BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1961, 1962, 1963, 1964, 1965

1961

72.

Agolli, Nexhat. Mendime rreth disa valleve tė pėrpunuara .-Drita, 1961, 12 mars, f.5.

73.

Arti-mjet i fuqishėn pėr edukimin e rinisė .-Zėri i rinisė, 1961, 21 janar, f.1.

74.

Bala, Vehbi. Palokė Kurti -Muzikanti i parė shqiptar .-Drita, 1961, 1 janar, f.3.

75.

Gjata, Trim. "Mrika" /e kompozitorit Prenkė Jakova/ dhe disa probleme tė zhvillimit tė operas sonė. (kritikė) .-Drita, 1961, 7, 14 maj.

76.

Hoxha, Ismail. Ēfaqja e baletit "Lourencia" /e kompozitorit Aleksandėr A. Krejn nė Teatrin e Operas e Baletit/ .-Drita, 1961, 19 nėntor.

77.

Kongoli, Baki. Arti muzikor nė shėrbim tė ndėrtimit socialist tė Atdheut .-Zėri i popullit, 1961, 5 janar.

78.

Kongoli, Baki. Disa mendime rreth koncertit tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe Valleve Popullore /dhėnė nė Tiranė/ .-Drita, 1961, 26 nėntor, f.5.

79.

Kongoli, Baki. Drejt suksesesh tė reja nė krijimtarinė muzikore .-Zėri i popullit, 1961, 10 qershor, f.3.

80.

Kongoli, Baki. Mbi disa ēėshtje tė edukimit muzikor tė rinisė .-Zėri i rinisė, 1961, 25 mars, f.2.

81.

Kongoli, Baki. Njė opera e re qė nderon muzikėn shqiptare.(Kritikė pėr operėn "Lulja e kujtimit tė K.Konos) .-Zėri i popullit, 1961, 15 nėntor.

82.

Krantja, Mustafa. Artistėt tanė interpretues janė krenarė dhe tė ndėrgjegjshėm pėr detyrat qė vė vendimi i KQ .-Nėntor, 1961, nr.8, f.58-59.

83.

Krantja, Mustafa. Artistja e Popullit Tefta Tashko Koēo .-Drita, 1961, 31 dhjetor, f.4.

84.

Krantja, Mustafa. Njė sukses pėr artin tonė.(Kritikė pėr Operėn "Pranvera" .-Muzika Tish Daija. Libret Llazar Siliqi) .-Zėri i popullit, 1961, 1 shkurt.

85.

Krantja, Mustafa. Problemet e gjuhės dhe tė formės muzikore nė gjininė instrumentale. /Studim kritik/ .-Drita, 1961, 18 qershor, f.5.

86.

Li Juanj-ēin. Lajmėtarė tė artit, lajmėtarė tė miqėsisė. Me rastin e koncerteve tė Ansamblit Shtetėror tė Kėngėve dhe tė Valleve Popullore tė Shqipėrisė nė Pekin. /Letėr nga Kina/ .-Bashkimi, 1961, 6 qershor.

87.

Naraēi, Ludovik. Nxėnėsit e mi po realizojnė ėndėrrat e mia mė tė shtrenjta (Autobiografi e shkurtėr) .-Kultura popullore, 1961, nr.2, f.35-36.

88.

Paparisto, Albert. Njė lule e muzikės sonė. /Opera "Lulja e kujtimit" tė Kristo Konos/ .-Drita, 1961, 12 nėntor.

89.

Paparisto, Albert. Probleme tė dramaturgjisė dhe muzikės nė operėn "Pranvera" /tė kompozitorit Tish Daija/ .-Drita, 1961, 8 janar, f.3.

90.

Paparisto, Albert. Tė mbėshtetemi edhe mė fort nė pasurinė muzikore tė popullit tonė .-Nėntori, 1961, nr.8, f.45.

91.

Sokoli, Ramadan. Humori dhe satira nė lirikėn tonė popullore (Studim) .-Nėntori, 1961, nr.1, f.127-174; nr.2, f.135-171.

92.

Sokoli, Ramadan. Jan Kukuzeli /Biografi e kompozitorit shqiptar kohėn e perandorisė bizantine/ .-Zėri i rinisė, 1961, 26 gusht, f.3.

93.

Trako, Kostandin. Artistė tė rinj nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit .-Zėri i popullit, 1961, 27 shtator.f.3.

94.

Trako, Kostandin. Rritja e mjeshtėrisė artistike ėshtė nevojė e domosdoshme .-Nėntori, 1961, nr.8, f.60-61.

95.

Zadeja, Ēesk. "Lulja e kujtimit /e kompozitorit Kristo Kono/ .-Ylli, 1961, nr.12, f.8-9.

96.

Zadeja, Ēesk. Njė premierė qė nderon Teatrin e Operės sonė tė re /"Madam Baterflaj" tė Xhakomo Puēinit/ .-Zėri i rinisė, 1961, 1 prill.

97.

Zoraqi, Nikolla. Interpretimi i mirė ngre cilėsinė e veprės. /Kritikė pėr operėn "Lulja e kujtimit" e kompozitorit Kristo Kono/ .-Nėntori, 1961, nr.12, f.175-180.

 

1962

98.

Agolli, Nexhat. Mbi disa punime koreografike tė shfaqjeve tė kohėve tė fundit. /Nga grupet e valleve tė Asamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore, tė Ansamblit tė Ushtrisė dhe nga trupa e Operas e Baletit/ .-Drita, 1962, 21 janar, f.2.

99.

Bartok, Bela. 1) Si dhe pėrse duhet ta mbledhim muzikėn popullore 2) Ēfarė ėshtė muzika popullore .-Zėri i popullit, 1962, 27 korrik.

100.

Ciko, Mihal. Kristo Kono - Artist i Popullit .-Drita, 1962, 11 mars, f.6.

101.

Ēangu, Vath. Njė fillim i mbarė. /Orkestra simfonike pranė Radio-Tiranės/ .-Drita, 1962, 2 shtator.

102.

Grimci, Abdulla. Opera "Karmen" /Zhorzh Bize/ nė skenėn e Teatrit tonė lirike .-Bashkimi, 1962, 8 prill.

103.

Gurashi, Kolė. Tė dhana biografike mbi disa kangėtarė popullorė .-Shkodra, 1962, nr.1, f.303-306; 1964, nr.1, f.161-166.

104.

Gjoka, Lola. Maria Kraja -Artiste e Popullit .-Drita, 1962, 18 mars, f.5.

105.

Harapi, Tonin. Disa mendime mbi premierėn e Operas "Karmen" /tė Zhorzh Bizesė/ .-Drita ,1962, 22 prill, f.4.

106.

Harapi, Tonin. Kėndojmė dhe vallėzojmė /Shėnime kritike rreth premierės sė Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve/ .-Drita ,1962, 30 shtator.

107.

Harapi, Tonin. Njė opera e re nė skenėn tonė. /Kritikė mbi operėn "Paliaēo" tė R. Leonkavalos vėnė nė skenėn e Teatrit tė Operas e Baletit/ .-Drita, 1962, 1 korrik, f.2.

108.

Hoxha, Ismail. Pėrshtypje nga njė shfaqje e bukur baleti.(Franēeska da Rimini) /Vepėr simfonike e Pjetėr Ēaikovskit/ .-Drita, 1962, 8 korrik, f.2.

109.

Kokomoni, Fadil. "Karmen" dhe artistėt tanė. /Opera "Karmen" e kompozitorit tė madh francez Zhorzh Bize nė Teatrin tė Operas dhe Baletit Shqiptar) .Ylli, 1962, nr.5, f.14-15.

110.

Kongoli, Baki. Dy premiera tė reja nė skenėn e Teatrit tė Operas dhe Baletit /Pėrshtypje nga shfaqja e baletit "Franēeska da Rimini" sipas simfonisė tė P.Ēaikovskit dhe operas "Paliaēi" tė Ruxhiero Leonkavalos/ .-Zėri i popullit, 1962, 1 korrik, f.3.

111.

Kongoli, Baki. Gjithēka tė bukur dhe gazmore pėr fėmijtė tanė/ .-Drita, 1962, 1 prill.

112.

Kongoli, Baki. Koncerti i parė i orkestrės simfonike tė Radios .-Zėri i popullit, 1962, 30 gusht.

113.

Kongoli, Baki. Repertori ynė muzikor pasurohet me vepra tė reja orkestrale. (Shėnime nga koncerti simfonik me vepra tė kompozitorėve shqiptarė) .-Drita, 1962, 16 dhjetor, f.4.

114.

Krantja, Mustafa. Orkestėr e re, orkestrantė tė rinj./Mbi krijimin e orkestrės simfonike tė Radios/ .-Zėri i rinisė, 1962, 10 tetor.

115.

Krantja, Mustafa. Simfonia e parė e Abdulla Grimcit /Shėnime kritike/ .-Drita, 1962, 21 tetor.

116.

Nova, Vangjo. Mbi njė artikull kritik /tė Nikolla Zoraqit /rreth operas "Lulja e kujtimit" /tė Kristo Konos/ .-Nėntori, 1962; nr.6, f.117-120.

117.

Paparisto, Sofokli. "Opera dhe origjina e saj" .-Vatra e Kulturės, 1962, nr.2, f.52-54.

118.

Paparisto, Sofokli. "Simfonia" dhe origjina e saj .-Zėri i rinisė, 1962, 19 maj,

119.

Skėnderi, Ymer. Koncert me muzikė dhome (Vėshtrim kritik) .-Drita, 1962, 24 shkurt, f.5.

120.

Sokoli, Ramadan. Krijimtaria jonė muzikore pėr fėmijė /Vėshtrim kritik/ .-Nėntori, 1962, nr.6, f.108-116.

121.

Sokoli, Ramadan. /Nga kumtesa e sh... mbi disa veēori tė muzikės sonė popullore, mbajtur nė Konferencėn e Studimeve Albanologjike/ .-Zėri i popullit, Bashkimi, 1962, 18 nėntor.

122.

Trako, Kostandin. Teoria e dirizhimit .-Vatra e Kulturės, 1962, nr.3, f.10-18, nr.4, f.23-31, nr.5, f.20-29.

123.

U hap Konservatori Shtetėror i Tiranės /Kryeartikull / .-Drita, 1962, 21 janar, f.4.

124.

Zadeja, Ēesk. Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe Valleve Popullore. /Shėnime mbi aktivitetin e Ansamblit nė Tiranė/ .-Ylli, 1962, nr.9, f.11-12.

125.

Zadeja, Ēesk. Takimi i parė kombėtar i kompozitorėve amatorė .-Zėri i rinisė, 1962, 27 tetor.

 

1963

126.

Agolli, Nexhat. Rreth vėnies nė skenė dhe interpretimit tė baletit "Halili dhe Hajrija" /tė kompozitorit Tish Daija/ (Vėshtrim kritik) .-Drita, 1963, 20 janar.

127.

Agolli, Nexhat dhe Keta, A. Sukses i merituar. (Shėnime rreth baletit tė parė nacional "Halili dhe Hajrija /Kompozitor Tish Daija/ .-Luftėtari,1963, 20 janar, f.2.

128.

Aliaj, Agron. Njė shfaqje nacionale me njė nivel tė lartė artistik. (Mendime rreth baletit "Halili dhe Hajrija) /Kompozitor Tish Daija/ .-Zėri i rinisė, 1963, 23 janar, f.2.

129.

Avrazi, Gaqo. Halili dhe Hajrija. /Shėnime kritike rreth baletit tė parė kombėtar me kompozitor Tish Daija/ .- 10 Korriku, 1963, nr.2, f.14, 19.

130.

Ēangu, Vath. Njė shfaqje me dinjitet tė lartė artistik. (Rreth baletit tė parė nacional "Halili dhe Hajrija") /Kompozitori Tish Daija/.-Bashkimi, 1963, 15 janar, f.3.

131.

Dibra, Fatmir. Nė bisedė me artistėt /Xh. Simixhiu e M.Papa / .-Puna, 1963, 22 janar, f.3.

132.

Grimci, Abdulla. Baleti i parė nacional "Halili dhe Hajrija" vepėr serioze e kompozitorit Tish Daija .-Drita, 1963, 20 janar, f.1.

133.

Gjoni, Simon. Baleti "Halili dhe Hajrija" / e kompozitorit Tish Daija/ njė ēfaqje me dinjitet tė lartė artistik" .-Puna, 1963, 22 janar, f.3.

134.

Gjoni, Simon. Mund tė jemi optimistė pėr t' ardhmen /Mendime tė kompozitorėve tanė mbi muzikėn/ .-Drita, 1963, 16 qershor, f.1-2.

135.

Halili, Ballkiz. Njė suprizė e re nė skenėn tonė (Baleti i parė nacional "Halili dhe Hajrija") / e kompozitorit Tish Daija/ .-Zėri i popullit, 1963, 11 janar, f.3.

136.

Harapi, Tonin. Debute tė reja /Gjenovefa Heba dhe Ramiz Kovaēi nė skenėn e Teatrit tė Operas/ .-Drita, 1963, 7 prill.

137.

Harapi, Tonin. Debute tė reja /Irena Gjerga dhe Gaqo Ēako nė skenėn e Teatrit tė Operas/ .-Drita, 1963, 17 mars.

138.

Harapi, Tonin. "Halili dhe Hajrija" /me kompozitor Tish Daija/ - baleti i parė kombėtar (Pėrshtypje nga premiera) .-Zėri i rinisė, 1963, 19 janar, f.3.

139.

Harapi, Tonin. Opera "Aleko"/e Rahmaninovit/ dhe baleti "Sheherezade" /kompozitor Rimski-Korsakov dhe baletmaestėr Skėnder Selimi/ nė skenėn tonė. /Shėnime kritike/ .-Drita, 1963, 28 korrik, f.1.

140.

Harapi, Tonin. Opera "Bohema" /e Xhakomo Puēinit/ nė skenėn tonė /Vėshtrim kritik/ .-Drita, 1963, 5 maj, f.1.

141.

Harapi, Tonin. Shuberti nė njė koncert .-Drita, 1963, 10 nėntor, f.3-4.

142.

Kaceli, Gėzim. "Halili dhe Hajria" /e kompozitorit Tish Daija/ (Shėnime rreth baletit) .-Ylli, 1963, nr.3, f.18.

143.

Krantja, Mustafa. Jubile qė na gėzon (50-vjetori i ditėlindjes sė kompozitorit Baki Kongoli) .-Nėntori, 1963, nr.11, f.146-150.

144.

Krantja, Mustafa. Simfonia Nr.1(nė Re) e Abdulla Grimcit /Shėnime kritike/ .-Nėntori, 1963, nr.5, f.136-144.

145.

Naēe, Pipi. Tefta Tashko-Koēo /Shėnime biografike/ .-Ylli, 1963, nr.12, f.12-13.

146.

Selimi, Skėnder. Baleti i parė kombėtar. "Halili dhe Hajria" /e kompozitorit Tish Daija/ .-Zėri i popullit, 1963, 19 janar, f.3.

147.

Skėnderi, Ymer. Koncert i orkestrės simfonike tė Radios /Shėnime kritike/ .-Drita, 1963, 12 maj.

148.

Skėnderi, Ymer. Koncert me muzikė dhome (Vėshtrim kritik) .-Drita, 1963, 24 shkurt.

149.

Skėnderi, Ymer. Koncerti i parė /Shėnime rreth koncertit tė parė tė Konservatorit Shtetėror/ .-Drita, 1963, 23 qershor.

150.

Stringa, Hamide. "Bohema" /e kompozitorit Xhakomo Puēini/ njė sukses tjetėr i Teatrit tonė tė Operas .-Zėri i popullit, 1963, 5 maj. f.3.

151.

Stringa, Hamide. Opera "Aleko" /e Rahmaninovit/ dhe baleti "Sheherezade" /e Rimski Korsakov/ nė Teatrin e Operas e Baletit .Zėri i popullit, 1963, 14 korrik, f.3.

152.

Vorpsi, Petrit. Disa njohuri mbi artin koreografik. -Vatra e Kulturės, 1963, nr.1, f.40-42.

153.

Zadeja, Ēesk. Nga problemet e muzikės sonė .-Drita, 1963, 12 maj.

 

1964

154.

 Bogdani, Ramazan. Shfaqja e baletit "Delina", /muzika Ēesk Zadeja/ dhe disa probleme nė lidhje me karakterin nacional .-Drita, 1964, 13 dhtator, f.2.

155.

 Gurakuqi, Luigj. "Princesha e ēardashit" (Imre Kalmani dhe opereta e tij) .-Vatra e Kulturės, 1964, nr.6, f.37-38.

156.

 Harapi, Tonin - Agolli, Nexhat. "Melodi, ritme, ngjyra"(Premierė e Ansamblit Shtetėror i Kėngėve dhe Valleve) .-Drita, 1964, 5 janar, f.2.

157.

 Harapi, Tonin. Mendime pėr muzikėn e baletit "Delina" /tė Ēesk Zadesė/ .-Drita, 1964, 16 gusht, f.2.

158.

 Harapi, Tonin. Moxart, Prokofiev, Debysi, Musorgski /Shėnime rreth koncertit me muzikė dhome tė artistėve tė Operas dhe tė Konservatorit/ .-Drita, 1964, 9 shkurt.

159.

 Harapi, Tonin. Nė koncertin me muzikė tė Bethovenit /Dhėnė nga studentėt e Konservatorit Shtetėror tė Tiranės/ .-Drita, 1964, 8 nėntor.

160.

 Kacadej, R. E para shkollė pėr pėrgatitjen e kuadrove nė vendin tonė. /Liceu artistik "Jordan Misja" ,Tiranė/ .-Nėntori, 1964, nr.11, f.307-308.

161.

 Kamani, Shpresa. Opereta "Flladi i lirisė" realizuar nga diletantėt e kryeqytetit /Tė Pallatit tė Kulturės "Ali Kelmendi, e kompozitorit Baki Kongoli/ .-Puna, 1964, 20 nėntor, f.3.

162.

 Kranja, Petrit. Operetė nė skenėn e Lushnjės /Shėnime rreth operetės "Edlira" me muzikė tė kompozitorit Filip Filipeu/ .-Bashkimi, 1964, 24 dhjetor, f.3.

163.

 Krijimtaria muzikore filloi nga kėngėt .-Zėri i popullit, 1964, 22 nėntor, f.3.

164.

 Luarasi, Mihallaq. Opereta "Princesha e ēardashit" /e kompozitorit Imre Kalmani nė skenėn e Teatrit Operas dhe Baletit. Shėnime rreth regjisė dhe interpretimit/ .-Drita, 1964, 19 korrik, f.1, 4.

165.

 Paparisto, Albert. Bisedė me Albert Papariston /Mbi aktivitetin e Konservatorit/ .-Nėntori, 1964, nr.11, f.300-301.

166.

 Paparisto, Albert. Bisedė me Albert Papariston /Mbi Teatrin e Operas dhe Baletit gjatė 11 viteve/ .-Nėntori, 1964, nr.11, f.290-291.

167.

 Sako, Zihni. Ansambli ynė nė Festivalin e Kajros /Pėrshtypje dhe shėnime/ .-Drita, 1964, 23 shkurt, f.1, 2.

168.

 Simixhiu, Xhemil. Baleti "Halili dhe Hajrija"/ e kompozitorit Tish Daija/ dhe vallja popullore .-Drita, 1964, 8 mars, f.2, 4.

169.

 Skėnderi, Ymer. Mbi vėnien nė skenė e premierės "Peshkatarėt e Perlave",/e kompozitorit francez Zhorzh Bize, nė skenėn e Teatrit tė Operas e Baletit/ .-Drita, 1964, 5 prill, f.3.

170.

 Stringa, Hamide. Njė premierė e re e Teatrit tė Operas dhe Baletit "Peshkatarėt e Perlave" /tė kompozitorit francez Zhorzh Bize/ -Shėnime rreth shfaqjes. -Zėri i popullit, 1964, 15 mars, f.2.

171.

 Stringa, Hamide. Opereta "Princesha e ēardashit" /Imre Kalmani nė skenėn tonė/ (Shėnime dhe vėrejtje) .-Zėri i popullit, 1964, 7 korrik, f.2.

172.

 Shestani, Gjovalin. Ajo ėshtė orkestra simfonike e mė tė rinjve /Orkestra simfonike e Radio-Tiranės/ . -Zėri i Rinisė, 1964, 28 tetor.

173.

Toka, Janaq. Edhe shkolla duhet tė ketė profilin e saj muzikor /Mendime rreth Festivalit tė parė artistik tė shkollave pedagogjike/ .-Zėri i popullit, 1964, 28 korrik, f.2.

174.

 Zadeja, Ēesk. Debuti i Nina Mulės dhe Gaqo Ēakos nė operėn "Traviata" /tė Xhuzepe Verdit/ .-Drita, 1964, 11 tetor.

175.

 Zadeja, Ēesk. Edhe kėnga e re lindi nė zjarrin e luftės ēlirimtare /20-vjetori i Ansamblit tė Ushtrisė Popullore /.-Zėri i popullit, 1964, 25 korrik.

176.

Zadeja, Ēesk. Frymėzohet nga jeta dhe frymėzon jetėn /Zhvillimi i muzikės sonė gjatė 20 vjetėve/ .-Drita, 1964, 29 nėntor.

177.

 Zadeja, Ēesk. Kanga jonė duhet tė jetė shqiptare /Vėrejtje rreth Festivalit tė dytė tė Kėngės nė Radio/ .-Drita, 1964, 9 shkurt.

178.

 Zoraqi, Nikolla. Koncerti i pianistit Cen-Pin-Can (R.P. e Kinės) dhe violinistit Ymer Skėnderi .-Drita, 1964, 10 maj.

 

1965

179.

Aliaj, Agron. Baleti "Petja dhe ujku" /e Prokofievit/ nė skenėn tonė .-Drita, 1965, 24 janar, f.3.

180.

Cane, Nesti. "Rigoleto" /e kompozitorit Xhuzepe Verdi/ nė skenėn e Teatrit tonė .-Drita, 1965, 4 prill, f.1.

181.

Ēefa, Sandėr. Koncert i basit Ll. Kaēaj dhe pianistes M. Kristidhi .-Drita, 1965, 6 qershor.

182.

Ēefa, Sandėr. Nė koncertin e javės sė kaluar tė Teatrit tė Operas e Baletit .-Drita, 1965, 19 dhjetor, f.2.

183.

Ēefa, Sandėr. "Nėn kaltėrsinė e qiellit tonė" dhe disa probleme tė Ansamblit Popullor .-Drita, 1965, 5 dhjetor, f.4.

184.

Ēefa, Sandėr. Shėnime kritike rreth dy veprave tė kompozitorit Tonin Harapi /Sonata nė e -moll dhe Kuarteti nė D-dur/ .-Nėntori, 1965, nr.11, f.149-174.

185.

Dheri, Eftim. Mbi grumbullimin, pėrpunimin dhe pėrhapjen e muzikės popullore .-Vatra e kulturės, 1965, nr.5, f.15-18.

186.

Dhimitri, Petro. Premiera "Borėbardha" /e Rimski-Korsakovit/ dhe "Petja dhe ujku" /e kompozitorit Prokofiev/ .-Bashkimi, 1965, 10 janar, f.3.

187.

Grimci, Abdulla. Ē'ėshtė uvertura .-Ylli, 1965, nr.8, f.28.

188.

Grimci, Abdulla. Fjala e .A.Grimcit nė mbledhjen jubilare pėr 50 vjetorin e Artistit tė merituar Gaqo Avrazi .-Drita, 1965, 9 maj.

189.

Grimci, Abdulla. Gaqo Avrazi .-Nėntori, 1965, nr.6, f.146-150.

190.

Grimci, Abdulla. Muzika operistike .-Ylli, 1965, nr.6, f.18.

191.

Gjata, Trim. "Rigoleto" /e Xhuzepe Verdit/ nė skenėn tonė  -Zėri i rinisė ,1965, 31 mars, f.3, 4.

192.

Harapi, Tonin. Bashkėpunimi i regjisorit me muzikantin (Rreth anketės "Muzika nė teatrin e prozės") .-Ylli, 1965, nr.5, f.14.

193.

Harapi, Tonin. Nė koncertin simfonik tė Orkestrės sė Radios .-Drita, 1965, 24 tetor.

194.

Harapi, Tonin. Opera "Rigoleto" /e Xhuzepe Verdit/ nė skenėn tonė .-Puna, 1965, 2 prill, f.3.

195.

Harapi, Tonin. Tė zgjerojmė njohuritė tona muzikore .-Zėri i rinisė, 1965, 10 prill, f.3.

196.

Jakova, Prenkė. Dielli ka perėndue. (Nga akti i parė i Operės "Mrika" /tė Prenkė Jakovės, / libreti Ll.Siliqi) .-Shkodra, 1965, nr.5, f.48-55.

197.

Kaceli, Gėzim. Baleti "Delina" /e Ēesk Zadesė/ nė skenėn e Teatrit tonė .-Vatra e Kulturės ,1965, nr.1, f.33-34.

198.

Lara, Kujtim. Mendime mbi baletin "Delina" tė kompozitorit Ēesk Zadeja .-Nėntori, 1965, nr.10, f.118-133.

199.

Paparisto, Sofokli. Koncert i studentėve tė Konsevatorit Shtetėror tė Tiranės .-Nėntori, 1965, nr.3, f.205-207.

200.

Skėnderi, Ymer. Koncert i studentėve tė Konservatorit .-Drita, 1965, 31 janar, f.1.

201.

Sokoli, Ramadan. Pėr traditat tona muzikore .-Nėntori, 1965, nr.9, f.113-128.

202.

Trako, Kostandin. Artistėt e ardhshėm nė skenė /Shėnime rreth koncertit tė studentėve tė Konservatorit/ .-Zėri i popullit, 1965, 12 shkurt, f.3.

203.

Trako, Kostandin. Iniciativė e bukur e Teatrit tė Operas dhe Baletit.(Rreth shfaqjeve pėr fėmijė "Borėbardha /e Rimski-Korsokov/ dhe "Petja dhe ujku" /tė kompozitorit Prokofiev /) -Zėri i popullit, 1965, 15 janar.

204.

Zadeja, Ēesk. Aromė kombėtare. /Shėnime kritike rreth konkursit tė II-tė kombėtar tė kėngės popullore/ .-Drita, 1965, 7 mars.

205.

Zadeja, Ēesk. Edhe njė opera e Verdit nė skenėn tonė /"Rigoleto" e Xhuzepe Verdit/ .-Zėri i popullit, 1965, 18 prill, f.2.

206.

Zadeja, Ēesk. Folklori ynė - burim i pashtershėm frymėzimi /Pėr veprat tona muzikore/ .-Drita, 1965, 5 shtator, f.3.

207.

Zadeja, Ēesk. Kėngėn tonė duhet ta pėrshkojė fryma patriotike revolucionare e kohės .-Drita, 1965, 2 maj.

208.

Zadeja, Ēesk. Njė iniciativė qė duhet tė bėhet traditė /Mendime rreth premierės pėr fėmijė "Borėbardha" tė Rimski-Karsakovit dhe "Petja e ujku" tė Prokofievit/ .-Mėsuesi, 1965, 29 janar, f.3.

209.

Zadeja, Ēesk. Problem qė duhet tė na preokupojė /Rreth edukimit muzikor tė rinisė/ .-Zėri i popullit, 1965, 1 korrik. 

210.

Zadeja, Ēesk. Si ta dėgjojmė dhe ta kuptojmė muzikėn? .-Zėri i rinisė, 1965, 13 tetor, f.3.

211.

Zoraqi, Nikolla. Rapsodia /Prejardhja dhe zhvillimi/ .-Ylli, 1965, nr.11, f.22.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit