KREU IV

KUNDERVAJTJET ADMINISTRATIVE

 

Neni 49

  1. Janė kundėrvajtje administrative dhe dėnohen me gjobė, kur nuk pėrbėjnė vepėr penale, shkeljet e mėposhtme :
  2. Dėmi i shkaktuar nė objektet unikale tė trashėgimisė kulturore pėrbėn nė ēdo rast vepėr penale dhe dėnohet sipas legjislacionit penal.

 

Neni 50

  1. Tė drejtėn e vėnies sė gjobės e kanė inspektorėt e Institutit tė Arkeologjisė, Institutit tė Monumenteve tė Kulturės dhe Qendrės Kombėtare tė Inventarizimit tė Pasurive Kulturore, sipas fushave qė mbulojnė.
  2. Shqyrtimi i kundėrvajtjeve administrative, ankimi dhe ekzekutimi i vendimeve bėhet sipas procedurave dhe afateve tė pėrcaktuara nė Kodin e Procedurave Administrative.
  3. Shuma e arkėtuar nga vjelja e gjobave derdhet 50 pėr qind nė favor tė Buxhetit tė Shtetit dhe 50 pėr qind nė favor tė institucioneve qė e ka objektin nėn juridiksion.

Faqja kryesore
Trashegimia kulturore
Kreu I
Kreu II
Kreu III
Kreu IV
Kreu V