KREU V

DISPOZITA KALIMTARE DHE TE FUNDIT

 

Neni 51

Ēdo person fizik ose juridik, qė zotėron objekte, tė cilat janė vlera tė trashėgimisė kulturore tė luajtshme, duhet t’i deklarojė ato pranė organeve tė kulturės, tė qeverisjes vendore dhe ta regjistrojė objektin nė Qendrėn Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore, sipas mėnyrės qė ofron kjo qendėr, brenda dy vjetėve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji.

 

Neni 52

Pėr objektet monument kulture tė dhėna me qira pėrpara hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, kontrata e qiramarrjes, pėr periudhėn e mbetur, rregullohet nė pėrputhje me dispozitat e kėtij ligji.

 

Neni 53

  1. Instituti i Monumenteve tė Kulturės dhe Instituti i Arkeologjisė, brenda gjashtė muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, i paraqesin pėr miratim Kėshillit tė Ministrave zonat arkeologjike brenda qendrave tė banuara nė Shkodėr, Lezhė, Krujė, Durrės, Elbasan, Berat, Vlorė dhe Sarandė.
  2. Brenda njė viti nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, Instituti i Monumenteve tė Kulturės dhe Instituti i Arkeologjisė i paraqesin pėr miratim Kėshillit tė Ministrave kufijtė dhe rregulloret e administrimit tė parqeve arkeologjike tė Shkodrės, Lezhės, Apolonisė, Bylisit, Amantias, Orikumit, Antigonesė, Finiqit dhe Butrintit.
  3. Brenda 6 muajve nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji, institucionet e specializuara nė varėsi tė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, statutet e tė cilave miratohen nga Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, bėjnė rishikimin e kėtyre statuteve, sipas dispozitave tė kėtij ligji.

 

Neni 54

Ngarkohet Kėshilli i Ministrave qė, nė zbatim tė neneve 9 pika 5, 19 pika 3, 20 pika 2, 23, 29 dhe 31 pika 1, tė nxjerrė aktet nėnligjore pėr zbatimin e kėtij ligji.

 

Neni 55

Ligji nr.7867, date 12.10.1994 “Pėr mbrojtjen e pasurisė kulturore tė luajtshme dhe tė paluajtshme”, shfuqizohet.

 

Neni 56

Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare.


Faqja kryesore
Trashegimia kulturore
Kreu I
Kreu II
Kreu III
Kreu IV
Kreu V