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Feim Ibrahimi) / Per zhvillimin e forcave tė reja krijuese dhe interpretuese nė fushėn e muzikės / -Drita , 1985, 8 shtator , f.7.

1398.

Jorganxhi, Rozmari. Vėzhgime nga skena e interpretuesve (Duke u ndalur te kėngėtarėt e rinj) / Pėr festivalin e interpretuesve tė kėngės sonė/ - Drita , 1985, 14 korrik, f.5.

1399.

 Jorgji, Kristo.  Mė tepėr kujdes pėr pėrgatitjen e studentėve me profil tė gjėrė /Nė Institutin e Lartė tė Arteve/ - Mėsuesi, 1985 , 19 qershor.

1400.

 Ju ngrini nė art jetėn e popullit. /Pėrshtypje tė studiuesit arbėresh Andrea Beluēi/ - Drita , 1985 , 16 qershor.

1401.

 Kalemi, Luljeta.  Njė jetė pranė muzikės dhe kengės. (Portrete artistėsh) / Artisti i merituar Kostandin Trako/ - Skena dhe ekrani , 1985, nr.1, f.24-25.

1402.

Kallamata, Arben. Dy vjet njė valle (Vendi qė zė krijimtaria e kompozitoreve tė rinj nė disa orkestra simfonike) - Drita , 1985, 17 nėntor , f.5.

1403.

 Kasoruho, Naxhi.  Fidanishte e talenteve tė reja (Me nxėnėsit e shkollės sė muzikės) - Pararoja, 1985, 5 qershor.

1404.

 Kėlliēi, Zamir. Njė artiste qė i dha shumė skenės shqiptare / Gjyzepina Kosturi Artiste e merituar/ - Shqiptarja e re , 1985, nr. 10, f.25.

1405.

Kėlliēi, Zamir.  Njė jetė pėr artin /Mbi aktivitetin e Zoica Haxhos, balerinė dhe Heroinė e Punės Socialiste/ - Shqiptarja e re, 1985 , nr.12 , f.18.

1406.

Koēo, Eno.  Artiste dhe pedagoge e shquar /Mbi jetėn dhe veprimtarinė e Artistes sė Popullit Lola Gjoka/ - Skena dhe ekrani, 1985, nr.4, f.51-52.

1407.

 Koēo, Eno.  Program i pasur, realizim me kulturė (Nga koncertet e dirigjentit egjiptian Jusef El-Sisi me Orkestrėn e teatrit tė Operės e Baletit) - Drita, 1985, 10 mars, f.15.

1408.

Koēo, Eno.  Opera "Bohema" e Puēinit (Shfaqje e re e trupės sė Teatrit tė Operės e tė Baletit) - Zėri i popullit, 1985 , 7 mars.

1409.

Kono, Kristo.  Kompozo sa mė shumė - Drita, 1985 , 14 prill.

1410.

Kono, Kristo.  Me Artistin e Popullit Kristo Kono - Ylli , 1985 , nr.3 , f.16-17.

1411.

Koreshi, Vath.  Nė Itali me kėngėt dhe vallet tona. /Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore/ - Shqipėria e re, 1985, nėntor, f.8.

1412.

Koreshi, Vath.  Nė Itali me kėngėt dhe vallet tona (Mbresa nga turneu i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Itali) - Zėri i popullit , 1985, 15 nėntor.

1413.

 Kovaēi, Ramiz. Interpretim me nivel tė artistėve tė operės sė Ankarasė /Bashkė me artistėt tanė tė Operės dhe Baletit shfaqjen operat "Traviata"e Xhuzepe Verdit dhe "Berberi i Seviljes" e Xhakomo Rossinit - Bashkimi, 1985, 31 tetor.

1414.

Kraja, Maria. Njė jetė kushtuar muzikės /Artistja e Popullit Lola Gjoka/ - Drita , 1985, 20 tetor, f.12.

1415.

Krantja , Mustafa.  Nė zėrin e saj - zemra e popullit ( Me rastin e 75 vjetorit tė lindjes sė Artistes sė Popullit Tefta Tashko (Koēo) - Zėri i popullit, 1985 , 17 nėntor.

1416.

Kuromeno, Anastas.  Tė fuqishme ne ide, tė freskėta nė emocione /Mbi veprat e gjinive tė mėdha instumentale - simfonike tė krijuesve tanė / - Drita, 1985, 17 mars, f.3.

1417.

Kurtiqi, Gjikė. Artistėt shqiptarė nė Algjeri dhe Tunizi /Ansambli " Na bashkoi, kėnga popullore" / - Shqipėria e re, 1985 , nr.4, f.17.

1418.

Laēi, Afėrdita.  "Kur kėndoje, ligjėroje sa njė mijė bilbila" ( Me rastin e 75 vjetorit tė lindjes / Tė Artistes sė Popullit Tefta Tashko Koēo / -Pėrpara , 1985 , 2 nėntor.

1419.

Leotcakos, George. "Alvaniqi muziqi"( Muzika Shqipėtare) Greqi , 1985.

Rec.: Shkreli Kujtim. Njohje e muzikės sonė jashtė shtetit (U botua nė Greqi libri "Alvaniqi muziqi" - "Muzika shqiptare" e muzikologut George Leotcokos - Skena dhe ekrani , 1985 , nr.4 , f.48.

1420.

Liēo, Lefter.  Ecuri dhe probleme tė jetės sonė koncertale (Sallat tona kėrkojnė gjithnjė ekzekutues tė rinj) - Bashkimi, 1985, 7 dhjetor.

1421.

 Loli, Kosta. Koncert vokal instrumental i shkollės artistike "Onufri" - Shkumbini, 1985, 5 qershor.

1422.

 Loli, Kosta. Veēori muzikore tė valleve tė minoritetit grek -Skena dhe ekrani , 1985 , nr.4 , f.42-43.

1423.

 Madhi , Ibrahim. Probleme tė rritjes sė cilėsise sė punės ne pėrgatitjen e interpretuesve instrumentistė /Nė shkollat e mesme artistike/ - Revista pedagogjike, 1985, nr.3, f.24- 28.  

1424.

Materiale tė reja, ruajtje e specifikės sė gjinisė (Nga njė diskutim krijues nė Lidhje) / Diskutim krijues i tri veprave muzikore "Rapsodi pėr violinė e orkestėr " e Ēesk Zadesė  "Uverturė" e Limos Dizdarit dhe "Koncert pėr piano e orkestėr" e David Tukiqit/ - Drita, 1985, 22 shtator, f.11.

1425.

Me admirim pėr Shqipėrinė dhe artin e saj. (Ansambli " Na bashkoi kėnga popullore" nė Algjeri dhe Tunizi) - Drita, 1985, 28 korrik, f.16.

1426.

 Mihali, Pano.  Artist me shpirt tė gjerė. /Artist i Popullit Gaqo Avrazi/ - Luftėtari , 1985, 21 nėntor.

1427.

 Musta, Roland.  Jetėgjatėsinė nė skenė e bėn pasioni dhe ekzigjenca si interpretues /Nga biseda me kėngėtarin Gaqo Ēako Artist i Popullit / - Zeri i popullit , 1985 , 2 nėntor.

1428.

 Musta, Roland.  Ritmet e Atdheut nė krijimet e njė kompozitori / Nga biseda me kompozitorin Tish Daija" Artist i Popullit, autor i baletit tė parė shqiptar "Halili dhe Hajrija" e veprash tė tjera skenike, simfonike, kėngėsh popullore tė pėrpunuara, pjesėsh pėr instrumentė popullorė kantate etj me krijuesit tanė - Zėri i popullit, 1985, 14 shtator.

1429.

Muzika shqiptare (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) / Libri "Muzike shqiptare" i George Leocakos shkrimtar grek/ - Drita , 1985 , 4 gusht, f.16.

1430.

 Nga diskutimet nė Konferencėn Kombėtare tė talenteve tė reja ( Nė seksionin e muzikės) - Drita, 1985, 3 nėntor, f.10.

1431.

 Nikollari, Astrit .  Mes Artisteve tė ardhshėm.(Reportazh) / Nė shkollėn e mesme artistike " Jakov Xoxa" Fier/ - Drapėr e ēekan , 1985 , 21 dhjetor.

1432.

 Papavrami, Robert.  Rritja e efektivitetit tė procesit tė formimit teknik faktor kryesor pėr pėrshpejtimin mbi baza tė qėndrueshme / Nė shkollat e mesme artistike / - Revista pedagogjike, 1985 , nr.3, f.27-32.

1433.

Peēi, Aleksandėr.  Ditar i vogėl nga njė turne i madh ( Me Ansamblin tonė nė Itali)  - Drita , 1985 , 24 nentor ,f. 14-15.

1434.

Peēi, Aleksandėr. Tė zgjosh emocione tė dėgjuesit (Me kompozitorin Aleksandėr Peēi nė proēesin krijues ) - Drita, 1985, 16 qershor, f.7.

1435.

 Pse  vijnė veprat e dobėta dhe ekzekutimet pa nivel. (Konsultė nė Lidhje pėr fushėn e muzikės) - Drita, 1985, 22 dhjetor , f.5,7.

/Autorė :Ibrahimi, Feim; Krantja, Mustafa; Koēo, Eno; Dizdari, Lomos; Mula Avni; Kushta , Shpėtim; Hysi Fatmir; Daija Tish; Zadeja, Ēesk dhe Kondo , Anastas/

1436.

Reka, Hatixhe. Qoshja e tornerisė - skena ime e parė (Sipas bisedės me Artistin e Popullit Gaqo Ēako. Frymėzime nga klasa punėtore) - Puna, 1985 , 22 shkurt.

1437.

Sharra, Viktor.  "Art qė shpreh bukur shpirtin e popullit qė e ka krijuar" (Jehona e artit tonė nė botė) - Skena dhe ekrani , 1985, nr.4 , f.52-53.

1438.

Sharra , Viktor. "Shkėlqeu talenti i tė mrekullueshmit nga Tirana" /Violinisti 14 vjeēar Tedi Papavramit/ (Mbi zhvillimin e konkursit internacional tė violinės " Rodolfo Lipicer" nė Itali) - Drita, 1985, 6 tetor, f.15.

1439.

 Shembull i punės sė njė artisti militant / Artist i Popullit Gaqo Avrazi/ - Drita , 1985 , 24 nėntor , f.6-7.

1440.

 Shfaqja e suksesshme e Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Rome -Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1985, 31 tetor.

1441.

 Shkreli, Kujtim.  Karakteri estetik e edukues i muzikės sė Prenkė Jakovės nė repertorin pedagogjik - Revista pedagogjike, 1985 , nr.4 , f.74-78

1442.

 Shkreli, Kujtim.  Mbi strukturėn muzikore tė kėngėve kreshnike .-Drita , 1985 , 8 dhjetor , f.12.

1443.

Teqja, Rifat dhe Bashkurti, Lisen.  Pasuri kėngėsh, vlera interpretuese . ( (Duke dėgjuar festivalin e interpretuesve tė kėngės sonė) - Zėri i popullit , 1985, 7 korrik.

1444.

 Truja, Jorgjia. Kėngėtare me diapazon tė gjėrė(Kujtimit tė artistes sė merituar Gjyzepina Kosturi) - Skena dhe ekrani, 1985, nr.1, f.53.

1445.

U dėgjuan veprat dhe nisi diskutimi krijues( Nė klubin e Lidhjes) /Diskutimi krijues i tri veprave muzikore :Trio instrumentale e Shpėtim Kushtes; Poeme - Rapsodi e Kujtim Laros dhe Rapsodi Nr.2 e Thoma Simakut/ - Drita, 1985, 1 dhjetor , f.7, 11.

1446.

 U zhvillua ceremonia e varrimit tė Artistes sė Popullit Lola Gjoka .-Zėri i popullit, Puna, 1985, 8 tetor.

1447.

Vdiq Artisti i Popullit Gaqo Dhosi Avrazi /Nekrologji/ - Zėri i popullit, 1985, 10 nėntor.

1448.

Vdiq Artistja e Popullit Lola Gjoka /Nekrologji/ - Bashkimi, 1985, 7 tetor.

1449.

Xhemali , Mentor.  Njė kengė qė i pėlqente shumė - Ylli, 1985, nr.4, f.7.

1450.

Zadeja, Ēesk. Dirigjent dhe krijues veteran /Artisti i Popullit Gaqo Avrazi/ - Drita , 1985, 24 mars, f.13.

1451.

Zadeja, Ēesk. Tė rinjtė pasurojnė krijimtarinė muzikore .-Nentori, 1985, nr.12, f.156-159.

1452.

 Zadeja, Ēesk , Daija , Tish dhe Zoraqi, Nikolla.  Njohės i thellė i muzikės sė popullit .-Drita , 1985 , 14 prill, f.5.

1453.

Zela, Vaēe.  Nė udhėn e kėngės (Bisedė nė redaksi me Artisten e Popullit, Vaēe, Zela )  -Skena dhe ekrani, 1985 , nr.1, f.28-29.

1454.

  Zoraqi, Nikolla.  Kush e frymėzon muzikėn tonė (Nga blloku i artistit) - Zėri i popullit, 1985 , 22 dhjetor.

1455.

 Zheji, Gjergj.  Teatri i Operės dhe spektatori. Me ndonjė vėshtrim jashtė kėtij raporti. Duke diskutuar pėr cilėsine ideoartistike) - Drita , 1985 , 8 dhjetor , f.5-7.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit