BIBLIOGRAFI E PERMBLEDHUR MBI MUZIKEN SHQIPTARE NE ORGANET E SHTYPIT PERIODIK SHQIPTAR

Vitet 1953, 1954, 1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960

1953

1.

Jakova, Frano. "Esmeralda" nė skenėn tonė /Balet klasik i kompozitorėve rus Punji-Glier dhe Vasilienko/ . - Zėri i popullit, 1953, 27 janar, f.3.

2.

Jakova, Frano. Njė sukses i madh i artit tonė "Rusallka" A.S. Dargomizhski nė skenėn tonė .-Zėri i popullit, 1953, 2 dhjetor, f.3.

3.

Kongoli, Baki. Opera e parė nė vendin tonė / "Rusallka" e A.S.Dargomizhski/ - ngjarje e rėndėsishme nė lėmin e artit dhe tė kulturės .-Bashkimi, 1953, 28 nėntor.

4.

Krantja, Mustafa. Mbi tipiken nė muzikė .-Zėri i popullit, 1953, 7 gusht, f.2.

5.

ēfaqjen e operas "Rusallka" /e A.S.Dargomizhski/ .-Zėri i popullit, 1953, dhjetor, f.3.

6.

Opera e parė nė skenėn tonė /"Rusallka" e A.S.Dargomizhski/ (Sukses i madh i Filarmonisė Shqiptare) .-Zėri i popullit, 1953, 28 nėntor, f.3.

7.

Opera "Rusallka" /e A.S.Dargomizhski"/, sukses i madh i artistėve dhe i Filarmonisė. (Mendime nga autorė tė ndryshėm) .-Bashkimi, 1953, 3 dhjetor, f.3.

8.

Pėr njė zhvillim mė tė mirė tė talentėve tė reja , nė muzikė dhe tė lėvizjeve artistike .-Zėri i popullit, 1953, 24 nėntor, f.2.

9.

Trako, Kostandin. Opera "Rusallka" / e kompozitorit A. S. Dorgomizhski/ (Sė shpejti nė skenėn tonė) .-Bashkimi, 1953, 12 nėntor.       

 

1954

10.

Grimci, Abdulla. "Erė e lirė" (Operet e kompozitorit sovjetik Isak Osipoviē Dunajevski, vėnė nė skenė nga amatorėt e Shtėpisė Kulturės -Durrės) .-Bashkimi, 1954, 10 dhjetor, f.3.

11.

Jakova, Frano. Njė ngjarje me rėndėsi pėr muzikėn tonė kombėtare. "Agimi" /e kompozitorit Kristo Kono/( Opereta e parė e vendit tonė) .-Zėri i popullit, 1954, 7 dhjetor, f.3.

12.

Kongoli, Baki. Opera "Ivan Suzanin". /e kompozitorit klasik rus Mihail Ivanoviē Glinka/ (Njė sukses tjetėr i skenės sonė) .-Bashkimi, 1954, 2 dhjetor, f.2.

13.

Kongoli, Baki. Sukses pėr artin tonė tė ri. (Opera e parė nė skenėn shqiptare) /"Rusallka e A.S.Dargomizhski"/ .-Nėntori,  1954, nr.1, f.79-86.

14.

Krantja, Mustafa. Folklorizėm dhe formė nacionale. /Nė muzikė/ .-Nėntori, 1954, nr.1, f.87-93.

15.

Krantja, Mustafa. Opereta e parė kombėtare nė skenėn tonė /"Agimi" e kompozitorit Kristo Kono/ .-Bashkimi, 1954, 5 dhjetor, f.3.

16.

Leka, Dhora. Mbi oratorin "Partia" e kompozitorit K.Kono .-Nėntori, 1954, nr.10, f.134-141.

17.

Leka, Dhora. Premiera e operas "Ivan Susanin" /e kompozitorit rus Mihail Ivanoviē Glinka/, njė sukses i madh i Filarmonisė Shqiptare .-Zėri i popullit, 1954, 3 dhjetor.

18.

Mara, Enver dhe Koēiu, Z. Vėnia nė skenė e operetės "Erė e lirė". /e kompozitorit Isak Osipoviē Dunajevski/ - njė sukses pėr lėvizjen artistike tė Durrėsit .-Zėri i popullit, 1954, 11 dhjetor, f.3.

19.

Paparisto, Sofokli. Rėndėsia e muzikės pėr edukimin e brezit tė ri .-Arsimi dhe kultura popullore, 1954, nr.10, f.33-37.

20.

Rroku, Kolė. Skena shqiptare (Gjatė 10-vjetėve tė pushtetit popullor) .-Bashkimi, 1954, 27 nėntor, f.3.

21.

Sokoli, Ramadan. Jeta dhe veprat e muzikantit shqiptar tė mesjetės Jan Kukuzeli .-Buletin pėr Shkencat Shoqėrore, 1954, nr.2, f.108-113.

22.

Sokoli, Ramadan. Vallet shqiptare .-Nėntori, 1954, nr.8, f.109-118.

23.

Sokoli, Ramadan. Veglat muzikore tė popullit tonė .-Buletin pėr Shkencat Shoqėrore, 1954, nr.4, f.115-141.-Pėrmbl. frėngjisht.

 

1955

24.

Jakova, Kolė. Vėrejtje mbi njė ēfaqje baleti / Filarmonia Shqiptare/ .-Zėri i popullit, 1955, 18 shkurt, f.3.

25.

Konferenca vjetore mbi krijimtarinė muzikore zhvilloi punimet e saj .-Bashkimi, 1955, 27 shkurt.

26.

Kono, Kristo. "Pranvera e Pragės 1955" (Nė Festivalin muzikor) .-Zėri i popullit, 1955, 9 qershor.

27.

Krantja, Mustafa. Pėr njė kuptim mė tė thellė tė misionit t' artistit nė shoqėrinė tonė .-Nėntori, 1955, nr.10, f.122-125.

28.

Pėr suksese tė reja nė krijimtarinė muzikore /Autore Dhora Leka/ (Nga konferenca vjetore mbi krijimtarinė muzikore) .-Zėri i popullit, 1955, 1 mars.

29.

Sokoli, Ramadan. Disa ēėshtje tė koreografisė shqiptare .-Nėntori, 1955, nr.10, f.126-132.

30.

Stamo, Foto. Kėngėt dhe vallet tona pėlqehen nė vėndet e demokracisė popullore .-Zėri i popullit, 1955, 20 dhjetor, f.3.

31.

Trako, Kostandin. Nė pėrvjetorin e pestė tė themelimit tė Filarmonisė Shqiptare .-Nėntori, 1955, nr.6, f.133-140.

 

1956

32.

Grimci, Abdulla. Ēfaqja e Operas "Traviata" / e kompozitorit Xhuzepe Verdi/ nė skenėn e Teatrit Popullor .-Zėri i popullit, 1956, 14 dhjetor, f.2.

33.

Paparisto, Albert. Njė sukses i madh nė aktivitetin e Filarmonisė. (Koncert i artistėve tė rinj) .-Zėri i popullit, 1956, 23 tetor, f.3.

34.

Paparisto, Albert. Opera "Nusja e shitur" /e kompozitorit ēek Bedrih Smetana/ .-Shqiptarja e re, 1956, nr.7, f.20-21.

35.

Paparisto, Albert. "Traviata" /e kompozitorit Xhuzepe Verdi/ nė skenėn tonė. (Nė Teatrin e Operas dhe tė Baletit) .-Bashkimi, 1956, 12 dhjetor.

36.

Sokoli, Ramadan. Fjalė tė pambledhura nga lama muzikore .-Buletin pėr Shkencat Shoqėrore, 1956, Nr.1, f.256-260.

37.

Sokoli, Ramadan. Rreth disa mjeteve muzikore tė popullit tonė . -Buletin pėr shkencat shoqėrore, 1956, nr.2, f.101-109, Pėrmbl. frėngj.

 

1957

38.

Ceka, Hasan. Usta Isuf Myzyri. (Muzikant i dėgjuar i Shqipėrisė sė Mesme) .-Bashkimi, 1957, 12 korrik, f.3.

39.

Kono, Kristo. Disa ēėshtje tė krijimtarisė sonė muzikore .-Nėntori, 1957, nr. i posaēėm, f.172-173.

40.

Krantja, Mustafa. Pėr njė rritje tė mėtejshme tė krijimtarisė sonė muzikore .-Zėri i popullit, 1957, 16 maj, f.3.

41.

Krantja, Mustafa. Tefta Tashko Koēo (Pėrkujtojmė Sopranon e talentuar me rastin e 10 vjetorit tė vdekjes) .-Zėri i popullit, 1957, 21 dhjetor, f.3.

42.

Paparisto, Albert. Gjendja dhe detyrat e muzikės sonė /Nga referati i mbajtur nė Kongresin e Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė/ .-Zėri i popullit , 1957, 10 maj, -Nėntori ,1957, nr. i posaēėm, f.75-89.

43.

Paparisto, Albert. "Jollanta" dhe "Romeo e Zhulieta" /Tė kompozitorit rus P.J.Ēaikovski adaptuar nė poemė koreografike. Vėnė nė skenė nga Kira D. Karpinskaja/ .-Shqiptarja e re, 1957, nr.7, f.22-23.

44.

Papuli, Sotir. Artistėt shqiptarė nė skenat e Bashkimit Sovjetik .-Zėri i popullit, 1957, 22 mars, f.3.

45.

Pelingu, Hysen. Njė talent i artit tonė vokal. (Me rastin e 50 vjetorit tė lindjes sė Kristaq Antoniut) .-Zėri i popullit, 1957, 25 dhjetor, f.3.

46.

Selimi, Skėnder. "Kujdesi i kotė" nė skenėn tonė, /tė Teatrit tė Operės dhe Baletit/ -Vepėr koreografike e kompozitorit francez P.Hertel .-Zėri i popullit, 1957, 17 mars, f.3.

47.

Skėnderi, Ymer. Opera "Traviata" /Kompozitor Xhuzepe Verdi/ .-Shqiptarja e re, 1957, nr.1, f.18-19.

48.

Sokoli, Ramadan. Mbi disa ēėshtje tė folklorit muzikor .-Nėntori, 1957, nr. i posaēėm, f.147-153.

49.

Sokoli, Ramadan. Thėrime muzikologjike .-Buletin i Universitetit Shtetėror tė Tiranės .-Seria Shkencat Shoqėrore, 1957, nr.4, f.218-224.

50.

Sot hapet nė Tiranė Festivali kombėtar i kėngės, valleve dhe muzikės .-Zėri i rinisė, 1957, 3 korrik, f.2.

51.

Shuteriqi, Spiro. Festat e mbylljes sė shkollės. Muzika Ē.Zadeja .-Sporti popullor, 1957, 19 qershor.

52.

Trako, Koēo. Mbi propagandimin e muzikės sė kompozitorėve shqiptare .-Nėntori, 1957, nr. i posaēėm, f.124-126.

53.

Zadeja, Ēesk. Opera "Jollanta" dhe uvertura fantazi "Romeo dhe Zhulieta" tė Ēaikovskit nė skenėn tonė, /tė cilėn e adoptoi nė poemė koreografike baletmaestria  ruse Kira D.Karbinskaja/ .-Zėri i popullit, 1957, 14 qershor, f.3.

 

1958

54.

Ēanga, Vath. Po pėrgatisim operėn e parė shqiptare /"Mrika" me kompozitor Prenkė Jakova/ .-Zėri i popullit, 1958, 15 korrik.

55.

Kraja, Maria. Prej njė ēerek shekulli kėndoj kėngėt e popullit .-Kultura popullore, 1958, nr.6, f.31, 39.

56.

"Mrika"/e kompozitorit Prekė Jakova/ - Opera e parė shqiptare.(Materiale tė ndryshme) .-Bashkimi, 1958, 4 dhjetor, f.3.

57.

Paparisto, Albert. Disa mendime mbi simfoninė e parė tė Ē. Zadesė .-Nėntori, 1958, nr.1, f.186-192.

58.

Papuli, Sotir. Sukses i artistėve shqiptarė nė skenėn Balshoi Teatėr .-Zėri i popullit, 1958, 7 dhjetor.

59.

Zadeja, Ēesk. Premiera e baletit "Lola" nė Teatrin tonė. /Muzika e kompozitorėve spanjollė Lapara, Alvares, Albenis e pėrpunuar nga kompozitori rus S.Vasilienko. Vihet nė skenėn shqiptare nga baletmaestri Marot Gaziev/ .-Zėri i popullit ,1958, 5 qershor.

 

1959

60.

Dungu, Pjetėr. Muzika popullore asht pėr mue burim frymėzimi .-Kultura popullore, 1959, nr.1, f.39-40.

61.

Gjoni, Simon. Baleti "Zhurale" /Kompozor F.Jarulin/ .-Zėri i popullit, 1959, 11 mars.

62.

Mitrojorgji, Pipi. Kėndojnė zemrat e popullit tonė (Festivali i kėngės, muzikės dhe valleve) .-Bashkimi, 1959, 25 tetor.

63.

Pema, S. Kėngė dhe valle tė bukura qė u ekzekutuan me mjeshtėri (Festivali kombėtar i kėngėve, muzikės dhe valleve) .-Bashkimi, 1959, 7 korrik.

64.

Pėrfundoi faza e parė e Festivalit tė kėngės, muzikės dhe valles .-Zėri i popullit, 1959, 6 gusht.

65.

Shkodrani, Dhori. Ja kush e pėrfaqėson rininė tonė nė Vienė .-Lulftėtari, 1959, 23 korrik, f.1.

 

1960

66.

Dedja, Bedri. Kujtime, pėrshtypje, biseda.(Disa orė nė liceun artistik "Jordan Misja" /Tiranė/ .-Nėntori, 1960, nr.10, f.13-22.

67.

Gjata, Trim. Mbi krijimin e gjuhės muzikore nacionale dhe disa ēėshtje tė studimit tė folklorit .-Nėntori, 1960, nr.9, f.154-182.

68.

Paparisto, Albert. Mė shumė vepra dhe kėngė tė frymėzuara pėr popullin .-Zėri i popullit, 1960, 26 shkurt.

69.

Sokoli, Ramadan. Melodika jonė popullore .-Buletin i USHT. Seria Shkencat shoqėrore, 1960, nr.3, f.146-238 (Me nota muzikore). Pėrmbl. frėngjisht.

70.

Sokoli, Ramadan. Ritmika e muzikės sonė popullore .-Nėntori, 1960, nr.2, f.86-116. (Me nota muzikore).

71.

Trako, Koēo. Teatri i Operas dhe Baletit.(Historik i shkurtėr) .-Nėntor, 1960, nr.7, f.190-209.


Kthehu tek faqja kryesore

Kthehu tek
Kėshilli i Muzikės Shqiptare

Shko ne fillim te dokumentit