BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1976, 1977, 1978, 1979, 1980

1976

609.

Agolli, Nexhat. Frymėzim nga gurra e popullit .(Rreth krijimit koreografik "Festė tė madhe ka sot Shqipėria") /Nga Ansambli i Kėngėve dhe Valleve/ .-Drita, 1976, 1 shkurt, f.4.

610.

Agolli, Nexhat. Njė krijim koreografik popullor me vlera ideo-artistike /Mbi historikun e valles sė "Osman Takės" / .-Drita, 1976, 12 shtator, f.12.

611.

Albaner pa forsta besok kampar for sin egen kultur .-Dagens nyheter 1976, 23 gusht (Stokholm).

612.

Aliaj, Agron dhe Gaci, Pjetėr. Shqiponja (Valle simfonike) - Koreografia, 1976, nr.1, f.17-19.

613.

Amatorėt shkodranė pėr jubileun e madh (Shėnime nga pėrgatitja e operės "Celula e Kuqe") /Me muzikė tė Gjon Kapedanit, kushtuar tre heronjve tė Shkodrės, Perlat Rexhepi, Branko Kadia dhe Jordan Misja/ .-Drita, 1976, 17 tetor, f.13.

614.

Ansambli i Kėngėve dhe i Valleve Popullore tė RP tė Shqipėrisė dha nė Stokholm shfaqjet e para .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1976, 24 gusht.

615.

Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve Popullore i RP tė Shqipėrisė u nis pėr nė Suedi .-Zėri i popullit .-Bashkimi, 1976, 22 gusht.

616.

Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve Popullore pas njė turneu nė Suedi e Norvegji, u kthye nė Atdhe .-Luftėtari, 1976, 5 shtator.

617.

Ansambli ynė Shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve Popullore nė Norvegji. (Koncerti i tij nė Oslo vlerėsohet lart) .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė ,1976, 4 shtator.

618.

Antoniu, Kristaq. Jo vetėm nė krijimtari, por edhe nė interpretim. (Bisedė me shkrimtarėt dhe artistėt e rinj) .-Drita, 1976, 21 nėntor, f.3.

619.

Anxhaku, Zenel. "Zgjimi" /e kompozitorit Tonin Harapi/ -njė sukses i ri i operės sonė .-Puna, 1976, 2 mars, f.3.

620.

Avrazi, Gaqo. Kėngėt tona korale .-Ylli, 1976, nr.5, f.14.

621.

Bogdani, Ramazan. Mbi disa probleme tė novatorizmit nė folklorin tonė koreografik .-Drita, 1976, 3 tetor, f.13, 16.

622.

Cane, Nesti. Artisti i merituar "Nikolla Zoraqi" .-Pionieri, 1976, nr.21, f.12-14.

623.

Cane, Nesti. Artisti i Popullit Ēesk Zadeja .-Pionieri, 1976, nr.19, f.10-12.

624.

Cane, Nesti. Gaqo Avrazi .-Pionieri, 1976, nr.17, f.16-17.

625.

Cane, Nesti. Kėnga dhe zhvillimi i saj nė vendin tonė .-Pionieri, 1976, nr.22, f.22-25.

626.

Cane, Nesti. Kozma Lara .-Pionieri, 1976, nr.20, f.14-15.

627.

Cane, Nesti. Tish Daija .-Pionieri, 1976, nr.13, f.8-9.

628.

Ciko, Mihal. Nė ditėt kur kėndonim kėngėt patriotike .-Drita, 1976, 12 dhjetor, f.12.

629.

Daija, Tish. "Sollėt zjarr nė zemrat tona" (Pėrshtypje e mbresa nga shfaqjet e Ansamblit tonė Shtetėror tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore nė Suedi e Norvegji) .-Drita, 1976, 12 shtator, f.14.

630.

Denisi, Muharrem. Tingėllimi kombėtar e popullor nė njė vepėr tė re operistike. (Mbi operėn "Zgjimi" tė Tonin Harapit) .-Nėntori, 1976, nr.4, f.82-89.

631.

Dilo, Lefter. Klubi "Drita" pėr muzikėn (Traditat tona nė muzikė) .-Pararoja, 1976, 8 shtator.

632.

Dilo, Lefter. Muzika nė vitet 1920-1930 (Traditat tona nė muzikė) .-Pararoja, 1976, 15 shtator.

633.

Dilo, Lefter. Pas shtatė dekadash.(Traditat tona nė muzikė) .-Pararoja, 1976, 18 shtator.

634.

Dizdari, Limos. Qė nga kėngėt partizane gjer te opera ... -Nėntori, 1976, nr.10, f.19-21.

635.

Grimci, Abdulla. Artist dhe njeri i mirė. /Kompozitori Enver Mara/ -Nėntori, 1976, nr.1, f.176-181.

636.

Grimci, Abdulla. Me dashurinė pėr kėngėn popullore. /Paulin Pali/ .-Drita, 1976, 15 gusht, f.15.

637.

Guli, Gaspėr. Jo vetėm nė salla por edhe nė fushat e blerta. (Nga turneu i trupės sė Teatrit tė Operės e Baletit) -Bashkimi, 1976, 20 korrik.

638.

Gurakuqi, Luigj. Opera "Celula e kuqe" nė skenėn e Filarmonisė sė Shkodrės /Me muzikė tė kompozitorit Gjon Kapedani/.-Drita, 1976, 21 nėntor, f.5, 12.

639.

Gjoni, Simon. Drejt thellimit tė karakterit kombėtar e tingėllimit popullor .-Drita, 1976, 9 maj, f.1-2.

640.

Gjoni, Simon. Jehonė e realitetit madhėshtor ./Nė muzikė/ .-Ylli, 1976, nr.10, f.12.

641.

Gjoni, Simon. Pėr njė thellim tė mėtejshėm tė karakterit kombėtar tė baletit e koreografisė sonė .-Nėntori, 1976, nr.2, f.11-29.

642.

Gjoni, Simon. Sukses i operės "Zgjimi" /e kompozitorit Tonin Harapi/ .-Zėri i popullit, 1976, 21 mars, f.3.

643.

Gjoni, Simon dhe Koreshi, Vath. Mbi disa probleme tė koreografisė dhe kostumeve popullore .-Drita, 1976, 8 gusht, f.3-4.

644.

Kallulli, Adriatik. T'i edukojmė studentėt me dashurinė dhe respektin pėr kulturėn tonė kombėtare ./Nė Institutin e Lartė tė Arteve/ .-Mėsuesi, 1976, 15 dhjetor.

645.

Karadaku, Astrit. Instituti qė kontribuon pėr lulėzimin e artit e tė kulturės sonė socialiste. (Me rastin e 10 vjetorit tė krijimit) /Instituti i Lartė i Arteve/ .-Bashkimi, 1976, 14 dhjetor.

646.

Karakter kombėtar - problem thelbėsor pėr letėrsinė dhe artet (Bisedė nė redaksi me shokėt Ēesk Zadeja, Fatos Arapi, Fatmir Haxhiu dhe Dalan Shapllo) .-Nėntori, 1976, nr.5, f.3-16.

647.

Kilica, Klara. Muzika e kultivuar mbėshtetet nė tabanin kombėtar , - Fieri (almanak), 1976, f.121-126.

648.

 Kondo, Anastas. Arritje e probleme tė muzikės dhe tė koreografisė .-Zėri i popullit, 1976, 18 korrik.

649.

Kono, Kristo. Me dashurinė pėr Atdheun dhe kėngėt e popullit /Ē'mė kujton letėrkėmbimi me Artisten e Popullit Tefta Tashko Koēo/ .-Drita, 1976, 25 korrik, f.12.

650.

Kraja, Fiqiri. Opera "Zgjimi" /e kompozitorit Tonin Harapi/ (Premierė e Teatrit tė Operas dhe Baletit nė Tiranė) .-Ylli, 1976, nr.4, f.18.

651.

Krantja, Mustafa. Opera "Celula e kuqe" /e kompozitorit Gjon Kapedani/ njė sukses i ri .-Jeta e re, 1976, 27 tetor, f.1, 4.

652.

Krantja, Mustafa. Opera "Zgjimi" /e kompozitorit Tonin Harapi/ - njė sukses tjetėr i rėndėsishėm nė rrugėn e zhvillimit tė artit tonė muzikor skenik .-Zėri i rinisė, 1976, 3 mars, f.3.

653.

Krypa, Shuaip. Komplekset vokale nė interpretimin e kėngės sonė .-Drita, 1976, 15 shkurt, f.7.

654.

Mato, Jakup. Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve Popullore shqiptare nė Suedi e Norvegji .-Shqiptarja e re, 1976, nr.5, f.32-33.

655.

Mato, Jakup. Sukses i madh i artit tonė nė vendet skandinave /Aktivitet i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore/ .-Zėri i popullit, 1976, 12 shtator.

656.

Mula, Avni dhe Dhimitri Petro. Opera "Zgjimi /e Tonin Harapit/ - sukses i ri i muzikės sonė .-Bashkimi, 1976, 17 mars, f.3.

657.

Nga turneu i Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore tė RP tė Shqipėrisė nė Suedi. Zėri i popullit, Bashkimi, 1976, 27 gusht.

658.

Nuri, Astrit. "Njė nga arsyet ėshtė edhe Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe Valleve" .-Zėri i popullit, 1976, 7 maj.

659.

Paparisto, Albert. Vepėr muzikore me karakter tė theksuar kombėtar e popullor /Suita simfonike e Ēesk Zadesė/ .-Drita, 1976, 25 janar, f.7.

660.

Pas turneut nė Suedi e Norvegji Ansambli ynė Shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve Popullore u kthye nė Atdhe -Drita, 1976, 5 shtator, f.1, 3.

661.

Picoka, Hilmi. Me ata qė po venė nė skenė operėn "Celula e kuqe" /Me muzikė tė kompozitorit Gjon Kapedani) .-Jeta e re, 1976, 25 shtator, f.4.

662.

Qatipi, Ruzhdi. Jeta, arti popullor dhe njė vepėr koreografike. (Nė bisedė me autorėt e baletit "Cuca e maleve /tė Nikolla Zoraqit/ .-Nėntori, 1976, nr.11, f.145-151.

663.

Selimi, Skėnder. Pėr njė ndikim mė tė madh tė traditės sonė nė artin e kultivuar koreografik .-Drita, 1976, 8 shkurt, f.4, 14.

664.

Stringa, Hamide. Kompozitori Tonin Harapi .-Pionieri, 1976, nr.5, f.16-17.

665.

Sukses i madh i Ansamblit tonė Shtetėror tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore nė Suedi .-Zėri i popullit, 1976, 25 gusht.

666.

Sukses i merituar i artit tonė tė partishėm. (Bisedė me pjestarė tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore tė Shqipėrisė) /Mbi turneun nė Suedi e Norvegji/ .-Bashkimi, 1976, 7 shtator.

667.

Shuteriqi, Zana. Mbi zhvillimin e muzikės sonė instrumentale tė dhomės .-Nėntori, 1976, nr.9, f.142-149.

668.

Shuteriqi, Zana. Muzikė popullore dhe krijuesit e interpretuesit e rinj .-Zėri i rinisė, 1976, 5 qershor.

669.

Tėrshana, Engjėll. Balerina heroinė /Zoica Haxho/ .-Pionieri, 1976, nr.10, f.12-13.

670.

Tėrshana, Engjėll. Temė aktuale nė artin koreografik .-Koreografia, 1976, nr.1, f.1,8.

671.

Ulqini, Hasan. Mjeshtri mė i madh i muzikės sė kohės. (Me rastin e 900-vjetorit tė lindjes sė kompozitorit Jan Kukuzeli) .-Adriatiku, 1976, 8 gusht.

672.

Zadeja, Ēesk. Nė rrugėn e zhvillimit tė suksesshėm tė kėngės sonė popullore (Mbi Festivalin e kėngės popullore) .-Zėri i popullit, 1976, 4 prill, f.3.

673.

Zadeja, Ēesk. Zhvillimi i vrullshėm i artit tonė muzikor .-Nėntori, 1976, nr.10, f.11-12.

674.

Zadeja, Ēesk dhe Rrota, Tonin. Opera "Zgjimi" /e Tonin Harapit/ - vepėr e re muzikore me karakter kombėtar e popullor .-Drita, 1976, 29 shkurt, f.7, 13.

675.

Zadeja, Tonin. Kėngėtari popullor Bik Ndoja .-Jeta e re, 1976, 1 maj.

676.

Zemra e artistėve do tė rrahė gjithmonė me zemrėn e popullit ./Nė Institutin e Lartė tė Arteve/ .-Mėsuesi, 1976, 17 nėntor.

677.

Zhamo, Lili. Vatėr revolucionare e pėrgatitjes sė artistėve tė ardhshėm /Nė Institutin e Lartė tė Arteve me rastin e 10 vjetorit tė krijimit/ .-Zėri i popullit, 1976, 18 dhjetor.

 

1977

678.

Agolli, Dritėro. Nga raporti i shokut Dritėro Agolli (Zhvilloi punimet Plenumi i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve) .-Drita, 1977, 29 mars, f.1-7, 10-11.

679.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe Valleve Popullore vazhdon me sukses shfaqjet nė Greqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1977, 22 tetor , -Drita, 1997, 23 tetor.

680.

Art thellėsisht i rrėnjosur nė popull. (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) .-Drita, 1977, 13 nėntor, f.14.

681.

Ballafaqim i artit me popullin. (Nga takimi i njė grupi artistėsh tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore me malėsorė dhe valltarė popullorė nė Kukės) .-Drita, 1977, 10 prill, f.1, 3.

682.

Bataljini, Fiameta. Arti shqiptar ėshtė shprehje besnike e njė realiteti, qė shikon gjithmonė nė perspektivė. (Tė huajt pėr Shqipėrinė) .-Drita, 1977, 6 mars, f.16.

683.

Bogdani, Ramazan. "Ojna e lepurit" -njė krijim i bukur folkloriko-koreografik .-Drita, 1977, 24 prill, f.12.

684.

Burim i pashtershėm frymėzimi e krijimi. (Bisedė e redaktores sonė me Artistin e merituar Tish Daija dhe kompozitorin amator Rudak Ismaili) .-Shkėndija, 1977, 15 shtator.

685.

Cane, Nesti. Artisti i Popullit Mentor Xhemali .-Pionieri, 1977, nr.11, f.26-27.

686.

Cane, Nesti. Feim Ibrahimi .-Pionieri, 1977, nr.2, f.10-11.

687.

Cane, Nesti. Kantata dhe oratoria .-Pionieri, 1977, nr.18, f.28-29.

688.

Cane, Nesti. Kėngė lirike dhe romanca nė vendin tonė .-Pionieri, 1977, nr.8, f. 8-9.

689.

Cane, Nesti. Kostandin Trako .-Pionieri, 1977, nr.1, f.8-9.

690.

Cane, Nesti. Kujtim Laro .-Pionieri, 1977, nr.9, f.13.

691.

Cane, Nesti. Opera e parė shqiptare .-Pionieri, 1977, nr.6, f.16-18.

692.

Cane, Nesti. Opera "Zgjimi" /Kompozitor Tonin Harapi/ . - Pionieri, 1977, nr.22, f.27.

693.

Cane, Nesti. Poema simfonike .-Pionieri, 1977, nr.14, f.28-29.

694.

Cane, Nesti. Si ta kuptojmė mė mirė muzikėn .-Pionieri, 1977, nr.23, f.22-23.

695.

Cane, Nesti. Sonata dhe simfonia .-(Balada) .-Pionieri, 1977, nr.6, f.16-18.

696.

Ēuni, Vasil. "Nė shtigjet partizane" (Mendime rreth tablosė muzikore pėr fėmijė e pionierė) /Me muzikė tė kompozitorit Pirro Cakrani/ .-Zėri i Vlorės, 1977, 9 janar.

697.

Daija, Tish. Sukses i artit profesionist dhe amator. /Koncertet e majit 1977/ .-Drita, 1977, 12 qershor, f.5-6.

698.

Denizi, Muharrem. Interpretimi nė muzikė dhe karakteri i tij kombėtar .-Ylli, 1977, nr.12-13.

699.

Diskutim krijues pėr dy vepra muzikore. /Pėr poemėn simfonike "Lule djemtė e nėnave qė ratė pėr Atdhe" tė Kujtim Laros dhe rapsodinė orkestrale "Shqipėria nė festė" tė Thoma Gaqit / .-Drita, 1977, 6 nėntor, f.12.

700.

Dizdari, Limos. Me Partinė nė ballė ēojmė gjithnjė pėrpara .(Tabllo muzikore koreografike) /Koreografia: R.Bogdani/ .-Koreografia, 1977, nr.2, f.12-31 (Me nota muzikore).

701.

Filja, Hysen. Botime vepra muzikore tė kompozitorėve tanė .-Drita, 1977, 23 tetor, f.5.

702.

Filja, Hysen. Mbi evolucionin e kėngės polifonike labe .-Drita, 1977, 17 korrik, f.6.

703.

Filja, Hysen. Tipare tė reja nė interpretimin e kėngės popullore .-Drita, 1977, 27 shkurt, f.12-13.

704.

Filja, Hysen. Zėri i paharruar i Tefta Tashko Koēos. (30 vjetori i vdekjes) .-Nėntori, 1977, nr.12, f.201-211.

705.

Forcimi i karakterit kombėtar - detyrė e pėrhershme pėr punonjėsit e letėrsisė dhe tė arteve. (Kryeartikull) .-Zėri i popullit, 1977, 10 shtator.

706.

Grupi artistik shqiptar dha shfaqjen e dytė nė Austri .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1977, 9 nėntor.

707.

Grupi artistik shqiptar dha shfaqjen e parė nė qytetin e Lincit tė Austrisė .-Zėri i popullit .-Bashkimi, Zėri i rinisė, 1977, 5 nėntor.

708.

Gjoni, Simon. Mbi forcimin e frymės e tė fizionomisė kombėtare popullore tė muzikės e koreografisė sonė .-Nėntori, 1977, nr.5, f.277-288.

709.

Gjoni, Simon. Tonet epike -njė nga tiparet mė tė qenėsishme tė muzikės dhe tė koreografisė sonė.(Art-Letėrsi) .-Zėri i popullit, 1977, 29 maj.

710.

Gjoni, Simon. Tri aspekte nga koncertet e majit 1977 .-Zėri i popullit, 1977, 26 qershor.

711.

Harapi, Tonin. "Celula e kuqe" /e kompozitorit Gjon Kapedani/ njė operetė e re nga njė trupė amatore /Tė Shkodrės/ .-Ylli, 1977, nr.1, f.16.

712.

Harapi, Tonin. Vepra tė frymėzuara. (Nga krijimtaria e kompozitorėve tė rinj) .-Drita, 1977, 28 gusht, f.7.

713.

Hidri, Hysen. Pėr forcimin e karakterit kombėtar e frymės popullore nė shkollėn e muzikės .-Adriatiku, 1977, 22 nėntor.

714.

Ibrahimi, Feim. Arritje dhe detyra pėr muzikėn dhe koreografinė tonė .-Drita, 1977, 23 tetor, f.1, 14.

715.

Ibrahimi, Feim. Krijimtari e mbėshtetur nė truallin kombėtare (Mbi koncertet e majit 1977) .-Nėntori, 1977, nr.7, f.5-16.

716.

Ibrahimi, Feim. Muzikė e frymėzuar nga jeta dhe kėnga e popullit. /Mbi aktivitetin e kompozitorit Kristo Kono/ .-Drita, 1977, 25 shtator, f.13.

717.

Jorganxhi, Rozmari. Pėr njė njohje mė tė thellė tė traditės sonė nga kėngėtarėt lirik .-Drita, 1977, 20 nėntor, f.7.

718.

Kalemi, Spiro. Mbi pėrpunimin e kultivimin e kėngės popullore .-Drita, 1977, 18 dhjetor, f.6-7.

719.

 Kalemi, Spiro. "Mbrėmja e kėngės pleqėrishte" /Koncert me kėngė popullore organizuar nga Artistja e Popullit Maria Kraja dhe Artistja e merituar Lola Gjoka/ .-Drita, 1977, 30 tetor, f.14.

720.

Kalemi, Spiro. Muzikė qė buron nga gurra popullore. /Mbi krijimtarinė e Artistit tė Popullit Kristo Kono/ .-Nėntori, 1977, nr.10, f.136-153.

721.

Kanaēi, Panajot dhe Zekthi, Besim. Traditė e pasur e ngritur nė art. /Me rastin e 20-vjetorit tė krijimit tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore/ .-Bashkimi, 1977, 11 dhjetor.

722.

Koēo, Eno. Mbi interpretimin artistik ./Zhvillimi i muzikės sonė kombėtare instrumentale / .-Drita, 1977, 6 mars, f.12.

723.

Kolitari, Andromaqi. Kur bashkon zėrin nė kėngėt e vendit tėnd ..(Me Artisten e Popullit Vaēe Zela) .-Shkėndija, 1977, 13 tetor.

724.

Krantja, Mustafa dhe Gjokutaj, Ēapajev. Nė rrugėn e zhvillimit tė kėngės sonė .-Zėri i popullit, 1977, 23 janar.

725.

Kruta, Beniamin. Folklori dhe krijimtaria muzikore e koreografike .-Nėntori, 1977, nr.5, f.297-305.

726.

Letėrsia dhe artet tė ndjekin ritmet e zhvillimit tė shoqėrisė sonė ./Nga mbledhja e Plenumit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve/ .-Zėri i popullit, 1977, 18 mars.

727.

Loli, Kosta. Pėr njė dramaturgji mė tė zhvilluar nė poemat tona simfonike .-Drita, 1977, 24 korrik, f.6.

728.

Mato, Jakup. Pėr njė zhvillim frontal dhe harmonik tė tė gjitha llojeve tė artit .-Zėri i popullit, 1977, 28 gusht.

729.

Melica, Jorgo. Sukses i Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Greqi .-Drita, 1977, 30 tetor, f.15.

730.

Midis artistėve tė ardhshėm /Tė shkollės "Jordan Misja" nė Tiranė/ .-Shqipėria e re, 1977, nr.1, f.26-27.

731.

Minga, Josif dhe Anxhaku, Zenel. Veteran i muzikės sonė, krijues i palodhur i artit pėr popullin /Kompozitori Kristo Kono Artist i Popullit/ .-Pėrpara, 1977, 21 shtator.

732.

Mio, Sokrat. "Bilbili" i kėngės shqiptare.(Me rastin e 30 vjetorit tė vdekjes sė Artistes sė Popullit Tefta Tashko Koēo .-Pėrpara, 1977, 21 dhjetor.

733.

Nga punimet e Plenumit /Tė Lidhjes sė Shkrimtatrėve dhe Artistėve/ .-Drita, 1977, 20 mars, f.12-13.

734.

Pėr njė komunikim mė tė madh artistik me masat artdashėse /Bisedė me artistėt e merituar Bik Ndoja dhe Gaqo Ēako/ .-Drita, 1977, 13 mars, f.13.

735.

Pėrvojė e pasur nė muzikėn shqiptare. /Kujtime tė artistėve Maria Kraja, Jorgjia Truja, Lola Gjoka dhe Mihal Ciko pėr Artisten e Popullit Tefta Tashko Koēo/ .-Drita, 1977, 25 dhjetor, f.12-13.

736.

Selimi, Skėnder. Njė valle popullore e lashtė epike /Vallja "Dyshja myzeqare"/ .-Drita, 1977, 30 janar, f.12.

737.

Simoni, Gjon. Fryma popullore forcon qartėsin ideoemocionale. /Mbi poemėn simfonike tė Kujtim Laros "Lule more trima qė ratė pėr Atdhe" ekzekutuar nė koncertet e majit/ .-Drita, 1977, 10 korrik, f.7, 13.

738.

Sina, Fisnik. Me kėngėn dhe vallen e popullit, nuk mund tė veprosh si tė duash .-Drita, 1977, 27 mars, f.2.

739.

Sukses i madh i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Athinė .-Mėsuesi, 1977, 19 tetor.

740.

Sukses i madh i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Larisa dhe Selanik tė Greqisė .-Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, 1977, 25 tetor.

741.

Shkreli, Kujtim. Koncertet e majit - manifestim i bukur i artit tonė revolucionar .-Zėri i rinisė, 1977, 8 qershor.

742.

Shkreli, Kujtim. Problemet e zhvillimit tė muzikės vokale .-Drita, 1977, 26 qershor, f.6.

743.

Shuteriqi, Dhimitėr, S. Arti i vėrtetė kėrkon kulturė tė gjėrė .-Zėri i popullit, 1977, 27 mars.

744.

U shpallėn fituesit e koncerteve tė majit 1977 .-Drita, 1977, 12 qershor, f.1, 13.

745.

Ymeri, Petrit. Njė mėngjes nė shkollėn e muzikės Tefta Tashko /Nė Korēė/ .-Zėri i rinisė, 1977, 28 dhjetor.

746.

Zadeja, Ēesk. Koncertet e majit -njė manifestim i arritjeve tė mėdha tė arteve tona tė realizmit socialist .-Bashkimi, 1977, 14 qershor.

747.

Zadeja, Ēesk. Pamjet e gjėra tė jetės dhe heroi pozitiv nė krijimtarinė muzikore .-Nėntori, 1977, nr.5, f.306-315.

748.

Zadeja, Ēesk. "Vallzimi i shqipeve" (Suitė vallesh) /Koreografia P.Kanaēi/ .-Koreografia, 1977, nr.3, f.136-143 (Me nota muzikore).

749.

Zadeja, Tonin. Opera "Celula e kuqe" dhe autori i saj, /Muzika nga kompozitori Gjon Kapedani/ .-Pionieri, 1977, nr.16, 28-29.

750.

Zela, Vaēe. Kėnga e popullit e rrit artistin. (Bisedė me Artisten e Popullit Vaēe Zela) .-Drita, 1977, 22 maj, f.13.

751.

Zela, Vaēe. Mbi gjithēka ajo deshi popullin dhe kėngėt e tij (Figura tė shquara tė artit tonė) /Tefta Tashko Koēo/ .-Bashkimi, 1977, 25 dhjetor.

752.

Zoraqi, Nikolla. Krijimtaria muzikore tė lidhet mė ngushtė me jetėn e popullit .-Nėntori, 1977, nr.5, f.267-276.

 

1978

753.

 Agolli, Nexhat. Shpirti heroik i popullit nė njė poemė koreografike. /Poema "Do tė shkoj me trimat malit" e koreografit Agron Aliaj/ .- Drita, 1978, 10 dhjetor, f.6.

754.

 Agolli, Sadie. Mėsues dhe nxėnės interpretues tė kėngės dhe tė valles popullore .-Mėsuesi, 1978, 11 tetor.

755.

 Ansambli  ynė i kėngėve dhe Valleve Popullore dha me shumė sukses shfaqjen e tij tė parė nė Greqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1978, 18 gusht.

756.

 Ansambli i Kėngėve dhe i Valleve Popullore i dha fund me sukses turneut tė tij nė Itali .-Shqipėria e re, 1978, nėntor.

757.

 Ansambli i Kėngėve dhe i Valleve Popullore i dha fund me sukses turneut tė tij nė Itali dhe u kthye nė atdhe .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1978, 16 nėntor.

758.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore i pėrfundoi me sukses shfaqjet e tij nė Athinė e Livadhja .-Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, 1978, 8 shtator.

759.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore i pėrfundoi me sukses shfaqjet e tij nė Greqi .-Drita, 1978, 10 shtator, f.16.

760.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore jep me shumė sukses shfaqjen e parė nė Itali .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1978, 28 tetor .-Drita, 1978,29 tetor, f.1, 10.

761.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore pritet me entuziazėm nė fshatin arbėresh Sanxhiorxhio .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1978, 12 nėntor.

762.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore pritet me ngrohtėsi nė fshatrat arbėreshė .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, Mėsuesi, 1978, 15 nėntor.

763.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore vazhdon me sukses shfaqjet nė Milano .-Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, Sporti popullor, 1978, 31 tetor.

764.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore vazhdon tė japė me sukses shfaqjet e tij nė Athinė .-Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, Sporti popullor, 1978, 5 shtator.

765.

 Ansambli ynė Shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve Popullore vazhdon me sukses turneun nė Suedi .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1978, 29, 31 gusht.

766.

 Ansambli ynė vazhdon me sukses turneun e tij nėpėr Greqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1978, 24 gusht.

767.

 Avrazi, Gaqo. Sukses i artit tonė tė realizmit socialist ./Mbi koncertet e majit/ .-Bashkimi, 1978, 25 maj, f.3.

768.

 Bogdani, Ramazan. Mbi pasqyrimin e koreografisė nė Festivalin e ardhshėm folklorik kombėtar .-Drita, 1978, 7 maj, f.7, 11.

769.

 Ēerma, Dritan. Usta Isuf Myzyri "Artist i Popullit" .-Shkumbini, 1978, 7 qershor.

770.

 Ēiraku, Ymer. Pėr njė njohje dhe interpretim mė tė mirė tė krijimtarisė popullore .-Zėri i popullit, 1978, 9 prill.

771.

 Daija, Tish. Shikoni ku ka arritur Shqipėria socialiste (Nga turneu i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Itali) .-Drita, 1978, 19 nėntor, f.1, 13.

772.

 Deda, Ferdinand. "Lart frymėn revolucionare" /Uvertura e kompozitorit Shpėtim Kushta/ .-Drita, 1978, 20 gusht, f.6.

773.

 Demi, Diana dhe Vozga Ramazan. Kėngė, valle e melodi pėr jetėn socialiste (Nė koncertet e majit 1978) .-Zėri i rinisė, 1978, 17 maj, f.1-2.

774.

 Demi, Diana dhe Vozga, Ramazan. Shprehje e bukur e rritjes sė artit tonė socialist(Vazhdojnė koncertet e majit 1978) .-Zėri i rinisė, 1978, 13 maj.

775.

 Dervishi, Abdurahman. Kėnga partizane dhe roli i saj nė pasurimin e traditave tona muzikore .-Luftėtari, 1978, 10 shtator.

776.

 Dizdari, Limos. Muzikė qė buron nga shpirti i popullit tonė .-Mėsuesi, 1978, 25 tetor, f.3-4.

777.

 Filja, Hysen. Kėnga popullore buronte nga zemra e saj.(Tė dhėna tė panjohura pėr Tefta Tashko Koēon) .-Drita, 1978, 22 tetor.

778.

 Filja, Hysen. Opereta "Karnavalet" /e Avni Mulės/ nė skenė .-Bashkimi, 1978, 4 mars.

779.

 Filluan koncertet e majit 1978 .-Drita, 1978, 7 maj, f.1-2.

780.

 Frymė epiko-heroike e kohės sonė ...(Koncertet e majit) .-Bashkimi, 1978, 16 maj.

781.

 Gjokutaj, Ēapajev. Lėvrim mė tė gjėrė edhe gjinive tė mėdha muzikore .-Zėri i popullit, 1978, 16 prill.

782.

 Gjoni, Simon. Mbi dramaturgjinė e valleve (Nga dy diskutime krijuese) .-Drita, 1978, 23 korrik, f.4, 14.

783.

 Gjoza, Roland. Virtuozi dhe orkestrina e tij.(Mbi orkestrinėn e Ndue Shytit Artist i merituar/ .-Drita, 1978, 13 gusht, f.7.

784.

 Hajro, Riza dhe Zadeja, Ēesk. Me Ansamblin tonė nė Greqi. (Pėrshtypje dhe mbresa) .-Drita, 1978, 17 shtator, f.14.

785.

 Harapi, Tonin. Opera e parė dhe flladi i kėngės sė popullit. (Kujtime me rastin e 20-vjetorit tė Operas "Mrika") /tė Prenkė Jakovės/ .-Jeta e re, 1978, 20 dhjetor.

786.

 Haxho, Zoica dhe Teqja, Rifat. Nė rrugėn e rritjes sė Operės dhe baletit tonė kombėtare.(Nė 25 vjetorin e themelimit tė Teatrit tė Operas dhe Baletit) .-Drita, 1978, 17 dhjetor, f.7.

787.

 Hysi, Fatmir. Opera dhe kėnga .-Drita, 1978, 5 mars, f.3, 13.

788.

 Janku, Albert. Mbi traditėn dhe novatoren nė veprat skenike tė koreografisė sonė .-Drita, 1978, 24 dhjetor, f.7.

789.

 Kalemi, Spiro. Artistja e Popullit Maria Kraja .-Shqiptarja e re, 1978, nr.12, f.24-25.

790.

 Kalemi, Spiro. Rruga e artit e afroi me popullin (Duke kujtuar Artisten e Popullit Tefta Tashko Koēo) -Shqiptarja e re, 1978, nr.2, f.21.

791.

 Kapedani, Gjon. "Celula e kuqe" /e Gjon Kapedanit/ (Fragment nga Opera) .-Shkodra (almanak), 1978, f.48-50.

792.

 Karadaku, Astrit. Kėndon dhe vallzon i gjithė populli. (Koncertet e majit) .-Bashkimi, 1978, 13 maj.

793.

 Karadaku, Astrit. Nė gjurmėt e pashtershme tė popullit (Koncertet e majit) .-Bashkimim 1978, 17 maj.

794.

 Karadaku, Astrit. Si njė buqetė me lule tė freskėta ..(Koncertet e majit) .-Bashkimi, 1978, 7 maj.

795.

 Kėlliēi, Zamir. Artisti i merituar Mihal Ciko .-Pionieri, 1978, nr.18, f.24-25.

796.

 Kėlliēi, Zamir. Artisti i Popullit Kristaq Antoniu .-Pionieri, 1978, nr.6, f.16-17.

797.

 Kėlliēi, Zamir. Artistja e merituar Lola Gjoka .-Pionieri, 1978, nr.8, f.24-25.

798.

 Kėlliēi, Zamir. Jeta dhe aktiviteti koncertal i Artistit tė Popullit Kristaq Antoniu .-Nėntori, 1978, nr.4, f.196-208.

799.

 Krah pėr krah nė skenė dhe nė jetė (Vazhdojnė koncertet e majit 1978) .-Zėri i popullit, 1978, 16 maj.

800.

Krantja, Mustafa. Betimi i popullit nė njė vepėr muzikore. /Mbi premieren e veprės simfonike vokale koreografike nė pesė kohė "Djepet tundin trimėrinė", interpretuar nga trupa e artistėve tė shtėpisė kulturės dhe tė krijimtarisė popullore tė rrethit tė Fierit me muzikė tė kompozitorit Nikollaq Bulo/ .-Drita, 1978, 30 korrik, f.9.

801.

Krantja, Mustafa. Opereta "Karnavalet" / e Avni Mulės/ njė realizim artistik me vlera krijuese dhe interpretuese .-Nėntori, 1978, nr,5, f.37-51.

802.

Krantja, Mustafa. Tefta Tashko kėngėtare e shquar .-Ylli , 1978, nr.1, f.30-31.

803.

Kuromeno, Anastas. T'i bėjme sa mė tė kuptueshme gjinitė e mėdha tė muzikės .-Zėri i rinisė, 1978, 6 shtator.

804.

 Kushta, Shpėtim. Qėndresa dhe heroizmi i popullit nė njė vepėr muzikore .(Shėnime pėr njė poeme vokale - simfonike , kushtuar Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit) /Mbi poemėn vokale simfonike "Tan Shqipėria asht betue, pa gjak malet mos me i lshue" e kompozitorit Feim Ibrahimi/ - Drita, 1978, 1 tetor, f.6.

805.

Kushta, Shpėtim. Vepėr muzikore me konceptim tė qartė ideoartistik/Mbi operetėn "Karnavalet" tė Avni Mulės/ -Drita, 1978, 26 shkurt, f.6.

806.

Lara, Kozma.  Pėr njė muzikė thellėsisht popullore .-Adriatiku, 1978 , 5 shkurt.

807.

Loli, Kosta.  Formacion orkestral popullor i temperuar qė paraqet interes. -Drita, 1978, 9 prill, f.7.

808.

Lopari, Astrit.  Mbi forcėn komunikuese tė muzikės programatike .-Drita , 1978, 23 prill, f.6.

809.

 Mamaqi, Adelina.  Shfaqjet e artistėve tė ardhshėm (Koncertet e majit .-1978) -Mėsuesi, 1978, 10 maj, f.1,4.

810.

 Me rrėnjėt nė krijimtarinė e popullit (Pėrfunduna koncertet e majit 1978) -Zėri i popullit, 1978, 17 maj, f.1,3.

811.

Mula, Avni dhe Ēako, Gaqo.  Nga pėrvoja e njė artisti /Kristaq Antoniu Artisti i Popullit/ -Drita , 1978, 5 shkurt, f.13.

812.

skenė - artistėt e tė ardhmes (Filluan koncertet e majit 1978) -Zėri i popullit , 1978 , 7 maj, f.1,3.

813.

Pėrpara auditorėve tė jetės (Vazhdojnė koncertet e majit 1978) - Zėri i popullit,  1978, 10 maj, f.1,4.

814.

Priten me enthuziazėm shfaqjet e Ansambit tonė tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore nė Athinė .-Zėri i popullit, Bashkimi, Puna, Sporti popullor, 1978, 29 gusht.

815.

Qatipi, Ruzhdi. Jo vetėm specialist, por edhe pedagogė tė mirė /Nė shkollat e mesme koreografike nė Tiranė/ -Drita , 1978, 26 mars, f.5.

816.

Qatipi, Ruzhdi.  Nė mbrėmjet e koncerteve tė majit 1978 -Drita , 1978, 14 maj, f.1,13.

817.

Sejdiaj, Fiqiri. Kėnga jonė ėshtė pranverė (Koncertet e majit 1978) -Puna, 1978, 9 maj.

818.

Sejdiaj, Fiqiri. Shqipėri kala e hekurt (Pėrfunduan koncertet e majit 1978) -Puna, 1978, 10 maj.

819.

Si lindi dhe si u vu nė skenė opera "Mrika" / e Prenkė Jakovės/ (Shėnime tė pabotuara tė kompozitorit, Prenkė Jakova Artisti i merituar. Botohen me rastin e 20-vjetorit tė operės sė parė shqiptare) -Drita, 1978, 24 dhjetor, f.12.

820.

Simixhiu, Xhemil. Ngjarje e rėndėsishme pėr jetėn tonė artistike.(Me rastin e 25-vjetorit) /Tė Teatrit tė Operas e Baletit/ -Zėri i popullit , 1978, 16 dhjetor, f.3.

821.

Sukses  i Ansamblit  tė Kėngėve dhe  Valleve Popullore nė qytetin italian tė Venecias. -Zėri i popullit, Bashkimi, 1978, 2 nėntor.

822.

Sukses i madh i Ansamblit tonė nė fshatrat arbėreshe -Zėri i rinisė, 1978, 8 nėntor, f.1,4.

823.

Sukses i madh i Ansamblit tonė nė Igumenicė .-Zeri i popullit, Bashkimi, Luftėtari , 1978, 20 gusht.

824.

Sukses  i madh i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė fshatrat arbereshe .-Zėri i pooullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1978, 8 nėntor.

825.

Sukses i madh i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Pire .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1978, 26 gusht.

826.

Sukses tjetėr i madh i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore  nė Athinė .-Drita, 1978, 3 shtator, f.16.

827.

Sukses tjetėr i madh i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore nė Athinė .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1978, 30 gusht.

828.

Sukses tjetėr i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe  Valleve Popullore nė fshatrat arbėreshe .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1978, 11 nėntor.

829.

Sukses tjetėr i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė qytetin italian tė Firenzes.-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1978, 4 nėntor.

830.

Suksese tė Ansamblit tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore nė fshatrat arbėreshe .-Drita,1978, 12 nėntor, f.16.

831.

Shehu, Bardhyl. Sukses i merituar i Ansamblit artistik amator "Myzeqeja".; (Shėnime rreth premierės simfonike- vokale -koreografike "Djepet tundin trimėrinė") /Venė nė skenė nga Shtėpia e Kulturės dhe tė Krijimtarisė Popullore tė rrethit tė Fierit me muzikė tė kompozitorit Nikollaq Bulo/ -Drapėr e ēekan, 1978, 22 korrik,

832.

Shituni, Spiro. Njė vepėr muzikore mbi Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit (Mbi poemen vokale -simfonike "Tanė Shqipnia asht betue pa gjak malet mos me i lshue" e Feim Ibrahimit) -Nėntori, 1978, nr.11 , f.214-220.

833.

Shkreli, Kujtim. Burimi popullor nė dy rapsodi /Rapsoditė "Vallja e popullit, vallja jonė" e Aleksandėr Peēit dhe "Shqiperia nė festė" e Thoma Gaqit/ -Zėri i rinisė , 1978, 12 korrik.

834.

Shkreli, Kujtim. Koncertet e majit pasqyrė e rritjes sė artit tonė revolucionar. -Zeri i rinisė , 1978, 27 maj.

835.

Shkreli, Kujtim. Njė operet gazmore /Opereta "Karnavalet" e Avni Mulės/ -Zėri i rinisė, 1978, 22 shkurt, f.3.

836.

Xhezo, Arshin. Gjurmėt e Shqipėrisė (Shėnime udhėtimi nga Italia) /Turneu i Ansamblit tonė /-Zėri i popullit, 1978,13, 14, dhjetor.

837.

 Zadeja, Ēesk.  Krijimtaria buron nga realiteti objektiv (Bisedė me Artistin e Popullit kompozitorin Ēesk Zadeja) -Zėri i rinisė, 1978 , 7 tetor.

838.

Zadeja, Ēesk. Lulėzim i gjithanshėm i artit muzikor dhe koreografik. (Mbi koncertet e majit) -Drita, 1978, 4 qershor, f.7, 14.

839.

Zadeja, Ēesk.  Nga kėnga nė opera -Drita, 1978, 30 prill, f.12.

840.

Zadeja, Ēesk dhe Hajro, Riza. Manifestim i artit shqiptar nė Greqi -Shqipėria e re, 1978, nr.5, f.30.

841.

Zeqo, Moikom.  Koncertet e Tefta Tashko Koēos nė Durrės dhe Kavajė .(Gruaja nė traditat tona kulturore) -Adriatiku, 1978, 11 maj.

842.

Zoraqi, Nikolla. Puna krijuese duhet tė jetė e lidhur organikisht me jetėn e artistit (Bisedė me kompozitorin Nikolla Zoraqi, Artist i merituar) -Zėri i rinisė, 1978 , 4 nėntor.

843.

 Zoto, Misto. Trajtim me vėrtetėsi skenike /Mbi operetėn "Karnavalet"/e Avni Mulės/ -Drita, 1978, 26 shkurt, f.7-8.

844.

Zhvillimi i baletit nė vendin tonė. -Pionieri, 1978, nr.4, f.16-17.

 

1979

845.

Aliaj, Agron. Njė balet pėr fėmijė qė mirėpritet /Baleti "Kecat dhe ujku, njė krijim i ri muzikor skenik me muzikė tė Aleksandėr Pecit/ -Drita , 1979 , 11 mars, f.6,10.

846.

Ansmabli ynė i Kėngėve dhe i Valleve dha me sukses shfaqjen e parė nė Turqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1979, 6 shtator.

847.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve dha me sukses shfaqjen nė qytetin turk tė Selēukut .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė , 1979 , 15 shtator.- Drita , 1979 , 16 shtator, f.1, 16.

848.

Ansambli  ynė i Kėngėve dhe i Valleve dha shfaqjeve nė qytetet turke tė Bergamas dhe Stambollit .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1979 , 23 shtator.

849.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve jep me sukses edhe dy shfaqje tė tjera nė Stamboll .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari , 1979 , 23 shtator.

850.

Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore vazhdon me sukses turneun nė Turqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1979, 8 shtator .-Drita, 1979, 16 shtator, f.1,16.

851.

Ansambli ynė i Kengėve dhe i Valleve vazhdon me sukses turneun nė Turqi .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, 1979, 13 shtator. -Puna, 1979, 18 shtator.

852.

Anxhaku, Zenel. Njė kėngėtare e re me zė tė ėmbėl e melodioz /Afėrdita Laci / - Pėrpara , 1979, 17 janar.

853.

Art gjithnjė e mė i dashur pėr masat /Me koreografin Agron Aliaj Artist i merituar/ -Drita , 1979 , 21 tetor, f.5.

854.

Avrazi, Gaqo. Krijime muzikore tė viteve tė para tė ēlirimit /Tė kompozitorit Kristo Kono, Artisti i Popullit/ - Nėntori, 1979, nr.4, f.118-124.

855.

Avrazi, Gaqo. Zėri i paharruar i Artisti tė Popullit /Kristaq Antoniu/ -Nėntori , 1979 , nr.5, f.211-215.

856.

Bello, Pandi. Mbi disa karakteristika tė zhvillimit tė gjinive tona vokale - simfonike .-Drita, 1979, 22 korrik, f.10.

857.

Bello, Pandi. Probleme tė zhvillimit tė veprave korale pa shoqėrim instrumental - Drita , 1979 , 7 tetor, f.11.

858.

Bello, Pandi.  Sukses i nje koncerti /Nga kompleksi popullor i Institutit tė Lartė tė Arteve/ -Drita, 1979, 4 mars, f.4.

859.

Caka, Frano.  Kur e njeh dhe e do kėngen e popullit zemra e kėndon vet atė .(Bisedė me Artistin e merituar Bik Ndoja) -Zeri i rinisė, 1979, 8 dhjetor.

860.

Cane, Nesti. Koncertet tona pėr piano dhe orkestėr -Pionieri, 1979 , nr.5, f.31.

861.

Ēakshiri, Syrja. Opereta "Ditė gėzimi" njė buqetė  me lule tė freskėta nė skenėn tonė /Nė teatrin A. Z. Ēajupi tė Korēės shfaqet opereta "Ditė gėzimi" me muzikė tė kompozitorit Josif Minga/ -Pėrpara, 1979 , 14 korrik, f.4.

862.

Ēefa, Sandėr. Pėr demokratizimin e mėtejshėm tė muzikės sonė skenike .-Nėntori , 1979, nr.6, f.74-76.

863.

Daija, Tish. "Goca e Kaēanikut" ne skenėn e Teatrit tė Operas dhe tė Baletit. /Vėnė nė skenė nga libretistėt kosovar A. Dhomi e R. Buxhovi me muzikė tė kompozitorit Rauf Dhomi/ - Bashkimi, 1979, 24 korrik, f.3  

864.

Daija, Tish.  Jeta, fjalė e mprehtė, psikologjia dhe humori i popullit. (Para Plenumit tė Lidhjes pėr problemet e muzikės skenike) -Drita, 1979, 8 prill, f.3, 14.

865.

Daija, Tish. Muzika popullore dhe gjinitė skenike - Nėntori, 1979, nr.6, f.50-52.

866.

Dilo, Ksenofon. Nė kėngėt dhe vallet tuaja, ne ndiejmė historinė e popullit shqiptar (Nga turneu i Ansamblit tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore nė Turqi) - Drita, 1979, 14 tetor, f.14.

867.

Elezi, Mehmet. Pasi kapėrcen njė vėshtirėsi /Me Artistin e Popullit Ndue Shyti/ - Zėri i popullit, 1979, 5 gusht.

868.

 Fico, Agron. Vepėr dinjitoze pėr figurėn e heroit tonė Kombetar Skėnderbeu /Mbi veprėn e muzikologut Ramadan Sokoli "Figura e Skėnderbeut nė muzikė" / -Drita , 1979, 24 qershor, f.6.

869.

Guli, Gaspėr. Dashuria pėr vatanin dhe lirinė (Shėnime pėr operėn "Goca e Kaēanikut) /Me muzikė tė kompozitorit, kosovar R. Dhomi e libretistėt A. Dhomi e J. Buxhovi/ - Luftėtari, 1979, 5 gusht.

870.

Guli, Gaspėr.  U hap sezioni i ri i Teatrit tė Operas e tė Baletit -Bashkimi, 1979, 22 shtator, f.4.

871.

Gjidede, Pavllo. Arti ynė nė sy tė miqve. (Shėnime udhėtimi nga Turqia) /Mbi shfaqjet e Ansamblit tonė tė Kėngėve e tė Valleve Popullore nė Turqi/ - Zėri i popullit, 1979, 20 nėntor.

872.

Gjokutaj, Ēapajev. Se artistit i duhet mjeshtėria por ca mė shumė formimi ideoteorik /Mbi punėn shkencore nė Institutin e Lartė tė Arteve/ -Zėri i popullit, 1979, 17 qershor.

873.

Gjoni, Simon. Njė manifestin i ri i kėngės sonė. /Mbi "Festivalin e kėngės popullore" tė organizuar nga Ansambli i Kėngėve i Valleve Popullore nė kuadrin e 35-vjetorit tė ēlirimit tė Atdheut/ .-Drita , 1979 , 11 nėntor, f.1,14.

874.

Gjoni, Simon. Vepėr realiste pėr historinė e popullit tonė .(Shėnime rreth operės "Cuca e Kaēanikut" /Me kompozitorin kosovar R. Dhomi e libretistėt A. Dhomi e J. Buxhovi/ - Zėri i popullit, 1979, 29 korrik.

875.

Gjyrizi, Bashkim.  "He, i lumtė goja!" (skicė) /Fatime Sokoli -Artiste e merituar/ -Bashkimi, 1979, 19 janar.

876.

Harapi, Tonin. Arti bėn pjesė nė jetėn tonė - Zėri i rinisė, 1979, 16 maj.

877.

Harapi, Tonin. Jehona e gjallė artistike e realiteti tonė (Mbi koncertet e majit 1979) - Nėntori, 1979, nr.7, f.37-40.

878.

Harapi, Tonin. Vepėr ku tingėllon me forcė dashuria pėr atdheun dhe lirinė (Shėnime nga shfaqja "Goca e Kaēanikut" /Venė nė skenė nga trupa e Teatrit Operės e Baletit me muzikė tė Rauf Dhomit/ - Zėri i rinisė, 1979, 1 gusht, f.3.

879.

Hysi, Fatmir. Tema aktuale dhe mishėrimi artistik i heronjve .-Nėntori, 1979 , nr.6, f.66-68.

880.

Ibrahimi, Feim.  Ē'treguan koncertet e majit 1979 . -Drita, 1979, 3 qershor, f.7-10.

881.

Ibrahimi, Feim. Krijimtari e mbarė .(Letėrsia dhe artet tona - pjesė e pandarė e jetės sė popullit /Mbi muzikėn e koreografinė gjatė 35-vjetėve tė ēlirimit tė Atdheut"/ -Nėntori, 1979, nr. 10 f.17-30.

882.

Ibrahimi, Feim.  Krijimtaria muzikore dhe koreografike pėrpara detyrash tė rėndėsishme /Me rastin e 35-vjetorit tė ēlirimit tė Atdheut/ -Drita, 1979, 5 gusht, f.1,13.

883.

Ibrahimi, Feim. Tė thellojmė mė tej frymėn popullore tė muzikės sonė skenike (Raport i Kryesisė sė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve mbajtur nga sekretari i Lidhjes pėr muzikėn Feim Ibrahimi) - Nėntori, 1979, nr.6, f.25-48 - Drita, 1979, 22 prill, f.1,3-4, 13.

884.

Interpretimi artistik i muzikės sonė mbėshtetet nė tabanin kombėtar (Bisedė me artistin e merituar Gaqo Avrazi) - Zėri i rinisė, 1979, 7 prill.

885.

Janku, Albert. Nga vallja e popullit nė skenėn e baletit /Para Plenumit tė Lidhjes pėr problemet e muzikės skenike/ -Drita, 1979, 8 prill, f.14.

886.

Jorganxhi, Rozmari. "Goca e Kaēanikut" nė skenen tonė /Teatri Operas e Baletit vė nė skenė operėn shqiptare "Goca e Kaēanikut" me muzikė tė kompozitorit Rauf Dhomi/ - Shqiptarja e re, 1979, nr.9 , f.25.

887.

Jorganxhi, Rozmari. Mbi shfrytėzimin e vokalit nė veprat tona skenike -Nėntori, 1979, nr.6, f.64-66.

888.

Kaceli, Gėzim. Karakteri kombėtar nė interpretimin e veprave skenike -koreografike -Nėntori, 1979 , nr,6, f.60-71.

889.

Kalemi, Spiro. Mbi krijimin e baletit tė parė shqiptar "Halili e Hajria" /tė kompozitorit Tish Daija/ - Nėntori, 1979, nr,8, f.152-156.

890.

Kalemi, Spiro. Pėr njė kristalizim mė tė madh tė figurave artistike dhe ambienteve tipike (Shėnime pėr muzikėn e baletit "Tokė e pamposhtur" /e Nikolla Zoraqit/) - Drita, 1979, 1 prill, f.5.

891.

Kalemi, Spiro. "Qėllimi im ėshtė t'i shėrbeja popullit"(Me rastin e 70-vjetorit tė lindjes sė Artistes sė merituar Jorgjia Truja) -Shqiptarja e re, 1979, nr.3, f.10-11.

892.

Karadaku, Astrit. Talenti ecėn krah pėr krah me punėn. (Bisedė me Artisten e Popullit Vaēe Zela) - Zėri i rinisė, 1979, 21 korrik.

893.

Koha  jonė e madhe - burim i pashtershėm frymėzimi (Me kompozitorin Tish Daija, Artisti i merituar) - Drita, 1979, 2 shtator, f.3.

894.

Kongoli, Baki. Vrojtime mbi kengėt e meloditė e reja patriotike revolucionare e partizane gjatė Luftės Nacionalēlirimtare .-Nėntori, 1979, nr.5 , f.104-107.

895.

Konomi, Lionel. Violinistja e vogėl /Klodiana Skėnderi nga qyteti i Tiranės /- Fatosi, 1979, nr.16, f.10-11.

896.

Krantja, Mustafa.  Opera jonė /Gjatė 31-vjetėve tė ēlirimit tė atdheut/ -Ylli, 1979, nr,10, f.16-17.

897.

Kronikė nga punimet e plenumit -Nėntori, 1979, nr,6, f.19-23.

898.

Kushta, Shpėtim. Manifestim i madh i artit muzikore dhe koreografik (Koncertet e majit 1979) - Ylli, 1979 , nr,7, f.23,26.

899.

Kushta, Shpėtim. Marrėdheniet hero-masė nė veprat skenike. -Nentori, 1979 , nr.6, f.55-58.

900.

Loli, Kosta. Pėr njė krijimtari muzikore mė tė larmishme. -Pararoja, 1979, 15 gusht.

901.

Madhi, Ibrahim.  Mbi pasqyrimin e heroit dhe raporteve hero- masė .(Para plenumit tė Lidhjes pėr problemet e muzikės skenike) - Drita , 1979, 15 prill, f.1-2.

902.

Marku, Ndue.  Rruga pėr te zėmrat e njerėzve (Portret) /Artisti i Popullit Ndue Shyti/ - Bashkimi, 1979, 9 qershor.

903.

Me sytė nga e ardhmja .-Zėri i popullit, 1979, 8 maj, f.1,3.

904.

Mula, Avni. Frymėzim qė buron nga trimėria popullore ( Mbi operėn "Goca e Kaēanikut" / Me muzikėtė kompozitorit kosovar Rauf Dhomi/ -Nėntori, 1979, nr.9, f.137- 141.

905.

Murati, Shaban dhe Simoni, Gjon. Kėngėt e bukura mbesin. /Kastriot Gjini/ - Drita, 1979, 11 mars, f.13.

906.

Njė  mbrėmje nė Teatrin e Operės dhe Baletit - Shqipėria e re, 1979 , nr.1, f.26-29.

907.

Pa  ditur tė kėndosh kėngėn e popullit, nuk mund tė interpretosh me nivel artistik (Intervista jonė me kėngėtaren Vaēe Zela, Artiste e Popullit) - Drita, 1979, 11 nėntor, f.4.

908.

Paparisto, Albert. Mbi gjuhėn muzikore tė operės sonė - Nėntori, 1979, nr.6, f.58-61.

909.

Paparisto, Albert. "Toka ime, kėnga ime" rapsodi .-Koncert pėr violinė, violonēel e orkestėr - Drita , 1979 , 15 korrik, f.7.

910.

Pasdite jubilare me rastin e 70- vjetorit tė lindjes sė Artistes sė merituar Jorgjia Truja - Nėntori , 1979 , nr.3, f.30-31.

911.

Pėr njė zhvillim mė tė madh tė muzikės skenike (Nga analiza vjetore e Teatrit tė Operės e tė Baletit) - Drita , 1979, 18 shkurt , f.1-2.

912.

Pėr  vepra muzikore skenike sa mė tė kapshme nga masat (Para Plenumit tė Lidhjes pėr problemet e muzikės skenike) - Drita, 1979, 18 mars, f.3,13.

913.

Qatipi, Ruzhdi. Pėr vepra muzikore skenike qė t'i pėlqejė dhe tė frymėzohet populli. (Nga diskutimet nė Plenumin e Lidhje pėr probleme tė muzikės skenike) - Drita , 1979, 22 prill, f.5-7.

914.

Risto, Petraq. "Gėzohem kur edhe nėpėrmjet violinės , bisedoj me njerėzit e tokės sime" (Me Artistin e merituar Ibrahim Madhi) - Zėri i rinisė , 1979, 24 shkurt.

915.

Risto, Petraq. Tė dirigjosh, do tė thotė tė rritėsh zjarrin e veprės.(Bisedė me Artistin e Popullit Rifat Teqja) -Zėri i rinisė, 1979, 18 gusht.

916.

Ruci, Llambro; Dizdari, Limos. Pėrherė i qeshur, pėrherė i ri / Kastriot Gjini/ -Zėri i rinisė, 1979, 24 shkurt.

917.

Sata, Loro. Kėnga e popullit, frymėzimi im. /Maria Kraja. Artiste e Popullit/ - Zeri i rinise, 1979, 25 gusht.

918.

Simixhiu, Xhemil.  Artiste e talentuar e lidhur me popullin /Jorgjia Truja/ - Nėntori, 1979, nr.3, f. 32-38.

919.

Stringa, Hamide.  Pėr demokratizimin e mėtejshėm tė muzikės instrumentale simfonike - Drita, 1979, 24 qershor, f.7,11.

920.

 Sulkuqi, Zeqir. Opereta "Festa e ēelikut" ne skenėn tonė /Nė skenėn e estradės tė qytetit Elbasanit, me muzikė tė kompozitorit Alfons Balliēi/ - Shkumbini, 1979, 15 dhjetor, f.4.

921.

Shituni, Spiro. Vepėr e arrirė muzikore instrumentale.(Shėnime mbi koncertin e pėr violonēel e orkestėr tė Thoma Gaqit) - Drita , 1979, 28 tetor, f.6, 12.

922.

Shkreli, Kujtim. Eshtė madhėshtia e artit tė madh tė realizmit socialist (Mendime rreth koncerteve tė majit 1979) - Zėri i rinisė, 1979, 6 qershor

923.

Shkreli, Kujtim. Kėngėtari qė u rrit me kėngėn e popullit (Shyqyri Alushi) -Zėri i rinisė, 1975, 9 qershor

924.

Shkrimtarėt dhe artistėt pėr 15 vjetorin e ēlirimit tė Atdheut /Me kompozitorin Pjetėr Gaci dhe shkrimtarin Nasho Jorgaqi/ -Pionieri , 1979, nr.14, f.9.

925.

Shuteriqi, Zana. Pasqyrimi i figurės sė gruas -Nėntori, 1979, nr,6, f.71-74.

926.

Temat e mėdha nė veprat tona muzikore skenike (Para Plenumit tė Lidhjes pėr problemet e muzikės skenike) /Bisedė me kompozitorėt Feim Ibrahimi, Nikolla Zoraqi dhe muzikologun Gjon Simoni/ -Drita, 1979, 25 mars, f.3,14.

927.

Teqja, Rifat. Njė vepėr dinjitoze e mbėshtetur nė muzikėn e popullit /Opera "Goca e Kaēanikut me muzikė tė kompozitorit kosovar Rauf Dhomi/ - Puna, 1979, 31 korrik.

928.

Tėrshana, Engjėll. Krijimtaria e frymėzuar nga jeta dhe vallet e popullit (Mbi koreografinė nė koncertet e majit 1979) - Nentori, 1979, nr.7, f.41-48.

929.

Trako, Kostandin dhe Gjoni, Simon. Dashuria e njė artisteje veterane pėr artin e madh tė popullit /Jorgjia Truja/ -Drita, 1979, 4 shkurt , f.13.

930.

Truja, Jorgjia dhe Harapi, Tonin.  Artistin e vėrtetė e do populli. /Artisti i Popullit Kristaq Antoniu/ -Drita , 1979 , 25 mars, f.7,11.

931.

U organizua ceremonia e dorėzimit tė ēmimeve tė Republikės dhe e titujve "Artist i Popullit" dhe "Artist i merituar" -Zėri i popullit , Bashkimi, Luftėtari , Drita , 1979, 25 nėntor.

932.

U zhvillua ceremonia e varrimit tė Artistit tė Popullit Kristaq Antoniu - Zėri i popullit, Bashkimi, Puna 1979, 20 mars, - Drita , 1979, 25 mars, f.2.

933.

Varfi, Andrea. Forcė e madhe frymėzuese e mobilizuese.(Kėnga partizane) -Drita, 1979, 25 nėntor, f.12.

934.

Vepėr me karakter patriotik dhe realist. ("Goca e Kaēanikut"/e kompozitorit kosovar Rauf Dhomi/ nė Teatrin e Operas dhe Baletit)  -Mėsuesi , 1979, 1 gusht, f.4.

935.

Vorpsi, Petrit. Trajtimi koreografik i personazheve kryesore dhe i masės nė baletet tona .-Nėntori, 1979, nr,6, f.62-63.

936.

 Zadeja, Ēesk. Creation musicale en Albanie /Krijimtaria muzikore nė Shqipėri/ -Les lettres albanaises, 1979, nr.3, f. 229-232.

937.

 Zadeja, Ēesk.  Disa probleme pėr krijimin dhe pėrpunimin e kėngės sė re popullore. - Zėri i popullit, 1979, 11 dhjetor.

938.

Zadeja, Ēesk.  Dramaturgjia muzikore dhe zbėrthimi ideoemocional i veprave skenike -Drita , 1979 , 11 mars, f.1,3.

939.

Zadeja, Ēesk.  Kėngė pėr Isa Buletinin - Kėnga jonė, 1979, nr.1, f.57-59 (Me nota muzikore)

940.

 Zadeja, Ēesk. Shprehje e vitalitetit tė muzikės e tė koreografisė sonė /Mbi koncertet e majit/ - Zėri i popullit, 1979, 3 qershor, f.3.

941.

 Zadeja, Ēesk dhe Simixhiu, Xhemil.  Premiera "Goca e Kaēanikut"/ Muzika e kompozitorit kosovar Rauf Dhomi/ nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe tė Baletit nė Tiranė .-Drita , 1979, 29 korrik, f.6.

942.

Zadeja, Tonin. Pėr gjallėrimin e mėtejshėm tė jetės koncertale - Drita, 1979, 11 shkurt, f.7.

943.

Zoraqi, Nikolla. Art qė buron e frymėzohet nga populli - Drita , 1979 , 25 nėntor , f.6.

944.

Zoraqi, Nikolla.  Kompozitorėt tanė u janė pėrgjigjur kėrkesave tė kohės me njė krijimtari militante -Nėntori, 1979 , nr.1, f.16-20.

 

1980

945.

Abazi, Xhezair. Nga Teatri i Operės dhe Baletit spektatori pret mė shumė -Drita , 1980 , 20 janar, f.3,13.

946.

Agolli, Sadie. Artiste pioniere e muzikės klasike /Jorgjia Truja Artiste e Popullit/ - Skena dhe ekrani, 1980 , nr.4, f.34-36.

947.

Ansambli Folklorik i qytetit tė Tiranės vazhdon me suskes koncertet e tij nė Izmir .-Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, Drita, 1980, 8 qershor.

948.

Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore i dha fund me sukses turneut tė tij nė Francė - Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari, Drita, 1980, 2 nėntor.

949.

Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore vazhdon me suskes turneun nė Francė -Zėri i popullit, 1980, 21 tetor.

950.

 Ansambli ynė i Kėngėve dhe i Valleve Popullore filloi me sukses turneun e tij nė Francė -Zėri i popullit, Bashkimi, Luftėtari , 1980, 9 tetor.

951.

Ansambli ynė i Kengėve dhe i Valleve Popullore vazhdon me sukses turneun nė Francė. -Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, Mėsuesi, 1980, 29 tetor.

952.

Artist me rrugėn e pasur interpretuese /Artisti i merituar Mihal Ciko/ - Drita , 1980, 5 tetor, f.13.

953.

Avrazi, Gaqo.  "Ai vazhdon tė punojė ,megjithėse 80 vjeēar" /Mihal - Ciko/ - Skena dhe ekrani, 1980 , nr.6, f.48-49.

954.

Avrazi, Gaqo.  Suksese tė reja na presin (35 vjetori i krijimit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve) - Nėntori, 1980, nr.10 , f.15-17.

955.

Bogdani, Ramazan. Mbi traditėn e shoqėrimit muzikore tė valleve tona popullore - Drita, 1980, 9 nėntor, f.12.

956.

 Bogdani, Ramazan. Pėr njė thellim tė mėtejshėm tė valles popullore tė pėrpunuar.(Diskutojnė pėr koncertet e majit 1980) - Skena dhe ekrani, 1980 , nr.5, f.23-26.

957.

 Bogdani, Ramazan. Vallja popullore e pėrpunuar (Nė vazhdim tė diskutimit pėr koncertet e majit.-Drita, 1980, 8 qershor, f.7, 13.

958.

 Botka, Johan. Njė koncert nga tre nxėnės. /Tedi Papavrami, Mirela Sopiqoti dhe Renato Ripa nxėnės nė shkollėn e mesme artistike "Jordan Misja" nė Tiranė/ - Drita, 1980, 4 maj, f.4.

959.

Cane, Nesti. Artistja e popullit Maria Kraja - Pionieri, 1980, nr.3, f.18-19.

960.

Daija, Tish.  Ansambėl pėrherė i ri, pėrherė i freskėt /Vlersim i Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore/ -Skena dhe ekrani, 1980, nr.2 , f.71-72.

961.

Dema, Ilirjana.  Komunikim i ngrohtė me spektatorin (Nga salla e njė koncerti) /Koncerti simfonik dhėnė nga orkestrina e Teatrit tė Operas/ - Drita , 1980 , 13 prill, f.11.

962.

 Dema, Ilirjana. Roli i kėngės nė demokratizimin e muzikės simfonike e instrumentale -Drita, 1980, 3 shkurt, f.3.

963.

Diskutim pėr historinė e teatrit e tė muzikės shqiptare. - Drita, 1980, 7 dhjetor, f.5.

964.

Dhimitri, Petro dhe Dizdari, Besnik. Forca e artit shqiptarė (Sipas bisedės me pjestarė tė Ansamblit tė Kėngėve e Valleve Popullore) /Mbi shfaqjet e Ansamblit tonė nė Francė/- Bashkimi, 1980, 8 nėntor, f.1,3.

965.

Ensemble National de la republique populaire d'Albanie.-Theatre Municipol du Mans, 1980 , 28 tetor /Francė/

966.

Faqe  nga historia e muzikės shqiptare - Shqipėria e re , 1980 , nr.6, f.20.

967.

Filja, Hysen. Ekzekutimi, si krijim nė artin muzikor popullor .-Drita , 1980, 6 prill, f.6, 12.

968.

 Filja, Hysen. Tefta Tashko Koēo T., Rec. Anxhaku Zenel. Njė jetė plot punė frymėzuese pėr brezin e ri.(Shėnime pėr librin "Tefta Tashko Koēo" tė Hysen Filjės) -Pėrpara , 1980, 12 janar.

969.

Gaqi, Thoma. Njė vepėr ku i kėndohet jetės sė re nė fshat (Opera "Vjosa") /e kompozitorit Tish Daija/ - Drita , 1980, 2 mars, f.7,12.

970.

Guli, Gaspėr. Larmi aktivitetesh artistike /Nga Teatri i Operės dhe Baletit si dhe Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore/ -Bashkimi, 1980, 19 prill, f.3.

971.

Gjoni, Simon.  L'opera et le balltet en Albanie /Opera dhe baleti nė Shqipėri/ -Les lettres albanaises, 1980, nr.3 , 218-225.

972.

Gjoni, Simon. Nė ekzekutimin dhe interpretimin thellohet karakteri kombėtar popullor /Mbi krijimtarinė muzikore e koreografike popullore /-Zėri i popullit, 1980 , 13 prill.

973.

  Gjoni, Simon.  Pasurim i muzikės vokale dhe synime pėr harmonizimin e gjinive (Nė vazhdim tė diskutimit pėr koncertet e majit) - Drita, 1980, 22 qershor, f.7, 12.

974.

 Gjoni, Simon. Pėr njė propagandim mė frytdhėnės tė muzikės sonė skenike - Zėri i popullit, 1980, 22 qershor.

975.

Gjoni, Simon. Zhvillim i hershėm i tė gjitha forcave krijuese ekzekutuese dhe interpretuese /Mbi koncertet e majit 1980/ - Bashkimi, 1980, 4 qershor.

976.

 Harapi, Tonin. Njė opera e re, pėr njerėzit e rinjė. /Mbi operėn e re "Vjosa" e kompozitorit Tish Daija, Artist i Popullit/ - Zėri i rinisė, 1980, 27 shkurt.

977.

Hysi, Fatmir. Bukuria dhe forca e njė arti qė i shėrben popullit /Kėnga dhe muzika jonė/ - Ylli, 1980 , nr.12, f.16-17.

978.

Hysi, Fatmir. Njė vepėr lirike, optimiste (Shėnime pėr operėn "Vjosa" /tė Tish Daijės/ -Nėntori, 1980, nr.6, f.96-101.

979.

Hysi, Fatmir. Pėr njė muzikė tė kuptueshme dhe me nivel tė lartė artistik - Drita , 1980 , 15 qershor, f.7.

980.

Hysi, Fatmir.  Shėnim pėr njė shfaqje muzikore /Pėr poemėn simfonike "Skėnderbeu" tė F.S.Nolit/ - Drita, 1980, 30 mars, f.11.

981.

Ibrahimi, Feim. krijimtari e larmishme dhe interpretime me nivel artistik - Drita , 1980 , 1 qershor, f.3,13.

982.

Kalemi, Spiro.  Temat e mėdha tė kohės nė veprat e gjinisė vokale (Analizė mbi veprat e ekzekutuara ne koncertet e majit 1980) - Skena dhe ekrani, 1980 , nr.4, f.23-25.

983.

Kalemi, Spiro. Vepėr e suksesėshme nė rrugėn e muzikės sonė skenike /Mendime pėr baletin "Cuca e maleve" /tė Nikolla Zoraqit/ - Skena dhe ekrani , 1980 , nr.3, f.21-23.

984.

Kalemi, Spiro dhe  Ēefa, Sandėr. Historia e muzikės shqiptare T., 1979. Rec. :Harapi, Tonin. Historia e muzikės shqiptare"(Mendime pėr libra tė rinj) - Mėsuesi, 1980, 16 prill.

985.

Karadaku, Astrit. Arti i popullit - burim i pashtershėm pėr ēdo krijues .(Bisedė me Artistin e Popullit Tish Daija) -Zėri i rinisė, 1980, 4 tetor.

986.

Karadaku, Astrit.  Repertori tė jetė pasqyrė e pasurisė se madhe qė ka krijuar ekzakt populli (Bisedė me Artistin e merituar Besim Zekthi) -Zėri i rinisė, 1980, 23 shkurt.

987.

Karadaku, Astrit.  30 vjet nė gurrėn e kėngės popullore (Bisedė me Artistin e merituar kėngėtarin popullor Xhevdet Hafizi) - Zėri i rinisė, 1980, 5 korrik.

988.

Kėngėtar e kompozitor popullor (Nė kuadrin e 100 - vjetorit tė lindjes tė Jusuf Myzyrit) -Shkumbini, 1980, 22 mars.

989.

Kėngėtare e talentuar artiste pėrparimtare dhe patriote.(Me rastin e 70 - vjetorit tė lindjes) / Tefta Tashko (Koēo)/ -Pėrpara, 1980, 5 nėntor.

990.

 Kondo, Anastas.  25 ditė nė Francė (Mbi turneun e Ansamblit tė Kėngėve e Valleve Popullore - Drita, 1980, 16 nėntor, f.11, 14.

991.

 Kono, Kristo. Lėvizja amatore nė vitet '30 /nė qytetin e Korēės/ -Pėrpara, 1980 , 18 tetor

992.

Krantja, Mustafa.  Arritje dhe probleme aktuale tė kengės sonė -Drita , 1980 , 16 nėntor , f.1,14.

993.

Krantja, Mustafa. Pėr njė nivel akoma me tė lart nė interpretimin muzikor -Drita, 1980 , 14 dhjetor, f.3.

994.

Kuromeno, Anastas. Njohje mė tė thellė tė muzikės popullore .-Zėri i popullit, 1980 , 20 korrik, 29 korrik.

995.

 Kyēyku, Kopi. Ja ku e merr forcėn dhe bukurinė arti shqiptar (Tė huajt pėr Shqiperinė) - Drita , 1980, 13 prill, f.16.

996.

 Lushaj, Zeqir. Vrulli ynė nuk mund tė ndalet, sup mė sup jem, lidhė si malet.."(Bisedė me Artisten e merituar kengėtaren popullore Fatime Sokoli) - Zėri i rinisė, 1980 , 29 mars.

997.

Madhi, Ibrahim. Njė koncert dinjitoz. (Mbresa nga koncerti i orkestrės sonė simfonike tė Teatrit tė Operas dhe tė Baletit me pjesėmarrjen e dirigjentit turk Hikmet Simsek/ - Drita, 1980, 15 qershor, f.14.

998.

Manifestim i bukur i artistėve tanė profesionist dhe amatorė (Vazhdojnė me sukses koncertet e majit 1980) (Materiale tė ndryshme) - Drita, 1980, 18 maj, f.1,2.

999.

Manifestim i bukur i artit tonė (Koncertet e majit 1980) /Bisedė me Riza Hajron, pėrgjegjės i seksionit tė kulturės tė rrethit tė Tiranės / -Bashkimi, 1980, 8 maj

1000.

Mauzez, Menemenxhoglu. Njė vend qė ka nxjerrė artistė dhe poetė me vlerė (Tė huajt pėr vendin letėrsinė dhe artin tonė) - Drita , 1980 , 17 gusht, f.15.

1001.

Muka, Petrit. Elektromagnetizmi dhe muzika .-Shkenca dhe jeta, 1980 , nr.2, f.35-37.

1002.

 Nasta, Vaskė.  Si dėshtoi njė "tentativė artistike" nė kinemanė "Maxhestik"(Kujtime nga veterani Vaskė Nasto) /Pėr dy artistet Jorgjia Truja e Tefta Tashko/ - Pėrpara, 1980, 29 dhjetor.

1003.

Nga jehona e artit dhe e letersisė sonė nė botė -Drita, 1980, 13 janar, f.14-15.

1004.

Nikollari, Dashnor. Edhe kėngėt edhe melodit e bukura tė popullit janė armė tė fuqishme pėr tė marshuar drejt lartėsive tė reja (Bisedė me Artistin e merituar instumentistin dhe kėngėtarin popullor Laver Bariu) - Zėri i rinisė, 1980, 6 shtator,

1005.

Nuri, Astrit. Kudo "shumė bukur"(Shėnime nga Festivali i 5-tė Mesdhetar i Izmirit) -Zėri i popullit, 1980, 5 korrik.

1006.

Paparisto, Albert. Personalitet plot dinjitet artistik nė muzikėn tonė /Artistja e Popullit Tefta Tashko/ - Skena dhe ekrani, 1980, nr.6, f.32-34.

1007.

 Qosja, Keti dhe Qatipi, Ruzhdi.  Tema e klasės punėtore nė njė operetė .-(Shėnime pėr operetėn "Festa e ēelikut", ) /Venė nė skenė nga shtepia e kulturės dhe e krijimtarisė popullore dhe estrada profesioniste e Elbasanit.Me muzikė tė kompozitorit A. Balliēi/ -Drita , 1980 , 10 shkurt, f.5.

1008.

Risto, Petraq. Vetė jeta e jonė ėshtė njė muzikė  me pėrmasa simfonike(Bisedė me Artistin e merituar Mustafa Krantja) - Zėri i rinisė, 1980 , 14 qershor.

1009.

Rrota, Tonin.  Opera "Vjosa" /e kompozitorit Tish Daija/ - vazhdė e operistikės sonė kombėtare -Bashkimi, 1980, 16 prill.

1010.

Sata, Loro. Nė rrugėn e rritjes sė vazhdueshme tė artit tonė socialist. - Zėri i rinisė, 1980, 11 qershor.

1011.

Sata, Loro. Populli na rriti, atij i kendojmė (Bisedė me Artisten e Popullit Lola Gjoka) -Zėri i rinisė , 1980 , 16 gusht.

1012.

Sejko, Veis. Mbi vjetėrsinė e muzikės popullore shqiptare - Bashkimi, 1980, 16 nėntor.

1013.

Simixhiu, Xhemil. Rrugė e hapur plot sukes nga baleti "Halili e Hajrija /Muzika Tish Daija/ - Skena dhe ekrani, 1980 , nr.12 , f.30-32.

1014.

Simsek, Hikmet.  "Do tė dėshiroja tė njoh dhe tė drejtoj edhe vepra tė tjera simfonike shqiptare " (Tė huajt pėr letėrsinė dhe artin tonė) - Drita, 1980, 3 gusht,

1015.

Sukses i Ansamblit tė qytetit tė Tiranės nė Turqi -Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, Mėsuesi, 1980, 4 qershor.

1016.

Sukses  i madh i Ansamblit tonė tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė Paris -Zėri i popullit, Bashkimi, Mėsuesi, 1980, 22 tetor.

1017.

 Sheqeri, Muhamet. Nė auditorėt e jetės.(Koncertet e majit 1980) - Bashkimi, 1980, 18 maj.

1018.

Shfaqje plot gjallėri nė Teatrin e Shanz - Elizesė nga Ansambli Folklorik Shqiptar . - Zėri i popullit, Bashkimi, Zėri i rinisė, 1980, 25 tetor.

1019.

Shituni, Spiro.  Mbėshtetja nė muzikėn popullore . -Drita, 1980, 21 dhjetor.

1020.

Shituni, Spiro.  Qė muzika simfonike tė ecė me rrjedhėn e jetės -Drita, 1980, 10 gusht, f.7.

1021.

Teqja, Rifat. Krijime tė frymėzuara tė muzikės e tė koreografisė sonė /Nė koncertet e majit/ - Nėntori, 1980, nr.8, f.17-29

1022.

rrisim kėrkesat pėr koreografinė koncertale, tė mbėshtetemi mė shumė nė trashėgimin popullore. /Kryeartikull / -Drita, 1980, 27 janar, f.1, 13.

1023.

Trako, Kostandin. Takimet e mija me Tefta Tashko Koēon (Kujtime) -Skena dhe ekrani, 1980, nr.6, f.34-35.

1024.

Trenova, Bashkim. Kėngėt dhe vallėzimi i shqipeve nė tokėn franceze. (Shėnime dhe pėrshtypje udhėtimi) - Shqipėria e re, 1980, dhjetor.

1025.

Trenova, Bashkim. Kėngėt dhe vallėzimi i shqipeve nė tokėn franceze (Shėnime dhe pėrshtypje udhėtimi) /Tė trupės tė Ansamblit tė Kėngėve e Valleve Popullore tė Shqipėrisė/ -Zėri i popullit, 1980, 26 nėntor.

1026.

U shpallen fituesit e koncerteve tė majit 1980 - Drita , 1980, 29 qershor, f.15,16.

1027.

Vani, Shaban. Kur dėgjojmė opera T., 1979, Rec.: Milloshi, Vera. Kontribut pėr njohjen dhe popullarizimin e operės (Libri: "Kur dėgjojmė opera"- i Shaban Vanit) - Nėntori, 1980 , nr.6, f.295-296.

1028.

Vorpsi, Petrit.  Baleti "Lola" me interpretues tė rinj /Trupa e Teatrit tė Operas e Baletit riven nė skenė baletin "Lola" tė kompozitorit S. Vasilenko/ -Skena dhe ekrani, 1980, nr.3 , f.14-16.

1029.

Vorpsi, Petrit. Probleme tė koreografisė nė baletin "Tokė e pamposhtur" /Muzika Nikolla Zoraqi/ - Nėntori, 1980 , nr.2 , f.119-131.

1030.

Vorpsi, Petrit. Tema aktuale nė koreografi -Skena dhe ekrani, 1980, nr.5 , f.28-29.

1031.

Zadeja, Ēesk. Analizė e veprave dhe e ecurisė sė muzikės sonė tė re -Drita , 1980, 26 tetor, f.6.

1032.

Zadeja, Ēesk. Disa mendime pėr operėn "Vjosa" (shfaqje premierė) /E kompozitorit Tish Daija, Artist i Popullit, me libret tė Llazar Siliqit. - Skena dhe ekrani, 1980 , nr.3 , f.8.

1033.

Zadeja, Ēesk. Kėngėtarja e madhe mė zė bilbili (Mė 70 vjetorin e lindjes sė Tefta Tashkos) - Nėntori, 1980, nr.11, f.236-242.

1034.

Zadeja, Tonin. Frymėzim nga populli dhe kėnga e tij (Mbi krijimtarinė muzikore tė kompozitorit Palokė Kurti) - Nėntori, 1980, nr,12, f.163-173.

1035.

Zela, Vaēe.  Manifestim i fuqishėm i forcės e talentit tė klasės punėtore .- Puna , 1980, 6 qershor.

1036.

Zoraqi, Nikolla dhe Gjokutaj, Ēapajev. Hap pėrpara nė konsolidimin e njė tradite tashmė tė formuar /Mbi koncertet e majit 1980/ - Zėri i popullit, 1980, 6 korrik, f.3.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit