BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1971, 1972, 1973, 1974, 1975

 

1971

375.

Bogdani, Ramazan. Fjalė pėr koreografinė .-Drita, 1971, 18 korrik.

376.

Bogdani, Ramazan. Qė vallja tė ruajė vlagėn e tokės shqiptare .-Zėri i popullit, 1971, 25 prill.

377.

Ēangu, Vath; Kaceli, Gėzim dhe Dhimitri, Petro. Pėrpunimi i kėngėve dhe valleve popullore -aspekt i rėndėsishėm i punės krijuese tė kompozitorėve dhe koreografėve .-Bashkimi, 1971, 22 prill.

378.

Ēapaliku, Alfred. Shkolla e tingujve dhe e ngjyrave /Liceu artistik "Jordan Misja" Tiranė / .-Drita, 1971, 26 dhjetor.

379.

Kalemi, Spiro. Mbi muzikėn instrumentale tė Dekadės sė majit 1977 .-Drita, 1971, 20 qershor.

380.

Kalemi, Spiro. Mendimi kritik tė ndjekė krijimtarinė muzikore .-Drita, 1971, 16 maj.

381.

Kalemi, Spiro. Muzika koncertale nė jetėn artistike .-Drita, 1971, 11 prill.

382.

Kalemi, Spiro. Njė vepėr e re e muzikės vokale. /Mbi poemėn e "Dritės" tė Tonin Harapit/ .-Drita, 1971, 25 korrik.

383.

Kalemi, Spiro. Pėrpunimi i kėngės popullore .-Drita, 1971, 21 shkurt.

384.

Kalemi, Spiro, Simoni, Gjon dhe Bogdani, Ramazan. Vepra tė reja tė gjinive tė mėdha vihen nė skenė nga Teatri i Operės dhe Baletit.(Nė koncertet e majit - Dekada 1971) .-Zėri i popullit, 1971, 28 maj.

385.

Kongoli, Fatos, Njė ditė nė Teatrin e Operės e Baletit .-Drita ,1971, 14 shkurt.

386.

Krantja, Ermir. Dramaturgjia muzikore e njė poeme simfonike .-Drita, 1971, 1 gusht.

387.

Krantja, Mustafa. Mbi kuadrin nė fushėn e muzikės .-Zėri i popullit, 1971, 12 mars.

388.

Krantja, Mustafa. Perspektiva nė fushėn e muzikės .-Drita, 1971, 14 nėntor.

389.

Krantja, Mustafa. Pėr rritjen dhe lulėzimin e mėtejshėm tė tė gjitha gjinive tė artit muzikor .-Mėsuesi, 1971, 1 shtator.

390.

Sata, Loro. Talente tė reja, vepra tė reja (Nė koncertet e majit -Dekada 1971) .-Zėri i rinisė, 1971, 26, 29 maj.

391.

Simoni, Gjon. Dekada e majit e vitit 1971 .-Nėntori, 1971, nr.7, f.65-73.

392.

Stringa, Hamide. Muzika instrumentale .-Drita, 1971, 24 janar.

393.

Stringa, Hamide. Realizimi dhe gjuha kombėtare nė koreografinė tonė .-Nėntori, 1971, nr.3, f.70-83 me il.

394.

Stringa, Hamide. Viti jubilar -vit rezultatesh tė reja nė fushėn e muzikės .-Zėri i popullit, 1971, 17 shtator.

395.

Stringa, Mithat. T'i inkurajojmė sistematikisht talentet nė fushėn e muzikės popullore dhe tė lehtė .-Mėsuesi, 1971, 14 prill.

396.

Shehu, Agim. S'mjafton tė kapet problemi, ai do ēuar deri nė fund .(Nė Teatrin e Operas dhe Baletit) .-Zėri i popullit, 1971, 21 qershor.

397.

Xhabija, Ludmilla. Brezi mė i ri i artistėve tanė (Nė koncertet e majit -Dekada 1971) .-Zėri i popullit, 1971, 22 maj, f.1, 4.

398.

Zadeja, Ēesk. Dekada e majit -1971. .-Drita, 1971, 6 qershor, f.1, 2.

399.

Zadeja, Ēesk. Kėnga e detashmentit artistik tė Ushtrisė Popullore (Nė koncertet e majit -Dekada 1971) .-Zėri i popullit, 1971, 21 maj, f.1, 3.

 

 

1972

400.

Alla, Islam. Kėnga, kėgėtari dhe skena .-Shkėndija, 1972, 7 shtator.

401.

Bisedė nė redaksi pėr problemet e muzikės instrumentale .-Drita, 1972, 2 prill, f.3-4.

402.

Ciko, Zhani. Nga diskutimi i shokut Zhani Ciko. (Mbi disa probleme tė muzikės instrumentale-simfonike) .-Drita, 1972, 14 maj, f.4.

403.

Ciko, Zhani. Pėr pasurimin e gjuhės muzikore nė veprat tona instrumentale. /Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn/ .-Nėntori, 1972, nr.7, f.79-80.

404.

Denizi, Muharrem. Domethėnia ideo-emocionale e veprės. /Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn/ .-Nėntori, 1972, nr.7, f.76-78.

405.

Denizi, Muharrem. Nga diskutimi i shokut Muharrem Denizi. (Mbi disa probleme tė muzikės instrumentale-simfonike) .-Drita, 1972, 14 maj, f.4.

406.

Diskutim krijues pėr koncertin pėr piano tė Feim Ibrahimit .-Drita, 1972, 24 dhjetor, f.5-12.

407.

Diskutim krijues pėr koncertin pėr piano tė kompozitorit Ēesk Zadeja .-Drita, 1972, 12 nėntor, f.4.

408.

Dizdari, Limos. Disa probleme tė muzikės nė teatėr .-Teatėr, 1972, nr.5, f.104-106.

409.

Filia, Hysen. T'i trajtojmė si duhet formacionet me instrumentė popullorė .-Zėri i popullit, 1972, 27 gusht.

410.

Guli, Gaspėr. Traviata /e Zhuzepe Verdit/ nė skenėn tonė .-Mėsuesi, 1972, 6 dhjetor.

411.

Gjoni, Simon. Pėr pėrsosjen e stilit /Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn/ .-Nėntori, 1972, nr.7, f.52-55.

412.

Harapi, Tonin. Konsiderat pėr folklorin. (Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn) .-Nėntori, 1972, nr.7, f.63-65.

413.

Harapi, Tonin. Kontributi i muzikės popullore nė muzikėn instrumentale profesioniste .-Drita, 1972, 25 qershor, f.5.

414.

Harapi, Tonin. Nga diskutimi i shokut Tonin Harapi. (Mbi disa probleme tė muzikės instrumentale-simfonike) .-Drita, 1972, 14 maj, f.3.

415.

Hysi, Fatmir. Probleme tė muzikės simfonike-koncertale .-Drita, 1972, 15 tetor, f.3.

416.

Ibrahimi, Feim. Nga diskutimi i shokut Feim Ibrahimi (Mbi probleme tė muzikės instrumentale simfonike) .Drita, 1972, 14 maj, f.3.

417.

Ibrahimi, Feim. Probleme tė muzikės simfonike-koncertale .-Drita, 1972, 10 shtator, f.3-4.

418.

Ibrahimi, Feim. Qė nga orkestracioni deri tek individualiteti. (Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn) .-Nėntori, 1972, nr.7, f.65-68.

419.

Kalemi, Spiro. Baleti "Shqiponja sypatrembur" /E para vepėr kombėtare pėr fėmijė nė kėtė gjini. Kompozuar nga kompozitori Ēesk Zadeja dhe koreografi Miltiadh Papa/ .-Drita, 1972, 13 shkurt, f.4, 14.

420.

Kalemi, Spiro. Mbresa nga njė shfaqje. Premiera e operės "Traviata" /e Xhuzepe  Verdit/ .-Drita, 1972, 10 dhjetor, f.3-13.

421.

Kalemi, Spiro. Njė temė nga Lufta Nacionalēlirimtare "Kantata pėr Komisarin" e Feim Ibrahimit .-Nėntori, 1972, nr.12, f.24-36.

422.

Kalemi, Spiro. Probleme tė muzikės simfonike-koncertale .-Drita, 1972, 17 shtator, f.3; 24 shtator, f.3-4.

423.

Kalemi, Spiro. Takimi i parė kombėtar i orkestrave simfonike .-Drita, 1972, 16 korrik, f.1, 3.

424.

Kalemi, Spiro. "Vullnetarėt" Suitė vokale-instrumentale /e Tonin Harapit/ .-Nėntori, 1972, nr.5, f.26-36.

425.

Karadaku, Astrit. Vazhdimėsi e artit tė popullit. /Ansambli i Kėngėve dhe Valleve Popullore/ .-Bashkimi, 1972, 19 korrik.

426.

Kongoli, Baki. Ajo rron midis nesh me zėrin e saj tė bukur. (Me rastin e 25 vjetorit tė vdekjes sė Tefta Tashko Koēo). -Drita, 1972, 17 dhjetor, f.4.

427.

Kongoli, Baki. Jeta aktive e njė artisti veteran. (Baritoni Mihal Ciko). -Drita, 1972, 3 shtator, f.14.

428.

Kushta, Shpėtim. Mbi gjuhėn muzikore tė veprave tona. /Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn/. -Nėntori, 1972, nr.7, f.55-60.

429.

Kushta, Shpėtim. Nga diskutimi i shokut Shpėtim Kushta. /Mbi disa probleme tė muzikės instrumentale-simfonike/. -Drita, 1972, 7 maj, f.3.

430.

Kushta, Shpėtim. Probleme tė muzikės koncertale simfonike. -Drita, 1972, 8 tetor, f.3-4.

431.

Lara, Kozma. Nga diskutimi i shokut Kozma Lara /Mbi disa probleme tė muzikės instrumentale-simfonike/. -Drita, 1972, 14 maj, f.3-4.

432.

Laro, Kujtim. Veprat thjesht instrumentale. /Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn/. -Nėntori, 1972, nr.7, f.72-76.

433.

Mihali, Edit. Poemė simfonike "Alarme tė pėrgjakura" i Shpėtim Kushtės. -Nėntori, 1972, nr.10, f.38.

434.

Ndrita, M. Ngritja e nivelit cilėsor kėrkon punė tė kualifikuar nga pedagogėt. (Nė Institutin e Lartė tė Arteve/. -Mėsuesi, 1972, 3 maj.

435.

Prendushi, Robert. Puna nė shkollat e muzikės tė ndėrtohet mbi baza mė shkencore. -Mėsuesi, 1972, 3 maj.

436.

Sata, Loro. Dy fjalė pėr simfoninė e parė tė Limos Dizdarit. -Zėri i rinisė, 1972, 26 janar.

437.

Sata, Loro. Koncert pėr piano dhe orkestėr i kompozitorit Feim Ibrahimi. -Zėri i rinisė, 1972, 10 qershor.

438.

Sata, Loro. Vepra me frymė kombėtare. /Mbi krijimtarinė muzikore tė kompozitorėve tanė/. -Drita, 1972, 18 qershor, f.5.

439.

Sokoli, Ramadan. Vallet popullore shqiptare. -Vatra e kulturės, 1972, nr.5, f.36-39.

440.

Stringa, Hamide. Kritika muzikore t'u pėrgjigjet kėrkesave tė kohės. -Drita, 1972, 5 mars, f.1-2. - Nėntori, 1972, nr.4, f.85-86.

441.

Stringa, Hamide. Mbi disa probleme tė muzikės instrumentale simfonike (Nga raporti i Komitetit Drejtues i Lidhjes mbajtur nga shoqja Hamide Stringa). -Drita, 1972, 30 prill, f.3, 14.

442.

Stringa, Hamide. Muzika instrumentale dhe simfonike nė fazat kryesore tė zhvillimit tė saj /Raport mbajtur nė Plenumin e Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve pėr problemet e muzikės instrumentale/. -Nėntori, 1972, nr.6, f.69-92.

443.

Stringa, Hamide. Probleme tė muzikės simfonike-koncertale. (Mendime). -Drita, 1972, 5 nėntor, f.4, 13.

444.

Shestani, Marian. Rreth pėrmbajtjes sė krijimtarisė sė popullit. /Kėnga popullore /-Jeta e re, 1972, 13 dhjetor.

445.

Temo, Sotir. T'i bėjmė traditė Festivalet muzikore tė shkollave. -Mėsuesi, 1972, 1 nėntor.

446.

Theodhosi, Spiro. Pėrtėritja e melodizmit. (Nga diskutimi nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn). -Nėntori, 1972, nr.7, f.61-63.

447.

Theodhosi, Spiro. Probleme tė muzikės koncertale simfonike. -Drita, 1972, 1 tetor, f.2.

448.

Zadeja, Ēesk. Krijimtaria simfonike ende nė borxh ndaj aktualitetit. /Diskutim nė Plenumin e Lidhjes pėr muzikėn/. -Nėntori, 1972, nr.7, f.69-72.

449.

Zadeja, Ēesk. Nga diskutimi i shokut Ēesk Zadeja (Mbi disa probleme tė muzikės instrumentale-simfonike). -Drita, 1972, 14 maj, f.3.

450.

Zadeja, Ēesk. Probleme tė muzikės simfonike-koncertale. (Mendime). -Drita, 1972, 22 tetor, f.3-4.

451.

Zoraqi, Nikolla dhe Kalemi, Spiro. Ta vėmė muzikėn e popullit nė themel tė muzikės profesioniste. -Zėri i popullit, 1972, 13 shkurt.

  

 

1973

452.

Agolli, Nexhat. "Oshėtima e maleve" /Punimi koreografik i Panajot Kanaēit bazuar nė vallet folklorike tė Malėsisė sė Madhe/ -njė krijim me vlerė nė koreografinė tonė .-Drita, 1973, 15 korrik, f.2.

453.

Agolli, Nexhat. Vallja popullore burim i pashtershėm frymėzimi pėr koreografėt tonė .-Drita, 1973, 24 qershor, f.11.

454.

Avrazi, Gaqo. Baki Kongoli - punėtor i apasionuar i muzikės dhe kulturės sonė kombėtare .-Nėntori, 1973, nr,9, f.83-89.

455.

Bala, Vehbi. Artistė tė njohur me origjinė shqiptare (Shėnime tė nxjerra nga arkivat dhe veprat e studionjėsve tė huaj) -Drita, 1973, 2 dhjetor, f.12.

456.

Ceka, G. Shkollat artistike - vatra tė edukimit tė nxėnėsve me tiparet mė tė mira tė artistėve tė ardhshėm .-Mėsuesi, 1973, 14 nėntor.

457.

Ēefa, Sandėr. Koncerti pėr piano e orkestėr i kompozitorit Ēesk Zadeja .-Nėntori, 1973, nr.3, f.85-94.

458.

Ēefa, Sandėr. Probleme aktuale tė muzikės .-Zėri i popullit, 1973, 27 prill.

459.

Daija, Tish dhe Kanaēi, Panajot. Probleme aktuale tė ansambleve tona tė kėngėve dhe valleve .-Zėri i popullit, 1973, 21 dhjetor.

460.

Grillo, Kozma. Njė nga instrumentistėt mė virtuozė tė Ballkanit. (Instrumentisti Ndue Shyti i Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore/ -Vatra e kulturės, 1973, nr.5, f.20-21.

461.

Guli, Gaspėr. T'u japim masave punonjėse vepra tė brumosura (Shėnime pėr Teatrin e Operas dhe Baletit) .-Mėsuesi, 1973, 25 korrik.

462.

Gjoni, Simon. Tė ruajmė tė pastėr muzikėn tonė .-Nėntori, 1973, nr.8, f.22-23.

463.

Hajro, Riza. Dekada e majit e vitit 1973 - manifestim i fuqishėm i artit tonė revolucionar .-Bashkimi, 1973, 30 maj.

464.

Harapi, Tonin. Maria Kraja dhe kėngėt e saj. -Drita, 1973, 6 maj, f.5.

465.

Ibrahimi, Feim. Muzikė e ditėve tona. /Mbi koncertet e majit/. -Zėri i popullit, 1973, 29 maj.

466.

Kaceli, Gėzim. Mendimet dhe ndienjat e popullit nė vallet tona. -Mėsuesi, 1973, 24 tetor.

467.

Kalemi, Spiro. Folklori - mbėshtetja mė e shėndoshė pėr njė krijimtari muzikore. -Mėsuesi, 1973, 28 nėntor.

468.

Kanaēi, Panajot. Rruga e baletit tonė. (Me rastin e 20 vjetorit tė themelimit tė Teatrit tė Operas dhe Baletit). -Drita, 1973, 9 dhjetor, f.15, 16.

469.

Kanaēi, Panajot. Aliaj, Agron dhe Vorpsi, Petrit. Elementėt e traditės koreografike nė shėrbim tė baletit tonė kombėtar. (Nė 20-vjetorin e Teatrit tė Operas dhe Baletit). -Mėsuesi, 1973, 12 dhjetor.

470.

Kovaēi, Ramiz. Dy koncerte vokale-instrumentale. -Drita, 1973, 25 nėntor, f.6.

471.

Krantja, Mustafa. Manifestim entuziast i artit tonė revolucionar. /Mbi komentet e Dekadės sė majit 1973/. -Mėsuesi, 1973, 23 maj, f.8.

472.

Krantja, Mustafa. Njė festė e bukur muzikore e muzikantėve tė ardhshėm. -Mėsuesi, 1973, 18 korrik.

473.

Krantja, Mustafa. Tė forcojmė mė tej fizionominė kombėtare tė shkollave tona artistike (Probleme tė shkollave tė muzikės). -Mėsuesi, 1973, 10 tetor.

474.

Krantja, Mustafa. Tradita nė muzikėn tonė dhe karakteri i saj militant. -Drita, 1973, 9 shtator, f.4.

475.

Krantja, Mustafa dhe Trako, Kostandin. Krijimtaria e gjerė e talenteve nė shėrbim tė masave. (Nė 20 vjetorin e Teatrit tė Operas dhe Baletit). -Zėri i popullit, 1973, 2 dhjetor.

476.

Krijimtaria muzikore e popullit - themel i veprave tona. (Mendime tė kompozitorėve K. Trako, T. Harapi, K. Lara, N. Zoraqi, L. Dizdari dhe T. Hoshafi). -Drita, 1973, 7 tetor, f.3.

477.

Me kompozitorin Feim Ibrahimi dhe aktorin Ymer Bala. -Drita, 1973, 1 korrik, f.5-6.

478.

Me kompozitorin Pjetėr Gaci dhe kėngėtaren Zeliha Sina (Intervistė). -Drita, 1973, 3 qershor, f.5.

479.

Me shkrimtarin Ismail Kadare dhe balerinėn Keti Trajani.(Intervistė) .-Drita, 1973, 7 qershor.

480.

koncertet e Dekadės sė majit. -Drita, 1973, 27 maj, f.2, 13.

481.

Ngritja cilėsore e shkollės. -barikadė e fuqishme kundėr ndikimit tė ideologjisė borgjeze./Shėnime nga njė diskutim nė shkollėn e mesme artistike "Jordan Misja" tė kryeqytetit/ .-Mėsuesi, 1973, 14 shkurt.

482.

Nuri, Astrit. Populli, kėnga e tij dhe kompozitorėt. -Zėri i popullit, 1973, 13 prill, f.3.

483.

Sata, Loro. Bota epiko-heroike e njeriut tonė (Mbi poemėn simfonike tė Tonin Harapit) .-Drita, 1973, 22 korrik, f.11.

484.

Sata, Loro. Nė koncertet e majit. (Manifestim i bukur i artit tonė tė shėndoshė socialist) .-Zėri i rinisė, 1973, 23 maj.

485.

Sata, Loro. Nė koncertet e majit. -Zėri i rinisė, 1973, 26 maj.

486.

Selimi, Skėnder. Koreografia nė Dekadė. -Drita, 1973, 10 qershor, f.11.

487.

Sokoli, Ramadan. Ushtima e heroizmave shqiptare nė muzikėn botėrore. -Zėri i rinisė, 1973, 30 maj, 2 qershor.

488.

Stringa, Mithat. Jeta koncertale dhe formimi kulturor-muzikor i masave. (Probleme tė edukatės qytetare). -Bashkimi, 1973, 20 shkurt.

489.

Shehu, Agim. Gjer kur kjo gjendje? Ē'ėshtė ky indiferentizėm? (Nga njė mbledhje nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit). -Zėri i popullit, 1973, 13 mars.

490.

Xhunga, Agron. Rritet krijimtaria e mbėshtetur nė tabanin tonė. /Nė muzikė/. -Adriatiku, 1973, 4 nėntor.

491.

Zadeja, Ēesk. Koncertet e majit. -Dekada 1973. -Drita, 1973, 20 maj, f.1.

492.

Zadeja, Tonin. Premiera e operas sė parė shqiptare "Mrika" /e Prenkė Jakovės/ (15 vjet mė parė) .-Jeta e re, 1973, 15 dhjetor, f.3.

493.

Zoraqi, Nikolla. Burim i madh frymėzimi pėr ne krijuesit /Festivali folklorik kombėtar i Gjirokastrės /. -Mėsuesi, 1973, 24 tetor, f.4.

 

 

1974

494.

Avrazi, Gaqo. Disa probleme tė zhvillimit tė mėtejshėm tė kėngės sonė .-Bashkimi, 1974, 2 qershor.

495.

Avrazi, Gaqo. Koncertet e maleve (Kujtime tė Artistit tė merituar Gaqo Avrazi mbi formimin e korit partizan) .-Drita, 1974, 19 maj, f.12.

496.

Baxhaku, Dilaver. Rrugė me kėngė /Pėr ēiftelistin Ndue Shyti/ .-Ylli, 1974, nr.1, f.10.

497.

Bogdani, Ramazan. Vallet e "brezave" /Folklori ynė koreografik/ .-Drita, 1974, 28 prill, f.6.

498.

Ēefa, Sandėr. Thjeshtėsia e kėngės .-Zėri i popullit, 1974, 30 qershor.

499.

Daija, Tish dhe Kanaēi, Panajot. Shfaqje dhe takime tė miqėsisė vėllazėrore. (Me Ansamblin Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė RP tė Kinės dhe RPD tė Koresė) .-Drita, 1974, 11 gusht, f.13-14; 18 gusht, f.13-14; 25 gusht, f.13-14.

500.

Gecaj, Murat. Bukuria e tingujve tė muzikės ./Nė shkollėn e mesme tė muzikės "Mujo Ulqinaku" Durrės/ .-Bashkimi, 1974, 12 prill.

501.

Gina, Adelina. Artistja e Popullit mėsuese e balerinave tė ardhėshme./Zoica Haxho/ .-Mėsuesi, 1974, 6 mars.

502.

Gurakuqi, Luigj. 20 vjetori i Teatrit tė Operas dhe Baletit .-Nėntori, 1974, nr.1, f.143-146.

503.

Gjoni, Simon. "Dhėndri u transferua"/Muzika e kompozitorit Agim Prodani/ (Shėnime pėr operetėn dhe spektaklin) .-Drita, 1974, 19 maj, f.6, 12.

504.

Gjoni, Simon. Gjėndja dhe problemet e kėngės sonė nė frymėn e Plenumit IV tė KQ tė PPSH. (Raport i mbajtur nė Plenumin e Komitetit Drejtues tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė) .-Nėntori, 1974, nr.5, f.24-57.

505.

Gjoni, Simon. Nga konkluzionet e punės nė seksione ./Nė seksionin e talenteve tė reja muzikore. Nė Konferencėn kombėtare tė talenteve tė reja/ .-Nėntori, 1974, 27 shkurt.

506.

Harapi, Tonin. Fillim i mbarė i njė dirigjenti tė ri.(Dirigjenti i ri Abdurahim Dervishi) .-Drita, 1974, 24 mars,f. 12.

507.

Harapi, Tonin. Koncertet e majit - manifestim i shkėlqyer i artit tonė revolucionar. Mėsuesi, 1974, 22 maj, f.1, 7.

508.

Harapi, Tonin. Kur interpretojmė kėngėt e popullit .-Zėri i popullit, 1974, 17 janar.

509.

Kalemi, Spiro. Mbi traditėn dhe evolucionin nė kėngėn tonė kombėtare .-Mėsuesi, 1974, 27 shkurt.

510.

Kalemi, Spiro. Talentet e reja -burim i pashtershėm pėr artin tonė socialist (Shėnime pėr koncertet e talenteve tė reja nė Dekadėn e majit) .-Mėsuesi, 1974, 29 maj, f.1-2.

511.

Kalemi, Spiro. Traditat e shėndosha dhe arritjet e sotme tė kėngės sonė tė re .-Bashkimi, 1974, 12 shkurt.

512.

Kėnuti, Stefan. Pėr ta ngritur sa mė lart kėngėn e bukur tė popullit (Artistja e Popullit Maria Kraja) .-Zėri i popullit, 1974, 4 janar.

513.

Koncertet e maleve. (Kujtime tė Artistit tė merituar Gaqo Avrazi). -Drita, 1974, 19 maj, f.12.

514.

Kongoli, Baki. Pėrvoja e mirė pėr orkestracionet e kėngėve. -Drita, 1974, 3 shkurt, f.11.

515.

Kongoli, Baki. Tė ngjallim shijen muzikore mbi bazėn e folklorit tek tė rinjtė dhe pionierėt tanė. -Mėsuesi, 1974, 20 mars.

516.

Kraja, Maria. Njohja e kėngės popullore dhe e interpretimit - domosdoshmėri pėr njė interpretim vokal kombėtar. -Vatra e kulturės, 1974, nr.1, f.35-36.

517.

Krantja, Mustafa. Kėngėtari qė lindi nė betejat partizane. /Artisti i Popullit Mentor Xhemali/. -Drita, 1974, 30 qershor, f.13.

518.

Kristidhi, Margarita. Edukimi i frymės kombėtare tek instrumentistėt e rinj, nėpėrmjet procesit pedagogjik. -Mėsuesi, 1974, 24 prill.

519.

Kruta, Beniamin. Rreth bazės sė folklorit muzikor tradicional dhe disa tipare tė reja nė kėngėt e Luftės Nacionalēlirimtare. -Studime filologjike, 1974, nr.4, f.107-119.

520.

Lazėri, Ndue, Gjithēka e shpreh qartė nė zėrin e saj tė bukur /Zeliha Sina/. -Zėri i rinisė, 1974, 13 shkurt.

521.

Lazėri, Ndue. Pianistja me emrin Keti. /Keti Qose/ .-Zėri i rinisė, 1974, 6 mars.

522.

Lazėri, Ndue. Pionieria e tingujve. (Shėnime nga shkolla e mesme e muzikės nė Elbasan) .-Zėri i rinisė, 1974, 5 qershor.

523.

Luarasi, F. Kėnga popullore dhe vlera e saj edukative. -Bashkimi, 1974, 13 janar.

524.

Mamaqi, Fitore. Veteranėt e Operas pėrsėri nė skenė. -Shqiptarja e re, 1974, nr.2, f.28.

525.

Mbresa tė pashlyera.(Rreth turneut tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore nė RP tė Kinės dhe RPD tė Koresė) .-Bashkimi, 1974, 9 gusht, f.3.

526.

Musaj, L. 20 vjet nė skenė me kėngė nė gojė /Fitnete Rexha/. -Shqiptarja e re, 1974, nr.4, f.23.

527.

Nishku, Niko. "Ansambli i Kėngėve dhe i Valleve na solli miqėsinė luftarake tė popullit vėlla shqiptar" /Nga shfaqjet e Ansamblit nė RP tė Kinės/. -Zėri i popullit, 1974, 16 korrik, f.4.

528.

Sata, Loro. Kėngė qė ngre peshė zemrat. /Kėnga e kompozitorit Limos Dizdari, kushtuar Ismet Sali Bruēaj/. -Drita, 1974, 16 qershor, f.13.

529.

Sata, Loro. Pėr thellimin e karakterit kombėtar nė muzikė. -Drita, 1974, 20 janar, f.3-4.

530.

Simixhiu, Xhemil. Probleme tė karakterit kombėtar nė koreografi. -Drita, 1974, 10 mars, f.6, 13.

531.

Sina, Zeliha. Nuk mund tė jesh kėngėtar i denjė i popullit kur nuk i kėndon kėngėt qė ka krijuar ai .-Nėntori, 1974, nr.1, f.57-59.

532.

Sokoli, Ramadan. Nėpėr veprimtarinė e Fan Nolit si kompozitor muzikolog. -Nėntori, 1974, nr.4, f.95-104.

533.

Shehu, Agim; Ēefa, Sandėr dhe Madhi, Ibrahim. Manifestim i fuqishėm artistik i koncerteve tė majit. -Zėri i popullit, 1974, 15 qershor, f.2.

534.

Shtjefni, Tonin. Koncertet e artistėve tė ardhshėm. -Zėri i rinisė, 1974, 16 janar.

535.

Shuteriqi, Zana. Vepra e Fan S. Nolit "Betoveni dhe revolucioni francez”. -Nėntori, 1974, nr.10, f.103-116.

536.

Tafai, Haxhi. Tė vemė nė qendėr tė veglave muzikore temėn dhe heronjtė e ditės. -Nėntori, 1974, nr.8, f.16-17.

537.

Teqja, Rifat. Vatėr e edukimit ideo-artistik tė masave.(Nė kuadrin e 30 vjetorit tė ēlirimit tė Atdheut) /Pėr Teatrin e Operas dhe Baletit/ .-Bashkimi, 1974, 19 nėntor.

538.

Toka, Janaq dhe Stringa, Mithat. T'i ruajmė dhe t'i zhvillojmė mė tej traditat folkloristike tė popullit tonė. -Vatra e kulturės, 1974, nr.2, f.7-10.

539.

Traboini, Kolec. Shtegtimi i tingujve (Nė shkollėn e mesme tė muzikės nė Shkodėr). -Drita, 1974, 24 shkurt, f.1-2.

540.

Trako, Kostandin. Koncerti i nėntorit tė parė tė lirisė. -Drita, 1974, 24 nėntor.

541.

Troci, Garip. Puna tė nderon /Keti Trajani dhe Mukadez Erebara/. -Bashkimi, 1974, 10 maj.

542.

Zadeja, Ēesk. Muzika popullore - frymėzim pėr muzikėn profesioniste. -Zėri i popullit, 1974, 4 maj.

543.

Zadeja, Ēesk dhe Dhimitri, Petro. Koncertet e majit - njė sukses tjetėr i artit tonė tė ri .-Bashkimi, 1974, 1 qershor.

544.

Zyrakja, Suzana. Studente dhe pianiste tė mira /nė Institutin e Lartė tė Arteve - Tiranė/ -studente, 1974, 14 shkurt.

 

 

1975

545.

Agolli, Dritero. Nga fjala e shokut Dritero Agolli .(Nė mbledhjen solemne me rastin e 30 vjetorit tė krijimit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve) .-Zėri i popullit .-Bashkimi, Drita, 1975, 26 tetor.

546.

 Avrazi, Gaqo. Krijimtarinė muzikore ta mbėshtesim fort nė tabanin kombėtar .-Bashkimi, 1975, 19 mars.

547.

 Daija, Tish. Qė kėngėt dhe vallet tona tė ngrenė peshė popullin .-Drita, 1975, 26 janar, f.13-14.

548.

 Dhimitri, Petro. "Nėnė Shqipėri" /Poemė vokale e Avni Mulės/ nė skenėn e Operės. (Koncertet e majit) .-Bashkimi, 1975, 22 maj, f.1, 3.

549.

 Dhrami, Muntaz. Kundėr koncepteve burokratike pėr punėn krijuese. /Nė art./ -Drita, 1975, 20 prill, f.1-2.

550.

 Filja, Hysen. Me dashurinė pėr kėngėn popullore /Rreth bashkėpunimit tė Tefta Tashko Koēos me njė grup kėngėtarėsh popullorė himarjotė/ .-Drita, 1975, 29 qershor, f.11.

551.

 Filja, Hysen. Opera "Komisari" /me kompozitorin Nikolla Zoraqi/ nė skenė .-Zėri i popullit, 1975, 9 mars, f.3.

552.

 Gurakuqi, Luigj. Pranė njerėzve, ku vlon puna (Me Teatrin e Operas dhe tė Baletit nė turne) .-Drita, 1975, 27 korrik, f.1-2.

553.

 Gjilani, Kliton. Artistja e Popullit Tefta Tashko Koēo -Pionieri, 1975, nr.17, f.16-17.

554.

 Gjoni, Simon. Koreografia dhe aktualiteti .-Drita, 1975, 28 shtator, f.4.

555.

 Gjoni, Simon. Tingėllim heroik i viteve tė luftės. /Mbi operėn "Komisari" tė Nikolla Zoraqit/ .-Nėntori, 1975, nr.5, f.45-51.

556.

 Gjoni, Simon dhe Aliaj, Agron. Aritje dhe probleme tė koreografisė sonė .-Zėri i popullit, 1975, 21 dhjetor.

557.

 Harapi, Tonin. Kontakti i pėrhershėm i kompozitorit me krijimtarinė popullore - burim i fuqishėm frymėzimi .-Zėri i popullit, 1975, 30 mars.

558.

 Ibrahimi, Feim. Nga kėnga partizane tek operat e simfonitė .-Nėntori, 1975, nr.10, f.23-24.

559.

 Ibrahimi, Feim. Pėr thellimin e mėtejshėm tė karakterit kombėtar tė shkollave artistike.(Nga jeta nė shkollat tona.) -Bashkimi, 1975, 31 tetor.

560.

 Ibrahimi, Feim. Sukses i ri pėr krijimtarinė tonė kombėtare operistike. (Mbi premierėn e operės "Komisari" tė Nikolla Zoraqit/ .-Drita, 1975, 30 mars, f.6-7.

561.

 Jorganxhi, Rozmari. Njė sukses i merituar. (Shėnime pėr operėn "Komisari" /tė Nikolla Zoraqit/ -10 korriku, 1975, nr.6, f.28.

562.

 Kalemi, Spiro. Arti ynė muzikor dhe gjinia e kėngės .-Nėntori, 1975, nr.6, f.95-104.

563.

 Kalemi, Spiro. Kultivimi i kėngės popullore -kusht i dorės sė parė nė formimin sa mė tė plotė tė studentėve tė muzikės .-Mėsuesi, 1975, 26 shkurt.

564.

 Kalemi, Spiro. Pėrpunimi i kėngės popullore -proēes i rėndėsishėm nė formimin e krijuesve tė rinj .-Drita, 1975, 2 shkurt, f.7.

565.

 Kalemi, Spiro. Repertori kombėtar zė vendin kryesor .(Mbrėmje muzikore nė Institutin e Lartė tė Arteve) .-Drita, 1975, 2 mars, f.7.

566.

 Kanaēi, Panajot dhe Aliaj, Agron. Probleme aktuale tė baletit tonė .-Drita, 1975, 16 mars, f.7, 11.

567.

 Kali, I. Qė shkolla jonė e muzikės tė mbėshtetet edhe mė fort nė tabanin kombėtar. -Mėsuesi, 1975, 17 dhjetor.

568.

 Koēo, Eno. Kėngė e dashur pėr tokėn amtare (Mbi trion instrumentale tė L. Dizdarit. -Drita, 1975, 3 gusht, f.7.

569.

 Krantja, Mustafa. Manifestim i bukur i artit tonė simfonik. -Nėntori, 1975, nr.9, f.16-24.

570.

 Krantja, Mustafa. Pėr forcimin e individualitetit artistik nė dirigjim. -Drita, 1975, 7 shtator, f.6, 10.

571.

 Krantja, Mustafa. Pėr muzikėn e operės "Komisari" /tė Nikolla Zoraqit/. -Drita, 1975, 7 dhjetor, f.6, 14.

572.

 Krantja, Mustafa. Pėr njė jetė koncertale mė tė dendur e mė tė larmishme. -Bashkimi, 1975, 28 shtator.

573.

 Krantja, Mustafa. Vepra tė bukura, emocione tė fuqishme, talente tė reja nė koncertet e majit .-Mėsuesi, 1975, 21 maj, f.1, 4.

574.

 Kushta, Shpėtim. T'i propagandojmė mė shumė sukseset e muzikės sonė. (Nga diskutimi nė Plenumin e Komitetit Drejtues sė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė) .-Nėntori, 1975, nr.4, f.49-51.

575.

Laro, Kujtim. Muzikė e mbėshtetur nė meloditė e popullit (Shfaqje e re e operės "Mrika") /e Prenkė Jakovės/ .-Drita, 1975, 6 prill, f.6.

576.

Loli, Kosta. Duke dėgjuar nė veprėn muzikore pėr Luftėn Nacionalēlirimtare /Koncerti pėr violinė dhe orkestėr "Lavdi dėshmorėve tė Luftės Nacionalēlirimtare" kompozuar nga Thoma Gaqi/ .-Drita, 1975, 27 prill, f.7.

577.

Loli, Kosta. Figura e Atdheut nė kėngėn tonė. -Drita, 1975, 26 janar, f.6.

578.

Loli, Kosta. Kėnga dhe vallja e popullit. (Shėnime pėr premierėn "Shqipėri o lule"). -Drita, 1975, 23 mars, f.6.

579.

Madhi, Ibrahim. Pėr njė nxitje mė tė madhe tė talenteve tė reja instrumentistė. -Drita, 1975, 13 prill, f.11.

580.

shėrbim tė revolucionit, si bij tė popullit dhe tė Partisė. (Iniciativa e shkrimtarėve dhe artistėve) .-Drita, 1975, 27 prill, f.1-3.

581.

vitet e para /Me rastin e 30 vjetorit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve. Kujtime tė shkrimtarėve dhe artistėve/ .-Drita, 1975, 26 tetor.

582.

Nga populli tek populli /Bisedė me shokėt Tish Daija, Panajot Kanaēi, Agim Krajka, Gėzim Kaceli dhe Xhemal Laēi/. -Bashkimi, 1975, 2 shkurt.

583.

Paparisto, Albert. Mbėshtetja nė krijimtarinė popullore - bazė e suksesit nė gjinitė e mėdha muzikore. -Drita, 1975, 26 janar, f.12.

584.

Paparisto, Albert. Mbi disa tipare tė reja nė dramaturgjinė e veprave tona simfonike - instrumentale. -Nėntori, 1975, nr.5, f.22-65.

585.

Paparisto, Albert. Njė vepėr e re militante e muzikės sonė simfonike./Poema simfonike "Alarme tė pėrgjakura" e Shpėtim Kushtės/ .-Drita, 1975, 11 maj, f.12.

586.

Paparisto, Albert. Opera "Komisari" /e Nikolla Zoraqit/. -Ylli, 1975, nr.4, f.15.

587.

Paparisto, Albert. Pėr tė thelluar mė tej frymėn popullore. /Mbi koncertet e majit /. -Drita, 1975, 6 korrik, f.6, 11.

588.

Pėr njė krijimtari muzikore sa mė tė qartė e sa mė tė kuptueshme pėr masat. /Nga biseda nė redaksi me kompozitorė, kritikė e instrumentistė/. -Drita, 1975, 16 shkurt, f.3-4.

589.

Pėrshėndetje e Komitetit Qendror tė PPSH drejtuar Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė me rastin e 30 vjetorit tė themelimit tė saj. -Zėri i popullit. -Bashkimi, Drita, Luftėtari, 1975, 26 tetor.

590.

Qatipi, Ruzhdi. Nė mbrėmjet e koncerteve tė majit. -Drita, 1975, 18, 25 maj, f.1, 13.

591.

Qatipi, Ruzhdi. Pėr njė thellim tė mėtejshėm tė karakterit kombėtar tė baletit e koreografisė. (Nga seminari kombėtar pėr disa probleme tė baletit dhe tė koreogrsfisė sonė) .-Drita, 1975, 21 dhjetor.

592.

 "Qeshu ti pėrherė o Myzeqe" (si u shkrua njė kėngė - bisedė me artistėt e merituar Tish Daija dhe Vaēe Zela). -Drita, 1975, 31 gusht, f.12.

593.

 Reka, Hatixhe. Art i fuqishėm revolucionar i mbėshtetur nė gurrėn e popullit. (Nė koncertet e majit). -Puna, 1975, 6 qershor.

594.

 Selimi, Skėnder. Vallet e punės krijime me vlerė tė madhe ideoestetike tė popullit tonė. -Shkenca dhe jeta, 1975, nr.3, f.44-47.

595.

 Simoni, Gjon. Mbi karakterin popullor nė format e mėdha tė muzikės vokale dhe instrumentale. -Drita, 1975, 8 qershor, f.6, 11.

596.

 Stringa, Hamide. Diēka nga veprimtaria e kompozitorit Kristo Kono. -Pionieri, 1975, nr.23, f.12-13.

597.

 Shituni, Spiro. Figura e popullit nė njė vepėr muzikore (Mbi simfoninė nė mi bemol mazhor tė Simon Gjonit/ .-Drita, 1975, 17 gusht, f.7.

598.

 Shpėrblimi mė i madh pėr shkrimtarin dhe artistin janė respekti dhe dashuria e popullit pėr veprėn e tyre .-Zėri i popullit, 1975, 27 prill.

599.

 Tėrshana, Engjėll. Gjithnjė duhet tė mėsojmė nga arti i madh i popullit. -Bashkimi, 1975, 27 dhjetor.

600.

 Tėrshana, Engjėll. Koreografia nė kulturėn tonė artistike. -Bashkimi, 1975, 28 gusht.

601.

 30-vjet punė lufte dhe krijimtari e partishme (30 vjetori i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve) .-Nėntori, 1975, nr.10, f.3-10.

602.

 Vepėr me vlera tė larta ideoartistike (Bisedė me realizues tė operės "Komisari") /e kompozitorit Nikolla Zoraqi/ . -Bashkimi, 1975, 13 mars, f.3.

603.

Vlerėsim dhe frymėzim i madh pėr krijuesit tanė /Me rastin e 30 vjetorit tė krijimit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė/. -Nėntori, 1975, nr.12, f.3-9.

604.

 Xoxa, Dhurata. Rezultatet folėn vetė pėr vitin e kaluar shkollor. (Shėnime nga shkolla e mesme artistike "Jordan Misja" /Tiranė/). -Mėsuesi, 1975, 6 gusht.

605.

 Zadeja, Ēesk; Gjoni, Simon dhe Ziu, Ll. Krijimtari militante e njė kompozitori komunist /Enver Mara/. -Drita, 1975, 30 nėntor, f.13.

606.

 Zadeja, Ēesk dhe Qatipi, Ruzhdi. Manifestim i bukur i artit tonė muzikor amator e profesional. -Drita. 1975, 1 qershor, f. 6-7, 11.

607.

 Zoraqi, Nikolla. Koncertet e majit - manifestim i artit tonė revolucionar. -Zėri i popullit, 1975, 6 qershor, f.3.

608.

 Xhezo, Arshin. Tingujt e kėngės, zėrat e jetės. (Nė popull ai gjen frymėzimin e krjimit, tingujt e kėngės, ritmet e valles) /Artisti i merituar Tish Daija/. -Zėri i popullit, 1975, 25 dhjetor.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit