BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1966, 1967, 1968, 1969, 1970

 

1966

212.

Ēefa, Sandėr. Koncerti pėr violinė e orkestėr i Pjetėr Gacit .-Nėntori, 1966, nr.4, f.128-133.

213.

Ēefa, Sandėr. Rapsodia shqiptare nr.2 e kompozitorit Kristo Kono .-Nėntori, 1966, f.118-120.

214.

Ēefa, Sandėr. Rreth disa veprave tė muzikės sonė simfonike e instrumentale .-Drita, 1966, 23 janar, f.1-2.

215.

Ēefa, Sandėr. Simfonia nr.1 e kompozitorit Ēesk Zadeja .-Nėntori, 1966, nr.7, f.117-133.

216.

Ēefa, Sandėr. Suita simfonike "Njė ditė pikniku" e kompozitorit Tish Daija .-Nėntori, 1966, nr.2, f.153-171.

217.

Ēefa, Sandėr. Uvertura nė F-moll e kompozitorit Nikolla Zoraqi .-Nėntori, 1996, nr.4, f.121-128.

218.

Dibra, Fatmir. Njė balet i ri nė skenėn tonė /"Detashmenti i kuq i grave" me muzikė nga njė grup kompozitorėsh kinezė dhėnė pėr publikun kryeqytetas/ .-Puna, 1966, 2 gusht, f.3.

219.

Harapi, Tonin. Tue iu pėrgjegjur kėrkesave muzikore tė ditės (Mendime mbi kėngėn masive) .-Drita, 1966, 28 gusht.

220.

Krantja, Mustafa. Muzika jonė kombėtare dhe detyrat e artistėve tanė .-Zėri i popullit, 1966, 16 shkurt.

221.

Kudhėr me rėndėsi pėr pėrgatitjen e kuadrove tė mesme artistike (20 vjetori i Liceut artistik "Jordan Misja") /Tiranė/ .-Mėsuesi, 1966, 23 dhjetor.

222.

Paparisto, Albert. Mbi kėngėn tonė masive. (Mendime qė preokupojnė kompozitorin) .-Drita, 1966, 21 gusht.

223.

Pėr njė kėngė shqiptare tė gjallė dhe entuziaste (Bisedė nė redaksi) /Me kompozitorėt Ē.Zadeja, T.Harapi, A.Krajka, kėngėtaren V. Zela dhe dirigjent F.Deda/ .-Drita, 1966, 9 janar.

224.

Prendushi, Robert. Disa probleme tė edukimit ideoestetik tė nxėnėsve pėrmes muzikės .-Arėsimi popullor, 1966, nr.6, f.102-11.

225.

Prendushi, Robert. Kėnga dhe muzika para detyrash tė reja.(Probleme aktuale tė shkollės) .-Mėsuesi, 1966, 7 tetor.

226.

Selimi, Skėnder. Si duhet ta ndjekim nė skenė njė balet klasik.-Puna, 1966, 18 janar.

227.

Sokoli, Ramadan. Kėngėt e mėrgimit .-Nėntori, 1966, nr.6, f.138-161.

228.

Zadeja, Ēesk. "Detashmenti i kuq i grave" /Me muzikė tė disa kompozitorėve kinezė/ .-Zėri i popullit, 1966, 23 korrik, f.2.

 

 

1967

229.

Agolli, Nexhat. Shprehje kombėtare - problem aktual nė koreografinė tonė .-Drita, 1967, 19 nėntor.

230.

Aliaj, Bujar. Mendime pėr sektorin e koreografisė .-Vatra e kulturės, 1967, nr.1, f.5-6.

231.

Ēefa, Sandėr. Heroina /e kompozitorit Vangjo Nova dhėnė nė Teatrin e Operas e Baletit/ njė opera e re kombėtare me frymė revolucionare .-Zėri i popullit, 1967, 18 qershor, f.3.

232.

Ēeta, Sandėr. Koncertet e majit (Shėnime kritike) .-Nėntori, 1967, nr.7, f.175-179.

233.

Ēeli, Liri. Opera "Heroina" /e Vangjo Novės/ njė sukses i ri i artit tonė muzikor, .-Shqiptarja e re, 1967, nr.8, f.26.

234.

Dibra, Fatmir. Punėtorėt flasin pėr operan "Heroina"/tė kompozitorit Vangjo Nova/ .-Puna, 1967, 27 qershor, f.5.

235.

Gjoni, Simon. "Heroina" /muzika Vangjo Nova/ sukses i krijimtarisė sonė operistike .-Drita, 1967, 25 qershor.

236.

Harapi, Tonin. Jehonė e realitetit heroik /Mendime mbi koncertet e majit/ .-Drita, 1967, 4 qershor, f.1, 4.

237.

Hoshafi, Tasim. Opera "Heroina"/ e Vangjo Novės/ - njė sukses i ri i artit tonė muzikor skenik .-Bashkimi, 1967, 20 qershor.

238.

Hoshafi, Tasim. Probleme muzikore qė na preokupojnė .-Vatra e kulturės, 1967, nr.1. f.4-5.

239.

Ibrahimi, Feim. Muzika e jonė tė jetė e popullit .-Nga diskutimi i kompozitorėve tė rinj. /F.Ibrahimi nė Konferencėn Kombėtare tė letrarėve dhe artistėve tė rinj/ .-Zėri i rinisė, 1967, 25 dhjetor.

240.

Kapllani, F. Njė sukses i ri nė artin tonė /Opera "Heroina" - eVangjo Novės/ .-Zėri i rinisė, 1967, 21 qershor.

241.

Koncertet  e majit- manifestim i fuqishėm politike-muzikore.-Bashkimi, 1967, 1 qershor.

242.

Kosova, Bardhyl. Tė revolucionarizojmė mė tej lėvizjen artistike profesionale dhe amatore .-Zėri i popullit, 1967, 9 qershor.

243.

Krantja, Mustafa. Gjinitė e mėdha tė muzikės sonė .-Nėntori, 1967, nr.3, f.150-170.

244.

Mbi operėn "Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu" /Prenkė Jakova/ .-Ylli, 1967, nr.12, f.23.

245.

Meritojnė mė shumė kujdes veprat muzikore tė autorėve tanė .-Drita, 1967, 29 tetor.

246.

Muzika duhet tė emocionojė dhe tė zgjojė ndienja tė larta revolucionare (Nga diskutimi krijues i kompozitorėve) .-Drita, 1967, 29 janar, f.4.

247.

Paparisto, Albert. Muzika koncertale- mjet i rėndėsishėm pėr shprehjen e emocioneve tė mėdha .-Drita, 1967, 15 tetor.

248.

Sokoli, Ramadan. Rreth muzikės shqiptare nė kohėn e Skėnderbeut (Studime filologjike), 1967, nr.4, f.143-152 me skic, -Pėrmbl. frėngj.f.152-153 .Bibliogr.: 27 tit.

249.

Stringa, Hamide. Pėr njė demokratizim tė formave tė gjinive tė mėdha muzikore .-Drita, 1967, 1 tetor.

250.

Truja, Jorgjia. Koncertet e majit .-Shqiptarja e re, 1967, nr.6, f.27.

251.

Zadeja, Ēesk. Qė muzika jonė tė tingėllojė ma realiste .-Drita, 1967, 3 shtator.

252.

Zadeja, Tonin. Tė zgjuajmė ndėr fėmijėt ndjenjėn e ritmit muzikor(Probleme tė mėsimit tė kėngės dhe tė muzikės nė shkolla) .-Mėsuesi, 1967, 17 mars.

 

 

1968

253.

Agolli, Dritero. Arti i fuqishėm i popullit /Lidhur me pėrfundimin e Festivalit kombėtar folkloristik/ .-Zėri i popullit, 1968, 17 tetor.

254.

Agolli, Nexhat. Folklori, klasa punėtore dhe krijimtaria artistike .(Nė prag tė festivalit folkloristik kombėtar) .-Mėsuesi, 1968, 25 shtator.

255.

Aliaj, Agron. Tė mėsojmė vallet tona popullore .-Vatra e kulturės, 1968, nr.3, f.34-37.

256.

"Bijtė e Skėnderbeut" (Opera e parė nė Durrės) /Interpretuan amatorė tė pallatit tė Kulturės "Aleksandėr Moisiu" Durrės me muzikė tė Abdulla Grimcit/ .-Zėri i rinisė, 1968, 10 janar, f.5.

257.

Bogdani, Ramazan. Folklori dhe krijimtaria artistike -koreografike nė gjirin e klasės punėtore .-Mėsuesi, 1968, 2 tetor.

258.

Ēefa, Sandėr. Pėr njė pasqyrim mė tė gjėrė e mė tė thellė tė temės sė klasės punėtore nė krijimtarinė tonė muzikore .-Puna, 1968, 29 tetor.

259.

Dibra, Fatmir. Opera "Bijtė e Skėnderbeut" /kompozitor Abdulla Grimci/ - njė sukses i madh i forcave amatore durrsake .-Puna, 1968, 23 janar.

260.

Disa mendime tė punonjėsve rreth operės "Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu" /e kompozitorit Prenkė Jakova nė skenėn e Teatrit tė Operas e Baletit/ .-Bashkimi, 1968, 19 janar, f.3.

261.

 Diskutime krijuese mbi probleme tė muzikės sonė dhe mbi krijimtarinė pėr 25 vjetorin e ēlirimit .-Drita, 1968, 28 korrik.

262.

 Filja, Hysen. Baleti "Fatosi partizan" (Mbi premierėn "Fatosi partizan" muzika Kozma Lara, libreti Panajot Kanaēi) .-Drita, 1968, 27 tetor, f.2, 4.

263.

Gėrcallia, Mustafa. Tė ngrihet mė lart fryma popullore dhe revolucionare e kėngėve dhe valleve .-Zėri i popullit, 1968, 22 shkurt.

264.

Gjoni, Simon. Koncertet e majit - njė sukses i ri i lėvizjes artistike tė kryeqytetit .-Zėri i popullit, 1968, 7 qershor.

265.

Gjoni, Simon. Mbi operėn "Skėnderbeu /e kompozitorit Prenkė Jakova nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit/ .-Drita, 1968, 11 shkurt.

266.

Harapi, Tonin. Muzika e baletit ka numėra tė goditur (Mendime rreth baletit "Fatosi partizan") /tė kompozitorit Kozma Lara/ .-Drita, 1968, 3 nėntor.

267.

Hoshafi, Tasim. Probleme tė kompozitorit .-Vatra e kulturės , 1968, nr.5, f.18-19.

268.

Ibrahimi, Feim. Opera -"Gjergj Kastrioti Skėnderbeu"/e kompozitorit Prenkė Jakova/, nė Teatrin e Operas dhe Baletit .-Zėri i rinisė, 1968, 20 janar, f.4.

269.

Kongoli, Baki. Pėr herė tė parė njė temė nga Lufta Nacionalēlirimtare.(Mendime rreth baletit "Fatosi partizan") .-Drita, 1968, 3 nėntor.

270.

Kruta, Beniamin. Pėr njė zhvillim tė mėtejshėm tė melodisė dhe formės muzikore folkloristike tradicionale .-Mėsuesi, 1968, 9 gusht.

271.

Lekaj, Hasan dhe Shllaku, N. Masat tona pėr revolucionarizimin e shkollės sė muzikės .-Jeta e re, 1968, 7 shkurt.

272.

Ndahen ēmimet pėr fitonjėsit e koncerteve tė majit .-Drita, 1968, 9 maj.

273.

Opera "Bijtė e Skėnderbeut" /e kompozitorit Abdulla Grimci/ - vepėr sa e bukur, e kuptueshme dhe e qartė pėr masat, aq aktuale dhe edukative .-Bashkimi, 1968, 12 janar.

274.

Opera jonė kombėtare nė rrugėn e forcimit tė saj.(Diskutim krijues pėr Operėn "Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu") /tė kompozitorit Prenkė Jakova/ .-Drita, 1968, 7 prill.

275.

Paparisto, Albert. Zhvillimi i mėtejshėm i muzikės sonė duhet t'u pėrgjigjet aspiratave revolucionare tė masave .-Drita, 1968, 30 qershor.

276.

Pėrpjekje pėr krijimin e baletit tonė tė ri.(Rreth diskutimit tė baletit "Fatosi partizani") /me muzikė tė Kozma Larės/ .-Drita, 1968, 17 nėntor.

277.

Skėnderbeu mė skenėn e Operas tonė.(Mendime nga spektatorė tė ndryshėm) /Pėr Operėn "Skėnderbeu" tė kompozitorit Prenkė Jakova/ .-Ylli, 1968, nr.3, f.18.

278.

Sukses i merituar i amatorėve tė Durrėsit .Mendime tė spektatorėve pėr Operėn "Bijtė e Skėnderbeut" /tė Abdulla Grimcit"/ .-Drita, 1968, 28 janar.

279.

Zadeja, Ēesk. Manifestim i frymėzuar i muzikės sonė tė re. /Me rastin e koncerteve tė Dekadės sė majit/ .-Drita, 1968, 9 qershor.

280.

Zadeja Ēesk dhe Agolli, Driėro. Opera "Skėnderbeu" /e Prenkė Jakovės/ -Zėri i popullit, 1968, 28 janar, f.3.

 

 

1969

281.

Agolli, Nexhat. Rreth formave tė pėrshtatshme pėr pėrpunimin e valleve popullore.(Probleme tė profilit tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe tė Valleve) .-Mėsuesi, 1969, 1 shkurt, f.3-4.

282.

Aliaj, Bujar. Mendime pėr vallen tematike .-Vatra e kulturės, 1969, nr.2, f.24-26.

283.

Avrazi, Gaqo dhe Filja, Hysen. Jeta jonė dhe veprat muzikore .-Bashkimi, 1969, 22 prill.

284.

Bogdani, Ramazan. Rreth disa ēėshtjeve koreografike tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore .-Nėntori, 1969, nr.5, f.191-200.

285.

Ciko, Zhani. Jehona e majit. (Shėnime rreth Dekadės) .-Zėri i rinisė, 1969, 24 maj.

286.

Ēefa, Sandėr. Dramaturgjia muzikore nė krijimtarinė tonė simfonike .-Nėntori, 1969, nr.11, f.202-216.

287.

Ēefa, Sandėr. Pėr njė lidhje mė tė ngushtė tė masave me krijimtarinė tonė muzikore .-Nėntori, 1969, nr.7, f.129-135.

288.

Ēefa, Sandėr. Ta ēojmė mė tej traditėn e lidhjes sė ngushtė tė krijimtarisė me masat. /Pėr krijimtarinė muzikore/ .-Zėri i popullit, 1969, 15 prill.

289.

Disa probleme pėr zhvillimin e mėtejshėm tė koreografisė .-Bashkimi, 1969, 16 shtator.

290.

Dhimitri, Petro. Koncertet e majit (Shėnime nga salla) .-Bashkimi, 1969, 11 maj, f.3.

291.

Dhimitri, Petro. Nga balta e Myzeqesė nė skenėn e operas /Zoica Haxho/ .-Bashkimi, 1969, 13 dhjetor.

292.

Guli, Gaspėr. Rrugė plot fitore e artit tonė skenik tė Operas dhe Baletit .-Mėsuesi, 1969, 22 nėntor.

293.

Harapi, Tonin. Muzika jonė pėr tė vegjėlit .-Drita, 1969, 11 maj.

294.

Kėnga ėshtė bashkėudhėtaria jonė (Shėnime nga seminari kombėtar i kompozitorėve tė rinj dhe amatorė) .-Zėri i rinisė, 1969, 1 mars, f.1, 2.

295.

Kongoli, Baki. T'i kushtojmė mė shumė vėmendje krijimtarisė muzikore tė tė vegjėlve dhe edukimit tė tyre (Mendime pėr muzikėn pėr fėmijė) .-Drita, 1969, 24 gusht.

296.

Krantja, Mustafa. Koncertet e majit nxitin krijimtarinė artistike tė masave .-Mėsuesi, 1969, 21 maj.

297.

Krypa, Shuaip. Pėr njė hap tė mėtejshėm nė punėn e edukimit estetik revolucionar tė fėmijėve (Mendime pėr muzikėn pėr fėmijė) .-Drita, 1969, 7 shtator.

298.

Lekaj, Zef dhe Rrota, Tonin. Nė shfaqjet mbizotėron patosi revolucionar i ditėve tona.(Nė Dekadėn e majit tė kryeqytetit) .-Mėsuesi, 1969, 12 maj.

299.

Malo, Foto. Balerina heroinė /Zoica Haxho/ .-Drita, 1969, 21 dhjetor.

300.

Nga diskutimet nė Kongresin e II-tė tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve .-Drita, 1969, 4 maj.

301.

Paparisto, Albert. Tė pasurojmė repertorin tonė muzikor pėr fėmijė. (Mendime pėr muzikėn pėr fėmijė) .-Drita, 1969, 10 gusht.

302.

Seminari kombėtar i kompozitorėve tė rinj .-Drita, 1969, 2 mars, f.1, 4.

303.

Stringa, Hamide. Disa probleme tė muzikės qė dolėn nga Dekada e majit tė vitit 1969 .-Nėntori, 1969, nr. 8, f.150-161.

304.

Stringa, Hamide. Muzika e Dekadės sė majit .-Drita, 1969, 1 qershor.

305.

Zadeja, Ēesk. Karakteri kombėtar i muzikės sonė buron nga vetė realiteti socialist .-Drita, 1969, 13 prill.

306.

Zadeja, Ēesk. Partishmėria i ka dhėnė jetė veprave tona tė skenės .-Zėri i popullit, 1969, 26 prill .-Drita, 27 prill.

307.

Zadeja, Ēesk. Pėr njė muzikė realiste kombėtare .-Zėri i popullit, 1969, 23 prill.

308.

Zadeja, Ēesk. Pėrmbajtja emocionale i jep kėngės pėrcaktimin shoqėror (Mendime pėr muzikėn pėr fėmijė) .-Drita, 1969, 3 gusht.

309.

Zalo, A. Koncertet e majit (Shėnime nga salla) .-Bashkimi, 1969, 14 maj, f.1.

 

 

1970

310.

Agolli, Nexhat. Disa mendime rreth problemit tė zhvillimit dhe pėrpunimit tė valleve popullore folklorike .-Bashkimi, 1970, 9 tetor, f.3.

311.

Agolli, Nexhat. "Vallja e ėndėses"- Krijim me frymė tė vėrtetė popullore .-Mėsuesi, 1970, 5 gusht.

312.

Ansambli Folkloristik i Tiranės fiton gjerdanin e artė dhe shpallet "Laurant i vitit 1970" nė Festivalin Ndėrkombėtar tė vjeshtės nė Dizhon(Francė) .-Zėri i popullit, 1970, 8 shtator, f.1,4.

313.

Biba, Eqerem dhe Zelka, Luan. Qė arti ynė tė jetė gjithmonė i ri, i gjallė, i freskėt .-Zėri i popullit, 1970, 20 shkurt.

314.

Bogdani, Ramazan. Koreografia nė baletin "Cuca e maleve" /e kompozitorit Nikolla Zoraqi/ .-Drita, 1970, 1 mars, f.2.

315.

"Cuca e maleve" /Kompozitor Nikolla Zoraqi/ .-Drita, 1970, 8 shkurt, f.4.

316.

Ēefa, Sandėr. Dekada e vitit 1970 - sukses i ri i artit tonė .-Zėri i popullit, 1970, 27 maj, f.3.

317.

Ēefa, Sandėr. Nė koncertet e majit tė Dekadės 1970 .-Nėntori, 1970, nr.7, f.23-29.

318.

Diskutim krijues mbi koncertet e Dekadės sė majit 1970 .-Drita, 1970, 14 qershor.

319.

Dungu, Pjetėr dhe Vlashi, Gjergj. "Dallgėt e kuqe" /Kompozitor Enver Mara/ (Disa mendime rreth operetės) .-Adriatiku, 1970, 25 janar.

320.

Dhimitri, Petro. "Muzika nga Zoraqi" .-Bashkimi, 1970, 22 gusht.

321.

Filja, Hysen. Hije e dritė nga jeta e kėngėtarėve. /Tefta Tashko Koēo/ .-Nėntori, 1970, nr.11, f.72-95.

322.

Fitorja e madhe e artit tonė popullor.(Pėrshėndetje tė nxehta pjestarėve tė Ansamblit tonė - fitues i Festivalit ndėrkombėtar tė Dizhonit) .-Mėsuesi, 1970, 9 shtator.

323.

Frashėri, Thoma. Artisti i Popullit Mentor Xhemali .-Drita, 1970, 22 mars.

324.

Harapi, Tonin. Ku jemi me muzikėn pėr fėmijė .-Drita, 1970, 18 tetor.

325.

Harapi, Tonin. Mbi disa probleme tė operetės sonė .-Drita, 1970, 21 qershor.

326.

Harapi, Tonin. Tiparet e reja tė kėngės sonė. /Nga kumtesa nė sesionin shkencor me rastin e 25 vjetorit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve/ .-Drita, 1970, 8 nėntor.

327.

Ibrahimi, Feim. Mbi muzikėn e baletit "Cuca e maleve" /tė Nikolla Zoraqit/ .-Drita, 1970, 21 mars, f.2.

328.

Ibrahimi, Feim. Pėr njė propagandim mė tė mirė tė muzikės sonė koncertale .-Drita, 1970, 4 tetor.

329.

Jorgji, Jeta. Duke parė baletin "Cuca e maleve" /me muzikė tė Nikolla Zoraqit/ .-(Mbresa dhe mendime) Shqiptarja e re ,1970, nr.4, f.24-25.

330.

Kaceli, Gėzim dhe Dhimitri, Petro. Baleti "Cuca e maleve" /Kompozitor Nikolla Zoraqi/ (Njė krijim i bukur i artit tonė koreografik) .-Bashkimi, 1970, 8 mars, f.3.

331.

Kalemi, Spiro. Harmonia.(Katėr elementėt e muzikės) .-Zėri i rinisė, 1970, 28 shkurt.

332.

Kalemi, Spiro. Kompozitori dhe krijimi i muzikės .-Zėri i rinisė, 1970, 21, 28 janar.

333.

Kalemi, Spiro. Melodia .-Zėri i rinisė ,1970, 14 shkurt.

334.

Kalemi, Spiro. Mėnyra dhe stili i tė  shkruarit tė muzikės .-Zėri i rinisė, 1970, 21 mars.

335.

Kalemi, Spiro. Ngjyra e tingullit muzikor .-Zėri i rinisė, 1970, 7 mars.

336.

Kalemi, Spiro. Ngjyrat e veēantė tė tingujve .-Zėri i rinisė, 1970, 14 mars

337.

Kalemi, Spiro. Njė vepėr me vlera ideoartistike /Kantatė pėr "Komisarin" e F.Ibrahimit/ .-Drita, 1970, 7 qershor, f.2.

338.

Kalemi, Spiro. Ritmi .-Zėri i rinisė,1970, 7 shkurt.

339.

Kalemi, Spiro. Si e dėgjojmė muzikėn? -Zėri i rinisė, 1970, 14 janar.

340.

Kamenica, Guri. "Cuca e maleve" /e kompozitorit Nikolla Zoraqi/ - sukses i baletit tonė .-Zėri i popullit, 1970, 29 mars, f.3.

341.

Kanaēi, Panajot dhe Simixhiu, Xhemil. Pėr njė pėrdorim krijues tė traditės nė koreografi. /Nga kumtesa nė sesionin shkencor me rastin e 25-vjetorit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve/ .-Drita, 1970, 8 nėntor.

342.

 Karadaku, Astrit. Kėngėtar i popullit./Solisti Ibrahim Tukiqi/ .-Bashkimi, 1970, 23 maj.

343.

Kazazi, Teuta. Kėngė e dashur /Kėngė pėr ty Atdhe e Pjetėr Gacit/ .-Bashkimi, 1970, 13 maj, f.3.

344.

 Kongoli, Baki. Artistja e Popullit Tefta Tashko Koēo (Nė 60 vjetorin e lindjes) .-Drita, 1970, 1 nėntor.

345.

 Kongoli, Baki. Folklori muzikor nė shėrbim tė krijimtarisė profesioniste .-Drita, 1970, 15 shkurt.

346.

 Kongoli, Baki. Folklori ynė muzikor, burim i pashtershėm .-Ylli, 1970, nr.1, f.25.

347.

 Kraika, Agim. Treguam epėrsinė e artit tonė socialist./Ansambli ynė nė Festivalin e Dizhonit/ .-Mėsuesi, 1970, 23 shtator.

348.

 Kruta, Beniamin. Zhvillim i folklorit muzikor nė periudhėn e ndėrtimit tė socializmit .-Mėsuesi, 1970, 8 gusht.

349.

 Mbi veprat e gjinive tė mėdha muzikore. (Diskutim krijues) .-Drita, 1970, 5 prill.

350.

 Metuli, Adriatik. "Cuca e maleve" /Muzika Nikolla Zoraqi/ (Balet) .-Ylli, 1970, nr.4, f.26-27.

351.

 Mustaqi, Thanas. "Dallgėt e kuqe" /e kompozitorit Enver Mara, realizuar nga amatorėt e klubit "Mujo Ulqinaku" tė Durrėsit/ .-Drita, 1970, 15 shkurt, f.2.

352.

 Paparisto, Albert. Pėrsėri pėr muzikėn koncertale .-Drita, 1970, 2 gusht.

353.

 Paparisto, Albert. Tradita kombėtare dhe roli i saj nė krijimtarinė tonė. /Nga kumtesa mbajtur nė sesionin shkencor me rastin e 25 vjetorit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve/ .-Drita, 1970, nr.11, f.35-40.

354.

Periudhė e zhvillimit tė mėtejshėm tė muzikės skenike .-Drita, 1970, 19 korrik.

355.

Qurku, Viktor. Me punė gjithēkaje mund t'ia dalėsh. /Bisedė me kompozitorin Pjetėr Gaci/ .-Drita, 1970, 9 gusht.

356.

Qurku, Viktor. Nga dita e njė kolektivi artistik. /Nė Teatrin e Operas dhe Baletit/ .-Drita, 1970, 29 mars.

357.

Simixhiu, Xhemil. Forcimi i pėrmbajtjes nė baletin tonė -kusht i krijimit tė fytyrės sė tij kombėtare .-Nėntori, 1970, nr.3, f.53-61.

358.

Simoni, Gjon. "Cuca e maleve" /kompozuar nga Nikolla Zoraqi/ njė sukses i ri i muzikės tonė skenike .-Zėri i rinisė, 1970, 25 shkurt., f.4.

359.

Simoni, Gjon. Koncerti pėr violenēel dhe orkestėr i F.Ibrahimit .-Drita, 1970, 3 maj, f.2.

360.

Simoni, Gjon. Si duhet shfrytėzuar folklori nė krijimin e kėngėve .-Vatra e kulturės, 1970, nr.1, f.26-29.

361.

Simoni, Gjon. Rrugėt e kėngės sonė dhe kėrkesat e kohės .-Zėri i popullit, 1970, 15 tetor.

362.

Skėndi, L. Tė marrim ēka ėshtė mė e vlefshme. /Muzika pėr edukimin shkollor dhe jashtė shkollės/ .-Drita, 1970, 8 shkurt.

363.

Sokoli, Ramadan. Fan S.Noli kompozitor dhe muzikolog .-Zėri i rinisė, 1970, 30 shtator.

364.

Sokoli, Ramadan. Figura e Ali Pashė Tepelenės nė muzikė .-Ylli, 1970, nr.11, f.32.

365.

Sokoli, Ramadan. Muzika dhe shkencat .-Shkenca dhe jeta, 1970, nr.6, f.38-41.

366.

Sokoli, Ramadan. Vallet tona popullore .-Shqipėria e Re, 1970, nr.1, f.10-12.

367.

Stringa, Hamide. Baleti "Cuca e maleve" /Me muzikė tė Nikolla Zoraqit/, realizim i mirė i muzikės sonė skenike" .-Nėntori, 1970, nr.5, f.32-41.

368.

Stringa, Hamide. Probleme tė heroit pozitiv dhe tė konfliktit nė veprat muzikore skenike /Nga kumtesa e mbajtur nė sesionin shkencor me rastin e 25 vjetorit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve/ .-Zėri i popullit, 1970, 7 nėntor .-Drita, 1970, 8 nėntor.

369.

Sukses i madh i  Ansamblit Folklorik tė Tiranės nė Francė. - Komente tė shtypit francez .-Zėri i popullit, 1970, 10 shtator, f.1.

370.

Sukses i madh i artit tonė popullor /Ansambli Folklorik i Tiranės nė Francė/ .-Drita, 1970, 20 shtator.

371.

Shllaku, L.  Palokė Kurti - Figurė e shquar e muzikės sonė popullore .(Me rastin e 50-vjetorit tė vdekjes).-Bashkimi, 1970, 31 dhjetor.

372.

Tėrshana, Engjėll. Tema aktuale nė krijimet koreografike .-Vatra e kulturės, 1970, nr.3, f.30-34.

373.

Truja, Jorgjia. Artistja e Popullit Tefta Tashko Koēo .-Shqipėtarja e re, 1970, nr.12, f.7.

374.

Zadeja, Ēesk. Disa tipare tė zhvillimit dramaturgjik nė krijimtarinė simfonike. /Nga kumtesa mbajtur nė sesionin shkencor me rastin e 25-vjetorit tė themelimit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve/ .-Drita, 1970, 8 nėntor.                                    


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit